Neuralink se na delší dobu odmlčel – značí to problémy, nebo se blíží testy na lidech?
Na to, že je Neuralink skoupý na informace, už jsme si docela zvykli, ale že se kolem něj rozhostí totální ticho trvající několik měsíců, to je přece jen nezvyklé. O co může jít? Pojďme si trochu zaspekulovat.
Ticho je relativní
Je snadné konstatovat, že Neuralink je dlouhodobě skoupý na informace. Na první pohled je to samozřejmě pravda. Když se nad tím ale hlouběji zamyslíme, už to tak jednoznačně nevypadá. Znáte nějakou jinou společnost, která vyvíjí tak kontroverzní technologii a poskytuje o průběhu svojí práce tolik informací jako Neuralink? Proběhly dvě veřejné prezentace, na kterých firma dost podrobně ukázala, co a jak vyvíjí. Obě můžete kdykoliv zhlédnout na YouTube. Na profilu Neuralinku můžete také najít několik jiných videí, která odhalují mnoho zajímavostí ze zákulisí firmy – o tom, jak vypadá práce na vývoji neurochirurgického robota, péče o laboratorní zvířata nebo přímo testy, jaké se zvířaty provádějí. K tomu přinejmenším dva zaměstnanci firmy poskytli rozhovory o tom, co ve firmě dělají a co je nového (informovali jsme o tom zde a zde).
Někteří specialisté z oboru neurotechnologie se pochvalně vyjadřují o tom, jak Neuralink informuje veřejnost o své práci a tvrdí, že firma udělala mnoho dobrého pro jejich odvětví tím, jak transparentně informuje o tom, co dělá. Na druhou stranu jiní odborníci tvrdí, že by Neuralink místo komerčně pojatých prezentací pro laickou veřejnost měl spíše vydávat vědecké práce (tzv. peer-revieved papers).
Žádná prezentace v roce 2021
Proč letos Neuralink neprezentoval novinky z posledního roku? Toť otázka. V roce 2019 i 2020 se prezentace konaly. Obecně se očekávalo, že letos tomu nebude jinak. Konec roku se blíží a nevypadá to, že by se ještě Neuralink nadechoval k nějaké větší akci.
Záznam poslední prezentace z roku 2020:
Vyhozený Hodak a nespokojený Musk
Jedním z možných důvodů, proč Neuralink letos neukázal, co má nového, může být odchod Maxe Hodaka, bývalého prezidenta firmy. Ten v Neuralinku skončil v dubnu letošního roku. Jeho odchod, jak sám uvedl na svém blogu, nebyl dobrovolný. Spekuluje se, že důvodem bylo neustálé odkládání klinických testů neurálního rozhraní. Elonovi možná došla trpělivost.
Klinické testy
Začíná to skutečně vypadat, že Neuralink má s testy nějaký problém. Už v červenci minulého roku bylo rozhraní firmy zařazeno do programu FDA Breakthrough Devices, což mělo umožnit efektivnější spolupráci s agenturou FDA, rychlejší testování prototypů a zřejmě pak i brzké schválení zařízení k užívání pro lidské pacienty. Nezdá se však, že by to nějak výrazně pomohlo. Existuje stránka amerického Národního institutu zdraví, na které kdokoliv může vyhledat informace o klinických testech prováděných v USA. V jejím vyhledávači nadále nenajdeme nic o Neuralinku. Zdá se tedy, že opravdu ještě žádné testy neprobíhají.
Kde je problém? Víme, že konkurence už testuje. Například společnost Synchron se svým rozhraním Stentrode provedla testy na čtyřech pacientech v Austrálii a nedávno ohlásila, že dostala povolení od FDA pro testy na území USA. Jejich rozhraní je sice relativně méně invazivní – jeho elektrody se nevpichují přímo do mozku, ale zavádějí se do něj krevním systémem, ale i tak jde o vysoce invazivní přístup.
Klid před bouří?
Neuralink letos v létě zveřejnil informace o tom, že se mu od několika různých investorů a investičních fondů podařilo vybrat neuvěřitelných 205 milionů amerických dolarů na svoji další činnost. Zároveň firma prostřednictvím svého twitterového účtu uvedla, že peníze hodlá použít na co nejrychlejší zpřístupnění svého produktu lidem, kteří ho potřebují, a na vývoj rozhraní nové generace.
Ticho, které nastalo po odchodu Maxe Hodaka, by tak skutečně mohlo být jakýmsi klidem před bouří. Je možné, že Neuralink teď provádí nějakou větší restrukturalizaci firmy, aby zefektivnil vývoj rozhraní nebo uspíšil klinické testy. Ty však musí být prováděny na důkladně prověřené verzi implantátu. Není možné na lidech testovat nějaké beta verze. Je tak otázkou, zda by teď nějaké větší akce týkající se firemní struktury firmě pomohly, nebo spíše naopak. Neuralink se každopádně nachází v dosti kritické fázi své existence. Můžeme tak jen doufat, že se zanedlouho dozvíme, jak to doopravdy s firmou je.
- Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall - 18. 11. 2024
- Noland Arbaugh shrnul 9 měsíců používání svého neurálního implantátu a prozradil několik novinek - 5. 11. 2024
- Šéf společnosti Synchron, konkurenta Neuralinku, se vyjádřil k vizi Elona Muska ohledně neurálních rozhraní - 31. 10. 2024
“Neuralink” je klasifikovaná technologie, kterou dostal Elon na hraní. Bude zajímavé, jestli se mu to povede. V každém případě před ním již selhali jiní.