Neuralink pod lupou #31: Sídla firmy a jak se v průběhu let měnila

Neuralink se už od svého založení velmi dynamicky rozvíjí. Ryan Tanaka, který se dění kolem firmy věnuje prostřednictvím kanálu Neura Pod – Neuralink na YouTube, průběžně sleduje počet zaměstnanců společnosti prostřednictvím dat z portálu LinkedIn. Ke 30. červenci se zde k Neuralinku hlásilo 480 uživatelů.

Počet účtů hlásících se k Neuralinku na LinkedIn (Zdroj: Ryan Tanaka, Neura Pod).

Graf je ale potřeba brát s velkou rezervou, protože ne každý zaměstnanec má účet na LinkedIn a ne každý z nich je autentický. Je však evidentní, že se firma rozrůstá, což je jedním z důvodů proč musela několikrát změnit sídlo.

Dynamický růst samozřejmě něco stojí. Neuralink, jakožto firma slavného „magnetu na peníze“, Elona Muska, s financemi nikdy problémy neměl. Za 8 let své existence vybral od investorů více než 680 milionů dolarů:

Naše aktualizovaná tabulka investiční historie Neuralinku.

S takovými financemi je možné pořídit si nebo vybudovat sídlo firmy splňující všechny požadavky. Potřeby Neuralinku ohledně zařízení jsou skutečně velké, neboť jde o multioborový počin. V jedné firmě vedle sebe pracují programátoři, vývojáři počítačových čipů, elektroinženýři, lékaři, veterináři a zvířecí behavioristi, strojaři, robotici, neurovědci, právníci, účetní a určitě ještě zástupci jiných oborů. Těžko bychom hledali jinou firmu s podobnou strukturou (náš článek o organizační struktuře Neuralinku najdete zde).

Firma tedy ke své činnosti potřebuje přinejmenším následující zařízení:

  • kancelářské prostory pro:
    • vedení
    • personální oddělení a nábor nových pracovníků
    • vývojáře softwaru (implantát, robot, aplikace)
    • IT zázemí (sítě, servery atd.)
  • strojírenské dílny a laboratoře:
    • zázemí pro vývoj implantátu
    • zázemí pro vývoj robota
    • zázemí pro vývoj počítačových čipů
    • zázemí pro vývoj nabíječky
    • mikrovýrobní dílny:
      • vlákna
      • jehla
    • prostory pro testování (implantátu a jeho komponentů, robota a jeho komponentů, nabíječky)
  • medicínská zařízení:
    • veterinární laboratoře
    • operační a předoperační sály
    • patologie a histopatologická laboratoř
  • stáje, výběhy a prostory pro provádění testů s:
    • prasaty
    • ovcemi
    • opicemi (makaky)

Zorganizovat tohle všechno asi není úplně jednoduché. Je také otázkou, zda je dobré mít vše „pod jednou střechou“. Jeden velký kampus má své výhody, ale nevýhodou může být problém s nalezením dostatečně talentované pracovní síly v jednom městě v tolika potřebných oborech.

Pojďme se podívat na to, jak vypadala sídla Neuralinku od jeho založení do dnešní doby.

Pioneer Building, San Francisko, Kalifornie

Prvním sídlem Neuralinku, v letech 2016–2020, byla budova Pioneer Building v San Francisku v Kalifornii. Jde o historickou budovu na rohu Folsom Street a 18th Street, zapsanou od roku 1987 v americkém Národním registru historických památek. Neuralink ji sdílel spolu s OpenAI, které, jak se zdá, v budově i nadále sídlí.

Pioneer Building

Podle článku na serveru Gizmodo z roku 2018, se Neuralink pokoušel v Pioneer Building zřídit i strojírenské dílny a dokonce i laboratoř pro výzkum na zvířatech. Měla k tomu posloužit celá dvě patra budovy. Příslušné úřady San Franciska o tom byly informovány v únoru roku 2017. V dopise Úřadu územního plánováni San Franciska, Jared Birchall, v té době v různých dokumentech uváděný jako CEO nebo CFO Neuralinku a nyní správce majetku Elona Muska, popsal plány firmy s Pioneer Building následovně:

  • Nájemce hodlá využívat 2. patro budovy jako mezioborovou dílnu pro elektrotechnický, chemický, strojírenský a materiálový výzkum a vývoj a pro vývoj zařízení výpočetní techniky. Na patře hodlá provozovat také malou strojírenskou dílnou k úpravám biomechanických zařízení a také k provádění 3D tisku a CNC frézování.
  • Nájemce hodlá využívat 3. patro budovy jako biologickou výzkumnou laboratoř pro testování a vývoj neurologického rozhraní. K tomu bude potřebovat čistou místnost pro integraci vyrobených zařízení, operační sál pro testování „in vivo“ a místnost pro chov hlodavců, na které se nevztahuje zákon o ochraně zvířat.

K tomu Neuralink v dubnu 2017 požádal Kalifornský úřad veřejného zdraví o povolení k používání myší a krys k pokusům. Pokusy na hlodavcích nejsou v USA regulovány, ale organizace k nim musí mít oficiální povolení úřadu.

Povolení k testům na hlodavcích.

Není však jasné, zda Neuralink skutečně testy na hlodavcích v Pioneer Building prováděl. Úřad územního plánováni požadoval od Neuralinku doplnění informací o plánovaném výzkumu a změnách budovy, ale nikdy je nedostal. Po nějakém čase přišla informace, že Neuralink hledá k testům jiné místo, mimo San Francisko. Úřad územního plánováni však serveru Gizmodo potvrdil, že firma neobdržela povolení k testům nikde jinde na území Kalifornie.

Krysa s raným implantátem Neuralinku.

Kalifornská univerzita v Davisu

Na Kalifornské univerzitě v Davisu (zkráceně UC Davis) Neuralink neměl své sídlo, ale v letech 2017 až 2020 ve zdejším Kalifornském národním centru pro výzkum primátů (Google Maps) testoval své neurální rozhraní na opicích.

Rozsah testů není úplně přesně znám, ale firma zde v období mezi lety 2017 až 2020 pravděpodobně testovala rozhraní na 22 opicích (některé zdroje uvádějí 23 opic). Částečně cenzurovaná verze smlouvy o spolupráci UC Davis s Neuralinkem je k dispozici zde. Smlouva uvádí, že Neuralink za prováděný výzkum zaplatil 796 tisíc dolarů, ale to jde pravděpodobně o platbu za jeden semestr. Později se objevily informace o částce 1,4 milionu dolarů za celé tři roky.

Kalifornské národní centru pro výzkum primátů

Každý rok financují výzkum na univerzitě stovky společností. Jak píše Gizmodo, jen během fiskálního roku 2017, univerzita UC Davis obdržela 783 milionů dolarů za zprostředkování různých výzkumů. Většina těchto peněz pochází od vládních subjektů, ale část také od korporací se sídlem v USA i v zahraničí. Výzkum prováděný ve spolupráci s kalifornskými veřejnými univerzitami má pro soukromé firmy určitou nevýhodu – na vyžádání musí být zveřejněn. S testy v UC Davis tak byla spojena řada kontroverzí. Podrobné informace můžete nalézt v našich článcích o testech na zvířatech v Neuralinku (1, 2, 3).

V roce 2020 Neuralink zanechal testů na UC Davis a přenesl je do vlastních laboratoří. Nejprve v kalifornském Hawthorne, později v texaském Austinu.

Ardenwood Research Center, Fremont, Kalifornie

V srpnu roku 2020 se Neuralink ze San Franciska přestěhoval do budovy Ardenwood Research Center ve Fremontu na adrese Paseo Padre Parkway 7400. V tomto místě (ale nejen zde) působí dodnes.

Ardenwood Research Center.

Do Fremontu Neuralink přesunul rovněž testy na opicích, ale s největší pravděpodobností zde neprovádí testy na ovcích a prasatech, protože tady pro ně chybí stáje a výběhy. Na internetu můžeme najít reklamní leták s plánem budovy, na kterém vidíme, jak jsou v Ardenwood Research Center rozmístěny kanceláře, laboratoře a vivárium pro zvířata. Nevíme přesně, kolik opic Neuralink ve své chovné stanici má, ale budou jich zřejmě desítky.

Plán budovy Ardenwood Research Center.

 

Podíváme-li se na otevřené pracovní pozice ve Fremontu a v Austinu, o kterém bude řeč níže, vidíme, že zde není příliš rozdílů. Vypadá to, že na obou místech pracují podobné týmy. Zdá se, že Neuralink hledá talenty do stejných týmů na dvou místech.

Je zde patrný jen jeden rozdíl – v Austinu Neuralink nehledá nikoho do týmu, který vyvíjí neurochirurgického robota R1 a jeho vyměnitelné součásti (tzv. consumables) čili cartridge (kazety) s implantační jehlou. Je možné, že robot je vyvíjen pouze ve Fremontu.

Výhodou umístění ve Fremontu je blízkost továrny Tesly, ze které je to do Ardenwood Research Center jen nějakých 17 kilometrů:

Trasa z továrny Tesly do sídla Neuralinku v Ardenwood Research Center.

Caldwell Lane, Austin, Texas

Nejnovější sídlo Neuralinku poblíž texaského Austinu by mělo být budoucností firmy. Jedná se o 15hektarový pozemek (37 akrů) asi 20 kilometrů východně od Austinu u řeky Colorado na adrese Caldwell Lane 2200, Del Valle, Texas.

Pozemek zakoupila zřejmě dceřiná nebo partnerská společnost Neuralinku zvaná River Bottoms Ranch LLC. V roce 2022 odhadl Úřad pro nemovitosti okresu Travis County hodnotu pozemku na 2,84 milionu dolarů.

Caldwell Lane 2200, Del Valle, Texas (snímek z Google Street View pořízený v dubnu roku 2022).

Na snímku z Google Street View z roku 2022 to příliš nevypadá, ale Neuralink začal hledat pracovníky pro Austin už koncem roku 2020. Na pozemku se už nyní nachází několik budov a Neuralink plánuje výstavbu dalších. Momentálně zde firma hledá nové zaměstnance prakticky ve všech svých odděleních (snad s výjimkou robotiky).

Podle článku na stránce Statesman.com ze září 2022, Neuralink na pozemku v Del Valle plánuje 8 budov. Některé z nich už stojí, jiné teprve vzniknou. Nedávno se objevily informace, že se v Austinu chystá další výstavba. Podle dokumentů podaných k úřadům Travis County zde Neuralink v nejbližší době hodlá:

  • rozšířit jednu ze stávajících budov (316 metrů čtverečních, hodnota projektu 1 milion dolarů, detaily projektu)
  • postavit novou 3patrovou budovu s kancelářemi, strojírenskými dílnami a laboratořemi (10 405 metrů čtverečních, hodnota projektu 14,7 milionu dolarů, detaily projektu)

V Austinu by v budoucnosti měla vyrůst také klinika pro implantace rozhraní lidem.

Na následujících dvou snímcích můžeme vidět, jak pozemek Neuralinku vypadal na plánu z roku 2022 a jak vypadá aktuálně na Google Maps:

V příspěvcích na blogu Neuralinku (1, 2) můžeme najít mnoho fotek a videí z výběhů pro zvířata na Caldwell Lane (výběhy jsou vidět na obrázku z Google Maps v levém horním rohu):

Podobně, jako je tomu ve Fremontu, také v Austinu leží sídlo Neuralinku nedaleko továrny Tesly, v tomto případě Gigafactory Texas. Lokality jsou od sebe vzdáleny 16 kilometrů. Co více, velmi blízko jsou také sídla The Boring Company a nové továrny na satelity Starlink (22 kilometrů), které se nacházejí hned vedle sebe nedaleko města Bastrop:

Dopravní spojení mezi Gigafactory Austin, Neuralinkem (2200 Caldwell Lane), The Boring Company a továrnou Starlink.

V Austinu našla Neuralink už i organizace známá jako Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu (angl. Physicians Committee for Responsible Medicine, PCRM), která firmu různými způsoby napadá už prakticky od jejího založení (více informací v našich článcích 1, 2). Používá k tomu převážně soudní spory a stížnosti podávané k různým úřadům a ministerstvům.

V Austinu zástupci PCRM zorganizovali protest proti Neuralinku před městskou radnicí, kde dokonce zaparkovali autobus s velkým obrázkem makaka a žádostí, aby Elon Musk zveřejnil videozáznamy testů vykonávaných na Kalifornské univerzitě v Davisu.

Barrow Neurological Institute

První implantaci svého neurálního rozhraní Neuralink provedl v neurologickém ústavu Barrow Neurological Institute v americkém Phoenixu ve státě Arizona. Na svém blogu Neuralink píše:

„Rozhodli jsme se pro partnerství s Barrow na základě jejich rozsáhlých odborných znalostí v péči o pacienty se složitými neurologickými problémy. S více než 300 aktivními klinickými studiemi, které zde v současné době probíhají, je Barrow lídrem výzkumu v oblasti neurovědy a zajišťuje pacientům přístup k řadě inovativních možností léčby.“

Barrow Neurological Institute

Mají zde probíhat také následující implantace Neuralinku, ale není jisté, zda to bude celá úvodní studie PRIME. Neuralink na svém blogu uvedl:

„Postupem času plánujeme zahájit nové studie v různých geografických oblastech a neustále vylepšovat naše technologie na základě poznatků z předchozích studií, protože se snažíme maximalizovat počet lidí, kterým můžeme pomoci.“

Počet klinik, které budou provádět implantaci rozhraní Neuralinku, se tak pravděpodobně bude navyšovat. Neuralink také otevřel registry pacientů pro uchazeče z Kanady a Velké Británie. Je možné, že jednou budou implantace probíhat i v těchto zemích.

Neuralink se také netají s tím, že jednou hodlá mít vlastní kliniku nebo i síť klinik, které budou provádět automatizované implantace rozhraní.

Změna registrace firmy z Delaware do Nevady

Americký stát Delaware je znám jako ráj firem. Jde o centrum registrace korporací. Rozlohou jde o druhý nejmenší stát USA. Žije zde 950 tisíc lidí a oficiální sídlo zde má 1,3 milionu firem, z toho 60 % společností amerického žebříčku Fortune 500. Delaware je pro ně atraktivní díky dlouholetým právním precedentům, přístupu k odborným podnikovým právníkům a statutu státního korporátního práva nabízejícího „předvídatelnost a stabilitu“.

Nic však netrvá věčně. Začátkem letošního roku zdejší soudkyně Kathaleen McCormick na základě stížnosti jediného akcionáře Tesly, Richarda J. Tornetty, který v době podání stížnosti vlastnil pouhých 9 akcií, zrušila rekordní odměnu Elona Muska, kterou několik let předtím schválilo představenstvo i většina akcionářů Tesly. Tato nesmyslná situace Elona namíchla natolik, že rozhodl o přeregistrování svých firem z Delaware do jiných států.

Situace s mnohem větším SpaceX a veřejně obchodovanou Teslou je trochu složitější. První tak byly už v únoru letošního roku přeregistrovány z Delaware do Nevady firmy Boring Company a Neuralink.

A co to vlastně znamená pro Delaware? Přijde o různé poplatky a peníze z daní a k tomu ztratí dobrou reputaci. Pokud se k Muskovým firmám přidají další, bude to pro stát citelná ztráta.

< Předchozí část Následující část >

Předchozí články ze série Neuralink pod lupou:


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře