Neuralink pod lupou #27: Nabíjení mozkového implantátu
V souvislosti s neurálním rozhraním Neuralinku se většinou mluví o jeho hlavních komponentech – mozkovém implantátu, jenž má zajistit přímou obousměrnou interakci mozku s počítačem, a robotu, který má implantát zavádět do hlavy. Systém však potřebuje ještě minimálně jeden další vysoce specializovaný komponent. Jde o nabíječku implantátu, kterou Neuralink také sám vyvíjí.
Za posledních několik let se o nabíječce nasbíralo už docela dost konkrétních informací. V tomto článku si je shrneme.
Raná verze nabíječky
První verzi nabíječky jsme poznali na prezentaci pokroku Neuralinku v roce 2020. Fungovala samozřejmě indukčně, tedy bezdrátově. Mít někde na hlavě konektor pro nabíjení by asi bylo dost bizarní, zvláště je-li k dispozici dobře fungující technologie indukčního nabíjení.
Tehdejší indukční cívka měla nevelký průměr, čili zřejmě fungovala jen na krátkou vzdálenost a během nabíjení musela být přiložena bezprostředně ke hlavě, co možná nejblíže k implantátu. Celá elektronika i s cívkou byla vměstnána do jednoho pouzdra. K připojení byl použit konektor micro USB (typ B).
Baseballová čepice
Elon Musk se o nabíječce implantátu zmiňoval občas i na Twitteru. Uváděl například, že systém nabíjení pravděpodobně bude integrován do nějaké čepice:
A nightcap would probably work best
— Elon Musk (@elonmusk) August 29, 2020
Překlad:
Pranay Pathole: Elone, pokud jde o indukční nabíjení rozhraní během spánku, bude nabíjení závislé na naší pozici při spánku? Bude se zařízení během spánku nabíjet pomocí nějakého speciálního polštáře?
Elon Musk: Nejlepší by asi byla nějaká noční čepice.
First @Neuralink product will enable someone with paralysis to use a smartphone with their mind faster than someone using thumbs
— Elon Musk (@elonmusk) April 9, 2021
Comes with wireless charging baseball cap
— Elon Musk (@elonmusk) April 9, 2021
Překlad:
Elon Musk: První produkt Neuralinku umožní ochrnutým ovládat chytrý telefon svou myslí rychleji, než to jiní dělají pomocí palců.
Kyler Knoll: Bude k tomu zdarma nabíjecí polštář, nebo ho bude třeba koupit zvlášť?
Elon Musk: Součástí bude bezdrátová nabíjecí kšiltovka.
Současná verze nabíječky
Hodně prostoru bylo nabíječce věnováno na poslední prezentaci pokroku Neuralinku. Šéf elektroinženýrů tehdy vysvětloval, s čím se jeho tým potýká, ukázal, jak vypadaly některé předchozí verze nabíječky, jak vypadá ta současná, jakým způsobem ji používají pokusné opice v laboratoři Neuralinku a jaké plány tým má pro další vývoj. Vše bylo detailně představeno zde.
Víme také, že nabíjení implantátu bylo jedním z vážných bodů při schvalování povolení pro testy rozhraní na lidech. Agentura FDA po Neuralinku vyžadovala, aby bylo zajištěno, že se implantát při nabíjení nebude přehřívat. To by samozřejmě mohlo být dost nepříjemné nebo i nebezpečné. Psali jsme o tom zde.
Na zmíněné prezentaci pokroku v prosinci loňského roku Neuralink ukázal následující obrázky nabíječky a záběry makaka nabíjejícího svůj implantát vestoje během popíjení banánového smoothie:
Na prvním obrázku je ještě dřívější verze nabíječky, kterou Neuralink používal někdy mezi ranou verzí představenou výše a verzí současnou. V této verzi nabíjecí systém byl nejprve celý implementován v malém pouzdře tvaru „puku“ a později rozdělen na cívku a základnu.
Na druhém obrázku pak už je současná verze. Má hliníkovou základnu a oddělenou cívku, jež je 4krát větší než v původní verzi.
Na třetím a čtvrtém obrázku vidíme nabíječku ve verzi vestavěné do větve, kterou používá makak Pager. Když svou hlavu umístí tak, že se implantát nabíjí, teče mu ze zásobníku jeho oblíbené banánové smoothie.
Podle informací z prezentace tým Neuralinku už pracuje na vývoji další verze systému nabíjení. Ta například bude mít dynamický systém ladění, který zajistí to, aby nabíjení dobře fungovalo na kratší i delší vzdálenosti. Vylepšena bude také regulace teploty, což umožní i rychlejší nabíjení.
Design nabíječky
Nejnovější informace o systému nabíjení přišly od designérského studia Swinton Design. Neuralink si totiž k vývoji současné verze nabíječky, podobně jako dříve k vývoji starší verze implantátu nebo neurochirurgického robota, přizval designéry. Firmě vždy záleželo na designu. Chce, aby viditelné části systému dobře vypadaly a nebyly lidem nepříjemné.
Dřívější spolupráce Neuralinku s designéry
Neuralink dříve spolupracoval s designérským studiem Woke, které bylo později přejmenováno na Card79. Šlo o spolupráci při vývoji vnějších částí dřívější verze neurálního rozhraní a později při vývoji neurochirurgického robota. Psali jsme o tom zde (externí modul rozhraní) a zde (robot).
Studio Swinton Design
Swinton Design je novým studiem, se kterým se Neuralink rozhodl spolupracovat. Jde o firmu dvou bratrů-designérů, Roberta a Matthewa Swintonových. Byla založena v roce 2018 a sídlí v kalifornském San Francisku.
Studio se specializuje na průmyslový a produktový design, obalový design a vývoj prototypů.
Začátkem června se bratři Swintonovi na LinkedIn a Instagramu pochlubili, že společně s Neuralinkem pracovali na nové nabíječce a zveřejnili několik 3D renderů a fotek.
Překlad:
Jsme hrdí na to, že se můžeme podělit informacemi o našem nedávném projektu pro Neuralink, neurotechnologickou společnost Elona Muska, která vyvíjí implantovatelná neurální rozhraní.
Minulý týden Neuralink obdržel povolení agentury FDA k zahájení testů na lidech. Tato průlomová technologie by v blízké budoucnosti mohla zlepšit život lidí s poraněním mozku nebo paralýzou.
Produkt, na kterém jsme spolupracovali, je příslušenstvím k mozkovému implantátu – jde o indukční nabíječku, jež nabíjí implantované rozhraní.
Byla to opravdu vzrušující příležitost pracovat se špičkovou technologií a skvělým týmem, který bude v nadcházejících letech velkým přínosem pro svět.
K příspěvku Swinton Design bylo přiloženo několik obrázků:
Jak tedy současný systém nabíjení funguje?
Nejde o pouhou nabíječku, jakou máme třeba k mobilnímu telefonu. Systém má zabudovanou baterii a funguje i jako powerbanka. Pravděpodobně jde o to, že baterie v implantátu ještě není schopná vydržet napájet rozhraní po celý den. Uživatel tedy může powerbanku nosit s sebou a přes den si aparát dobíjet.
Systém se skládá ze dvou částí:
- hliníkové základny s elektronikou a funkcí powerbanky
- oddělitelné indukční cívky, kterou pravděpodobně bude možné schovat „pod čepicí“
Základna má dva konektory USB-C. Do jednoho se připojuje cívka a druhý slouží k připojení do sítě a nabíjení powerbanky. Základna tak může implantát nabíjet, i když není připojena do sítě. Nevíme ale, jak se základna do sítě připojuje, zda přímo, nebo ještě s použitím nabíječky, jakou používají mobilní telefony.
Cívka se dá „zaklapnout“ do základny, když zrovna není používána pro nabíjení implantátu, a celý systém může uživatel nosit s sebou v kapse. Z obrázku s figurantem, který má cívku u hlavy, však není vidět, jak tam ona cívka drží. Jde pravděpodobně jen o ilustrační obrázek, protože na prezentaci pokroku bylo uvedeno, že pro přidržení cívky u hlavy ve správné pozici pro nabíjení u lidí nemohou být použity magnety. Cívka zřejmě skutečně bude muset být vložena do speciální nabíjecí čepice.
K tomu je na obrázcích vidět, že základna i cívka mají světelné zdroje – diody. Ty jsou efektní, ale můžou mít také informativní charakter – základna zřejmě svítí, když se nabíjí powerbanka a cívka svítí, když nabíjí implantát.
Systém nabíjení má ještě i druhou, zjednodušenou verzi, nazývanou na prezentaci „simple charger“. Jde o verzi bez powerbanky, která je používána pro nabíjení implantátů pokusných opic spolu s cívkou zabudovanou do prostředí, ve kterém žijí, a podavačem banánového smoothie, což pomáhá přimět opice, aby samy svůj implantát nabíjely. Nevíme, jak vypadá nabíjení implantátů jiných druhů zvířat (Neuralink testuje rozhraní také na prasatech a ovcích). Z této verze je zřejmé i to, že systém může nabíjet implantát přímo ze sítě, nejen z powerbanky.
Vývoj nabíjecího systému se samozřejmě se současnou verzí nezastaví. Příští generace, jak už jsme psali výše, má mít spoustu vylepšení. Jak je vidět na schématu níže, Neuralink chce do nabíječky a do implantátu implementovat i čipy typu NFC (angl. Near Field Communication, česky krátkodosahová komunikace). Jde o technologii rádiové bezdrátové komunikace mezi elektronickými zařízeními na velmi krátkou vzdálenost (do 4 cm) s přiblížením přístrojů. Bývá používána například pro platební systémy. Umožní to bezprostřední komunikaci nabíječky s implantátem, díky čemuž implantát bude moci sám kontrolovat průběh nabíjení.
Dynamické ladění nabíječky pak má umožnit, aby nabíjení dobře fungovalo na krátké i delší vzdálenosti. Je tedy možné, že jednou ani žádná čepice nebude potřebná. Může stačit třeba dát nabíječku pod polštář nebo dokonce někam na noční stolek u postele.
Předchozí články ze série Neuralink pod lupou:
- #1: Seznamte se s Neuralinkem
- #2: Prezentace prototypu implantovatelného čipu N1
- #3: Jednotlivé komponenty prototypu N1
- #4: Klíčové osobnosti Neuralinku
- #5: Historie mozkových rozhraní
- #6: Současnost mozkových rozhraní
- #7: Konkurenční projekty
- #8: Budoucnost neurálních rozhraní
- #9: Nebezpečí neurálních rozhraní, část 1.
- #10: Nebezpečí neurálních rozhraní, část 2.
- #11: Jak si neurální rozhraní představují autoři sci-fi knih
- #12: Neurální rozhraní ve filmech
- #13: Neurální rozhraní v seriálech
- #14: Konkurenční projekty, část 2.
- #15: Jak vznikal externí modul prototypu N1
- #16: Patenty a odborné publikace
- #17: Mezi investory Neuralinku je také herec Will Smith
- #18: Noví investoři
- #19: Přeložená videa Neuralinku, 1. část
- #20: Přeložená videa Neuralinku, 2. část
- #21: Klíčové osobnosti Neuralinku, 2. část
- #22: Neurochirurgický robot, 1. část – prehistorie
- #23: Neurochirurgický robot, 2. část – historie
- #24: Neurochirurgický robot, 3. část – současnost a budoucnost
- #25: Kde hledat informace o Neuralinku, neurálních rozhraních a neurotechnologii
- #26: Organizační struktura firmy
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Střípky o Neuralinku z platformy X (17. díl) - 27. 1. 2025
- Prezident Neuralinku DJ Seo se vyjádřil k dlouhodobé vizi své firmy - 21. 1. 2025
- Střípky o Neuralinku z platformy X (16. díl) - 13. 1. 2025
On Fri Oct 20 Timon Merk, neuroscientist at the Charité Berlin, will join me on Twitch to chat about the current state of Neuralink and what we can expect from it. Come and ask questions!
https://www.reddit.com/r/Neuralink/comments/174u998/on_fri_oct_20_timon_merk_neuroscientist_at_the/
Výhoda bezdrátového nabíjení je, že nepotřebujete čepici ani za mrazivých dní. Vyhřívání je implementováno přímo v lebce.
Aby se mozek neprehral.
Až večer při koukání na televizi nebo při usínání v posteli ucítíte vůní pečeného masa……. 🤣🤣🤣
https://s.w.org/images/core/emoji/14.0.0/svg/1f606.svg