O Neuralinku na našem webu během posledních pěti let vyšlo více než 80 článků. Mnoho z nich se nějakým způsobem týkalo jeho zaměstnanců. Postupně jsme se dozvěděli například o tom, že ve firmě, nepočítáme-li Elona Muska, zůstal už jen jediný spoluzakladatel DJ Seo, že je zde nemalá fluktuace osob včetně těch z vyšších pozic, nebo kým byli oni zaměstnanci, kteří představovali novinky na výročních prezentacích.
Po letech psaní o Neuralinku a jeho zaměstnancích, jsme však byli schopni udělat něco, co pravděpodobně ještě nikdo, mimo samotného Neuralinku, neudělal – sestavit detailní diagram organizační struktury celé firmy. Jde o zcela neoficiální schéma, které se v mnohém může mýlit, ale i tak myslíme, že stojí za to.
Při příležitosti publikování neoficiální struktury Neuralinku si představíme i některé významné osobnosti firmy, které jsme neviděli na žádné z prezentací a nepředstavili jsme si je v dřívějších článcích.
Z čeho jsme tedy při sestavování diagramu čerpali? Šlo o následující:
Bylo tedy nutné najít a ověřit různé informace z různých zdrojů. Nakolik se to povedlo, posuďte sami.
Je nutno uvést, že diagram obsahuje také historické / neaktuální informace, čili například zakládající členy, z nichž většina odešla, nebo některé vedoucí pracovníky, kteří už také firmu opustili, ale nebyli nahrazeni, nebo zatím nevíme, kdo je nahradil. Bývalí zaměstnanci jsou označeni přerušovanou čarou rámečku. Zůstalo zde i několik prázdných míst – ne všechny šéfy organizačních jednotek známe.
Text v rámečcích je příliš malý a při zobrazení na webové stránce nečitelný. Pro lepší viditelnost je potřeba diagram stáhnout ve verzi .jpg nebo .pdf. Níže také naleznete čitelnější výřezy jednotlivých sekcí.
Někteří neurovědci vytýkají Neuralinku, že zanedbává vědeckou stránku věci a příliš se nesnaží o lepší poznání mozku. Jeho cílem však je vytvoření a zdokonalení technologie, která ve svém důsledku pravděpodobně poznání mozku výrazně prohloubí. Firma se tedy soustředí hlavně na technologický vývoj, čemuž odpovídá i její organizační struktura.
Evidentním, i když oficiálně ne zcela potvrzeným CEO (angl. Chief Executive Officer čili výkonný ředitel), je samozřejmě Elon Musk.
Do roku 2021 měl Neuralink také svého prezidenta. Byl jím jeden ze spoluzakladatelů, Max Hodak. Ten ale z firmy odešel a tím s největší pravděpodobností funkce prezidenta v Neuralinku zanikla.
Po odchodu Hodaka zůstali dva viceprezidenti. Jeden z nich, Ian O’Hara, viceprezident pro robotiku, už ale také odešel. Nevíme zatím, kdo ho nahradil.
Z vyšších pozic zde můžeme zmínit ještě Kristy Hilands v roli „Director of People and Culture“, tedy šéfku personálního oddělení a Shivon Zilis „Director of Operations and Special Projects“ čili vedoucí oddělení operačního a projektového managementu.
Jak vidíme na diagramu, organizační jednotky Neuralinku můžeme rozdělit do třech větších struktur (nejde zde o oficiální názvy):
Podívejme se detailněji na jednotlivé týmy v těchto velkých organizačních jednotkách:
Týmy, které se starají o chod firmy. Human Resources vede Kristy Hilands (představíme si ji níže) v roli „Director of People and Culture“ a Operations vede Shivon Zilis, jakožto „Director of Operations and Special Projects“.
V HR je vyčleněn ještě speciální tým pro nábor pracovníků, který vede Jessie Stehle, „Head of Recruiting“. Tu si rovněž představíme níže.
V sekci Operations, pokud víme, jsou následující týmy:
Tento tým je zodpovědný za mozkový implantát a vše, co s ním souvisí, od snímání signálů vycházejících z neuronů v mozku až po bezdrátový přenos těchto dat do chytrého zařízení. Implantát musí být biokompatibilní, musí v hlavě fungovat mnoho let a na uživateli nemá být vidět. To samozřejmě není snadný úkol a vyžaduje interdisciplinární úsilí v oblasti mikrovýroby elektrod, designu a výroby vlastního čipu, hermetického opláštění, bezdrátového nabíjení a přenosu dat a vývoj spolehlivého firmwaru.
Sekci vývoje implantátu vede spoluzakladatel a viceprezident Neuralinku DJ Seo. Skládá se pravděpodobně z následujících týmů:
Tato sekce odpovídá za vývoj procesu implantace rozhraní uživatelům a vše, co s tím souvisí. Robot je potřebný ze dvou důvodů:
Splnění obou těchto cílů vyžaduje nové technologie v oblastech robotiky a počítačového vidění, řešení problémů mechanického, elektrického a optického designu a použití vysoce přesných a bezpečných mechatronických systémů.
Sekci robotiky po několik let vedl viceprezident Neuralinku Ian O’Hara. Ten ale nedávno firmu opustil. Není známo, kdo ho nahradil.
Jednotku tvoří následující týmy:
Zde jde o mix vědeckých týmů a jednotek, které podporují vlastní vývoj rozhraní. Jde o následující pracovní skupiny:
Krátce jsme si ji představili už dříve. Studovala výtvarné umění na Univerzitě Carnegieho–Mellonových a potom obchodní administrativu na University of Redlands.
Kromě Neuralinku působí také jako šéfka dobrovolníků projektu Burning Man. To je hudebně-umělecký festival odehrávající se každoročně na poušti Black Rock v americké Nevadě. O Elonu Muskovi je známo, že tyto akce pravidelně (nerozpoznán) navštěvuje. Je tedy možné, že v zaměstnání Kristy v březnu 2020 měl prsty sám Musk.
Jessie přišla do Neuralinku v říjnu minulého roku. Předtím pracovala na podobných pozicích v Dropboxu, Fitbitu a Facebooku/Meta. Studovala design na PennWest Edinboro a obchodní administrativu na Chatham University.
Rozhovor s Jessie pro web wowwoman.com můžete najít zde.
Jim už během své kariéry stihl pracovat v několika zajímavých firmách – ve Freemontské továrně Tesly, v Apollo Fusion, což je společnost vyrábějící elektrické motory pro satelity nebo ve firmě Astra, která vyvíjí rakety. Nyní tedy působí v Neuralinku jako vedoucí strojírenské dílny. Studoval strojírenství na Sheridan College v Oakville
Madison je v Neuralinku od listopadu 2018. Předtím pracovala ve firmě Neurona Terapeutics na vývoji léků pro nervový systém. Studovala neurobiologii a neurovědu na Wellesley College.
Ryan je v Neuralinku od března 2022. Dříve pracoval jako patolog v několika nemocnicích a ústavech. Studoval histotechnologii na Texaské univerzitě a patologii na Baltimorské univerzitě.
< Předchozí část | Následující část > |
Předchozí články ze série Neuralink pod lupou:
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
Oceňuju vlastní původní obsah, jako tradičně.