Neuralink po dvou letech připravuje prezentaci novinek – co od ní můžeme očekávat?
Dočkali jsme se. Po dlouhých dvou letech Neuralink představí, co má nového. V pondělí 22. srpna 2022 Elon Musk na Twitteru napsal:
Neuralink progress update show & tell on October 31 st (Halloween)
— Elon Musk (@elonmusk) August 22, 2022
Elon Musk: Demonstrace pokroku Neuralinku 31. října (Halloween).
Pokusme se tedy odhadnout, čeho bychom se tentokrát mohli dočkat. Nejprve si ale stručně připomeňme, co jsme měli možnost vidět na předchozích dvou prezentacích v letech 2019 a 2020.
První prezentace (17. 7. 2019)
YouTube: prezentace
Naše články: prezentace, komponenty, osobnosti
Na vůbec první demonstraci jsme se dozvěděli mnoho. Seznámili jsme se tehdy s klíčovými zaměstnanci, kteří jeden po druhém představovali jednotlivé komponenty tehdejší verze neurálního rozhraní. Konkrétně šlo o flexibilní polymerová vlákna s elektrodami, neurochirurgického robota, který je implantuje, stackovatelné implantované kontrolní jednotky se speciálně vyvinutými čipy, externí části s baterií a bezdrátovou přípojkou a software pro detekci aktivity neuronů a ovládání rozhraní.
Druhá prezentace (29. 8. 2020)
YouTube: prezentace
Naše články: prezentace, hlubší rozbor
Druhá prezentace ukázala, že fluktuace zaměstnanců v Neuralinku nebude nízká. Na scéně se tehdy objevili úplně jiní lidé než na prezentaci předchozí. Ti představili novou, vylepšenou a zjednodušenou verzi rozhraní. Bylo jasné, že Neuralink místo překotného vývoje potřebuje svou technologii stabilizovat, aby mohl začít s klinickými testy na lidech. Asi nejefektnější částí programu pak byla demonstrace fungujícího interfejsu implantovaného prasnici Gertrudě, která se tak stala hlavní hvězdou večera. Měli jsme také možnost vidět novou, značně vylepšenou verzi neurochirurgického robota.
Třetí prezentace (31. 10. 2022)
Po více než dvou letech se tedy má konat další prezentace pokroku ve vývoji neurálního rozhraní Neuralinku, které, jak slibuje Musk, má jednou vyřešit mnoho neurologických problémů a nakonec i sloučit biologickou a umělou inteligenci. Co by nám tedy Musk a jeho zaměstnanci mohli tentokrát ukázat?
Jedno je celkem jisté – pravděpodobně opět poznáme několik nových vedoucích pracovníků, kteří momentálně vedou klíčová oddělení firmy. Fluktuace pracovní síly je v Neuralinku dost vysoká, ale zdá se, že to je v podobných oborech normální. Více jsme o pracovnících společnosti psali například zde, zde nebo naposled zde.
Klinické testy
Pokud jsou údaje na webu ClinicalTrials.gov aktuální (a zdá se, že jsou, protože zde není problém najít například informace o testech konkurenčního Synchronu), můžeme s určitostí říci, že Neuralink momentálně ještě na lidech netestuje. Je otázka, zda by to do termínu prezentace mohl ještě stihnout. Vzhledem k tomu, že zbývají už jen dva měsíce, je to nepravděpodobné.
Spolupráce s konkurencí
V posledních dnech se objevily spekulace o tom, že by Neuralink mohl, zřejmě právě kvůli urychlení získání povolení ke klinickým testům, navázat nějakou formu spolupráce s konkurenčním Synchronem. Ten vyvíjí jiný typ neurálního rozhraní, které už před několika lety testoval na lidech v Austrálii a v poslední době oznámil, že už implantoval své zařízení Stentrode i pacientům v USA, konkrétně v nemocnici Mount Sinai v New Yorku.
Zdroje článku jsou však anonymní. Není jasné, jak by měla spolupráce se Synchronem Neuralinku pomoci v získání povolení ke klinickým testům. Synchron vyvíjí diametrálně odlišné zařízení, založené na implantaci elektrodových mřížek do mozku s použitím krevního řečiště, kdežto Neuralink vyžaduje implantaci elektrod přímo do mozkové tkáně. Na druhou stranu interfejs kombinující oba systémy by byl určitě zajímavý. Možná se něco o eventuální spolupráci dozvíme na chystané prezentaci.
Není bez zajímavosti, že šéf Synchronu, Thomas Oxley, už nejednou na Twitteru lehce popichoval Elona Muska v otázce vývoje rozhraní:
Elon you had it right the first time! What happened?https://t.co/GytSYNBziK pic.twitter.com/eDu3HIZRGp
— Thomas Oxley (@tomoxl) July 28, 2021
Thomas Oxley: Elone, tehdy to byl správný přístup! Co se stalo?
Elon Musk na Code Conference 2016: „Digitální inteligence…bude potřebovat něco jako bezprostřední mozkový interfejs. Dá se to udělat několika způsoby, jde o přímé spojení s neurony v mozku.“ Moderátor: „Bude potřeba chirurgická implantace?“ Elon: „Možná ne, implantát může být zaveden do mozku přes žíly a tepny, které jsou dálnicí ke všem neuronům. Dal by se implantovat z oblasti krku. Nebylo by potřeba odsekávat lebku nebo něco podobného…“
Stabilní verze rozhraní
Nemyslím si, že by se rozhraní, se kterým se Neuralink chystá testovat na lidech, dnes nějak výrazně lišilo od toho, co jsme měli možnost vidět na druhé prezentaci. Testy bude možné vykonat jen na stabilním, mnoha pokusy ověřeném zařízení. Není možné před testy nebo během nich rozhraní měnit. FDA čili úřad, který vydává povolení k testům, by takové změny neumožnil. Na druhou stranu testy byly dlouho odkládány, čili nějaké změny pravděpodobně mohly být vykonány.
Nová verze rozhraní
To, že se zařízení pro testy na lidech nemůže měnit, neznamená, že Neuralink není schopen souběžně pracovat na nových verzích a testovat je na zvířatech. Je možné, že na prezentaci ukáže nějaké novější verze rozhraní.
Při příležitosti oznámení zakončení třetího investičního kola, ve kterém Neuralink získal 205 milionů dolarů na svou další činnost, byla zveřejněna informace, že rozhraní příští generace má mít 10krát více elektrod:
We're scaling our first implant product for clinical trials and creating the next-generation implant that is >10x number of channels and computational capabilities – all in the same footprint! We are looking for talented EEs and MEshttps://t.co/kag7uMhF8phttps://t.co/FyJrzkXpRp
— Neuralink (@neuralink) July 29, 2021
Neuralink: Pokud jsi skvělým SW inženýrem, přidej se k nám! Tvým prvním úkolem bude telepatie. Tvoříme aplikaci, která umožní paralyzovaným lidem získat digitální svobodu díky telepatickému ovládání telefonu a počítače.
Neuralink: Vylepšujeme náš první implantát pro klinické testy a zároveň vyvíjíme implantát příští generace, který bude mít více než desetkrát větší počet elektrod i desetinásobně větší výpočetní kapacitu – to vše ve stejném „balení“ jako předchozí verze! Hledáme talentované elektrické a mechanické inženýry.
V průběhu těch dvou let od minulé prezentace se také objevily zmínky o tom, že Neuralink pracuje na očním implantátu. Tvrdila to například Shivon Zilis (s ní má Elon Musk dvojčata), podle které by už druhým nebo třetím možným způsobem využití rozhraní mohla být rekonstrukce obrazu, čili navrácení zraku nevidomým. Neuralink je prý už nyní schopen reprodukovat na monitoru obrazy snímané z mozku opice. Soustředí se teď na zlepšení jejich rozlišení. V říjnu bychom se tedy možná mohli dovědět něco o jiných způsobech využití interfejsu, například pro navrácení zraku nevidomým.
Nový robot
Při příležitosti třetího investičního kola se také potvrdilo, že Neuralink dále pracuje na vylepšení neurochirurgického robota. Současná verze dokáže implantovat několik vláken za minutu, a to do omezené hloubky. Nové verze rozhraní budou zcela určitě potřebovat nové verze implantačních robotů.
Our electrodes are *way* too tiny for a surgeon to manipulate and we must delicately navigate around blood vessels on a moving brain, so a precision robot is essential to our operation! We’re looking for stellar EE’s and ME’s to work on our next-gen robotshttps://t.co/VpTlcejA8f
— Neuralink (@neuralink) July 29, 2021
Neuralink: Naše elektrody jsou příliš malé, aby s nimi mohl pracovat chirurg, k tomu při implantaci do pohybujícího se mozku nemohou způsobit krvácení. Precizní robot je pro náš systém nezbytný. Hledáme hvězdné elektrické a mechanické inženýry pro práci na robotech příští generace.
„Polidštění“ Neuralinku
Bylo by určitě dobře, kdyby Neuralink na prezentaci ukázal „lidskou stránku“ firmy a zdůraznil svoji snahu o bezpečnost rozhraní po všech jeho stránkách. Jde o technologii velmi kontroverzní, takže i velmi démonizovanou.
Hodila by se i další demonstrace fungování implantátu na zvířatech nebo alespoň nějaké nové video s pokusnými zvířaty. Po nedávné aféře s testy na zvířatech (obvinění, reakce), veřejnost určitě potřebuje další ujištění, že testy jsou humánní a Neuralink se dále snaží překonávat minimální požadavky kontrolních úřadů. Dobré by bylo například ukázat, jak se dnes mají zvířata, která už známe (makak Pager a prasnice Gertruda), pokud se tedy mají dobře…
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall - 18. 11. 2024
- Noland Arbaugh shrnul 9 měsíců používání svého neurálního implantátu a prozradil několik novinek - 5. 11. 2024
- Šéf společnosti Synchron, konkurenta Neuralinku, se vyjádřil k vizi Elona Muska ohledně neurálních rozhraní - 31. 10. 2024
Skupina Neuralink CZ/SK na Facebooku:
https://www.facebook.com/groups/1793329894167616