Aktuality

Neuralink navrhl řešení problému s vysouváním elektrod a má povolení implantovat rozhraní druhému pacientovi

Podle Wall Street Journal (WSJ) Neuralink navrhl možné řešení problému, který se objevil u Nolanda Arbaugha, prvního uživatele neurálního rozhraní N1. V článku se objevily také podrobnosti o tom, kolik elektrod se vlastně Nolandovi z mozku vysunulo, a jak specialisté Neuralinku dokázali zlepšit fungování jeho rozhraní i s mnohem menším počtem aktivních elektrod. Jako obvykle WSJ neuvádí zdroje svých informací, čili je potřeba je brát s lehkou rezervou.

Vytažené elektrody

Neuralink v příspěvku na svém blogu z 8. května letošního roku přiznal, že Nolandovi se z mozku vysunul blíže neurčený počet vláken s elektrodami. Wall Street Journal nyní uvádí, že pouhých 15 % Nolandových elektrod zůstalo aktivních. Zbylých 85 % se vysunulo z mozku, anebo přemístilo tak, že musely být vypnuty, protože zachycovaly jen slabé anebo neužitečné signály. Elektrody, které zůstaly v mozkové tkáni jsou teď údajně stabilizovány a nemělo by už hrozit jejich vysouvání. WSJ píše, že pravděpodobným důvodem vysunutí vláken bylo to, že mozek Nolanda se v lebce hýbe 3x více než Neuralink očekával.

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku.

Noland byl ze situace velmi zklamaný a údajně byl ochoten podstoupit i další operaci, při které by se Neuralink pokusil problém napravit anebo implantát vyměnit. Odborníci Neuralinku to však zamítli s tím, že chtěli ještě počkat, nasbírat více informací a pokusit se problém odstranit nebo obejít. Dokázali pak upravit algoritmy dekódování neuronových signálů tak, že navrátili výkony implantátu na úroveň před problémem s elektrodami. Rozhraní se nyní při detekci signálů více soustředí na shluky neuronů poskytujících silný signál a elektrody přijímající slabší nebo žádné signály byly vypnuty.

Možné řešení

A jak Neuralink plánuje zamezit vytahování elektrodových vláken? WSJ tvrdí, že Noland měl elektrody implantovány do hloubky 3–5 milimetrů. Druhému pacientovi mají být implantovány do 8 milimetrů, čímž by se měly ve tkáni lépe ukotvit.

Nabízí se zde otázka, kolik tedy z 1024 elektrod implantátu N1 bylo skutečně od začátku aktivních, jestliže vlákna byla implantována do hloubky pouhých 3 mm? Neznáme přesný design vláken a nevíme, jak jsou na nich rozmístěny elektrody, ale nezdá se, že by se všechny vešly do koncových 3 milimetrů. Vlákna mají tloušťku několika mikrometrů a jsou dlouhá kolem 20–30 milimetrů. Je jich celkem 64 a na každém z nich je tedy 16 elektrod. Zdá se, že je pravděpodobné, že už od začátku nemohly být aktivní všechny.

Elektrodová vlákna z prezentace prototypu N1.

Výběr druhého kandidáta

Agentura FDA, která na klinické testy ve Spojených státech dohlíží, podle Wall Street Journal už schválila navrhovanou změnu hloubky implantace vláken a Neuralink ještě v červnu plánuje provést implantaci druhému dobrovolníkovi.

Podle jednoho ze zdrojů WSJ se už Neuralinku do jeho registru pacientů přihlásilo přes 1000 uchazečů. Pro operaci se však kvalifikuje jen asi 100 z nich. K tomu Elon Musk napsal na X, že Neuralink stále hledá nové kandidáty:

Neuralink: Předefinování hranic lidských schopností vyžaduje průkopníky. Pokud máte kvadruplegii a chcete prozkoumat nové způsoby ovládání počítače, zveme vás k účasti v naší klinické studii.

Elon Musk: Neuralink přijímá přihlášky pro výběr druhého účastníka. Jde o náš kybernetický mozkový implantát zvaný Telepathy, který umožňuje ovládat telefon a počítač myšlenkami. Jaké to je, vám nejlépe vysvětlí náš první uživatel Noland.

Neuralink chce letos implantovat své zařízení ještě až 10 lidem a doufá, že bude mít různorodou skupinu uživatelů, aby bylo možné studovat, jak implantát funguje u různých lidí. Podle WSJ ale jedním z problémů je, že do registru Neuralinku se zapsali povětšinou bílí muži.

Neuralink také plánuje rozšířit klinickou studii PRIME i mimo území USA. Registr pacientů byl už dříve otevřen v Kanadě a nově i ve Velké Británii. Nevíme však, v jaké fázi je vyjednávání s tamějšími regulátory a kdy Neuralink dostane povolení k testům.

Neuralink: Registr pacientů Neuralinku je nyní otevřen i ve Spojeném království! Přidejte se k nám, přihlašte se do registru a tvořte s námi budoucnost neurálních rozhraní.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • not ideal, ale bodaj by to bol jediny vaznejsi problem pri takto masivnom pokroku.

    kazdopadne, fungovanie s takym malym percentom elektrod je dost dobra robustnost systemu, plus vyzera to, ze riesenie a ani zistenie predispozicie na tento problem nebude neriesitelne, takze o krok blizsie k tomu, aby to raz bola bezna operacia.

Sdílet

Aktuální články

Nové kontrakty SpaceX: Mobilní družice pro Apple, sdílená GTO mise a orbitální tahač od Impulse Space

Další přehled nových zakázek SpaceX začneme vyjasněním situace kolem vynášení družic BlueBird společnosti AST SpaceMobile.…

22. 11. 2024

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024