Aktuality

Neuralink může mít problémy s Komisí pro kontrolu cenných papírů, se kterou je Elon Musk ve válce

Historie sporů Elona Muska s americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (anglicky U.S. Securities and Exchange Commission, SEC) je dlouhá a dost vyhrocená. Musk například v minulosti prohlásil, že k této instituci nemá žádný respekt. Nové informace o přích Muska s SEC se teď objevují prakticky každý den. Zde je několik zpráv z poslední doby:

  • Musk nedávno tweetoval, že jeho právníci se Komisi dlouhodobě „věnují“.
  • Krátce nato Muskův právník Alex Spiro obvinil SEC z toho, že Komise vypouští na veřejnost důvěrné informace týkající se vyšetřování Muska.
  • SEC publikovala informaci, že si „posvítí“ na Kimbala Muska, Elonova bratra. Jde o prodej Kimbalových akcií Tesly v souvislosti s nedávným Elonovým prodejem deseti procent z jeho podílu v Tesle kvůli zaplacení daní. Zdá se, že Kimbal velkou část svých akcií prodal den předtím, než Elon na Twitteru zveřejnil anketu ohledně toho, zdá má prodat oněch deset procent svého podílu. Čili ještě předtím než kvůli tomu akcie ztratily na hodnotě. Pokud Elon o svém záměru předem informoval svého bratra, samozřejmě by to bylo nezákonné.
  • Ve věci onoho avíza o prodeji akcií, SEC prý také vede vyšetřování. Tweetem, ve kterém uživatelé hlasovali, zda Elon má, či nemá prodat část akcií a zaplatit daně, podle SEC Musk porušil pravidla ujednání z roku 2018.
  • Před pár dny se ukázalo, že SEC konečně (po téměř čtyřech letech) schválila plán distribuce 40milionové pokuty (20 mil. Muska a 20 mil. Tesly) investorům Tesly jako kompenzaci za ztráty způsobené Muskovým tweetem o stažení Tesly z veřejného obchodování, o kterém ještě bude řeč níže.

Kimbal Musk

Tentokrát Neuralink

Nyní se na obzoru rýsuje další kapitola série sporů Musk vs. SEC. Tentokrát v hlavní roli s Neuralinkem. O co konkrétně jde? Problém má souvislost s rolí Muska v Neuralinku a vznikl vlastně už před lety, když komise SEC zakázala Muskovi působit jako CEO Tesly kvůli zavádějícím tweetům ohledně privatizace automobilky.

Jako první o situaci informoval magazín Fortune, který si poslední dobou na Neuralink tak nějak zasedl (více o tom zde nebo zde).

Musk kontra SEC v případě Tesly

V roce 2018 Musk napsal na Twitteru, že uvažuje o tom, že s pomocí blíže neupřesněného investora vykoupí většinu akcií Tesly a stáhne firmu z burzy cenných papírů. Uvedl i cenu, za jakou by investor byl schopen akcie vykoupit. Ta byla o dost vyšší než tehdejší cena na burze, čili hodnota akcií okamžitě vystřelila nahoru. To se samozřejmě Komisi pro kontrolu cenných papírů moc nelíbilo.

K vykoupení akcií a stažení Tesly z burzy nakonec nedošlo, ale pro Muska měla situace nepříjemné následky. Musel zaplatit pokutu 20 milionů dolarů, zříci se postu správní rady Tesly na tři roky a jeho veřejná komunikace měla být firmou kontrolována. Dalších 20 milionů dolarů jako pokutu musela zaplatit přímo Tesla.

V rámci soudní dohody s Komisí se Musk také zavázal, že nebude činit žádná zavádějící prohlášení v souvislosti s budoucím prodejem cenných papírů. A zde je kámen úrazu.

Role Muska v Neuralinku

Výsledek situace kolem Tesly znepokojil manažery Muskových dalších soukromých společností, včetně Neuralinku. Bylo pravděpodobné, že Elon bude považován za „špatného aktéra“ (angl. bad actor) podle amerického zákona o cenných papírech. To by způsobilo velké nepříjemnosti pro financování těchto firem v budoucnosti. Nemohly by totiž získávat peníze od investorů bez registrace prodeje podílů u SEC a ještě dodatečné registrace transakcí v každém státě, ve kterém by žili případní investoři.

Aby tomu zabránili, právníci Neuralinku sepsali oficiální žádost o výjimku, která by firmě nadále umožňovala vyhnout se povinnosti registrovat soukromé (neburzovní) prodeje akcií. V této žádosti je vysloveně uvedeno, že „Musk nemá v Neuralinku žádnou výkonnou ani řídící roli“. Na základě tohoto prohlášení SEC Neuralinku žádanou výjimku skutečně udělil.

Nicméně, podle regulí SEC je osoba považována za člena vedení firmy, jestliže tvoří její politiku a vydává rozhodnutí, podobně jako by to dělal výkonný ředitel (CEO) nebo prezident či jeho zástupce. SEC se rovněž zajímá o to, kdo díky velkým podílům na akciích má zásadní vliv na rozhodnutí, která vydává oficiální vedení firmy. Tato schopnost řídit firmu může být dokonce důležitější než oficiální titul.

Musk nebyl nikdy uváděn jako CEO Neuralinku, ale půl tuctu bývalých zaměstnanců firmy potvrdilo Fortune, že Musk se často sám za CEO označoval. A přestože v kancelářích firmy nebýval příliš často, vždy měl poslední slovo ve všech hlavních strategických a produktových rozhodnutích.

Co více, když Neuralink v srpnu 2021 získal 205 milionů dolarů v novém investičním kole, Musk byl přímo uveden jako „výkonný manažer“ společnosti v takzvaném formuláři D podaném u SEC. Ten se vyplňuje při prodeji neveřejných akcií, čili podílů soukromých společností. Ve dvou předchozích takových dokumentech Musk nebyl uveden vůbec, i když bývalí zaměstnanci říkají, že jeho role v Neuralinku se od založení společnosti nezměnila.

Kdo je Jared Birchall?

Na všech třech formulářích D, které Neuralink podal (v letech 2017, 2019 a 2021), je jako výkonný manažer nebo prezident společnosti uváděn Jared Birchall. Jde o člověka, který řídí Muskovu rodinnou kancelář, tedy je správcem jeho majetku. Bývalí zaměstnanci však uváděli, že Birchall ve firmě žádnou výkonnou funkci neměl. Jeden z nich prý přímo uvedl, že Birchall zde byl uváděn jen z právních důvodů.

Jared Birchall

Co vlastně ve firmě dělal Max Hodak?

Obecně byl vždy jako prezident firmy uváděn Max Hodak. Nicméně ve formuláři D z roku 2019 je Hodak uveden, vedle Birchalla, rovněž jako CEO. Podle bývalých zaměstnanců to byl skutečně Hodak, kdo od roku 2016 až do rezignace v srpnu 2021 dohlížel na každodenní provoz v Neuralinku. Ale když došlo na větší rozhodování, Hodak pouze vykonával přání Muska.

Max Hodak

Co na to právníci?

Není známo, zda vůbec SEC situaci nějakým způsobem vyšetřuje nebo se o Neuralink v souvislosti s chaosem kolem jeho vedení nějak zajímá. Fortune píše, že ani SEC ani Neuralink se k problému nevyjádřili.

Podle právníků z oblasti cenných papírů, které kontaktoval Fortune, je pravděpodobné, že prohlášení Neuralinku z roku 2018 a také formuláře D z roku 2017 a 2019 obsahují zavádějící informace. Podle nich Musk v Neuralinku vždy měl výkonnou funkci.

Uvedení nepravdivých prohlášení ve formuláři D může být nezákonné. Podávání nepravdivých informací úředníkům SEC je rovněž trestným činem. Obě vykročení se trestají pokutami nebo dokonce i vězením. Situaci ještě zhoršuje to, že díky těmto informacím Neuralinku byla udělena výše zmíněná výjimka z registrování investic. Podle jednoho z dotázaných právníků může SEC chtít nejen tuto výjimku přehodnotit, ale může si „posvítit“ také na celou Muskovu dohodu kolem privatizace Tesly. Komise SEC už prý v posledních letech minimálně dvakrát Muska a Teslu napomenula za porušení podmínek dohody. Šlo zejména o kontrolu Muskových tweetů. Toto by situaci jen zhoršilo.

Na druhou stranu, SEC pravděpodobně neudělila Neuralinku výjimku jen na základě prohlášení jeho zástupců o roli Muska ve firmě. Agentura zřejmě přihlédla i k tomu, že předchozí spory se týkaly Tesly a Neuralink sám o sobě nikdy podobné problémy neměl. Navíc je dost nepravděpodobné, že by si úředníci SEC nebyli vědomi toho, že Musk, jakožto zakladatel a největší investor, bude mít v Neuralinku určitý vliv.

Bude problém, nebo ne?

Nutno dodat, že to skutečně vypadá, že v Neuralinku vládne spíše chaos. Anebo prostě ve firmě příliš nepřikládají důraz na to, kdo má jakou pozici a nejdůležitější je společný cíl, tedy vývoj pokročilého neurálního rozhraní. O Muskovi se ví, že mu na funkcích obecně moc nezáleží. Nejednou se k tomu vyjadřoval na Twitteru. Neuralink však, neznámo proč, s výkonnými pozicemi ve zmíněných dokumentech evidentně „kombinoval“ a mohlo by se mu to vymstít.

Předchozí články o sporech Elona Muska a jeho firem:


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

Sdílet

Aktuální články

Nové kontrakty SpaceX: Mobilní družice pro Apple, sdílená GTO mise a orbitální tahač od Impulse Space

Další přehled nových zakázek SpaceX začneme vyjasněním situace kolem vynášení družic BlueBird společnosti AST SpaceMobile.…

22. 11. 2024

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024