Jak už jsme stručně informovali v dřívějším článku, Neuralink zaznamenal mechanický problém s implantátem svého prvního uživatele, Nolanda Arbaugha. Blíže neurčený počet implantovaných vláken s elektrodami se uvolnil a stáhl z Nolandova mozku, což vedlo ke snížení počtu aktivních elektrod. Zkusme se dnes podrobněji podívat na to, co se přesně stalo, jak byl problém vyřešen a jak to může ovlivnit budoucnost klinické studie PRIME.
Neuralink neuvedl, kdy přesně k problému došlo – píše jen, že „v týdnech po operaci“. Z grafu níže je vidět, že sestupná tendence výkonu rozhraní začala někde ve druhé polovině února letošního roku a pokračovala po několik týdnů. Implantace proběhla 28. ledna, čili vlákna se z mozku vytáhla, nebo začala vytahovat, už zhruba po dvou týdnech. Znamená delší sestupná tendence výkonu, že se vlákna uvolňovala pomalu, až se z mozku zcela vytáhla? O tom zatím můžeme jen spekulovat.
Není upřesněno ani, o jaký počet elektrodových vláken se jednalo. Implantát má 64 vláken a na každém je 16 elektrod, celkem tedy 1024. Blíže neurčená část z nich se tedy uvolnila a stáhla z Nolandova mozku, čímž se snížil počet aktivních elektrod. Jak je vidět na obrázku níže, vedlo to ke zhoršení výkonu implantátu a snížení BPS (angl. bit per second, čili ukazatel, pomocí kterého Neuralink měří efektivnost rozhraní).
V reakci na tuto změnu specialisté Neuralinku:
Tyto optimalizace přinesly rychlé a trvalé zlepšení BPS, které se pak vrátilo na počáteční úroveň a dnes už Noland dokonce překonává své dřívější výkony.
Informace o problémech s implantátem jsou lehce šokující, ale zdá se, že Neuralink ani Noland se jimi příliš nermoutí. Nabízí se mnoho nezodpovězených otázek. Zkusme je zadat a pokusit se na ně rovnou i odpovědět nebo je alespoň komentovat.
Nezdá se, že by Neuralink nějak panikařil. Rozhraní má 1024 elektrod, což je pravděpodobně o dost více, než je potřeba pro pohyb kurzoru počítačové myši a funkce typu klikání pravým a levým tlačítkem. Rozhraní jiných firem mají elektrod mnohem méně a fungují uspokojivě – aktuální verze zařízení od Paradromics jich má 421 (ta ale zatím nebyla testována na lidech), Utah Array od BlackRock Neurotech má elektrod 96 a Stentrode od Synchronu dokonce pouhých 16.
Na jednodušší funkce tedy zřejmě stačí i mnohem menší počet elektrod, než jich má rozhraní N1 od Neuralinku. Firma má však mnohem vyšší cíle – přemostění poškozené míchy nebo BlindSight, tedy digitální zrak. K tomu bude potřeba mnohem více elektrod, které jsou schopny zůstat trvale na svém místě.
Nezdá se také, že by uvolněná vlákna mohla představovat ohrožení zdraví pro Nolanda, jinak by Neuralink nejspíše jednal a rozhraní mu z hlavy vyoperoval. Nevíme, jak moc se vlákna z mozku vytáhla – zda se jen povytáhla nebo teď celá plavou v mozkomíšním moku mezi mozkem a mozkovými plenami. Vzhledem k tomu, jak se zhoršila detekce vzruchů a s ní i výkon rozhraní, je pravděpodobnější, že se zcela vytáhla. Vlákna jsou však (zejména díky svým minimálním rozměrům a látkám, ze kterých jsou vyrobena) zřejmě natolik mechanicky i chemicky biokompatibilní, že si můžou klidně volně plavat v mozkomíšním moku.
Dala. Neuralink věděl o tom, že vlákna s elektrodami se můžou z mozku vytáhnout. Mozek se v lebce v mozkomíšním moku pohybuje. Při dýchání, při prokrvování, při normálním pohybu, který člověk každodenně vykonává, nebo třeba při sportu. Může také docházet k úderům do hlavy, kdy se mozek pohybuje skokově. Vlákna tedy musí být v mozku nějakým způsobem připevněna, aby nedošlo k jejich přesunutí nebo dokonce vysunutí z tkáně. Po přesunutí by vlákna ztratila kontakt se stávajícími neurony a začala snímat neurony jiné, což by mělo vliv na funkci rozhraní, které se učí detekovat konkrétní skupiny neuronů v konkrétní oblasti mozku konkrétního uživatele.
Neuralink vyvinul a testoval mnoho různých verzí vláken. Většina z nich měla části, které měly za úkol zachytit je ve tkáni. Nevíme však, jak vypadají vlákna ve verzi N1. Neuralink jejich podobu nezveřejnil.
Zarážející je to, že se vlákna vysunula právě z mozku Nolanda, tedy z hlavy kvadruplegika, jenž se prakticky nehýbe. Jak velkým problémem pak vysouvání vláken bude pro pohyblivé jedince?
Na druhou stranu Neuralink přece testuje rozhraní na opicích, které jsou extrémně pohyblivé, čili mechanické vlastnosti vláken musí být dokonale otestované. Nebo se snad vlastnosti opičích a lidských mozků natolik liší, že design vláken bude potřebovat úpravy? Těžko říci. Je možné, že třeba u Nolanda došlo k nějakému nešťastnému pádu nebo úderu do hlavy, například při přenášení ho na jeho invalidní vozík nebo při nějaké podobné situaci. Možná se více dozvíme při některém rozhovoru s ním.
Co se týče hardwaru pro studii PRIME, tedy neurochirurgického robota ve verzi R1 a implantátu s elektrodovými vlákny ve verzi N1, možnosti změn budou pravděpodobně velmi omezené. Neuralink zřejmě musí studii provést se zařízeními v přesně definované verzi, kterou schválila FDA.
Doufejme, že zaznamenaný problém nebude mít vliv na implantace dalším uživatelů v rámci PRIME. Vzhledem k tomu, že Noland rozhraní dále používá a nemá žádné zdravotní komplikace, mohly by implantace pokračovat. Může však být potřeba určitý čas na potvrzení toho, že vysunutí vláken skutečně nemá na uživatele žádný dopad. To by oddálilo implantaci dalším pacientům. Podle Ashleeho Vance letos Neuralink plánoval provést 11 implantací.
Změny pravděpodobně budou potřebné. Rozhraní je teprve v první „produkční“ verzi. Každý jeho komponent ještě projde mnoha vylepšeními. Neuralink už teď pracuje na novějších, pokročilejších, výkonnějších a bezpečnějších verzích. Je pravděpodobné, že za několik let bude rozhraní vypadat úplně jinak. Třeba jako pokročilejší verze sond projektu „Neural Dust“, na kterém kdysi pracoval současný viceprezident Neuralinku DJ Seo.
Neuralink neměl žádnou povinnost o problému informovat veřejnost. I tak to ale udělal. Ukazuje to jeho snahu o transparentnost. V mainstreamových médiích, které Elon Musk tak „miluje“, to samozřejmě strhlo vlnu negativity vůči němu a Neuralinku. Většina článků se zaměřila na to, že Neuralink měl problém, místo toho, že implantát už více než 100 dní funguje, jeho uživatel je zdravý a že odborníkům firmy se podařilo problém s vlákny obejít a díky tomu i rozhraní zdokonalit. Téma nezůstalo bez povšimnutí ani na českém internetu (Novinky.cz, Živě.cz).
Magazín Wired ve svém článku snad jako jediný kromě spekulací představil i názory specialistů z oboru neurálních rozhraní.
Matt Angle, CEO konkurenční firmy Paradromics, k problému s vlákny poznamenal: „Tohle by se samozřejmě nemělo stávat. Je ale dobře, že pacient může přístroj dále používat. Pro pohyb kurzoru není potřeba až tak mnoho elektrod, ale pro složitější úkoly, jako je převod textu na řeč, bude důležitá vyšší rychlost přenosu dat. Společnosti, které vyvíjí neurální rozhraní, musí budovat zařízení, která budou robustní a spolehlivá přinejmenším několik let po implantaci.“
„Neuralink vyvíjí velmi inovativní neurální rozhraní. Firma se učí a podobné nepříjemnosti jsou součástí procesu,“ řekla Riki Banerjee, technologická ředitelka společnosti Synchron.
Andrew Schwartz, profesor neurobiologie na Pittsburské univerzitě pak spekuloval, že vysunutí vláken mohlo být způsobeno nevhodným designem rozhraní Neuralinku: „Aby bylo možné implantovat vlákna do mozku, neurochirurg musí odstranit tvrdou plenu mozkovou. Rozhraní Utah Array je navrženo tak, aby se plenu po implantaci dalo snadno sešít. To ale může být dost obtížné v případě velkého počtu vláken u rozhraní N1. Může to pak také způsobit vznik jizvové tkáně, která mohla způsobit vytažení některých vláken z mozku.“
Zde je však nutno poznamenat, že nemáme informace o tom, že by Neuralink tvrdou plenu mozkovou po implantaci sešíval. Je možné, že v ní jednoduše zůstává otvor o velikosti implantátu.
Neuralink rozhraní testuje proto, aby mu „vychytal mouchy“. To, že se objeví nějaké problémy, je pochopitelné. Musíme jen doufat, že jich bude co nejméně a neohrozí zdraví uživatelů. Ti si samozřejmě musí být možných rizik plně vědomi. Podstupují je dobrovolně.
Stejně jako SpaceX díky haváriím Falconu 9 odstranilo chyby v jeho konstrukci a mělo pak lepší raketu, Neuralink díky problému s vlákny své rozhraní zdokonalí. Už nyní vylepšili algoritmy detekce vzruchů, aby kompenzovali ztrátu elektrod. Pravděpodobně bude upraven také design vláken.
Rozdíl je samozřejmě v tom, že v případě Neuralinku se jedná o zařízení, které má někdo v hlavě a jeho selhání může mít fatální následky. Proto Neuralink musí být extrémně opatrný a musí zařízení nejprve intenzivně otestovat všemi dostupnými způsoby.
Další přehled nových zakázek SpaceX začneme vyjasněním situace kolem vynášení družic BlueBird společnosti AST SpaceMobile.…
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
Zobrazit komentáře
Naopak si myslim, ze z nejakeho uhlu je to pozitivni zprava. Urcite si budou moc zlepsi residual risk pri tom, co se stane, kdyz vlakno vyjede. Uz totiz maji indikaci, ze nejspise to neni zadne ohrozeni zdravi.
Jak se asi cítí Noland při představě, že vlákna zarůstají jizvovou tkání, což je alternativní vysvětlení oficiální verze, a signál časem vymizí úplně?
I kdyby tomu tak nebylo, musí být připraven na to, že jednoho dne implantát přestane pracovat a on tak nově nabyté možnosti opět pozbyde. Až už z jakýchkoli důvodů.
Přejme mu i vývojářům mnoho štěstí!
V tý době bude mít dávno lepší verzi která bude mít tohle pořešené a nebo vyměněnou tak, aby se tento problém oddálil...
Jo? Má to s nima zasmluvněný doživotně? A ta tkáň opakovaný implantace snese? A kdyby výzkum musel být ukončen? A kdyby Neuralink zanikl?
V rozhovoru mezi Nolandem a Ashlee Vance je uvedeno že:
Arbaugh souhlasil, že si zařízení ponechá ve své hlavě a poskytne data společnosti Neuralink po dobu jednoho roku. Poté se s firmou domluví, zda chce nechat zařízení deaktivovat nebo dokonce odstranit. Arbaugh má podezření, že si ji bude chtít ponechat a dokonce přejít na další verzi produktu, až bude hotová. "Chtěl bych upgradovat," říká. "Doufám, že mě zařadí do užšího seznamu."
To je popravdě "co by kdyby" - a dokud to nenastane, tak se nezjistí, jak to dopadne.
"Terry, I can't predict the future. I pay professionals to do that, and even they get it wrong sometimes"
Je to čistě na jeho důvěře v Neuralink - ať už by šlo o biologické důvody, praktické / finanční důvody nebo důvody právní. ... Jsou prostě určité věci, které ti ani zasmluvnění nezajistí (ani státní / soudní rozhodnutí).
Jinak - to, že lidi nedobrovolně přišli o mozkové implantáty z "právních" důvodů se už stalo - Neurovista / epilepsie.