Neuralink má nyní hodnotu kolem 5 miliard dolarů

Podle článku agentury Reuters z 5. června se momentálně hodnota Neuralinku pohybuje na úrovni kolem 5 miliard amerických dolarů, přestože jeho cesta ke komerčnímu neurálnímu rozhraní bude ještě dlouhá. Představuje to nárůst hodnoty firmy o 150 % za poslední dva roky! Reuters informace získala od pěti anonymních zdrojů obeznámených se situací.

V roce 2021 proběhlo třetí kolo investičního financování Neuralinku. Firma tehdy vybrala od investorů 205 milionů amerických dolarů na další rozvoj. Při té příležitosti byla zhodnocena na 2 miliardy dolarů na základě cen neveřejných akcií prodávaných soukromým investorům.

Některé nákupy takzvaných „býčích investorů“ (angl. bullish investors, čili investoři, kteří věří, že hodnota akcií Neuralinku bude růst) proběhly zejména v posledních měsících před oznámením z 25. května, že agentura FDA schválila Neuralinku testy na lidech.

Investoři jsou optimističtí navzdory problémům Neuralinku

Jak uvádí Reuters, vývoj první komerční verze neurálního rozhraní může Neuralinku trvat klidně ještě i 10 let. A to je prý optimistický odhad.

Společnost k tomu čelí také mnoha problémům a několika vyšetřováním ze strany různých organizací. Zřídili jsme k tomuto tématu už i samostatnou rubriku na našem webu zvanou problémy Neuralinku.

I přes to všechno se najde nemálo optimistických investorů, díky nimž hodnota firmy dosáhla zmíněných 5 miliard dolarů.

Loga některých organizací, se kterými má Neuralink různé problémy: Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu (Physicians Committee for Responsible Medicine, PCRM), Americké ministerstvo zemědělství (US Department of Agriculture, USDA), Americké ministerstvo dopravy (US Department of Transportation, USDOT).

Po oznámení o povolení klinických testů může být hodnota Neuralinku ještě vyšší

Podle údajného emailu, který viděli zástupci agentury Reuters, byly privátní akcie Neuralinku po zveřejnění informace o tom, že firma konečně dostala povolení ke klinickým testům, přinejmenším v jednom případě investorům nabízeny za ještě vyšší cenu. Konkrétně 55 dolarů za kus, což by prý představovalo hodnotu firmy kolem 7 miliard dolarů. Reuters však nezjistila, zda prodej za zmíněnou cenu byl zrealizován, nebo ne. V emailu však prý bylo přímo uvedeno, že cena je vyšší z důvodu obdržení povolení k testům.

Akcie Neuralinku nejsou veřejně obchodovatelné. Je nutno podotknout, že transakce, podle kterých by hodnota firmy měla být kolem 5 miliard USD, byly uzavírány například mezi zaměstnanci firmy, kteří akcie vlastní, a investory z dřívějších investičních kol. Nešlo o novou investiční pobídku. Tyto takzvané sekundární transakce nejsou dokonalým měřítkem hodnoty společnosti. Jejich objem je malý a chybí jim širší tržní konsensus, jaký mají oficiální investiční kola nebo primární veřejné nabídky (IPO).

Většina transakcí, podle kterých byla stanovena zmíněná hodnota Neuralinku, byla spíše menšího objemu. Podle Reuters může menším investorům jít jednoduše o to, aby vlastnili akcie firmy Muska, než aby se snažili zhodnotit své investice. Maximální transakce za cenu, která by ustanovila hodnotu firmy na 7 miliard, měla podle Reuters hodnotu 500 000 dolarů, což při celkové hodnotě Neuralinku není mnoho.

Na druhou stranu, jak rovněž uvádí Reuters, Sim Desai, výkonný ředitel Hiive (čili online platformy, kde se obchodují akcie privátních firem, včetně Neuralinku) prý potvrdil, že poptávka po akciích společnosti je „ohromná“. Sám prý mluvil o ceně akcií, která by hodnotila Neuralink na zhruba 4,5 miliardy dolarů.

Kdo je mezi investory Neuralinku a kolik už firma vybrala na svou činnost?

PayPal Mafia, horní řada zleva: Jawed Karim, spoluzakladatel Youtube; Jeremy Stoppelman, CEO Yelp; Andrew McCormack, partner v Laiola Restaurant; Premal Shah, prezident Kiva;
druhá řada zleva: Luke Nosek, zakladatel Gigafund; Kenny Howery, spoluzakladatel The Founders Fund; David Sacks, CEO Geni a Room 9 Entertainment; Peter Thiel, CEO Clarium Capital a Founders Fund; Keith Rabois, viceprezident Slide a jeden z prvních investorů Youtube; Reid Hoffman, zakladatel LinkedIn; Max Levchin, CEO Slide; Roelof Botha, partner Sequoia Capital; Russel Simmons, CTO a spoluzakladatel Yelp (Zdroj: PayPal)

O investorech Neuralinku jsme psali ve dvou dřívějších článcích (zde a zde). Vzhledem k tomu, že nejde o veřejně obchodovanou akciovou společnost, investorů není mnoho a ne všichni z nich jsou známí. Kromě Elona Muska, který do firmy vložil více než 100 milionů dolarů, jsou mezi investory většinou Muskovi „staří známí“, tedy lidé, kteří s ním nějakým způsobem spolupracují už léta. Například někteří členové skupiny známé pod přezdívkou „PayPal Mafia“, čili úspěšné partička podnikatelů, kteří kdysi spolu s Muskem zakládali a rozvíjeli PayPal.

Seznam známých investorů Neuralinku vypadá následovně:

Neuralink v minulosti uskutečnil tři investiční série (kola):

  • v sérii A v roce 2017 získal 107 mil. dolarů
  • v sérii B v roce 2019 pak 51 mil. dolarů
  • v sérii C v roce 2021 dalších 205 mil. dolarů

Firma tedy už na svou činnost od investorů vybrala více než 363 milionů dolarů a je suverénně nejlépe financovaným startupem v oboru biotechnologie a neurálních rozhraní. Daleko za ní jsou na druhém místě Synchron se 125 miliony a Paradromics s 54 miliony dolarů.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře