Neuralink konečně může zahájit testy svých mozkových implantátů na lidech

Potvrdilo se to, o čem jsme psali nedávno – Neuralink skutečně znovu složil žádost o povolení ke klinickým testům svého neurálního rozhraní, tak jak o tom psal Walter Isaacson na webu Wall Street Journal. Asi málokdo ale čekal, že povolení k testům mozkových implantátů na lidech přijde tak rychle. Dnes v noci se však na twitterovém účtu Neuralinku objevil následující příspěvek:

Překlad: S velkou radostí oznamujeme, že jsme obdrželi souhlas agentury FDA k zahájení naší první klinické studie! Je to výsledek ohromné práce týmu Neuralinku v úzké spolupráci s FDA a důležitý první krok, který jednoho dne umožní, aby naše technologie mohla pomáhat lidem. Nábor účastníků studie zatím není otevřen. Další informace brzy zveřejníme!

Je tedy zřejmé, že Neuralink skutečně obdržel povolení, o jehož získání usiloval mnoho let!

Elon Musk na sebe s gratulacemi nenechal dlouho čekat. Postupně se přidali i jiní významní členové týmu a taky konkurence:

Překlad:

Elon Musk: Gratulace týmu Neuralinku!

DJ Seo: Jsem hrdý na to, co jsme dokázali, a chci poděkovat všem současným i bývalým členům týmu a všem ostatním, kteří nás podporovali! Více vzrušujících informací už brzy!

Shivon Zillis: 6 let dřiny. Ten nejúžasnější tým. A mnoho dalších let dřiny před námi. Stojí to za to, když máte velký cíl! Přichází čas na další vlnu inženýrského úsilí. Musíme vyřešit celou řadu problémů, aby naši první uživatelé byli spokojeni a abychom byli schopni navracet zrak nevidomým a pohyb ochrnutým. Přidejte se k nám!

Matt Angle: Gratulace tobě, DJ, a celému týmu! (šéf společnosti Paradromics odpovídal na tweet DJ Sea)

Aktualizace firemního webu

Současně s informací o povolení testů Neuralink provedl velkou aktualizaci své webové stránky. Ta teď vypadá úplně jinak než včera. Nejprve se na ní objevila informace o její aktualizaci a dnes ráno pak začala fungovat v novém. Web například uvádí vytyčený cíl firmy: Stvoření univerzálního neurálního rozhraní, které nejprve umožní léčbu dnes neléčitelných zdravotních problémů a poté prohloubí lidský potenciál.

Dále je na stránkách podařené animované intro představující architekturu implantátu a neurochirurgického robota.

Na konci pak ještě vidíme úžasné video, které ukazuje, jak má z pohledu uživatele vypadat první kalibrace implantovaného rozhraní:

Trnitá cesta k povolení

Cesta Neuralinku k vydání povolení od FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) byla dlouhá a trnitá. Elon Musk snad už někdy od roku 2019 každým rokem prohlašoval, že by firma měla povolení dostat „už příští rok“. Na poslední prezentaci pokroku, která se odehrála koncem minulého roku, řekl, že by povolení (a dokonce i prvního pacienta) Neuralink měl mít do 6 měsíců. S povolením to tedy konečně trefil, na pacienta si však zřejmě budeme muset ještě počkat.

První žádost k FDA firma podala už počátkem minulého roku. Podle agentury Reuters, která teprve nedávno informace o první zamítnuté žádosti zveřejnila, FDA tehdy poukazovala na desítky nedostatků, které měl Neuralink vyřešit, aby povolení k testům obdržel. Hlavní výtky se týkaly bezpečnosti rozhraní. Konkrétně možnosti pohybu elektrodových vláken v mozku, lithiových baterií v implantátu, odstranění rozhraní z hlavy bez poškození mozkové tkáně a možnosti přehřívání implantátu v tkáni.

Teď už tedy víme, že se nedostatky podařilo odstranit a dokumentace, kterou nyní Neuralink FDA předložil, už byla v pořádku.

Jak budou testy vypadat?

To se snad zanedlouho dozvíme. Neuralink na Twitteru píše, že nábor účastníků studie zatím nebyl zahájen. Firma však už dlouho spolupracuje se skupinou možných uživatelů a má také oficiální registr potenciálních pacientů. Pro Neuralink tedy nejspíše nebude problém první uživatele sehnat.

Nic nenasvědčuje tomu, že by FDA mělo nějakým způsobem omezit rozsah zamýšlených testů, jak dříve spekulovalo Reuters. Čili zřejmě budou vykonány v takovém rozsahu, jaký Neuralink plánoval. Co přesně ale má firma v plánu, zatím nevíme.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
JP77

Mám představu co implantát člověku přidá, ale nevím co mu vezme. Jde mě o to že neurony v oblasti mozku kam jsou zapíchané elektrody se natrenují naučí nové funkce, ale co se stane s původní funkcí neuronů v přeučené oblasti? Toho bych se bál.
Nejjednodušší taková dětská představa může být, že zapomenu nějaké věci, ale mozek je složitější, uložená znalost je narozdíl od HDD asi uložená ve větší oblasti mozku a mozek má víc funkcí než paměť. Zhorší mě to nějaké schopnosti, nebo změní osobnost? Jen tak logicky předpokládám, že na původní funkce to musí mít nějaký vliv a vzhledem k tomu že neurony se budou zabývat silnými signály od elektrod, tak hádám že původní funkce to zhorší, ale nevím čemu hlavně se věnuje tato část mozku.

Meh🪄

To uz nekdo testoval — https://en.wikipedia.org/wiki/Phineas_Gage .

Marek

Novinky od konkurencie 🇨🇭Clinatec/.NeuroRestore

„Vytvořili jsme bezdrátové rozhraní mezi mozkem a míchou pomocí technologie mozkově-počítačového rozhraní (BCI), která přeměňuje myšlení v činy,“ shrnuje Grégoire Courtine, profesor neurověd na EPFL, CHUV a UNIL. Publikováno v časopise Nature , „Přirozená chůze po poranění míchy pomocí rozhraní mozek-páteř“ představuje situaci Gerta-Jana, 40 let, který utrpěl poranění míchy po nehodě na kole, při které zůstal ochrnutý. Digitální most mu umožnil znovu získat přirozenou kontrolu nad pohybem jeho ochrnutých nohou, což mu umožňuje stát, chodit a dokonce i vylézt po schodech.

https://www.chuv.ch/fr/chuv-home/espace-pro/journalistes/communiques-de-presse/detail/brain-computer-interface-bci-enables-thought-controlled-walking-after-spinal-cord-injury

https://twitter.com/Reuters/status/1661855914415251458?s=20

Meh

Dostalo uz mistni osazenstvo skupinovou slevu ? 🙂

Jiný Honza

Zatím ne.
V první fázi se to bude testovat na octomilkách, krysách a rusech. Teprve v případě úspěchu i na primitivnějších organismech.

Meh🤮

Prvoplanove urazky si prosim odpustte, to sem nepatri.

TomG

Jestli je tu narážka na slovo rus jako urážku,tak je to jen druh švába…?

Meh

Zkuste tu druhou vetu.

Mordechai Levy

lol xD 😀

HydrocePhalus

No paráda!