SpaceX

Návod, jak snadno sledovat družice konstelace Starlink na noční obloze

Družice Starlink na nořní obloze (Zdroj: Mashable)

Když v květnu 2019 vynesl Falcon 9 na oběžnou dráhu první šedesátku satelitů pro internetovou konstelaci Starlink, zjistilo se, že družice jsou na noční obloze dobře vidět i pouhým okem. A jelikož nějakou dobu trvá, než se po odpojení od rakety rozprostřou v prostoru, krátce po startu jsou na obloze vidět jako jakýsi vláček světélek. Astronomům to dělá vrásky, ale pro běžné smrtelníky to je zajímavý úkaz, který můžou sami snadno vidět.

Tip: Podrobné informace o satelitní konstelaci SpaceX najdete v našem článku Vše o Starlinku.

Často se proto setkáváme s dotazem, jak může člověk zjistit, kdy bude možné družice vidět. Nejsou totiž viditelné pořád a pro sledování jsou potřeba spráné podmínky. Naštěstí existují různé internetové nástroje, které vám velice usnadní hledání informací o tom, v které dny a hodiny je nejlepší družice Starlinku sledovat a kde na obloze je hledat. Vytvořil jsem pro vás tedy jednoduchý návod, jak jeden takový nástroj používat.

  1. Přejděte na stránku FindStarlink.com (alternativně si můžete stáhnout mobilní aplikaci od stejného autora pro Android nebo Apple)
  2. V okénku „Select your location“ buď vyberte nejbližší město k vaší poloze, nebo na druhé záložce ručně zadejte souřadnice místa, odkud chcete družice sledovat
  3. Klikněte na tlačítko “Find visible times” a vypíší se vám nejbližší příležitosti pro sledování družic s dobrou viditelností (sekce „Timings with good visibility“)

Nyní si podrobněji vysvětlíme, jak dešifrovat zobrazené informace:

  • Na prvním řádku vidíte čas a datum dané příležitosti pro pozorování. Mělo by jít o místní čas vycházející ze zvoleného města, akorát si dejte pozor na to, že je v 12hodinovém formátu, takže třeba 6:00 ráno je 6:00 am a našich 18:00 je uvedeno jako 6:00 pm. A pozor, čas přeletu nemusí být úplně přesný, tak radši počítejte s až 10minutovou odchylkou.
  • Na druhém řádku výpisu vidíte misi, při které byly družice vyneseny (například Starlink-2 odpovídá misi Starlink v1-2 u nás na webu).
  • Za názvem mise je v závorce magnituda, která značí, jak výrazné družice na obloze budou. Jen je to trochu neintuitivní, jelikož čím NIŽŠÍ je číslo, tím VYŠŠÍ je svítivost. Takže třeba 2.2 bude výraznější než 3.5.
  • Za magnitudou následuje časový údaj o tom, jak dlouho budou družice vidět (např. 5 mins je 5 minut).
  • Na posledních dvou řádcích najdete podrobné informace o tom, na kterou část oblohy se máte dívat, abyste mohli družice zahlédnout. Například bude uvedeno toto: Look from SOUTHWEST to EAST a Elevation (from horizon): start: 10°, max: 53°, end: 10°. To znamená, že družice se objeví 10 stupňů nad jihozápadním horizontem (southwest) a poletí po obloze až do 53 stupňů nad horizontem, načež opět zmizí 10 stupňů nad východním horizontem (east).
  • V případě mobilní aplikace si navíc můžete tlačítkem Remind Me nastavit upozornění, abyste daný přelet nepropásli.

Pokud vám interpretace těchto číselných údajů dělá problémy, můžete využít nástroj od Jamese Darpiniana. Ten vám po detekování vaší polohy vypíše příležitosti pro sledování družic a u každé z nich si můžete kliknout na “Open Street View” a zadat vaši adresu. Následně se vám zobrazí přímo vaše bydliště a snadno uvidíte, kde na obloze budou satelity přelétat. Další výhodou je, že nástroj je napojen na předpověď počasí, takže vám ukáže, jestli má být oblačno. Na druhou stranu ale stránka neukazuje očekávanou magnitudu a celkově mi stránka přijde poněkud nepřehledná. Doporučuji ji tedy používat spíše jako doplněk toho prvního nástroje popsaného výše. Tam si snadno najdete ideální příležitosti pro sledování a pak druhý nástroj můžete použít ke kontrole počasí a také pro snazší vizualizaci místa na obloze, kde budou satelity vidět. Podrobnější návod, jak používat tento nástroj, najdete v článku Kosmonautix.cz.

A pokud se zadaří, můžete sami vidět něco takového:

Družice jsou obvykle vidět jen za svítání či za soumraku a úplně nejviditelnější jsou během prvních týdnů po vypuštění, kdy jsou ještě na nízké oběžné dráze a blízko u sebe. Takže je nejlepší se hned po startu nové várky družic Starlinku podívat, zda v následujících dnech nebudou nad vaším bydlištěm dobré příležitosti k jejich sledování. Ne vždy je družice možné u nás vidět už krátce po vypuštění, ale SpaceX vynáší nové satelity každých pár týdnů, takže příležitostí pro pozorování bude v následujících letech spousta.

Pokud vám popsané nástroje z nějakého důvodu nevyhovují nebo obsahují málo informací, můžete zkusit také tyto stránky:

Pozorovali jste už někdy družice Starlinku? Podělte se o své zážitky, fotky či rady v diskuzi nebo na fóru!

Zobrazit komentáře

  • Ty jo, ty jo, ty jo, teda masakr😲Odkojena obdobim studene valky mi pri preletu rady svetelnych perlicek nad stresnim oknem nad posteli naskocil utok raket Zeme-vzduch🙈Totalni zdeseni. Pak nastoupilo racio - uz jsou tu... mimozemstani🙈Uprk k netu, pumpa nestiha, hrozba kolapsu...uffff, ten Musk me teda dostal🤓Od te doby jsem v rodine za mirne posahanou babicku...Az onehda u taboraku jsem opet podle aplikace hlasila dalsi masinky a vsichni mi doporucovali radeji mineralku. A pak najely na oblohu😍 To byla satisfakce, jak mladasove rvali uzasem a fotili a filmovali a super mobily jim to nebraly😆Za me je to takove strasidelne, ale pokrok holt nezastavis... Jen bych rada aplikaci, ktera ukaze ty pro me viditelne, protoze litam po zahrade v nejnemoznejsi hodiny a pak nic😥

  • Vcera jsme v Jindrichovicich ve 23:04 napocitali 147 druzic Starlinku a hned po nich ISS. Nadherna podivana. Prulet vlacku trval skoro 20 minut.

  • Nikdy jsem o tom neslysela a proto nás dnes s rodinou opravdu zamrazilo kdyz sme videli asi 50 druzic za sebou jako vlacek.prvni co nás napadlo že to samozrejme UFO.záplatpanbuh že už vím o co jde a muzu jit v klidu spat:D HRUSICE

  • Hezké dopoledne, já jsem tyto družice včera 17.5.2021 ve 23:46 viděla a netušila jsem, co za úkaz to může být. Bydlíme kousek pod Prahou a viděla jsem letět ze západu směrem na východ a opravdu to vypadalo jako rozsvícený vlak na obloze. Nejdříve jsem myslela, že to je nějaké UFO. Nejsem zrovna znalec. Ale fotku jsem si dala na instagram a tam mě několik lidí navedlo sem.

    Byla to nádherná podívaná a mám jednu fotografii. Bohužel jsem byla tak paf, že jsem nestihla vyfotit dříve.

  • Dne 9.5.21 po 22hod Praha Uhříněves. Byly krásně vidět, po 30i jsme přestali počítat. Náhodou jsme zvedli hlavu k obloze a "chytli" je. Krásná podívaná, určitě se budeme dívat častěji...

  • Sledovali jsme vláček družic před chvílí tj. cca 21:30 na Ramzové. Úžasný zážitek

  • 7.5.2021 ve 23'00 jsem z vláčku viděl asi jen posledních 20. Směr odhaduji z JZ na SV. Lze při dalších přeletech počítat se stejným směrem?

Sdílet

Aktuální články

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024

SpaceX v rámci zásobovací mise CRS-31 otestuje technologie pro vyvíjenou loď, která zajistí deorbitaci ISS

NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…

6. 11. 2024