Elon Musk

Muskova mafie #4: Americký podnikatel a diplomat Kenny Howery

Úspěšný americký podnikatel a diplomat Kenny Howery má ve svých 46 letech za sebou bohatou kariéru. Byl u zrodu PayPalu a Facebooku, spolu s Peterem Thielem a Lukem Noskem zachraňoval SpaceX, když firmě teklo do bot, a vyzkoušel si i roli amerického velvyslance.

Během toho všeho stihl vydělat pohádkové jmění. Hodnota jeho majetku je odhadována na 1,5 miliardy dolarů. Z toho nemalou část získal díky podpoře projektů Elona Muska. Investoval do nich nejen prostřednictvím fondů, které pomáhal založit, ale také ze svých osobních financí. Je tak spjat s úspěchy SpaceX, nebo i rozvojem Neuralinku a Boring Company.

Profilem Howeryho pokračujeme v sérii Muskova mafie, která má za cíl představit nejvýznamnější investory Muskových projektů. V předchozích dílech už jsme měli možnost se seznámit se Stevem Jurvetsonem nebo výše zmíněnými Peterem Thielem a Lukem Noskem.

Kenny Howery

Dětství, rodina a vzdělání

Kenneth Alan Howery, se narodil 4. listopadu 1975 v Texasu. Informace o jeho rodičích a dětství na internetu chybí, ale Kenny zřejmě nepochází z příliš bohatých kruhů, protože studoval na veřejné střední škole J. Frank Dobie High School v Houstonu.

Od roku 1994 pak studoval na Stanfordově univerzitě v Palo Alto v kalifornském Silicon Valley. V roce 1998 zde získal bakalářský titul (angl. B.A., Bachelor of Arts) v oboru ekonomie. Během studia absolvoval také stáž v Německu v Brandenburské agentuře pro ekonomický rozvoj. Na Stanfordu byl šéfredaktorem The Stanford Review, studentských novin založených Peterem Thielem.

Ve stejném roce, kdy promoval, založil spolu s Thielem, Lukem Nosekem a Maxem Levchinem firmu Confinity, která se později přerodila v PayPal.

Howery dlohodobě žije v kalifornském San Francisku. Je svobodný a nikdy nebyl ženatý.

PayPal

O PayPalu už jsme toho hodně napsali v předchozích dílech, takže si zde odpustíme nějaké větší detaily. Kenny Howery byl jedním z jeho spoluzakladatelů a v letech 1998 až 2002 zde zastával funkci finančního ředitele (angl. CFO, Chief Financial Officer).

PayPal Mafia: Kenny Howery je na snímku třetí zleva (Zdroj: PayPal)

V PayPalu byl odpovědný za integraci s eBay (ještě před jeho prodejem stejné firmě), pomohl získat více než 200 milionů dolarů od investorů v USA i v Evropě, pracoval na vstupu firmy na veřejnou burzu a pomáhal i při jejím finálním prodeji eBayi za 1,5 miliardy dolarů.

Po akvizici v roce 2002 pak ještě krátce působil v eBayi jako ředitel pro rozvoj (angl. Director of Corporate Development).

Clarium Capital Management

Po krátké epizodě v eBayi Howery v roce 2004 opět začal spolupracovat s Peterem Thielem. Tentokrát šlo o společnost Clarium Capital, kde působil jako viceprezident pro soukromé investice a člen průzkumného a obchodního týmu. Na těchto pozicích vydržel jen do konce roku 2004, ale to zdaleka neznamenalo konec jeho spolupráce s Thielem.

Founders Fund

Na počátku roku 2005 Howery a Thiel spolu s dalším kolegou z PayPalu, Lukem Noskem, založili Founders Fund – společnost rizikového kapitálu se sídlem v San Franciscu, která postupem času spravovala majetek ve výši až 3 miliard dolarů. Kenny zde pak působil jako partner až do září 2019, tedy téměř 15 let. Donedávna však byl na webu firmy stále uváděn jako člen týmu.

Kenny Howery, Peter Thiel a Sean Parker (Zdroj: immigrantentrepreneurship.org)

Howery v počátcích fondu pomáhal Thielovi s financováním investice do Facebooku (byli jeho vůbec prvními externími investory), což se později ukázalo jako jedna z nejúspěšnějších investičních sázek všech dob. Z Muskových projektů pak už před lety investovali do SpaceX a v letošním roce i do Boring Company, ale to už po oficiálním odchodu Howeryho z firmy.

Díky fondu Kenny působil v představenstvech firem jako Quantcast, Cedar nebo ZocDoc. V roce 2010 ho magazín Venture Capital Journal zařadil mezi deset nejlepších investorů do 36 let. V roce 2013 byl časopisem Worth jmenován mezi nejlepšími deseti investory roku a v letech 2015, 2016 a 2017 byl mezi členy Forbes Midas List, kde časopis Forbes umisťuje aktuální nejlepší investory rizikového kapitálu.

Osobní investice

Howery, kromě investic prováděných prostřednictvím Founders Fund, investuje také individuálně, z vlastní kapsy. V loňském roce se zúčastnil třetího investičního kola v Neuralinku. Na Twitteru to komentoval následovně:

Ken Howery: Jsem nadšen, že jsem mohl podpořit Neuralink na jeho misi léčby nemocí mozku a propojení biologické a umělé inteligence.

Neuralink: Ohlašujeme sérii C financování naší firmy ve výši 205 milionů dolarů https://neuralink.com/blog/series-c/

Podobný komentář na síti Howery umístil také po letošním investičním kole Boring Company, čili je možné, že své peníze vložil i do tohoto Muskova projektu:

Ken Howery: Boring Company je o krok blíže k revoluci v dopravě.

The Boring Company: Boring Company právě získala 675 milionů dolarů od elitních investorů. Firma tak má nyní hodnotu 5,675 miliardy dolarů. Účelem je nábor talentovaných pracovníků, rozšíření výroby razicích strojů a stavba tisíců mil tunelů. https://boringcompany.com/seriescround

Podle serveru Crunchbase Howery investoval také například do firem Good Money nebo Popexpert.

Ekonomicko-filantropické aktivity

Kenny Howery je členem mnoha různých ekonomických a společensky prospěšných organizací. V březnu 2012 označilo Světové ekonomické fórum Howeryho za globálního lídra komunity „sociálně smýšlejících mladých mužů a žen snažících se překonávat bariéry pokroku.“ V rámci Světového ekonomického fóra je Ken také členem Komise pro vyhledávání technologických průkopníků.

Howery je členem The Explorers Club, což je nezisková organizace propagující vědecký výzkum. Je také poradcem v Kiva, charitativní organizaci, která ve více než 80 zemích světa umožňuje mladým podnikatelům a studentům získávat finance na jejich projekty přes internet. Je rovněž členem Rady pro konkurenceschopnost Spojených států, která si stanovila za cíl zvýšit ekonomickou aktivitu USA na globálním trhu.

Kenny je také čestným předsedou několika asociací podporujících vztahy USA se Švédskem – zastupitelstva Americké obchodní komory ve Švédsku, Švédské Fulbrightovy komise a švédského Amerického klubu.

Mezi jeho aktivitami bývají také přednášky o podnikání na Harvard Business School a na Stanfordu, nebo pomoc studentům na UC Berkeley a McCombs School of Business v rozvíjení jejich obchodních modelů.

Diplomacie

Oficiální fotka Howeryho jako amerického velvyslance ve Švédsku (Zdroj: Ken Howery)

V části prezidentského období Donalda Trumpa, od 7. listopadu 2019 až do 20. ledna 2021, Kenny Howery zastával funkci amerického velvyslance ve Švédsku. Ve svém projevu u příležitosti jmenování do funkce uvedl, že mezi jeho prioritami bude rozšíření obchodních vztahů mezi oběma zeměmi, prohlubování spolupráce v oblasti bezpečnosti a propagace podnikání v různých odvětvích vědy a nových technologií.

Kenny Howery (čtvrtý zleva) ve funkci velvyslance (Zdroj: Twitter Howeryho)

V úřadu pak byl velmi aktivní a efektivní. Zde je několik příkladů jeho činnosti:

  • V otázce obrany a vojenské strategie se zasazoval o lepší interoperabilitu amerických a švédských vojenských systémů.
  • Zasloužil se o zvýšení švédských výdajů na obranu – během jeho působení země schválila 40% nárůst výdajů, což byl největší nárůst za více než 70 let.
  • Prosazoval komunikační technologii 5G, a podporoval pro tuto službu využití hardwaru švédského výrobce Ericsson na úkor zařízení vyrobených čínskou firmou Huawei, jíž USA vidí jako bezpečnostní riziko. Howery se setkal s vyššími švédskými úředníky v otázce bezpečnosti 5G v září 2020 a Švédsko následně oznámilo zákaz používání hardwaru společností Huawei a ZTE ve své síti.
  • Podporoval zvýšenou spolupráci mezi USA a Švédskem v otázce bezpečnosti v Arktidě. V říjnu 2020 Švédsko zveřejnilo novou arktickou strategii, ve které zdůraznilo obavy ohledně růstu vojenské činnosti v Arktidě.

Howery jako investiční poradce

V rozhovoru pro magazín Ivy poskytl Howery několik rad pro začínající podnikatele a investory. Podle něj úspěch v podnikání záleží zejména na třech věcech:

  1. Absolutně nejdůležitější věcí jsou lidé, se kterými pracujete – jsou mnohem důležitější než projekt samotný.
  2. Nebuďte chamtiví. Třeba PayPal velkoryse přiděloval akcie svým zaměstnancům, což firmě umožnilo přilákat nejlepší talenty v oboru.
  3. „Fail fast“, čili má-li se něco nepodařit, tak ať to jde rychle. Jako příklad Howery znovu uvádí PayPal. Jedním z jeho prvních obchodních modelů byly převody peněz mezi tehdejšími kapesními počítači typu PalmPilot. Šlo tedy v podstatě o ranou verzi mobilních plateb. Na první pohled určitě nápad zajímavý a přelomový, ale musíme si uvědomit, že v té době existoval pouze asi milion PalmPilotů. Na mobilní platby bylo o deset let příliš brzy. Tým PayPalu si to nakonec uvědomil, koncepci změnil a stvořil PayPal tak, jak vypadá dnes.

A jak Howery hledá projekty a jejich zakladatele, do kterých investuje? Zde uvádí dvě věci:

  • Bláznivé nápady – mnoho největších inovativních projektů na počátku vypadalo šíleně. Vezměme si Teslu a SpaceX – sám Elon Musk na začátku odhadoval šanci na úspěch těchto svých firem na méně než 10 %.
  • Zapálení zakladatelé, kteří jsou ochotni pro úspěch projektu mnoho obětovat a nejsou motivováni penězi, ale naplněním určité vize nebo mise.

Jaký je pak podle Howeryho jeho příští miliardový projekt? Tvrdí, že nejvýznamnější společnosti často vypadají zcela jinak než ty, které existovaly před nimi. Pokud se omezujete na jeden konkrétní sektor, pravděpodobně vám mnoho uteče. Existuje několik oblastí, na které se Howery momentálně soustředí. Jednou z nich je mozek, léčba neurologických onemocnění a zlepšování kognitivních schopností. Dalším je automatizace biologie, čili určitá proměna biologie v software. A konečně třetím oborem je doprava – a to jak vylepšení stávajících způsobů dopravy, tak i úplně nové dopravní systémy.

Bydlení pro Muska

Elon Musk v nedávných letech prodal všechny své nemovitosti, což, jak má ve zvyku, ohlásil veřejnosti prostřednictvím Twitteru:

Elon Musk: Prodávám všechny své fyzické statky. Nebudu vlastnit žádný dům.

Jeho bydlištěm pak je malý domek v texaské Boca Chica Village, jehož majitelem je SpaceX.

Proč to zmiňujeme v profilu Kena Howeryho? Koncem roku 2021 se objevily spekulace o tom, že Musk sice tvrdí, že žije v onom malém domku, ale místo toho většinu času tráví v Howeryho sídle v texaském Austinu. Musk i Howery však krátce nato tyto spekulace odmítli.

Vila Kena Howeryho v Austinu v Texasu (Zdroj: amlu.com)

Hobby miliardáře

Co Kenny Howery, velmi zámožný a úspěšný muž, dělá, když zrovna nevydělává peníze? Léta působí v americkém skautském hnutí – je nositelem jednoho z nejvýznamnějších skautských ocenění á je takzvaným „Eagle skautem“. Hodně cestuje, sám říká, že navštívil téměř 90 zemí po celém světě.

Kenny Howery jako skipper lodi Gunboat 68 Tosca v závodě RORC Transatlantic Race (Zdroj: rorctransatlantic.rorc.org)

Má rád outdoorové sporty jako třeba kite surfing nebo snowboarding. Před několika lety vzal svůj investiční tým na týdenní rafting po řece Zambezi. V letošním roce se také zúčastnil transatlantického závodu plachetnic RORC Transatlantic Race. Kromě toho hraje na kytaru a na klavír a ve volném čase čte knížky Neila Stephensona nebo Douglase Adamse.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • Zajimavy clovek, diky ti, Vlastiku, za moznost seznamit se s nim.

    • Není zač! :) Stoprocentně souhlasím. Všichni čtyři "Muskovi mafiáni" jsou fakt zajímaví. Můj nejoblíbenější je určitě Jurvetson. To je fakt nadšenec.

      • Díky.
        Elon Musk plán jménem Mars neplní sám. Spousta lidí netuší že ze SpaceX, starlink i Tesly vlastní malou část. Jen má rozhodovací práva k akciím.
        U spacex to je tuším 75% akc. Práv.
        Navíc krom tzv. Mafie tam je google.

Sdílet

Aktuální články

Dragon poletí na misi Crew-9 jen s dvěma astronauty, zpět z ISS přiveze „ztroskotanou“ posádku Starlineru

Problémy americké kosmické lodi Boeing Starliner při její první pilotované misi letos v létě způsobily,…

14. 9. 2024

Zajímavý rozhovor Nolanda Arbaugha s influencerkou Briar Prestidge

V červenci byla influencerka Briar Prestidge na návštěvě u Nolanda Arbaugha, prvního uživatele implantátu Neuralinku.…

13. 9. 2024

Příští Starship možná poletí až na konci roku, SpaceX se agresivně ohradilo proti pomalým úřadům

Společnost SpaceX otevřeně kritizuje Federální úřad pro letectví (FAA), který podle ní zbytečně zdržuje schvalovací…

11. 9. 2024

Střípky o Neuralinku z platformy X (12. díl)

V dnešním dílu nepravidelného cyklu, ve kterém shrnujeme a komentujeme novinky související s Neuralinkem, se…

9. 9. 2024

Starlink rychle roste v řadě zemí, ale v Brazílii teď má zmrazené bankovní účty kvůli Muskově síti X

V přehledu novinek o Starlinku zavítáme například na Aljašku nebo do Kanady a Austrálie, kde…

8. 9. 2024

Lady s Teslou: Jak si vede čínský elektromobil NIO ve srovnání s Teslou

Půjčila jsem si čínský elektromobil NIO ET5 Touring a porovnala ho se svojí Teslou Model…

5. 9. 2024