Muskova mafie #3: Tajuplný Luke Nosek emigroval z Polska a investoval do většiny firem Elona Muska

V dětství býval zamyšlený, jakoby žil ve vlastním světě. Rodina se bála, co z něj vyroste. Vyrostl z něj miliardář, člen Mafie PayPalu a blízký spolupracovník Elona Muska. Je možné, že bez Luka Noska by dnes neexistovalo SpaceX, protože to byl on se svým Founders Fund, kdo v kritickém roce 2008 firmě finančně pomohl. A to i po třech neúspěšných startech rakety Falcon 1.

Luke Nosek

V rámci seriálu Muskova mafie jsme si už představili Steva Jurvetsona a Petera Thiela. Třetím mafiánem Muskovy tlupy je Luke Nosek, americký podnikatel polského původu. Jestliže jsme Jurvetsona označili za nejzajímavějšího a Thiela za nejkontroverznějšího člena tohoto pomyslného spolku, Nosek by asi mohl být tím nejzáhadnějším. Vždy se snažil unikat publicitě. Přestože je úspěšný a zámožný – v roce 2020 byl na 8 místě žebříčku nejbohatších Poláků s majetkem odhadovaným na 1,2 mld. dolarů – ani v jeho rodné zemi se o něm veřejně moc neví.

Rodina, dětství, školy

Narodil se jako Łukasz Nosek 29. června 1975 v polském Tarnově. Zanedlouho tedy bude mít 47 let. V roce 1978, když mu byly 3 roky, emigroval s rodiči z komunistického Polska přes Rakousko do USA. Před odjezdem prý rodina musela prodat veškerý majetek. Nosek jednou v žertu prohlásil, že peníze tehdy nejspíš šly na úplatky úředníkům. Těžko říci, kolik je na tom pravdy.

Tarnov

Ve Spojených státech na ně už čekala babička, která emigrovala o něco dříve. Bydleli ve městě Glen Ellyn nedaleko Chicaga. Noskovi tam začali říkat „Luke“. Zanedlouho po příjezdu se rodina rozrostla o Lukovu sestru Lauru. Jeho otec Roman v Americe začal pracovat na projektech jaderných elektráren a později založil vlastní dopravní firmu. Matka Danuta byla chemičkou v koncernu Castrol.

Na základní škole výrazně vynikal. Říkali o něm, že zvládá učivo dvou tříd za rok. Po střední škole Glenbard South High School v Glen Ellyn, Luke studoval na Univerzitě Illinois ve městě Urbana-Champaign. Výběr školy nebyl náhodný. Nosek se zajímal o počítače a nové technologie a univerzita, kterou si vybral, se pyšní tím, že už v 50. letech pracovala na prvních počítačích. Získal zde bakalářský titul v počítačovém inženýrství. Dnes je Luke členem oficiální „síně slávy“ této univerzity.

Vášeň pro počítače

Nosek se o počítače zajímal už od dětství. Matce prý často říkal, aby mu nic nekupovala a raději odkládala peníze na nový počítač. Základy programování se naučil na přístroji TI99/4A.

Počítač TI99/4A (Zdroj: Rama & Musée Bolo)

Ve studentské Asociaci pro výpočetní stroje (ACM) se seznámil s Maxem Levchinem, ukrajinským emigrantem a pozdějším kolegou z Mafie PayPalu. Jejich prvním společným podnikem bylo navrhování a prodej triček pro studentskou akci s názvem Engineering Open House v roce 1995.

Počátky internetového podnikání

Na univerzitě, ještě v roce 1995, Nosek založil svou první internetovou společnost SponsorNet. Na projektu spolupracoval s Maxem Levchinem a pozdějším investorem Scottem Banisterem. Cílem byla revoluce v reklamě na tehdy začínajícím internetu, plány však nevyšly a firma zbankrotovala.

Scott Banister (vlevo) a Max Levchin

Navzdory neúspěchu Nosek chtěl pokračovat ve své profesionální kariéře ve sféře internetu. Přestěhoval se do Silicon Valley, kde nastoupil do společnosti Netscape, která vyvíjela tehdy hojně používaný webový prohlížeč Natscape Navigator. Zastával zde roli takzvaného „evangelisty“, což zahrnovalo představování investorům, spotřebitelům a dalším zúčastněným stranám možnosti prohlížeče a jiných technologií, které firma vyvíjela.

Peter Thiel

Práce v Netscape Noskovi nestačila. Chtěl měnit svět. V Kalifornii se jeho cesty opět zkřížily s Maxem Levchinem a taky s naším starým známým, gigantem Silicon Valley, Peterem Thielem. Nosek se s ním poprvé setkal v roce 1998, krátce poté co získal bakalářský titul a odjel hledat štěstí do Silicon Valley.

Peter Thiel

Během setkání požádal Thiela o radu, jak získat finance na svůj projekt online kalendáře. Místo rady Thiel nabídl vlastní investici ve výši 100 tisíc dolarů. Projekt však skončil neúspěchem a Thiel tak přišel o všechny vložené peníze.

Confinity

Nosek byl natolik zahanben porážkou v prvním společném projektu s Thielem, že později, když s Levchinem pracovali na dalším projektu, nechtěl už Thiela o nic prosit. Levchin se s ním tedy setkal sám, po jedné z jeho přednášek, a představil mu podnikatelský záměr, ke kterému pak přizvali Luka. Společnost přijala jméno Confinity. Zpočátku se zaměřovala na platby zasílané z tehdejších mobilních zařízení (jako byl například Palm Pilot), poté se přeorientovala na internetové peněžní převody.

Palm Pilot

V té době se Luke Nosek poprvé setkal také s mladíkem jménem Elon Musk, který byl tehdy majitelem internetové bankovní služby X.com a bedlivě sledoval projekt Levchina, Thiela a Noska. V roce 2001 se jejich společnosti sloučily a vytvořily PayPal.

PayPal

Nosek v PayPalu zastával funkci viceprezidenta pro marketing a strategii a významným způsobem se podílel na vývoji služby rychlých plateb (angl. Instant Transfer). Stvořil prý také věrnostní program, ve kterém každý uživatel, který doporučil někoho dalšího, získal odměnu 10 dolarů. Díky němu během prvních tří měsíců roku 2000 rostl počet klientů PayPalu až o 7 procent denně!

PayPal Mafia, horní řada zleva: Jawed Karim, spoluzakladatel Youtube; Jeremy Stoppelman, CEO v Yelp; Andrew McCormack, partner v Laiola Restaurant; Premal Shah, prezident Kiva;
druhá řada zleva: Luke Nosek, partner v The Founders Fund; Kenny Howery, partner v The Founders Fund; David Sacks, CEO v Geni a Room 9 Entertainment; Peter Thiel, CEO Clarium Capital a Founders Fund; Keith Rabois, viceprezident ve Slide a jeden z prvních investorů Youtube; Reid Hoffman, zakladatel Linkedin; Max Levchin, CEO ve Slide; Roelof Botha, partner v Sequoia Capital; Russel Simmons, CTO a spoluzakladatel Yelp (Zdroj: PayPal)

„Mnoho lidí o tom neví, ale jedním z cílů PayPalu bylo vytvoření globální měny, která by byla nezávislá na bankovních kartelech a vládách,“ řekl Luke Nosek během jedné z jeho přednášek v Davosu v roce 2019. Čili zřejmě už v té době plánovali vývoj něčeho, jako je dnes Bitcoin a jiné kryptoměny. To však prý neumožnili investoři.

Jinou zajímavostí je to, že první velkou skupinou klientů, kteří táhli PayPal kupředu, byli američtí imigranti. Těm služba umožňovala snadný a levný převod peněz z USA do zemí, ze kterých emigrovali.

Když PayPal v roce 2002 koupila společnost eBay, Nosek z firmy odešel. Samozřejmě obohacen o nějakých pár desítek, ne-li stovek milionů dolarů (přesná částka není známa). V jedné ze svých přednášek Nosek prozradil, že z firmy odešel příliš brzy a nesplnil své cíle. Nějaký čas pak cestoval po světě a později se rozhodl začít vydělané peníze systematicky investovat.

Founders Fund

K tomu, aby Luke začal své peníze investovat, ho přesvědčil pozdější společník Stephen Oskoui. Nosek vzpomíná, že mu tehdy Stephen řekl: „Luku, poznáš člověka, který má skvělý nápad, jenž ostatní neumí docenit. Je to dar. Můžeš třeba investovat jen menší sumy…“

V roce 2005 Luke Nosek, společně s Peterem ThielemKenem Howerym (oba z Mafie Paypalu) a Brianem Singermanem, založili Founders Fund. Jde o investiční fond specializující se hlavně na startupy v rané fázi jejich vývoje. Firma dnes spravuje majetek v mnohamiliardové výši. Za svou existenci investovala do společností jako Facebook, Airbnb, Spotify, Lyft, Oculus (nyní Facebook/Meta) a mnoha desítek dalších.

zleva: Stephen Oskoui, Kenny Howery a Brian Singerman

Z Muskových projektů Founders Fund investoval do SpaceX a, jak jsme před časem informovali, rovněž i do Neuralinku. Investice do SpaceX v roce 2008 je zřejmě největším úspěchem fondu. Founders Fund byl jeho vůbec prvním investorem – vložil tehdy do firmy Elona Muska 20 milionů dolarů, a to v době, kdy se potýkala s velkými finančními problémy a neúspěšnými starty rakety Falcon 1. Dá se říci, že tato investice v kritické době firmu zachránila, jelikož díky ní SpaceX přežilo do prosince 2008, kdy získalo velký kontrakt od NASA na zásobování ISS.

Luke nikdy neskrýval, že je fascinován Muskem a jeho odvážným cílem kolonizovat Mars. Věří, že úspěch projektu SpaceX je „rozhodující pro lidskou rasu“. Od zmíněného roku 2008 je Nosek stále členem představenstva SpaceX. Kromě toho také sedí v představenstvu firem Last Energy, ResearchGate a Luminous Computing.

V roce 2017 však Nosek Founders Fund opustil, aby založil Gigafund.

Gigafund

Další projekt Luka Noska, investiční fond Gigafund, se zabývá dlouhodobými investicemi do projektů v oblasti nových technologií. Nosek ho založil spolu se Stephenem Oskouiem, se kterým spolupracoval už v Founders Fund.

Jak firma uvádí na svých webových stránkách, jde jí o podporu „ambiciózních a transformativních“ projektů, jejichž zakladatelé mají dlouhodobou vizi. Čili se snaží vyhnout investicím pro podnikatele, kteří chtějí firmu rychle rozvinout a pak prodat tomu, kdo nabídne nejvyšší částku.

Co se týče Muskových projektů, Gigafund investoval do SpaceX, Boring Company a Neuralinku. Kromě toho má v portfoliu firmy Luminous Computing, Last Energy, Atomic Machines nebo Golden.

Kryonika

Zařízení firmy Alcor

Nosek je stejně jako třeba Peter Thiel fanouškem kryoniky čili zmrazování lidských těl bezprostředně po smrti jejich majitele tak, aby bylo možné je za nějaký čas rozmrazit, vyléčit nemoci, které vedly k jejich smrti, a přivést je zpátky k životu. Nosek má být po své smrti kryogenicky uchován v organizaci Alcor, kde bude jeho tělo čekat na eventuální možnost znovuoživení. O kryonice poutavě psal Tim Urban na svém blogu Wait But Why.

Jóga a meditace

Sám Nosek, dnes sebevědomě vystupující na konferencích všeho druhu, přiznává, že ještě na vysoké škole byl tichým introvertem a měl jen jednoho nebo dva kamarády. To se změnilo, když začal praktikovat meditace. Nejprve mu to pomohlo překonat strach ve vztazích s lidmi a později se v životě vyrovnat s obrovským tlakem v podnikání. Luke prý denně medituje a každý rok absolvuje několik výjezdních kurzů zaměřených na intenzivní cvičení jógy.

Co se stalo s budoucností?

Luke Nosek sice sám nevydal žádnou knihu ani jiné dílo, ale ve spolupráci s kolegy z Founders Fund pomohl napsat jednu zajímavou obsáhlou publikaci s názvem „Co se stalo s budoucností?

Jde o jakýsi manifest sepsaný s Peterem Thielem, Kenem Howerym a dalšími partnery, který popisuje problémy s rizikovým kapitálem na začátku tisíciletí a nastiňuje, jak je řešit. Dílo je považováno za poněkud kontroverzní pro svůj agresivní přístup k investicím, ale je důležitou prací pro osoby zajímající se o studium současnosti rizikového kapitálu a toho, co se dělo a děje v Silicon Valley v posledních dekádách.

Skromný hoch

O Noskovi není v současnosti známo, že by byl s někým ve vztahu. Nejsou dostupné ani informace o tom, zda má nějaké děti. Ví se jen, že trvale žije v kalifornském San Francisku. Evidentně nemá rád publicitu. Od novinářů si drží odstup, protože ví, že vše, co jim prozradí, může mít vliv na společnosti, ve kterých působí. Podle členů jeho rodiny Luke i přes svoje bohatství a úspěchy nadále zůstává skromným hochem. Kdo ho nezná, mohl by ho prý považovat za úplně normálního člověka.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Na té fotce paypal mafie jsou vyjímečné osobnosti z celého světa. Nejde jen Muska.
Ten je jen nejviditelnejsi.
Díky, pokračujte.

Vlastek

Ne všichni z Mafie PayPalu později spolupracovali s Muskem 😉

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Vlastimil Švancara