Témata

Muskova mafie #2: Peter Thiel, zlý muž Silicon Valley

Pokud jsem v prvním díle miniseriálu „Muskova mafie“ označil Stevea Jurvetsona za jednoho z nejzajímavějších členů pomyslného Muskova elitního klubu investorů, pak Peter Thiel bude zřejmě tím nejkontroverznějším. Thiel je v Silicon Valley doslova legendou. V souvislosti s PayPalem, jehož byl spoluzakladatelem, býval nazýván jeho Donem (angl. The Don of PayPal Mafia) neboli šéfem či kmotrem.

Peter Thiel (Zdroj: cryptostudent.io)

Prostřednictvím svých několika investičních fondů je finančně spjat s mnoha úspěšnými projekty nejen v USA, ale i v Evropě nebo třeba na Novém Zélandu. Je především podnikatelem a investorem. Je však znám také díky svým vyhraněným politickým názorům a mnoha filantropickým aktivitám. Jeho majetek je odhadován na minimálně 3,2 miliardy amerických dolarů.

S Elonem Muskem se poprvé potkal v PayPalu, později investoval do SpaceX a v poslední době i do Neuralinku. Finančně podpořil také bývalý Muskův neziskový projekt OpenAI. Ti dva se ale příliš v lásce nemají. Musk prý má Thiela za sociopata. Thiel zase Muska za chvástala. Nemusíte však nutně být Muskovými kamarády, abyste byli členy jeho „mafie“.

Rodina, dětství a vzdělání

Peter Andreas Thiel se narodil 11. října 1967 v německém Frankfurtu nad Mohanem Susanne a Klauzi Friedrichovi Thielovým. Má tedy 54 let. Otec byl chemikem a pracoval pro různé těžební společnosti. Thielovi pak měli ještě druhého syna, Patricka Michaela. Část svého dětství Peter strávil s rodinou v jižní Africe. V roce 1977 se pak natrvalo usídlili v Kalifornii.

Protože se rodina stěhovala, Peter často měnil prostředí. V Africe navštěvoval školy, které používaly striktní systém, uniformy a tělesné tresty, což pak nejspíš mělo vliv na jeho libertariánské politické přesvědčení. Na střední škole exceloval hlavně v matematice. Byl jedním z nejlepších studentů ročníku.

Pak přišla bakalářská studia filozofie a doktorské studium práva na Stanfordově univerzitě. Zde se začalo projevovat jeho konzervativní vidění světa. Založil a vedl studentské noviny The Stanford Review, které měly propagovat konzervativní hodnoty na úkor tehdy nastupujícího trendu podpory rozmanitosti a multikulturalismu.

Osobní život

Matt Danzeisen (Zdroj: thefamouspeople.com)

Thiel se hlásí ke křesťanství. V roce 2017 uzavřel manželství se svým dlouholetým životním partnerem, Mattem Danzeisenem. Vychovávají spolu adoptovanou dceru.

Mezi jeho koníčky v dětství patřila hra Dungeons and Dragons a vědeckofantastická a fantasy literatura, zejména pak díla J.R.R. Tolkiena. Názvy většiny jeho firem pocházejí z Tolkienových děl.

Jeho velkým koníčkem také byly šachy. Býval jedním z nejlepších juniorů v USA. Držel titul šachového mistra, ale od roku 2003 už se nezúčastňuje soutěžních turnajů.

Než se stal investorem

Po ukončení studia na Stanfordu si Peter vyzkoušel několik různých pracovních pozic. Na začátku 90. let působil například jako soudní úředník, právník v korporaci Sullivan & Cromwell v New Yorku nebo jako makléř v Credit Suisse. Měl ale problém s tím, že žádná z těchto prací ho nenaplňovala. Hledal něco, kde by měl skutečný vliv a mohl měnit svět podle svého. To ho přivedlo ke kariéře investora.

Thiel Capital Management

V polovině 90. let Peter, na vlně takzvaného dot-com boomu, založil svůj první investiční fond Thiel Capital Management. Pomohla mu s tím rodina a přátelé. První investice se nepovedla. Projekt internetového kalendáře Peterova přítele Luka Noska neuspěl a Thiel Capital v něm utopil 100 000 amerických dolarů. Potom však Noskův známý, Max Levchin, představil Thielovi svůj projekt založený na kryptografii. V roce 1998 tak vznikla společnost Confinity, která pak stvořila světoznámý PayPal.

PayPal

PayPal byl pro Petera Thiela obrovským milníkem. Katapultoval ho mezi dolarové multimilionáře a úspěšné podnikatele. Thiel PayPal viděl jako prostředek k překonání většiny problémů, které souvisely s tehdejšími tradičními formami plateb (hotovost, kreditní karty, šeky) a také způsob pro překonání inflace a vykořisťování lidí vládami v zemích třetího světa – díky tomu, že PayPal měl běžným lidem umožnit snadné a dostupné držení stabilních valut.

PayPal Mafia; Peter Thiel sedí vlevo u stolu vepředu; uprostřed obrázku v tmavomodré košili je Reid Hoffman, zakladatel LinkedIn, o kterém bude řeč dále v textu; Luke Nosek a Ken Howery, rovněž zmínění níže, sedí spolu u stolu úplně vlevo (Zdroj: PayPal)

První verze PayPalu, jakožto produktu společnosti Confinity, se objevila v roce 1999. V roce 2000 se Confinity spojilo s X.com, firmou Elona Muska, Harrise Frickera, Christophera Paynea a Eda Hoa. Jejich společný podnik nejprve nesl název X.com, ale později se změnil na PayPal. Nabízí se tedy otázka, zda je vůbec správné nazývat Elona Muska spoluzakladatelem PayPalu, protože jeho prvotními zakladateli byli Thiel, Nosek a Levchin. Zajímá-li vás přesná souslednost událostí kolem Confinity, PayPalu a X.com, můžete ji najít na Wikipedii.

V PayPalu se tedy poprvé proťaly dráhy Petera Thiela a Elona Muska. A byl z toho hned dost ostrý střet. Po propojení Confinity a X.com, v době kdy se ještě společná firma nazývala X.com, Thiel vystřídal Muska na postu CEO (výkonný ředitel). A nebyla to z Thielovy strany čistá hra. Ve vedení firmy měl své známé ze Stanfordu, část „Mafie PayPalu“. Ti využili Muskovy dvoutýdenní nepřítomnosti kvůli dovolené a za jeho zády přesvědčili Sequoia Capital, tedy investiční fond, který financoval už Muskovo X.com, aby Muska nahradili Thielem. Muskovi zůstal post v představenstvu, ale jeho vliv už byl omezený.

PayPal v roce 2002 přejala společnost eBay za 1,5 miliardy amerických dolarů. Thielův podíl ve společnosti (3,7 %) měl v době akvizice hodnotu 55 milionů dolarů. Musk byl největším akcionářem PayPalu, vlastnil 11,7 % akcií. Díky akvizici vydělal přes 100 milionů dolarů, což mu pak umožnilo založit Teslu a SpaceX.

Další investice

Clarium Capital

Thiel použil 10 milionů z vydělaných peněz na založení investičního fondu Clarium Capital Management, který se orientoval na nákup valut a komodit. Ve svých nejlepších letech, kolem roku 2007, fond spravoval investice o výši až 7 miliard dolarů. Po finanční krizi v roce 2009 však společnost opustila většina investorů a jeho majetek klesl až na 350 milionů (v roce 2011), z čehož dvě třetiny patřily Thielovi.

Palantir Technologies

V roce 2003 Thiel založil společnost Palantir Technologies, která vyvíjí systémy pro analýzu velkých objemů dat (angl. big data analysis), specializované pro využití například pro boj proti terorismu. Firma měla své služby poskytovat zejména americkým vládním organizacím. Prvním investorem Palantiru byl In-Q-Tel, což je americký státní investiční fond, zajišťující vybavení nejmodernějšími systémy IT agenturám typu CIA a podobným. Palantir má dnes hodnotu okolo 30 miliard dolarů. Thiel je jejím největším akcionářem a stále sedí v představenstvu.

Facebook

V roce 2004 se Peter Thiel stal prvním investorem Facebooku. Vložil do něj 500 000 dolarů záměnou za vlastnictví 10,2 % firmy. Jak se později ukázalo, byla to zřejmě nejlepší investice v celé jeho kariéře. Facebook měl tehdy hodnotu 4,9 milionu dolarů. Dnes je to necelý jeden bilion (tisíc miliard).

Thiel se k Facebooku dostal díky Seanu Parkerovi, tehdejšímu prezidentovi Facebooku a zakladateli služby Napster, která se kdysi hojně využívala k nelegálnímu stahování hudby. Parker hledal investora. Nejdříve kontaktoval Reida Hoffmana, člena Mafie PayPalu a zakladatele LinkedIn, který ho ovšem odmítl kvůli střetu zájmů s LinkedIn. Nasměroval však Parkera k Thielovi. Ten hned ocenil Facebook jako slibnou investici.

Sean Parker (vlevo) a Reid Hoffman (Zdroj: LinkedIn)

Po vstupu Facebooku na veřejnou burzu Thiel postupně prodal většinu svých akcií za dohromady více než miliardu dolarů. Svoji investici do firmy tedy zhodnotil více než 2000krát. Dodnes si drží křeslo ve vedení firmy.

Founders Fund

V roce 2005 Peter Thiel společně s Lukem Noskem, Kenem Howerym (oba z Mafie Paypalu) a Brianem Singermanem založil Founders Fund. Jde o investiční fond specializující se hlavně na investování do startupů v rané fázi jejich vývoje. Firma dnes spravuje majetek v mnohamiliardové výši. Za svou existenci investovala do společností jako Facebook, Airbnb, Spotify, Lyft, Oculus (nyní Facebook/Meta) a mnoha desítek dalších. Z Muskových projektů Founders Fund investoval do SpaceX a, jak jsme informovali nedávno, rovněž i do Neuralinku. Je tedy vidět, že přestože se Musk s Thiel v lásce nemají, jsou schopni finančně spolupracovat.

Zleva: Luke Nosek, Ken Howery, Brian Singerman (Zdroj: LinkedIn)

Zajímavostí je, že i když Thiel není fanouškem kryptoměn, v roce 2017 Founders Fund nakoupil Bitcoin za 20 milionů dolarů. O rok později zástupci fondu oznámili, že díky vzestupu ceny Bitcoinu má už jejich krypto-peněženka hodnotu několika set milionů dolarů.

S Founders Fundem se váže také jedna z dalších kontroverzních situací Petera Thiela. Fond totiž investoval své peníze také do společnosti Clearview AI, což je firma vyvíjející software pro rozpoznávání obličejů. Na tom by ještě nebylo nic až tak kontroverzního, ale jde o to, že k rozpoznávání lidí firma používá miliardy obrázků, které si jednoduše stáhla z Internetu, včetně sociálních sítí jako Facebook nebo Twitter. Co více, firma své služby bez skrupulí prodává americkým vládním organizacím jako FBI nebo DHS. No a aby toho nebylo málo, únik dat v roce 2020 prokázal, že Clearview AI prodává své služby i soukromým organizacím, což do té doby zástupci firmy kategoricky odmítali.

Valar Ventures

Valar Ventures je investiční fond založený v roce 2012, sídlící v USA, ale specializující se na investice do zahraničních společností. Jeho prostřednictvím Thiel se svými dvěma společníky, Andrew McCormackem a Jamesem Fitzgeraldem, investovali například do společností Xero, TransferWise a mnoha dalších.

Andrew McCormack (vlevo) a James Fitzgerald (Zdroj: LinkedIn)

Mithril Capital

Další investiční fond založený v roce 2012. Tento se specializuje na investice do již rozvinutých firem (tedy ne startupů), které hledají investory pro svůj další růst. Počáteční kapitál fondu byl 402 milionů dolarů.

Y Combinator

Y Combinator je trochu jiný typ investičního fondu. Jde o jakýsi inkubátor startupů, založený v roce 2005. Pomohl rozjet přes 3000 firem z různých technologických odvětví.

Peter Thiel se k Y Combinatoru přidal jako partner v roce 2015, ale už za dva roky odešel. Přesný důvod není znám, ale spekulovalo se o tom, že šlo o politiku. Thiel byl v té době velkým příznivcem Donalda Trumpa, zatímco zbytek Y Combinatoru v čele se Samem Altmanem, jeho tehdejším prezidentem, vidělo Trumpa jako hrozbu.

Politika

Jeden z mítinků Donalda Trumpa, konající se krátce po jeho zvolení za prezidenta USA v roce 2016. Na obrázku zleva: Sheryl Sandberg, COO Facebooku; Mike Pence, bývalý viceprezident USA; Donald Trump, bývalý prezident USA; Peter Thiel; Tim Cook, CEO Apple. Na mítinku byl přítomen také Elon Musk. (Zdroj: AP)

Thiel sám sebe označuje za konzervativního libertariána nebo také národnostního konzervativce a zastánce „tradičních amerických hodnot“. Vždy vystupoval proti multikulturalismu a otevírání amerických hranic. Finančně podporuje také několik konzervativních organizací bojujících za práva osob LGBT+.

Je členem americké Republikánské strany. Sponzoroval mnoho republikánských kandidátů na různé posty, včetně kandidátů do úřadu amerického prezidenta. Byli mezi nimi například Ron Paul, John McCain, Mitt Romney a především také Donal Trump, který jako jediný uspěl. Po Trumpově zvolení byl Thiel členem týmu, který připravoval jeho příchod do prezidentského úřadu.

Filantropie

Možná se to nezdá, ale Peter Thiel je také filantropem. Většinu svých dobročinných aktivit sdružuje v organizaci Thiel Foundation. Jde zejména o podporu různých vědeckých výzkumů a mladých podnikatelů.

Soudní spory

Hulk Hogan na fotografii z roku 2005 (Zdroj: Petty Officer 1st Class Kristin Fitzsimmons, USN)

Thiel občas finančně podporuje účastníky vybraných soudních sporů. Nejznámějším z nich byl spor Bollea vs. Gawker, který probíhal v letech 2013–2016. Jednalo se o soudní při známé americké celebrity Hulka Hogana (vlastním jménem Terry Bollea) proti internetové mediální firmě Gawker Media. O co v něm šlo? Gawker na svých stránkách zveřejnil část videa, na kterém se Hogan oddával sexuálním hrátkám s jistou paní Heather Clem, v té době manželkou populárního amerického rádiového moderátora, který si říkal „Bubba the Love Sponge“. Soud se tehdy přiklonil na stranu Hogana a přiznal mu od Gawker Media 140 milionů dolarů odškodného.

A proč vůbec Peter Thiel pomohl ve sporu Hulka Hogana? Nešlo o Hogana, ale o Gawker. Ten v roce 2007 o Thielovi napsal, že je gayem, dříve než tuto skutečnost veřejnosti sdělil on sám. Thiel k tomu uvedl, že mu nešlo ani tak o osobní pomstu, ale spíš o to, že články Gawkera bezdůvodně zničily životy mnoha lidí, včetně některých jeho přátel.

Umělá inteligence

Thiel Foundation významným způsobem přispívá na činnost organizace Machine Intelligence Research Institute, která promuje vývoj „přátelské“ umělé inteligence. Finančně podpořil také OpenAI, tedy organizaci demokratizující umělou inteligenci, kterou založil Elon Musk. Dříve také podporoval britský projekt DeepMind, který pak koupil Google.

Na jedné z konferencí věnované umělé inteligenci se Thiel kdysi vyjádřil v tom smyslu, že jeho největší obavou je, že technologická singularita přijde příliš pozdě. Thielovy názory v otázce budoucnosti umělé inteligence se však v poslední době zřejmě dost změnily. Je dost skeptický v tom, zda se vůbec něco, co by se dalo nazvat obecnou umělou inteligencí (angl. AGI, Artificial General Intelligence), někdy podaří vyvinout. V roce 2021 tvrdil, že zájem technologických společností o umělou inteligenci obecně utichá. Zároveň však ve stejném roce prostřednictvím Founders Fundu investoval do Neuraliku, jehož ultimátním cílem je ochrana lidstva proti znepřátelené umělé inteligenci…

Prodlužování života

Nádrže se zamraženými lidmi v laboratoři společnosti Alcor (Zdroj: Alcor)

Thiel finančně podporuje organizaci Methuselah Foundation, která pracuje na výzkumu prodlužování života. Je o něm také známo, že po své smrti chce být kryogenicky uchován v organizaci Alcor, kde bude jeho tělo čekat na eventuální možnost znovuoživení, vyléčení a navrácení do normálního života.

„Seasteading“

Jednou ze zajímavých iniciativ, které Peter Thiel podporuje nebo podporoval, je takzvaný seasteading, neboli budování soběstačných nezávislých enkláv plujících v mezinárodních vodách. Konkrétně jde o projekt The Seasteading Institute, založený v roce 2008. Thiel byl dokonce až do roku 2017 členem jeho představenstva. Jeden z projektů typu seasteading můžete vidět na tomto videu:

Thiel Fellowship

Thiel Fellowship je organizace, která každoročně věnuje 100 000 dolarů mladým lidem do 23 let, kteří mají záměr zanechat studia a realizovat nějaký svůj podnikatelský záměr.

Breakout Labs

Breakout Labs od roku 2011 poskytuje granty startupům zaměřeným na prohloubení vědeckého poznání.

Svoboda slova a lidská práva

Thiel podporuje také americký Výbor pro ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists) a americkou Nadaci pro lidská práva (Human Rights Foundation).

Trojí občanství

Kontroverze se objevují také v otázce Thielových občanství. Má tři. Německé, protože se narodil ve Frankfurtu, americké, které získal jakožto naturalizovaný Američan, a novozélandské, které si tak nějak koupil v roce 2011.

To, že Thiel má novozélandské občanství, prosáklo na veřejnost teprve v roce 2017, když se ukázalo, že na Novém Zélandu koupil pozemky, které normálně můžou být prodány pouze občanům této země.

Občanství mu bylo uděleno i přesto, že nesplnil několik kritérií, která musí běžný smrtelník splnit. Pomohlo však to, že se za něj přimluvilo několik šéfů různých firem, do kterých zde investoval, a dobročinných organizací, kterým přispěl na jejich činnost. Aby toho nebylo málo, prosáklo pak ještě i to, že několik novozélandských vládních organizací, včetně třeba ministerstva obrany nebo bezpečnostní informační agentury, využívá služeb Thielovy špionážní firmy Palantir Technologies.

A na co vlastně Thielovi ono novozélandské občanství je? To ví asi jen on sám.

„Penzijní připojištění“

Máte penzijní připojištění? Peter Thiel ho má taky. Tedy má něco podobného. V roce 2021 se na veřejnost dostala informace, že už v roce 1997 koupil za 1700 dolarů 1,7 milionu takzvaných zakladatelských akcií předchůdce PayPalu (tedy pravděpodobně firmy Confinity) prostřednictvím takzvaného Roth IRA (angl. Individual Retirement Account), což je nedaněný individuální penzijní účet. Díky rapidnímu růstu PayPalu a reinvestování části prostředků do firem jako Facebook a Palantir, měl účet už v roce 2019 hodnotu více než 5 miliard dolarů! Pokud si Thiel počká do roku 2027, bude moci celou sumu vybrat a nezaplatí za zisk ani cent na daních…

Knihy

Thiel je spoluautorem dvou knih:

The Diversity Myth (Mýtus rozmanitosti)

Vyšla v roce 1995 a kritizuje politickou korektnost a propagaci multikulturalismu na amerických vysokých školách. V roce 2016 se Thiel omluvil za některé její pasáže týkající se znásilnění.

Zero to One (Od nuly k jedničce)

Kniha vznikla na základě poznámek z přednášek, které Thiel vedl na Stanfordu. Jde o jakéhosi rádce pro mladé podnikatele a investory.

Legenda Silicon Valley

Peter Thiel je nezpochybnitelnou legendou Silicon Valley. Vyznavatel svobody a tradičních amerických hodnot. Tvrdý autoritativní libertariánský kapitalista, který byl u většiny velkých úspěšných technologických projektů v Křemíkovém údolí, avšak zřejmě ne vždy hrál zcela čistě.

Jeho dráhy se proťaly s těmi Muskovými několikrát. Ti dva mají zcela odlišný styl a za ta léta si nepřišli moc na chuť. To jim ale nikdy nepřekáželo při vzájemné finanční spolupráci. Thiel byl u počátků Muskovy kariéry. Podpořil OpenAI, investoval do SpaceX a do Neuralinku. Jejich názory se v mnohém rozcházejí, ale přesto jeden druhému pomohli k úspěchu.

< Předchozí část

Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

Sdílet

Aktuální články

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024

SpaceX v rámci zásobovací mise CRS-31 otestuje technologie pro vyvíjenou loď, která zajistí deorbitaci ISS

NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…

6. 11. 2024