Mise Zuma
<< | Informace | Články | Aktuálně | Fotky | Videa | >> |
Základní informace
- Datum startu: 8. 1. 2018 02:00 SEČ
- Startovní okno: 2 hodiny (02:00–04:00)
- Stav: Start byl úspěšný, avšak následně možná došlo k problému s nákladem
- Statický zážeh: Proběhl 12. 11. 2017 v 00:01 SEČ, začátkem ledna 2018 zároveň proběhlo několik tankovacích testů (Co je to statický zážeh?)
- Primární náklad: Neznámý
- Hmotnost nákladu: Neznámá
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 4 (nový první stupeň číslo B1043)
- Cíl: Nízká oběžná dráha Země
- Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Air Force Station, Mys Canaveral, Florida)
- Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na pevnině (plošina LZ-1)
- Press kit ke stažení zde
Podrobnosti a zajímavosti
- Není jasné, zda je Zuma jen kódové označení, nebo oficiální název satelitu.
- Zákazníkem je americká vláda. Společnost Northrop Grumman však zajistila výrobu satelitu a zároveň pro zákazníka obstarala start.
- Smlouva mezi SpaceX a Northropem byla podepsána v roce 2015.
- První stupeň č. 43, který bude použit při této misi, byl původně určen pro misi CRS-13, ale ta nakonec letěla s již použitým stupněm.
- Start měl původně proběhnout z rampy LC-39A v listopadu 2017, ale kvůli blíže neurčenému problému s aerodynamickým krytem byl odložen na leden a zároveň přesunut na rampu SLC-40.
- Vývoj data startu: 16. listopadu 2017 → 17. listopadu 2017 → 18. listopadu 2017 → 5. ledna 2018 → 6. ledna 2018 → 8. ledna 2018
Související články
- Mise Zuma selhala – co se stalo a kdo za to může?
- Článek o misi Zuma na Kosmonautix.cz
- Zuma – mise Falconu 9 opředená otazníky (Kosmonautix.cz)
- Co znamená odklad mise Zuma pro Falcon Heavy a další starty?
- Proč SpaceX někdy přistává na moři a jindy na pevnině?
- Nový autodestrukční systém ušetří SpaceX peníze i čas
- Raketa Falcon a její varianty
- Historie přistávání a znovupoužitelnosti
Aktuální informace
Fotky
Videa
Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:
Oficiální přenos SpaceX:
Statický zážeh Falconu 9:
Přistání prvního stupně:
- Mise Starlink 6-76 - 23. 11. 2024
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
Jak snadno jde příjít o 1/6 rozpočtu NASA/rok. O 1/3 WEBBa. 1 blok jaderné elektrárny. A nikdo neví k čemu to bylo 😀 Naštěstí to není z rozpočtu NASA.
Co je ZUMA a od koho… možná je to jednodušší a prostčí než se zdá… Víme jen to, že k Zumě nikdo nehlásí. Přesně nikdo jiný než Northrop Grumman. Pokoušíme se marně najít další organizaci, které by mohl satelit patřit. Mějte mě za blázna… ale tvrdím, že Zuma byla úspěšná (minimálně vypuštění) Jeslti i zbytek testu je otázka? Mějte mě za blázna, ale tvrdím, že Northrop Grumman je ten pro koho se “náklad” vypouštěl. A mějte mě za blázna, když říkám, že to nikdy nebyl satelit ale nový stíhací letoun šesté generace.
Který pro USA vyvíjí právě Northrop Grumman a který má nastoupit do služby po 2030 … a hlavně který mimo jiné má schopnosti dosáhnout vermíru, létat v supersonických rychlostech… Takže dle mého SpaceX vyneslo tento letoun… (bez funkčního motoru, jinak by si tam mohl vyletět sám), aby Northrop Grumman provedlo test manévrování ve vesmíru, průlet atmosféry v supersonické rychlosti a následně přistání bez motoru alá cihla. V podstatě to samé co nedávno předvedla s Dream Chaser jako zkoušky v atmosféře společnosti Sierra Nevada Corporation.
viz. stíhací letoun 6. generace
https://vtm.zive.cz/clanky/americky-stihaci-letoun-6-generace-uz-se-pripravuje-dostane-hypersonicke-a-laserove-zbrane/sc-870-a-188199/default.aspx
https://en.wikipedia.org/wiki/Sixth-generation_jet_fighter
Dovolím si rozporovat, protože v tomto případě by sestup tohoto letounu zaznamenalo hned několik zemí, protože by se jim spustily poplachy varování před balistickou raketou. Zatím o ničem takovém nevím. Navíc by se to muselo nahlásit předem na řízení leteckého provozu. Takže toto obojí by se jasně provalilo. Pak by stejně vyšlo najevo oč zde běží a tudíž by aktuální tajemno nedávalo smysl.
Aha a ono se to nenahlásilo… jako selhání mise Zuma :/ Kontrolovalný pád jako v případě prvních pokusů SpaceX přeci nemusí nutně končit na letišti… navíc jsem si nevšimnul, že by se někde objevila jakákoliv informace o tom, že by ostatní státy, zaměřovali naposled padající (přistávající na moři) první stupěn :/
http://www.astro.cz/clanky/kosmonautika/spacex-vynesla-z-floridy-do-vesmiru-prisne-tajne-zarizeni.html
https://magazin.aktualne.cz/veda/skutecne-americanum-spadla-spionazni-druzice-muze-jit-o-zast/r~032a903efa2f11e786cf0cc47ab5f122/?_ga=2.147015732.2007558007.1516016823-2031118172.1488556013
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=87&t=2379&start=160
zbytky krytu z mise Zuma.
Velmi zajímavé je že NORAD uvádí ve svém katalogu vyp. těles že USA 280(ZUMA? dat startu2018-01-08 je in orbit
Navíc má status “Operational”, což je současně známka pro to, že je aktivní, jak je uvedeno dole. Pokud by nebyl na orbitu, tak by tam mělo být D čili Decayed a pokud by byly vážné problémy, tak nejspíše ? čili stav neznámý.
https://twitter.com/Marco_Langbroek/status/950507412045352961
Další fotografie druhého stupně Falconu 9 provádějícího odtlakování nádrží a vypouštění rezervního paliva, a to v plánovaném čase a místě:
https://www.facebook.com/ali.ali.562/posts/1515280118587551
Pokud by vás zajímalo proč se tak děje, tak vězte, že žádná loď neletí tak zvaně “do sucha”. Vždy má o něco víc paliva (kerosenu, methanu, vodíku,…) i okysličovadla (kapalného kyslíku), aby se předešlo vzniku situace, kdy by v důsledku nedostatku jednoho z propelantů došlo v komoře ke vzniku směsi o takovém složení (poměru složek), při kterém nedochází k hoření “pozvolnému”, ale k explozivnímu.
Některá plavidla mají při náratu do atmosféry nasměrovány vypouštěcí ventily proti směru letu a tím provedou zpomalovací manévr. Vzniklý oblak má pak tvar trojúhelníku. Nemám informace o tom, že by SpaceX začalo provádět tento manévr. Pak by totiž spirální tvar indikoval, že došlo k problému, např. posunutí těžiště nevypuštěním nákladu-družice, a tím vzniku rotace. Naopak mám informace, že u prvních startů F9 ve variante 1.1 docházelo k pozorování podobných spirálových oblaků (30.9.2013).
Co víme o ZUMA misi jistě je to, že NORAD přiřadil nějakému objektu, který zvládl minimálně 1 oblet Země katalogové číslo 43098 a status uvedl Operational. Zda jde o družici, miniraketoplán, tankovací zařízení nebo druhý stupeň F9 s neodpojenou ZUMOU, který zaniká po 1,5 obletu Země je těžké říct.
Několik novinek:
Status je stále Operational.
Použité stealth technologie:
– povrch je kompletně pokryt materiálem Vantablack nebo jeho variantou,
proto nebyl nikdy spatřen – je na kosmickém pozadí ve viditelném i IR spektru prostě neviditelný
– změna směrového vektoru pouze pomocí elektrických setrvačníků = žádné obláčky expandujícího plynu, žádná IR stopa
Původ názvu:
– “This black bi#$! is pretty sneaky.”
– “Like the Zuma?”
– “Exactly!”
– takový černý humor, vtípek pro lidi narozené v JAR (neznáte náhodou někoho, kdo se narodil v JAR?)
Dá se vůbec čekat, že někdo oznámí úspěšné vypuštění satelitu, když se k němu nikdo nehlásí? Možná přímo SpaceX nebo snad Northrop Grumman, ale třeba taky ne.
Možné to je, ale zaručené ne.
Tiež som nad tým hútal… jediné čo ma napadlo je, že SpaceX pravdepodobne oznámi či misia dopadla úspešne ale kľudne aj po 3 dňoch. Proste s takým odstupom, aby nebolo možné vydedukovať kam mal náklad namierené…napríklad na ISS 😀 …čo myslíte – vošiel by sa Dragon do aerodynamického krytu? 😀 😉
No co říci, prostě úžasný. Konečně jsme se dočkali a mise FH může pokračovat prvním zážehem všech 27 merlinů
teším sa hlavne na ten zvuk,,, to bude iný mazec
Ač později, ale i tak bych rád poděkoval Autorovi; Petr Melechin za skvělé články bez kterých bych se už dneska snad ani neobešel, a za spoustu informací o našem “milovaném” Spacex. Také bych rád popřál do nového roku hodně štěstí , síly a ať se autorovi a webu daří. Zdeněk Suchý.
Díky, jsem moc rád, že se vám tu líbí. 🙂
Tiež ďakujem,,, pre mňa tak isto veľmi užitočná stránka na ktorej som od jej objavenia denne. Ďakujem