Mise Transporter-9

<< Informace Články Fotky Videa Aktuálně >>

Základní informace

  • Datum startu: 11. 11. 2023 19:49:00 SEČ
  • Startovní okno: 55 minut (19:49–20:44) (Co je to startovní okno)
  • Stav: Mise byla úspěšná
  • Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
  • Primární náklad: Sdílená mise SpaceX, při které bude vyneseno kolem 113 menších nákladů pro různé zákazníky
  • Hmotnost nákladu: Neznámá
  • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1071.12)
  • Cíl: Nízká oběžná dráha Země (LEO)
  • Startovní rampa: SLC-4E (Vandenbergova kosmická základna, Kalifornie, USA)
  • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na pevninské plošině LZ-4
  • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

  • Primárním cílem tohoto startu bylo vynesení řady malých družic pro různé zákazníky.
  • Mise je součástí programu Small Satellite Rideshare (SSR), který SpaceX vyhlásilo v srpnu 2019. Umožňuje malým zákazníkům dostat za rozumné peníze jejich družice na oběžnou dráhu a SpaceX tím získalo velký podíl na trhu vynášení malých nákladů.
  • Šlo o devátou misi, která byla zcela vyhrazena pro družice programu SSR. První start tohoto druhu v režii SpaceX se odehrál v lednu 2021 v rámci mise Transporter-1. Vyneseno při něm bylo rekordních 143 družic. Při druhém startu v červnu 2021 se na oběžnou dráhu dostalo 88 družic. Třetí start se uskutečnil v lednu 2022 a na oběžnou dráhu bylo dopraveno 105 družic. Čtvrtý start, Transporter-4, přišel na řadu v dubnu 2022, při tomto letu bylo vyneseno 40 malých družic. Mise Transporter-5 se uskutečnila koncem května 2022 a Falcon 9 při ní dopravil na oběžnou dráhu 59 družic. Šestá mise Transporter se uskutečnila počátkem ledna 2023 a na oběžnou dráhu při ní bylo vyneseno 114 družic. K sedmé misi došlo v dubnu 2023, přičemž vyneseno bylo 51 družic. Zatím poslední mise se uskutečnila v červnu 2023 a ve vesmíru přibylo celkem 72 nových družic. Celkově tedy bylo při předchozích misích Transporter vyneseno celkem 672 družic a dalších nákladů pro platící zákazníky.
  • Při startech tohoto typu si SpaceX účtuje za každý vynesený náklad přibližně 275 tisíc dolarů, pokud má hmotnost nižší než 50 kg. Když dojde k překročení tohoto limitu, za každý kilogram navíc zákazník zaplatí 6500 dolarů. Zákazník si navíc může připlatit za různé dodatečné služby. Vše lze snadno objednat přes jednoduchý e-shop.
  • Pokud bychom si cenu chtěli vyjádřit v dolarech za jeden kilogram, v srpnu 2023 platilo, že za kilogram vyneseného nákladu zaplatí zákazník 5500 dolarů. Nicméně, nejde o žádnou fixní částku. SpaceX ji plánuje každý rok navýšit o dalších 500 dolarů. Zároveň stále platí, že i kdyby cena za vynesený kilogram dosáhla částky 10–12 tisíc dolarů, i tak by SpaceX bylo schopno ovládnout podstatnou část trhu vynášení malých nákladů.
  • Pouze část zákazníků kontaktuje přímo firmu SpaceX. Další zájemci o vynesení svých družic často využívají různé prostředníky. Cesta na oběžnou dráhu pomocí těchto prostředníků sice může být o něco dražší, ale zákazník samotný se kromě platby a dodání svého nákladu pak již nemusí o nic starat. Tito prostředníci pak shromaždí náklady a umístí je na vlastní vypouštěč. Při této misi se zákazníci rozhodlli použít například vypouštěče firem D-Orbit, Exolaunch či Impulse Space.
  • Firma D-Orbit zajistí pomocí svého vypouštěče ION SCV vynesení devíti družic Apogeo, čtyř družic Sateliot a dále bude mít tento vypouštěč na palubě další náklad, který se nebude odpojovat. Pokud jde o zmíněné družice, oba zákazníci, kteří je chtějí vypustit, je budou používat pro globální konektivitu Internetu věcí.
  • Dalším střadatelem zakázek na této misi je firma Exolaunch. Ta zajistí vypuštění přibližně 24 družic. Při vší úctě k ostatním nákladům, které tato firma vynese, zmíním pouze dva. ICEYE je 90kg družice finské firmy, která plánuje na oběžné dráze vytvořit celou konstelaci družic vybavených radarem se syntetickou aperturou. Patrně nejzajímavějším nákladem, který se díky SpaceX a firmě Exolaunch dostane do vesmíru, bude třetí slovenský a zároveň první soukromý cubesat Veronika, jehož postavení si zaplatil slovenský podnikatel Boris Procik. Družici také nechal pojmenovat po své dceři. Cubesat bude mít velikost 1U, tedy 10 x 10 x 11,35 cm, hmotnost 1 kg, růžovou barvu a postaví jej firma Spacemanic. Družice je vybavena dvěma kamerami a bude komunikovat v radioamatérském pásmu. Družici budou moci využívat též základní a střední školy. Mezi další uživatele lze pak jednoznačně zařadit i Pražskou hvězdárnu a planetárium.
  • Náš přehled by nebyl úplný, kdybych nezmínil nový orbitální tahač Mira, který bude mít při této misi premiéru. Tahač vyvinula firma Impulse Space, kterou založil bývalý zaměstnanec a spoluzakladatel firmy SpaceX, Tom Mueller. Tahač by se měl také objevit na misích Transporter-11 a 12. Zatím není známo, kteří zákazníci využijí služeb firmy Impulse Space při tomto startu.
  • Absolutně největší počet družic v rámci této mise si nechá vynést společnost Planet Lab. Šlo o 36 cubesatů SuperDove o velikosti 3U.
  • Z dalších vynášených satelitů stojí za zmínku například družice RapidEO firmy L3Harris, o které sice prakticky téměř nic nevíme, ale je důkazem, že nízkými cenami sdílených misí Transporter nepohrdne ani americká vláda.
  • Podrobný seznam družic, které poletí na této misi, najdete v našem průběžně aktualizovaném přehledu.
  • Šlo o další misi, při které z důvodu snížení nákladů byla na druhém stupni použita zkrácená tryska vakuového motoru Merlin. Ta byla poprvé otestována na misi Transporter-7. Tryska je levnější, ale zato o něco méně výkonná, a proto je využívána jen u méně náročných misí, kde není potřeba maximální nosnost rakety. Kvůli zmenšené trysce na druhém stupni zažehává první stupeň v rámci přistání odlišný počet motorů. Vstupní zážeh používá pouze jeden Merlin místo tří a přistávací zážeh naopak používá tři motory místo jednoho. Tento typ přistávacího zážehu byl v minulosti používán pouze u bočních stupňů Falconu Heavy.
  • Přistání prvního stupně Falconu 9 proběhlo úspěšně na pevninské plošině LZ-4.
  • SpaceX při této misi pravděpodobně provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď GO Beyond pro tyto účely byla umístěna v Tichém oceánu ve vzdálenosti 551 km od místa startu, aby kryty vylovila po jejich přistání do vody. Nevíme však, zda byla záchrana úspěšná.
  • Aerodynamický kryt na této misi byl již použitý, ale nevíme pokolikáté.
  • Vývoj data startu: 4. čtvrtletí 2023 → říjen 2023 → listopad 2023 → 7. listopadu 2023 → 9. listopadu 2023 → 11. listopadu 2023

Související články

Fotky

Videa

Záznam oficiálního přenosu ze startu:

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Video o službách společnosti Exoalunch:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře