Mise Transporter-6

<< Informace Články Fotky Videa Aktuálně >>

Základní informace

  • Datum startu: 3. 1. 2023 15:56:00 SEČ
  • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
  • Stav: Mise byla úspěšná 
  • Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
  • Primární náklad: Sdílená mise SpaceX, při které bylo vyneseno celkem 114 menších nákladů pro různé zákazníky
  • Hmotnost nákladu: Neznámá
  • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý stupeň B1060.15)
  • Cíl: Heliosynchronní dráha (SSO) ve výšce 550 km se sklonem 97,5°
  • Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Mys Canaveral, Florida, USA)
  • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na pevninské plošině LZ-1
  • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

  • Primárním cílem tohoto startu bylo vynesení řady malých družic pro různé zákazníky.
  • Mise je součástí programu Small Satellite Rideshare (SSR), který SpaceX vyhlásilo v srpnu 2019. Umožňuje malým zákazníkům dostat za rozumné peníze své družice na oběžnou dráhu a SpaceX tím získalo větší podíl na trhu vynášení malých nákladů.
  • Šlo o šestou misi, která byla zcela vyhrazena pro družice programu SSR. První start tohoto druhu v režii SpaceX se odehrál v lednu 2021 v rámci mise Transporter-1. Vyneseno při něm bylo rekordních 143 družic. Při druhém startu v červnu 2021 se na oběžnou dráhu dostalo 88 družic. Třetí start se uskutečnil v lednu 2022 a na oběžnou dráhu bylo dopraveno 105 družic. Čtvrtý start, Transporter-4, přišel na řadu v dubnu 2022, při tomto letu bylo vyneseno 40 malých družic. Prozatím poslední start, Transporter-5, se uskutečnil koncem května roku 2022 a Falcon 9 při ní dopravil na oběžnou dráhu 59 družic. Celkově tedy bylo při předchozích misích Transporter vyneseno celkem 435 družic a dalších nákladů pro platící zákazníky.
  • Při startech tohoto typu si SpaceX účtuje za každý vynesený náklad přibližně 1,2 milionu dolarů, pokud má hmotnost nižší než 200 kg. Když dojde k překročení tohoto limitu, za každý kilogram navíc zákazník zaplatí 5500 dolarů. Zákazník si navíc může připlatit za různé dodatečné služby. Vše lze snadno objednat přes jednoduchý e-shop.
  • Pouze část zákazníků kontaktuje přímo firmu SpaceX. Další zájemci o vynesení svých družic kontaktují raději různé prostředníky. Cesta na oběžnou dráhu pomocí těchto prostředníků sice může být o něco dražší, ale zákazník samotný se kromě platby a dodání svého nákladu pak již nemusí o nic starat. Tito prostředníci pak shromaždí náklad a umístí jej na vypouštěč. Tradičními prostředníky při misích Transporter bývají firmy Spaceflight či D-Orbit a při poslední misi Transporter-5 se k nim přidala i firma Momentus, která se zúčastnila i tentokrát. Novými účastníky při tomto startu byly například firmy Launcher a Geometric Energy.
  • Tak jako se liší způsob zajištění místa na nosné raketě, tak se liší i cílové dráhy těchto družic. Někteří zákazníci se spokojí s cílovou heliosynchronní dráhou, někteří potřebují, aby se jejich náklad dostal na dráhu s přesnými parametry. Za tímto účelem buď vybaví svou družici palivovou nádrží a raketovým motorem, anebo si zajistí cestu na oběžnou dráhu na palubě tzv. orbitálního tahače, který jejich drahocený náklad na zvolenou orbitu dopraví. Při této misi byly použity například orbitální tahače firem Momentus (Vigoride) a D-Orbit (ION SCV). Svou premiéru si také odbyl tahač firmy Launcher, který se jmenuje Orbiter SN1.
  • Zajímavé náklady:
    • Česká družice BDSAT-2, která navazuje na první družici BDSAT, jež byla vynesena na misi Transporter-4. Jednalo se o 1U cubesat o rozměrech 10 x 10 x 10 cm, který měl především podpořit radioamatérskou komunitu několika službami a aktivitami. Mezi další cíle pak patřilo ověření funkčnosti prototypu na měření tlaku v podmínkách kosmu či ověření funkce superkondenzátoru pro ukládání elektrické energie. Kvůli softwarové chybě však došlo ke ztrátě komunikace s první družicí, a tak byl nyní vynesen její následník. Družice BDSAT-2 byla vyvinuta v rámci spolupráce CEITEC VUT a firmy BD SENSORS. Jednalo se o dvanáctou českou družici.
    • 5 malých družic, které si nechala vypustit společnost Skykraft. Družice by měly pomáhat letecké dopravě a finální konstelaci bude tvořit více než 200 družic.
    • Firma Loft Orbital si při této misi nechala vynést zařízení YAM-5 o hmotnosti 87 kg. Jde o mikrosatelit, jehož účelem je zásobovat elektrickou energií, datovými linkami a dalšími službami náklady svých zákazníků. Jeho předchůdce YAM-3 letěl už při misi Transporter-2.
    • Firma Lynk je telekomunikační společnost, která by chtěla svým zákazníkům nejprve umožnit prostřednictvím normálního telefonu a družic na oběžné dráze posílat textové zprávy do libovolného místa na světě. Avšak později, s tím jak bude počet družic na orbitě narůstat, by měl systém poskytovat i hlasové a další služby. Při misích Transporter si tato společnost zatím nechala vynést dvě družice: Lynk 06 (Shannon) a Lynk Tower 01. Při tomto startu vynesl Falcon 9 další tři družice Lynk Tower s pořadovými čísly 02 až 04. Dle názoru firmy by čtyři družice Lynk Tower měly umožnit zasílaní omezeného množství textových zpráv, varovných hlášení a také umožnit podporu Internetu věcí (IoT).
  • Rozepisovat tu celý seznam nákladů je patrně zbytečné, je k dispozici v našem přehledu sdílených misí SpaceX.
  • SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď Bob pro tyto účely byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 604 km od místa startu a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
  • Vývoj data startu: říjen 2022 → 7. listopadu 2022 → 6. prosince 2022 → polovina prosince 2022 → 27. prosince 2022 → 2. ledna 2023 → 3. ledna 2023

Související články

Fotky

Videa

Záznam oficiálního přenosu ze startu:

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Česky komentovaný přenos od organizace Planetum:

Orbitální tahač Launcher Orbiter SN1:

Vibrační testování tahače Launcher Orbiter SN1:

Test motoru pro tahač Launcher Orbiter:

Video o tahači Momentus Vigoride:

Start a přistání prvního stupně Falconu 9:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře