Mise Transporter-4
<< | Informace | Články | Fotky | Videa | Aktuálně | >> |
Základní informace
- Datum startu: 1. 4. 2022 18:24:17 SELČ
- Startovní okno: 20 minut (18:14–18:34) (Co je to startovní okno)
- Stav: Mise byla úspěšná
- Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
- Primární náklad: Sdílená mise SpaceX, při které bylo vypuštěno 40 menších družic pro různé zákazníky
- Hmotnost nákladu: Neznámá
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý stupeň B1061.7)
- Cíl: Heliosynchronní dráha (SSO) ve výšce 500–650 km se sklonem 97–98°
- Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Florida)
- Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině JRTI
- Press kit ke stažení zde
Podrobnosti a zajímavosti
- Primárním cílem tohoto startu bylo vynesení vynesení řady malých družic pro různé zákazníky.
- Mise je součástí programu Small Satellite Rideshare (SSR), který SpaceX vyhlásilo v srpnu 2019. Má umožnit malým zákazníkům dostat za rozumné peníze své družice na oběžnou dráhu a SpaceX tím získá větší podíl na trhu vynášení malých nákladů. Už v červnu 2020 bylo oznámeno, že si zákazníci v rámci tohoto programu objednali starty na raketě Falcon 9 pro víc než 100 družic.
- Jde o čtvrtou misi, která byla zcela vyhrazena pro družice programu SSR. První start tohoto druhu v režii SpaceX se odehrál v lednu 2021 v rámci mise Transporter-1. Vyneseno při něm bylo rekordních 143 družic. Při druhém startu v červnu 2021 se na oběžnou dráhu dostalo 88 družic. Třetí start se uskutečnil v lednu 2022 a na oběžnou dráhu bylo dopraveno 105 družic.
- Při startech tohoto typu si SpaceX účtuje za každý vynesený náklad přibližně 1,1 milionu dolarů, pokud má hmotnost nižší než 200 kg. Když dojde k překročení tohoto limitu, za každý kilogram navíc zákazník zaplatí 5500 dolarů. Zákazník si navíc může připlatit za různé dodatečné služby. Vše lze snadno objednat přes jednoduchý e-shop.
- Pouze několik zákazníků si zajistilo startovní služby přímo od SpaceX. Mezi ně se řadí například firma PlanetiQ s 30kg družicí GNOMES-3, společnost Pixxel a další.
- Z hlediska českého publika je patrně nejzajímavějším nákladem celé mise česká družice BDSAT. Jedná se o 1U cubesat o rozměrech 10 x 10 x 10 cm a bude mít na oběžné dráze několik úkolů. Tím hlavním je podpořit radioamatérskou komunitu několika službami a aktivitami. Mezi další cíle pak patří ověření funkčnosti prototypu na měření tlaku v podmínkách kosmu či ověření funkce superkondenzátoru pro ukládání elektrické energie. Družice bude na oběžné dráze nabíjena fotovoltaickými panely. Družice byla vyvinuta v rámci spolupráce CEITEC VUT a firmy BD SENSORS. Půjde o desátou českou družici.
- Řada zákazníků jako obvykle nekontaktuje přímo SpaceX, ale sjednává si svůj start přes prostředníka, který pak zajišťuje integraci nákladu, umístění na nosič a následné vypuštění na oběžné dráze. Z již zavedených firem v případě misí Transporter tuto službu zajišťují například německá společnost Exolaunch či americká firma Spaceflight.
- Jiní zákazníci by rádi dopravili svou družici do vesmíru levně, ale cílová dráha, na kterou bude jejich satelit dopraven, není těmto firmám po chuti. Řešením tohoto problému je buď instalace raketového motoru na družici, anebo kontaktování prostředníka, který jim zajistí dopravení družice na správnou oběžnou dráhu. Zákaznické družice jsou v takových případech připojeny k tzv. orbitálním tahačům, které požadovanou službu zajistí. Při misích Transporter je již tradičně využíván tahač ION SCV italské společnosti D-Orbit. Při této misi bude mít tahač pořadové číslo 5. Cestu na cílovou oběžnou dráhu zajistí čtyřem 6U cubesatům Kleos KSF2 a dalším nákladům.
- Celý seznam nákladů je k dispozici v našem přehledu sdílených misí SpaceX.
- Přistání prvního stupně Falconu 9 s již použitým prvním stupněm B1061.7 proběhlo úspěšně na plovoucí plošině Just Read the Instructions, která byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 532 km od místa startu.
- SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů, které byly nově vyrobené. Loď Bob pro tyto účely byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 604 km od místa startu a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
- Vývoj data startu: březen 2022 → 1. dubna 2022
Související články
- Do vesmíru vyrazil další nanosatelit z Česka. Vynesla ho společnost SpaceX (Technet.cz)
- Seznam sdílených misí SpaceX
- SpaceX nově nabízí sdílené starty na Falconu 9 pro vynášení malých satelitů
- SpaceX snížilo ceny za vynášení malých satelitů, přidalo sdílené mise a už má první zákazníky
- O službu SpaceX pro vynášení malých satelitů je zájem, první mise proběhne v březnu
- Bude Falcon 9 první raketou za 50 let, která odstartuje z Floridy na polární orbitu?
Fotky
Videa
Záznam oficiálního přenosu SpaceX:
Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:
Informační video o družici BDSAT:
Vztyčení Falconu 9 na rampě:
Návrat prvního stupně do přístavu:
Aktuální informace
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Pár čerstvých odkazů k družici BDSAT…
Díky!
Pro budoucí mise SpaceX mírně zvýšil cenu na 1,1 mil. dolarů.
Díky za upozornění.
Pro misi Transporter-4 ovšem platily ještě ceny 1 mil. a 5000/kg nad 200kg. Nově tedy 1,1 mil a 5500/kg nad 200kg