Mise Transporter-12
Informace | Streamy | Články | Fotky | Videa | Aktuálně |
Základní informace
- Datum startu: 14. 1. 2025 19:49 SEČ
- Startovní okno: Bude upřesněno (Co je to startovní okno)
- Statický zážeh: Ne vždy je prováděn (Co je to statický zážeh)
- Primární náklad: Sdílená mise SpaceX, při které bude vynesena řada menších nákladů pro různé zákazníky
- Hmotnost nákladu: Neznámá
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň zatím neznámého čísla)
- Cíl: Nízká oběžná dráha Země, heliosynchronní (SSO)
- Startovní rampa: SLC-4E (Vandenbergova kosmická základna, Kalifornie, USA)
- Pokus o přistání stupně: Ano, pravděpodobně na pevninské plošině LZ-4
Podrobnosti a zajímavosti
- Primárním cílem tohoto startu je vynesení řady malých družic pro různé zákazníky.
- Mise je součástí programu Small Satellite Rideshare (SSR), který SpaceX vyhlásilo v srpnu 2019. Umožňuje malým zákazníkům dostat za rozumné peníze jejich družice na oběžnou dráhu a SpaceX tím získalo velký podíl na trhu vynášení malých nákladů.
- Půjde o dvanáctou misi Transporter, která je zcela vyhrazena pro družice programu SSR. První start tohoto druhu v režii SpaceX se odehrál v lednu 2021 v rámci mise Transporter-1. Vyneseno při něm bylo rekordních 143 družic. Při druhém startu v červnu 2021 se na oběžnou dráhu dostalo 88 družic. Třetí start se uskutečnil v lednu 2022 a na oběžnou dráhu bylo dopraveno 105 družic. Čtvrtý start, Transporter-4, přišel na řadu v dubnu 2022, při tomto letu bylo vyneseno 40 malých družic. Mise Transporter-5 se uskutečnila koncem května 2022 a Falcon 9 při ní dopravil na oběžnou dráhu 59 družic. Šestá mise Transporter se uskutečnila počátkem ledna 2023 a na oběžnou dráhu při ní bylo vyneseno 114 družic. K sedmé misi došlo v dubnu 2023, přičemž vyneseno bylo 51 družic. I osmá a devátá mise se uskutečnily v roce 2023, vyneseno při nich bylo 72 a 113 družic. V roce 2024 došlo prozatím k posledním dvěma startům, v březnu letěla mise s názvem Transporter-10 a v srpnu přišel na řadu Transporter-11. Při těchto letech bylo vyneseno 53 a 116 družic a dalších nákladů. Celkově tedy bylo při předchozích misích Transporter dopraveno na oběžnou dráhu již 954 družic a dalších nákladů pro platící zákazníky.
- Při startech tohoto typu si SpaceX účtuje za každý vynesený náklad přibližně 275 tisíc dolarů, pokud má hmotnost nižší než 50 kg. Když dojde k překročení tohoto limitu, za každý kilogram navíc zákazník zaplatí 6500 dolarů. Zákazník si navíc může připlatit za různé dodatečné služby. Vše lze snadno objednat přes jednoduchý e-shop. Pokud bychom si cenu chtěli vyjádřit v dolarech za jeden kilogram, v srpnu 2023 platilo, že za kilogram vyneseného nákladu zaplatí zákazník 5500 dolarů. Nicméně, nejde o žádnou fixní částku. SpaceX ji plánuje každý rok navýšit o dalších 500 dolarů.
- Jen část zákazníků sdílených misí kontaktuje přímo firmu SpaceX. Ostatní zájemci o vynesení svých družic často využívají různé prostředníky. Cesta na oběžnou dráhu pomocí těchto prostředníků sice může být o něco dražší, ale zákazník samotný se kromě platby a dodání svého nákladu pak již nemusí o nic starat. Tito prostředníci pak shromáždí náklady a umístí je na vlastní vypouštěč nebo orbitální tahač. Při této misi se zákazníci rozhodli použít například vypouštěče firem Exolaunch, D-Orbit, Impulse Space, Maverick Space Systems či SEOPS.
- Pro naše čtenáře bude nejzajímavějším nákladem celé mise čtrnáctá česká družice – TROLL. Postavila ji brněnská startupová firma TRL Space, která zákazníkům nabízí kompletní vesmírné mise na míru a také se věnuje komercializaci vlastních produktů pro mezinárodní organizace, kosmické agentury či soukromé společnosti. Družice má rozměry 20 x 10 x 34 cm. Díky těmto rozměrům se družice TROLL stane největší družicí postavenou na území ČR. Družice je určená k dálkovému průzkumu země, především pak České republiky. Nad naší zemí by měla prolétávat pětkrát až sedmkrát denně a vždy přitom vyfotí pás široký zhruba 120 km. Družice TROLL bude první českou a celkově třetí družicí na světě vybavenou hyperspektrální kamerou. Díky svému vybavení bude družice schopná pomoci ekologům, zemědělcům či vojákům. Z oběžné dráhy bude schopna určit znečištění řek, najít v lese černé skládky či nepovolené stavby a bude schopna monitorovat stav vegetace. Do roku 2030 chce firma vypustit dalších devět podobných družic.
- Pokud některý zákazník pravidelně mívá při misích Transporter největší počet družic, je to jednoznačně firma Planet Labs, která na oběžné dráze provozuje flotilu 3U cubesatů určených k dálkovému průzkumu Země. Při této misi si nechá společnost vynést dalších 36 družic Superdove.
- Jednoznačně nejtěžším nákladem mise bude MBZ-Sat Spojených arabských emirátů (SAE). Družice má rozměry 3 x 5 metrů, váží přibližně 700 kg a je určená k dálkovému průzkumu Země. Půjde o první družici stoprocentně vyrobenou na území SAE. Družice bude po svém vypuštění jednoznačně nejpokročilejší satelitem v oblasti Blízkého východu a má pomoci při plánování měst, sledování změn životního prostředí, kvality vody či rozvoje zemědělství.
- K dálkovému průzkumu je určená i španělská družice GARAI-A firmy Satlantis o hmotnosti 115 kg.
- Dalším z nákladů mise je družice SIGI postavená německým startupem za pouhých 14 měsíců od podepsání smlouvy. Družice váží 109 kg a zákazníkem je německá firma Media Broadcast Satellite, která poskytuje datové a hlasové služby prostřednictvím satelitní či datové sítě.
- Velmi zajímavým pasažérem mise je družice Ray od Inversion Space. Tato firma neplánuje v budoucnu nabízet zákazníkům služby na oběžné dráze, neboť plánuje zajišťovat ultrarychlé dodávky nákladu kamkoliv na naší planetě. Družice má hmotnost 63 kg, je vybavená pohonným systémem a její součástí je i návratové pouzdro vybavené padákem. Jde o předchůdce budoucí větší platformy, která bude představena v roce 2026.
- Hned několik firem využije tento start pro vypuštění družic pro své plánované či budované konstelace sloužící internetu věcí (IoT). Firma Fleet Space si nechá vynést družice Centauri 7–9. Konstelaci začíná budovat i velká telekomunikační firma Echostar, která vypustí dvě družice Lyra. Čtyři družice Connecta vypustí i turecká firma Plan-S. Dvě družice Skylink-1 a 2 si nechá vynést i turecká společnost Hello Space.
- Podrobný seznam družic, které poletí na této misi, najdete v našem průběžně aktualizovaném přehledu.
- Přistání prvního stupně Falconu 9 by mělo proběhnout na pevninské plošině LZ-4, která se nachází na Vandenbergově základně v Kalifornii, hned vedle startovní rampy SLC-4E.
- SpaceX se při této misi pravděpodobně pokusí o záchranu aerodynamických krytů. Loď GO Beyond pro tyto účely bude umístěna v Tichém oceánu, aby kryty vylovila po jejich přistání do vody.
- Vývoj data startu: 4. čtvrtletí 2024 → říjen 2024 → začátek listopadu 2024 → polovina ledna 2025 → 14. ledna 2025
Související články
- Seznam sdílených misí SpaceX
- SpaceX nově nabízí sdílené starty na Falconu 9 pro vynášení malých satelitů
- SpaceX snížilo ceny za vynášení malých satelitů, přidalo sdílené mise a už má první zákazníky
- O službu SpaceX pro vynášení malých satelitů je zájem, první mise proběhne v březnu
- SpaceX začíná nabízet nové sdílené mise Bandwagon pro malé družice
- TRL Space pracuje na největší české družici TROLL (kosmonautix.cz)
- Česká družice Troll zamíří se Space X na oběžnou dráhu. Její kamera uvidí skrz rostliny (Český rozhlas)
- TROLL má z oběžné dráhy hlídat českou přírodu (Česká televize)
Fotky
Videa
Video o družici MBZ-SAT:
Video o družici SAT GUS pro focení selfies z orbity:
Aktuální informace
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Mise Transporter-12 - 10. 1. 2025
- Mise Blue Ghost / Resilience - 8. 1. 2025
- Česká republika uzavřela dohodu s Vast Space ohledně potenciální mise s českým astronautem - 4. 1. 2025