Mise SXM-8
<< | Informace | Články | Fotky | Videa | Aktuálně | >> |
Základní informace
- Datum startu: 6. 6. 2021 06:26 SELČ
- Startovní okno: 2 hodiny (06:26–08:25) (Co je to startovní okno)
- Stav: Mise byla úspěšná
- Statický zážeh: Proběhl 3. 6. 2021 v 08:30 SELČ (Co je to statický zážeh)
- Primární náklad: Telekomunikační družice SXM-8 postavená na platformě SSL-1300 společností Maxar (dříve Space Systems/Loral)
- Hmotnost nákladu: Přibližně 7000 kg (suchá hmotnost 2884 kg)
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1061.3)
- Cíl: Dráha přechodová ke geostacionární (GTO)
- Výsledná orbita: 235 km x 19 384 km x 27°
- Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Mys Canaveral, Florida)
- Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině JRTI
- Press kit ke stažení zde
Podrobnosti a zajímavosti
- Druhý ze dvou plánovaných startů SpaceX pro společnost Sirius XM (USA), která zajišťuje rádiové vysílání pomocí satelitů a internetu více než 30 milionům posluchačů v Severní Americe.
- Kontrakt na výrobu satelitu byl podepsán se společností SSL v červenci 2016. O tom, že bude satelit vynesen na raketě Falcon 9, jsme se dozvěděli v září 2017, když SpaceX aktualizovalo svůj plánovaný seznam startů. Celkem byly objednány starty dvou satelitů, SXM-7 a SXM-8. Ten první byl úspěšně vynesen 13. prosince 2020.
- Družice SXM-8 byla vynesena pouze na subsynchronní dráhu 235 km x 19 384 km x 27°, což je výrazně níže, než kam jsou družice určené pro geostacionární dráhu obvykle vynášeny. Důvodem je vysoká hmotnost družice. Falcon 9 by ji sice zvládl vynést na vyšší dráhu, ale v takovém případě by nebylo možné zachránit první stupeň.
- Po vynesení použije družice chemické motory, aby se dostala na své pracovní místo na geostacionární dráze. Zde již bude udržovat svou pozici pomocí elektrických motorů na xenon.
- Družice SXM-8 by měla být nejprve umístěna na 120,5° západní délky, kde podstoupí testy a poté by se měla přesunout na svou pracovní pozici 115,25° západní délky. Na stejných souřadnicích podstupovala testy i sesterská družice SXM-7, která po úspěšném vynesení na cílovou dráhu utrpěla po 14 dnech testování závažné poškození. Dne 27. ledna 2021 pak byla prohlášena za ztracenou. Oba satelity byly stavěny jako identické, není tedy vyloučeno, že SXM-8 převezme pracovní pozici své nešťastné kolegyně.
- Družice je určená jako náhrada za dosluhující satelit XM-4, který na geostacionární dráze pracuje od roku 2006.
- Satelit je vybaven velkou rozložitelnou anténou, která umožňuje rádiové vysílání bez potřeby velké parabolické pozemní antény. Dále disponuje solárními panely o rozloze 117 metrů čtverečních.
- Na této misi letěl již použitý první stupeň Falconu 9 s číslem B1061.3, který předtím letěl na dvou misích s astronauty (Crew-1 a Crew-2).
- Přistání prvního stupně Falconu 9 úspěšně proběhlo na plovoucí plošině Just Read the Instructions, která se nacházela v Atlantiku přibližně 642 kilometrů od startovací rampy.
- SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů, které byly nově vyrobené. Lodě GO Searcher a GO Navigator byly umístěny v Atlantiku ve vzdálenosti přibližně 792 km od startovní rampy a kryty vylovily po jejich přistání do vody.
- Vývoj data startu: 2020 → polovina 2020 → 3. čtvrtletí 2020 → 1. čtvrtletí 2021 → 1. polovina 2021 → 1. června 2021 → 6. června 2021
Související články
- Mise SXM-7
- SpaceX nepolevuje v získávání nových zakázek
- Kdo zaplatí vzniklou škodu, když raketa SpaceX vybuchne na rampě?
- Proč mají starty Falconů i statické zážehy přesně vyhrazené časové okno?
- Jak ovlivňuje cílová orbita maximální nosnost rakety?
- LEO, GTO, SSO a další – čím se liší různé orbity?
Fotky
Videa
Záznam oficiálního přenosu SpaceX:
Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:
Video o družici SXM-8:
Návrat JRTI do přístavu s prvním stupněm:
Statický zážeh Falconu 9:
Aktuální informace
- Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další - 17. 11. 2024
- Mise GSAT-N2 - 15. 11. 2024
- Mise Optus-X - 13. 11. 2024
Snad nedopadne jako SXM-7. Zjistilo se, co bylo špatně?
Vysvětlení pravděpodobné příčiny je na tom odkazu, co Jirka uvádí výše v podrobnostech a zajímavostech. I když připouštím, že z věty “RF výkon byl neúmyslně poslán špatným směrem” moc moudrý nejsem.
Jiste je jedno, rozhodne nebyla chyba v nosne rakete ani druzici samotne, ale ve vybaveni druzice. Na druhou stranu, ono je celkem jedno, jestli selzou motory druzice, nebo vysilaci vybaveni. Ani v jednom pripade nemuze plnit funkci.
Úplně jedno to není – družice SXM-7 má zjevně funkční motory a komunikuje s řídicím střediskem, takže bude určitě možné družici rozumně “uklidit”, v tomto případě tedy nejspíše přeparkovat na nějakou vyšší oběžnou dráhu. Při tom pravděpodobně využijí veškeré palivo v družici a dojde tak její pasivaci. Selhání motorů družice tak, podle mě, představuje mnohem větší problém, než selhání vybavení družice. Jedno je to snad jen u meziplanetárních sond…
Mozna doslo k nedorozumeni, samozrejme souhlas, ale ja to myslel jinak, pro majitele druzice je to jedno, vyhlasil total loss, takze druzice je pro nej ztracena.
Z pohledu majitele a zákazníků je to jedno určitě :-).