Mise Starlink 6-35

<< Informace Články Fotky Videa Aktuálně >>

Základní informace

  • Datum startu: 7. 1. 2024 23:35:40 SEČ
  • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
  • Stav: Mise byla úspěšná
  • Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
  • Primární náklad: Další várka družic druhé generace pro satelitní konstelaci Starlink (23 kusů)
  • Hmotnost nákladu: Každý satelit Starlink V2-mini má hmotnost kolem 800 kg
  • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1067.16)
  • Cíl: Nízká oběžná dráha Země (293 km x 284 km s inklinací 43°)
  • Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Mys Canaveral, Florida, USA)
  • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině ASOG
  • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

  • Mise s družicemi pro konstelaci Starlink společnosti SpaceX, která nabízí rychlé satelitní připojení k Internetu s globálním pokrytím.
  • Další start s družicemi Starlink druhé generace (V2). Ty byly navrženy primárně pro vynášení pomocí Starship, avšak kvůli zdržením ve vývoji této nové rakety SpaceX dodatečně připravilo také zmenšenou variantu družice, kterou je možné vynášet pomocí Falconu 9. Každá tato družice Starlink označovaná „V2-mini“ je „technicky totožná“ jako verze pro Starship, ale má zmenšené rozměry těla 4,1 m x 2,7 m (plus každý ze dvou solárních panelů má 12,8 m x 4,1 m) a hmotnost kolem 800 kg. Oproti předchozí generaci nabízejí nové družice 4krát vyšší přenosovou kapacitu a mají nové Hallovy motory. Ty mají 2,4x vyšší tah, 1,5x vyšší specifický impuls a místo kryptonu využívají jako vůbec první družice palivo ve formě argonu.
  • Tato mise i přes šestku v názvu nesla družice pro pátou orbitální slupku konstelace Starlink. Ta má sklon 43° vůči rovníku a po dokončení bude obsahovat 2500 družic ve výšce 530 km.
  • Počet již vynesených družic Starlink a další statistiky najdete spolu s informacemi o průběhu budování konstelace na stránce Stav konstelace Starlink. Přehled nefunkčních družic a deorbitací najdete zde.
  • Přistání prvního stupně Falconu 9 proběhlo úspěšně na mořské plošině A Shortfall of Gravitas, která byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 630 km od místa startu.
  • SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď Doug pro tyto účely byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 686 km a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
  • Aerodynamický kryt na této misi byl již použitý, ale nevíme pokolikáté.
  • Vývoj data startu: prosinec 2023 → 7. ledna 2024

Související články

Fotky

Videa

Záznam oficiálního přenosu ze startu:

Jak funguje konstelace Starlink:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Tento článek popisuje 6 starlinků určených pro přenos dat z chytrých mobilů.
Pokud sr to podaří, je to budoucnost.
https://spacenews.com/spacex-deploys-direct-to-smartphone-satellites-in-first-launch-of-2024/

PetrK

… when in range. Range je tak maximálně do 100km, ne? Takže pro mobily na LEO ?
Edited: Skepticismus prý není na místě.

Naposledy upraveno před 10 měsíci uživatelem PetrK
PetrK

To jo, ale lítají násobně dál (výš), než jsou dnešní telefony “zvyklé” komunikovat. Proto jsem skeptický. Na druhou stranu nejsem odborník (ani neznám odborníka, od kterého bych to měl 🙂 ), takže třeba prostě jenom nevidím něco, co mají vymyšlené/podchycené …

Naposledy upraveno před 10 měsíci uživatelem PetrK
Invc

Tož … když budem mít pro komunikaci oba baterku a jen své oči …. a budem chtít zvětšit vzdálenost pro komunikaci – tak stačí aby si majákový reflektor a teleskop vzal jen jeden z nás a bude to fungovat.

PetrK

Jako ano. Sice to kulhá (směrová baterka, směrový reflektor proti všesměrové anténě v mobilu a sektorové na BTS), ale tímhle směrem to asi půjde.

PetrK

To jsem zachytil, ale měl jsem za to, že to nebude stávající technologie (bez úpravy mobilu) a že to bude vyžadovat nějaké úpravy v mobilech. Satelitní telefony (například Iridium) samozřejmě již nějakou dobu existují, ale je to poměrně odlišná technologie.
Tady mi prostě připadá dost zvláštní, že mobil, který je stavěný na komunikaci v řádu maximálně nižších desítek km má najednou, bez úpravy, komunikovat na vzdálenost řádově vyšší.
Netvrdím, že to nebude fungovat, jen mám pochybnosti.

mykhal

jj, Apple používá Globalstar; ale něco “GSM” (pardon) podobného je pokus BlueWalker od AST SpaceMobile…

a kdesi jsem kdysi zachytil, že tohleto (Elon/TMobile) by to mělo v subbeamech nebo zkrátka různých místech formovaného beamu mít různou frekvenci pro kompenzaci Dopplera (což klasiky jako Iridium asi nemají, graf přijímané frekvence je sigmoida)

mykhal

Diskuse o oněch 6 testovacích “mobilních” satelitech by patřila spíš do Mise Starlink 7-9.