Mise Intelsat 40e
<< | Informace | Články | Fotky | Videa | Aktuálně | >> |
Základní informace
- Datum startu: 7. 4. 2023 06:30 SELČ
- Startovní okno: 119 minut (06:30–08:29) (Co je to startovní okno)
- Stav: Mise byla úspěšná
- Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
- Primární náklad: Telekomunikační družice Intelsat 40e postavená na platformě SSL-1300 firmou Maxar
- Sekundární náklad: Vědecký přístroj TEMPO pro NASA
- Hmotnost nákladu: Přibližně 6161 kg
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý stupeň B1076.4)
- Cíl: Dráha přechodová ke geostacionární (GTO)
- Výsledná dráha: 30 719 km x 181 km s inklinací 26,98°
- Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Mys Canaveral, Florida, USA)
- Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině ASOG
- Press kit ke stažení zde
Podrobnosti a zajímavosti
- Šlo o čtvrtý start firmy SpaceX s nákladem firmy Intelsat. Prvním byla mise Intelsat 35e, která se uskutečnila v létě 2017. V říjnu 2022 byly společně vyneseny družice Intelsat Galaxy 33/34, které o měsíc později následovaly jejich kolegyně Intelsat Galaxy 31/32.
- Počátky družice Intelsat 40e se datují do listopadu 2019, kdy firma Maxar oznámila, že finalizuje dohodu se zatím neznámým zákazníkem, která by měla vést k výrobě družice určené pro geostacionární dráhu. Až do tohoto kontraktu platilo, že světové telekomunikační firmy si objednaly celkem 11 družic, ani jednu však do té doby neměla stavět firma Maxar. O tom, že oním zákazníkem je firma Intelsat, jsme se dozvěděli až v únoru roku 2020. Dle uzavřené dohody měla být družice dopravena na oběžnou dráhu někdy v roce 2022. Družice by měla být částečnou náhradou za selhavší Intelsat 29e, který vyřadil z provozu výboj elektrické energie.
- Intelsat 40e patří k družicím série Epic, umístěna bude na 91° západní délky a má poskytovat datové služby zákazníkům v Severní a Střední Americe. Za tímto účelem je vybavena transpondéry v pásmu C, Ku a Ka.
- Pro dosažení své cílové pozice na oběžné dráze družice použila kombinaci elektrického a chemického pohonu. Udržování pozice je prováděno už pouze elektrickým pohonem.
- Družice Intelsat 40e neletěla na oběžnou dráhu sama. Již od roku 2019 totiž víme, že NASA uzavřela s firmou Maxar dohodu o tom, že na jedné z komerčních družic určených k provozu na geostacionární dráze, kterou firma vyrobí, budou umístěny senzory přístroje TEMPO (Tropospheric Emissions: Monitoring of POllution). Ten byl nakonec umístěn na družici Intelsat 40e a je určený k měření ozónu, oxidu dusičitého a siřičitého, formaldehydu a aerosolů nad územím USA, Kanady a Mexika.
- S výběrem poskytovatele, který dopraví družici Intelsat 40e na oběžnou dráhu, firma Intelsat příliš neváhala. Již v březnu 2020 bylo oznámeno, že tímto poskytovatelem bude SpaceX s využitím již letěného Falconu 9.
- K dopravě družice byl použit stupeň B1076.4. Tento první stupeň letěl poprvé v listopadu k ISS v rámci mise CRS-26. Poté jsme jej mohli vidět v akci v lednu při misi s družicemi OneWeb. Třetí a poslední start se pak odehrál o měsíc později při misi Starlink 6-1. Není bez zajímavosti, že po misi Intelsat bude tento stupeň překonfigurován a poletí jako boční stupeň rakety Falcon Heavy při misi Jupiter-3.
- Přistání prvního stupně Falconu 9 proběhlo úspěšně na plovoucí plošině A Shortfall of Gravitas, která byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 673 km od místa startu.
- SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď Doug pro tyto účely byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 872 km a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
- Aerodynamický kryt na této misi byl již použitý. Jedna polovina letěla podruhé a druhá poosmé.
- Vývoj data startu: 2022 → 3. čtvrtletí 2022 → konec 2022 → leden 2023 → 7. března 2023 → 7. dubna 2023
Související články
- SpaceX letos získalo zakázky na vynesení spousty nových komerčních družic
- TEMPO si posvítí na znečištění atmosféry (Kosmonautix.cz)
- Přístroj TEMPO je připraven ke startu (Kosmonautix.cz)
- Proč mají starty Falconů i statické zážehy přesně vyhrazené časové okno?
- Jak ovlivňuje cílová orbita maximální nosnost rakety?
Fotky
Videa
Záznam oficiálního přenosu ze startu:
Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:
Video o přístroji TEMPO:
Telekonference o přístroji TEMPO:
Záznam přenosu ze startu od NASA:
Aktuální informace
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další - 17. 11. 2024
- Mise GSAT-N2 - 15. 11. 2024
- Mise Optus-X - 13. 11. 2024