Mise Inspiration4

<< Informace Články Fotky Videa Aktuálně >>

Základní informace

  • Datum startu: 16. 9. 2021 02:02:56 SELČ
  • Startovní okno: 5 hodin (Co je to startovní okno)
  • Stav: Start byl úspěšný / Dragon se po 3 dnech úspěšně vrátil na Zemi
  • Primární náklad: Kosmická loď Crew Dragon (C207.2) s první čistě soukromou posádkou bez profesionálních astronautů
  • Hmotnost nákladu: Crew Dragon má hmotnost přibližně 12 tun
  • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1062.3)
  • Cíl: Nízká oběžná dráha Země (LEO)
  • Startovní rampa: LC-39A (Kennedyho vesmírné středisko, ostrov Merritt, Florida)
  • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině JRTI
  • Press kit ke stažení zde

Milníky mise

Časy a data jsou v SEČ/SELČ.

  • Statický zážeh: 13. 9. 2021 08:30 (Co je to statický zážeh) ✔️
  • Generálka předstartovních příprav: 13. 9. 2021 ✔️
  • Start: 16. 9. 2021 02:02:56 ✔️
  • Přistání Crew Dragonu: 19. 9. 2021 01:06 ✔️

Podrobnosti a zajímavosti

  • Šestý start kosmické lodi Crew Dragon na raketě Falcon 9, pátý start této lodi na oběžnou dráhu a čtvrtá mise SpaceX s lidskou posádkou. Zároveň šlo o druhý start lodi C207.2 Resilience na oběžnou dráhu.
  • První amatérský a čistě soukromý start v dějinách kosmonautiky. Na palubě nebyl žádný profesionální astronaut světové kosmické agentury. Všechny osoby na palubě se podívaly na oběžnou dráhu poprvé. Poslední okamžik v dějinách americké kosmonautiky, kdy se do vesmíru podívali samí nováčci, se odehrál v roce 1973, když startovala mise Skylab 4. Pokud bychom brali do úvahy kosmonautiku světovou, je to rok 2008 a 3. čínská pilotovaná mise Šen-čou 7.
  • Celý let trval přibližně 3 dny, které posádka strávila na oběžné dráze kolem Země v prostředí mikrogravitace ve výšce 585 km nad zemským povrchem.
  • Celý start kosmické lodi zaplatil americký miliardář Jared Isaacman (volací znak „Rook“), který byl zároveň velitelem tohoto kosmického letu. Je mu 38 let a jeho jmění se odhaduje na 2 miliardy dolarů. Do dnešních dnů nalétal na řadě různých letadel více než 6000 hodin. Přesná cena za tuto misi není známá, ale podle Isaacmana byla nižší než 200 milionů dolarů.
  • Cílem mise bylo inspirovat celý svět a vybrat celkem 200 milionů dolarů pro dětskou nemocnici St. Jude. Cíl se nakonec podařilo výrazně překonat, jelikož bylo vybráno celkem 243 milionů dolarů. 125 milionů z této částky přispěli manželé Isaacmanovi a Elon Musk přispěl dalších 55 milionů. Zbylých 63 milionů tedy tvořily příspěvky veřejnosti.
  • Pilotem mise byla vysokoškolská profesorka Dr. Sian Proctor (volací znak „Leo“). Je jí 51 let a učí na South Mountain Community College. V minulosti se zúčastnila již několika simulovaných kosmických letů.
  • Palubním zdravotníkem byla Hayley Arceneaux (volací znak „Nova“). Stala se nejmladším Američanem/Američankou na oběžné dráze. Je zdravotní sestřičkou v nemocnici St. Jude Children’s Research Hospital. Jako desetiletá prodělala rakovinu kostí, v rámci léčby a rekonvalescence byly některé části její dolní končetiny nahrazeny titanem.
  • Specialistou mise byl 41letý Christopher Sembroski (volací znak „Hanks“), pracovník firmy Lockheed Martin. Nemocnici St. Jude věnoval 50 dolarů a možnost letět na tuto misi získal tak, že mu křeslo v lodi Crew Dragon věnoval jeho starý spolužák z univerzity, který byl vylosován původně.
  • Loď Crew Dragon pro tuto misi byla vybavena speciální průhlednou kupolí z akrylátu, která umožňuje dosud nevídaný výhled z kosmické lodi. Kupole má tři vrstvy.
  • První stupeň Falconu 9 použitý na této misi byl B1062.3, který předtím absolvoval dvě mise s družicemi GPS. Bylo to vůbec poprvé, kdy lidská posádka letěla na raketě, která za sebou měla už dva jiné starty. Stupeň po startu úspěšně přistál na plovoucí plošině Just Read the Instructions v Atlantiku, aby mohl být v budoucnu použit znovu. Plošina byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 544 km od místa startu. Plošinu poprvé podporovala nová loď Doug.
  • Posádka strávila ve vesmíru 71 hodin a Crew Dragon poté přistál v Atlantském oceánu u pobřeží Floridy.
  • Vývoj data startu: říjen 2021 → 15. září 2021 → 16. září 2021

Související články

Fotky

Návrat

První stupeň

Na orbitě

Start

Před startem

Vývoz a generálka

Dragon a Falcon

Posádka

Výcvik

Ostatní

Videa

Oficiální přenos ze startu od SpaceX:

Česky komentovaný přenos ze startu od Kosmonautix.cz:

Záznam přenosu od TIME/Netflix:

Přenos z návratu Dragonu:

Trailer na dokument o misi Inspiration4:

Statický zážeh:

Představení posádky Inspiration4:

Tisková konference s posádkou:

Živý vstup z oběžné dráhy:

Rozhovor z orbity s nemocnicí St. Jude:

Rozhovor s posádkou po návratu:

První otevření poklopu ke kupoli:

Odvoz prvního stupně z přístavu:

Zpracování stupně v přístavu:

Reklama na misi Inspiration4:

Aktuální informace

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

53 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Mr. G

Trochu som patral a Inspiration4 je prva samostatne letiaca misia s posadkou od Shenzhou-7 (25.9.2008), teda po 13 rokoch 🙂 Je tam sice este STS-126 (11.5.2009) ale ta letela k Hubblovmu teleskopu, takze som ju nepocital.

Tiez si myslim, ze sa dockame doby, kedy bude za rok vo vesmire viac turistov, ako profesionalov. Je mozne, ze sa dockame aj “opacneho garde”, kedy poleti profesional na ISS v ramci turistickej misie na svoju dlhodobu misiu.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Mr. G
EvzenJ

Ono se rika, ze je to amaterska posadka, ale Jared mi prijde jako totalni profik. Nejenom jeho intelektualni schopnosti ale i to ze ma naletano 6000hod by se neztratil mezi zkusenymi piloty NASA. Myslim, ze po vice nez pulrocnim treninku se dostal na 70-80% schopnosti/vedomosti profesionalnich astronautu-velitelu.
Zbyvajici posadka je podle mne take dobre vybrana – takova Proktor by urcite neudelala ostudu pri NASA mission.

Spise premyslim, jak to bude vypadat, az se na let slozi particka youtuberu/raperu – kteri se budou predhanet, kdo tam udela vetsi cypovinu typu – otevrit okno kopule (vim ze to nejde) a pod. Pokud se neco stane – tak by to mohla byt stopka na nejaky cas.

Koukal jsem na pristi mise a je tam nekolik mist, ktera budou zaplnena nahodne vybranymi lidmi. Da se nejak minimalizovat, ze to nebude uplny vymastenec?

Stanislav

Amatérská / profesionální posádka tu není ve smyslu kdo je jak šikovný, ale jestli to je / není jeho profese. Profesionální astronaut se živí tím, že je astronaut (někdo – třeba NASA – mu platí za to, že je astronaut bez ohledu na to, zda je zrovna na zemi, v raketě, na ISS, nebo třeba v ponorce). Amatérský astronaut je v tomto případě člověk, který se dostal do vesmíru, protože si to zaplatil, nebo ho někdo pozval, ale jinak s tím nemá nic společného. Živí se něčím jiným.

PetrC

Opravdu by mě zajímalo, kolik civilních misí bude SpaceX mít v příštím roce. Třeba už dvě? A další rok? Tři nebo čtyři?
Kde to skončí?Je možné, že za dva roky jim 4 podobné mise vynesou dohromady třeba půl miliardy dolarů zisku?
To se to bude Starship financovat, panečku 🙂 A vemte si, kolik veřejně dostupných výsledků biologickýchexperimentů bude k dispozici.
A další spekulace … představme si, že se jim podaří do 5 let uskutečnít cca 20 letů, (1+2+3+5+9), tedy něco kolem 100 obyčejných lidí krátkodobě na orbitě (počítám, že někdy vezmou profi pilota/velitele z ex týmu od NASA). K dispozici bude najednou 100 bioprofilů lidí a jejich sledování v mikrogravitaci. Úpravy skafandrů a postupů, možnost sem tam něco vynést v trunku a experimentovat s tím na vlastní vysoké LEO dráze. Sem tam i něco spojit automaticky dohromady, pak se s výsledkem spojit s Dragonem – vynechají kopuli, protože ta bude už kroužit na orbitě 🙂
Jen spekulace, ale možnosti toho, že SpaceX jako soukromá firma má plně samostatný přístup na LEO s vlastními lidmi, mimo vládu (NASA/USAF/SpaceForce) je úlet 🙂

Petr Melechin

Na příští rok jsou prozatím v plánu tři turistické mise: https://www.elonx.cz/prehled-posadek-crew-dragonu/

PetrV

Zaujala mne mise free flyer.
Turistický let organizovaný společností Space Adventures
Crew Dragon bude vynesen na nízkou oběžnou dráhu s apogeem přes 1000 km

Tedy výška apogea.

Jiří Lacina

Jsem přesvědčen , že již v roce 2024 bude zájem tak velký , že všechny zájemce nedokáže SpaceX uspokojit. Samozřejmě neznám potenciál SpaceX , ale odhaduji že v roce 2024 bude realizováno cca 10 takovýchto misí.

PetrV

Tak snad bude létat starliner. Nevím, za jakou cenu… 😉

Jiří Lacina

Jak jsem zde již uvedl – právě kvůli podstatně vyšší ceně(minimálně o 50%) – jsem přesvědčen , že o Starliner bude nulový zájem. Kromě potenciálně možného letu s lidmi nějakým způsobem napojených na Boeing (což by byla pouhá propagace) těžko seženou zájemce.
Navíc je Starliner koncipován pouze na maximálně 60 hodin samostatného letu (na rozdíl od Dragonu s deseti dny).
A v neposlední ředě je otázka , kdy bude Starliner k dispozici – s astronauty pro NASA poletí nejdříve na podzim 2022.

Jiří Lacina

Samozřejmě , neznáme cenu – ani u jedné strany. Nicméně v těch skutečných cenách na tom bude SpaceX i díky znovupoužitelnému nosiči ještě lépe – předpokládám , že minimálně čtyřikrát. Navíc je otázka , zda byl Starliner vůbec koncipován i na turistické mise Nevím jak dlouhý samostatný let by mohl poskytovat – jak jsem již uvedl – maximum samostatného letu je 60 hodin a bezpochyby tam musí být nějaká bezpečnostní rezerva.
A jak je všem známo Starliner má značné problémy – a je tudíž otázkou , kdy by mohl vůbec obdobnou službu jako SpaceX začít poskytovat (rozhodně né dříve , než v roce 2023).

PetrV

Cena letu se starlinerem bude vyšší. Boeing nema falcon, Který je schopen x letů.
Takže trh je zákonitě pošle do muzea.

Petr Melechin

Firma Axiom původně plánovala střídat turistické mise na Crew Dragonu a Starlineru, ale tipuju, že ve výsledku to všechno budou Crew Dragony.

otaznick

MIliardáři si klidně připlatí, když nebudou muset pět let čekat, až na ně vyjde řada.

Jiří Lacina

To je samozřejmě otázka . Letět na dovolenou – s jinou cestovkou , do stejné destinace , za podstatně vyšší cenu a zároveň na kratší dobu , čas ukáže zdali to nějací miliardáři skousnou (spíše očekávám že začnou u Elona licitovat).

Teslichard

Škoda že nieje livestream z dragonu 🙂

Pavel Riedl

Česky komentovaný přenos je v čase 14:47 (předstartovní přípravy) přerušen a pokračuje v čase T+14. Je nějaká šance na nápravu, nebo se mám poohlídnout jinde, bohužel bez Dušanova komentáře?

Pavel Riedl

No jo, když vy my splýváte 😉

EvzenJ

Je znama cena kolik Isacsman zaplatil za tento let? Vsude je uvedeno jenom ze uhradil polovinu z 200mil pro nemocnici. Ale kolik zaplatil primo SpaceX jsem nikde nenasel – ani na prehledu ElonX ceny-startu-raket-spacex.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem EvzenJ
Petr Melechin

Cena nebyla zveřejněna.

EvzenJ

Jo – je to frajer.

V. Procházka

Tak kdyby nikam neletěl a cenu za let dal rovnou té nemocnici, to by byl pravý frajer ne?:))

Meh

To by nebyla tak dobra reklama, takze by to neprineslo dostatecne Dobro. Jen si staci uvedomit, kdo z toho Dobra nakonec profituje nejvic (hint: nemocnice to neni).

Invc

Mě přijde, že těch 100M co té nemocnici dal přímo, je dostatečnou kvalifikací…

PetrK

Řekl bych typicky čecháčkovský názor založený na závisti, naší národní vlastnosti. Dal 100M ? Hmm, ale stejně je to šmejd, vždyť mohl dát 200M, které zjevně mohl postrádat …

k99

Profesionální nasí*ač Venca Procházka tady furt ještě škodí? Já myslel že má trvalej ban a u zpráv o úspěchu Inspiration4 už se jenom obrací ve virtuálním hrobě.

Invc

Hlavně nějak nechápu, proč je to potřeba vůbec řešit. Těmi penězi někomu zaplatil… nespálil je, nezakopal pod zem, nevyhodil do vesmíru.

Technicky se jen přesunuly k někomu jinému (kdo má zase možnost je nějak použít).

Ve skutečnosti – bychom měli být rádi, že “energii”, kterou ty peníze představují, uvolnil do systému – a z tohoto pohledu, je skoro jedno, kam…

Ivo Janáček

Naprostý souhlas, navíc z mého pohledu 100x lepší “investice” než například jachta atp.

PetrV

Tento CD už letěl 2x k ISS. A NASA jej zaplatila. Takže určitý facelift dostal. Falcon je taky jetý a zaplacený. Naklady SpaceX na facelift určitě budou, včetně vyhledu + vycvik posádky.
Dle mne něco platí spacex, hodně jarred, který i přispívá na nemocnici.
Je to reklamní akce, kterou budou sledovat v oné nemocnici a okolo. PR se těžko hodnotí finančně, ale je to pozitivum.
Wiki o nemocnici:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/St._Jude_Children%27s_Research_Hospital

PetrV

Zúčastnění budou vnímáni v pozitivním světle. Pro ty nemocné děti v st. Jude to bude zazrak. Hayley je jejich vzorem.
Má to silný příběh.

Petr Melechin

Tenhle Dragon letí podruhé, na ISS byl zatím jen jednou.

PetrV

Díky za opravu. Otázka je, kolik stojí dnes letenka v CD. Bez nakladů na vývoj, příprava posádky, dragonu, řízení letu, odhozeny trunk, přistání včetně dopravy. 50 mio usd×4?
S počtem letů to bude levnější.
Tak pro další let je cena 55 mio.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/SpaceX_Axiom_Space-1

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem PetrV
Petr Melechin

Problém je, že nevíme, kolik si účtuje SpaceX a kolik si k tomu přičetl Axiom jako prostředník. Klidně to může být tak, že SpaceX chce jen 150 milionů a dalších 70 milionů je marže pro Axiom. Je to tak trochu jako snažit se vypočítat výrobní náklady z prodejní ceny iPhonu.

Martin

Ale dá se říct, že ho to 200m dolarů asi stálo?

Ivo Janáček

Já osobně si myslím, že cena byla 100M a to samé dal na charitu, samozřejmě smlouva má doložku o mlčenlivosti ohledně ceny.

EvzenJ

Hayley je skvela volba – nedokazu si predstavit nikoho lepsiho, jeji zivotni probeh je opravdu “hope”.

V. Procházka

A proto tam letěla a kromě toho příběhu je ještě krásná a inteligentní. Chce tu snad někdo tvrdit, že je pro lety do vesmíru potřeba jiná kvalifikace? 🙂

Jiří Lacina

Ta kupole je geniální – výhled jak v podmořské výzkumné ponorce.

Jiří Lacina

Docela mne překvapuje podceňování významu této mise ( soudě – mimo jiné – i dle naprosté absence příspěvků na toto téma).
Navzdory tomu jsem přesvědčen , že tato mise bude v budoucnu považována za velice významnou – jako okamžik zrodu masové vesmírné turistiky. Jinými slovy , tímto počinem se zrodí nová , progresivní oblast ekonomické aktivity lidstva. Předpokládám , že za deset let budeme každoročně registrovat stovky vesmírných turistů , za dvacet let pak již desítky tisíc.

V. Procházka

A víte kolik milionářů si už masově zaplatilo výlet na Mt. Everest? Nahoru je donesou šerpové i s kyslíkem. A píšou o tom noviny? Tady má někdo velikánské prachy a zároveň chce jít do rizika. Jsou nezbytné obě tyto podmínky. Masová vesmírná turistika v současném stavu techniky a ekonomiky možná není. Nevím zda bohužel a nebo bohudík… Vše se změní, jestli někdo v budoucnu vymyslí efektivnější cestování do vesmíru než pomocí raket…

Jiří Lacina

Pokud to vyjde a Starship začne létat , tak bude vyhráno. Při 100 pasažérech na jeden let by možná stačila cena jednoho milionu dolarů za letenku. V takovém případě bude potenciálních zájemců minimálně několik desítek (spíše však stovek) tisíc.

LZ.

Ona by stačila i nějaká pořádná orbitální platforma. (Pár Mtun) Kde by regenerovali CO2, dotankovali atd. Jenže tady je problém slepice vs vejce.
Já neustále doufám v průmyslovou výrobu metalického vodíku a dlouhé uhlíkové vlákno. Pak půjde ve vesmíru i bydlet.
Zatím bohužel pokrok nula celá nic.

PetrV

Jiří, není něco špatně?
Mise Inspiration4Podrobný profil mise Inspiration4 společnosti SpaceX, při které Falcon 9 vyšle Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici na první zcela soukromou misi s posádkou bez profesionálních astronautů.

To poletí k ISS, okouknou ji, ale připojit se nemohou? Budou tam mít akrylátovou kupoli.
Můžeš to vysvětlit?

PetrV

V pohodě, jen mi to trklo do očí a nevěděl jsem, jak to básník myslel. Teoreticky by se mohli přiblížit k ISS. Bylo by to zajímavé vidět z kupole ISS.

Petr Melechin

To byla moje chyba, ne tvoje. 🙂

Ivo Janáček

No tak kluci nehádejte se čí je to chyba. Pokud by stejné množství chyb vykazovaly naše hlavní zpravodajské servery, tak bychom měli nejlepší zpravodajství na světě. 😉

Meh

No pri predstave ze by nase zpravodajstvi informovalo vyhradne a nekriticky o tom, jak se dari ostatnim, si umim predstavit ten celostatni hnedy poplach, by jsme se tu brodili po pas v hnede hmote. Neco takoveho by nasi nemohli vubec rozdychat.