Mise Galileo L13
<< | Informace | Články | Fotky | Videa | Aktuálně | >> |
Základní informace
- Datum startu: 18. 9. 2024 00:50 SELČ
- Startovní okno: Nebylo upřesněno (Co je to startovní okno)
- Stav: Mise byla úspěšná
- Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
- Primární náklad: Dvojice navigačních družic Galileo FOC FM-26 a FM-32, které jsou postaveny na platformě SmartMEO firmy OHB-System GmbH, užitečné vybavení dodala firma Surrey Satellite Technology Ltd.
- Hmotnost nákladu: 1603 kg
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1067.22)
- Cíl: Vysoce eliptická přechodová dráha ke středně vysoké oběžné dráze (MEO), družice pracují na střední oběžné dráze ve výšce 23 616 km a sklonem 56°
- Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Mys Canaveral, Florida, USA)
- Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině JRTI
- Press kit ke stažení zde
Podrobnosti a zajímavosti
- Galileo je evropský autonomní globální družicový polohový systém, který financuje Evropská unie prostřednictvím Evropské kosmické agentury. Systém poskytuje přesný a nezávislý navigační systém, aby státy EU nebyly závislé na americkém systému GPS či ruském GLONASS.
- Počátky celé myšlenky se datují již do 90. let 20. století, nicméně s praktickou realizací se začalo až v 21. století. První vlaštovkou, která byla dopravena na oběžnou dráhu, byla technologická navigační družice GIOVE-A v roce 2005. První družice, které mají v názvu Galileo, byly vyneseny v říjnu roku 2011 s pořadovými čísly Galileo IOV FM-1 a 2.
- Je již tradicí, že každá družice má své jméno. Tato jména jsou vybírána podle podle dětských vítězů kreslířské soutěže. Například družice Galileo IOV FM-3 se jmenuje David podle Davida Markarjance z Hradce Králové a vypuštěna byla v říjnu 2012. Tato mise vynese družice s pořadovými čísly FM-26 a FM-32.
- Plné operační schopnosti dosáhl systém v roce 2019. Mimochodem, pokud byste chtěli vědět, zda váš telefon používá při navigaci systém Galileo, je to možné zjistit na tomto odkazu.
- Pro vybudování navigačního systému Galileo bylo zatím využito 13 startů raket. Dvakrát startovala raketa Sojuz-FG z Bajkonuru s jednou testovací družicí, osmkrát po dvou družicích letěla raketa Sojuz ST-B z Kourou a třikrát vynesla čtveřici družic raketa Ariane 5.
- Celkově bylo vyneseno 32 družic. První dva vynesené satelity byly vyřazeny z provozu již v roce 2012. Ze zbylých 30 je 25 v provozu, čtyři další jsou nepoužitelné a jedna družice není dostupná.
- V celém projektu Galileo se prakticky s americkými raketami vůbec nepočítalo a konstelace měla být vybudována pouze ruskými a evropskými nosiči. Nicméně invaze Ruské federace na Ukrajinu a zpoždění ve vývoji Ariane 6 způsobilo, že Evropa se v současnost stále potýká s nedostatkem kapacit pro vynášení nákladu na oběžnou dráhu. Kvůli tomu se Evropa s vynáškou dalších družic musela obrátit na SpaceX.
- O tom, že čtyři družice Galileo budou vyneseny raketami SpaceX, jsme se dozvěděli až na podzim 2023. I tak šlo ale stále o dohodu neúplnou. Za prvé, bylo nutné schválit částku 180 milionů eur za startovní služby a za druhé musely celou akci posvětit unijní orgány. Šlo totiž o vývoz utajovaných technologií mimo území EU, což vyžaduje dodatečné bezpečnostní prověrky. To vše se stále protahovalo a celá smlouva byla nakonec dokončena až v březnu 2024.
- Čtyři družice Galileo byly vyneseny během dvou startů Falconu 9. Toto byl ten druhý.
- Pokud platí uvedená částka 180 milionů eur (přibližně 196 milionů dolarů) za oba starty, znamená to, že EU zaplatí přibližně o 30 % více, než je běžná komerční cena za raketu Falcon 9. Nicméně, dodatečné náklady za různá bezpečnostní a další opatření jsou běžným jevem při startech raketových nosičů s vládními nebo vojenskými náklady.
- Přistání prvního stupně Falconu 9 proběhlo úspěšně na mořské plošině Just Read the Instructions, která byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 670 km od místa startu.
- SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď Doug pro tyto účely byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 860 km a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
- Aerodynamický kryt na této misi byl již použitý. Jedna jeho polovina letěla poosmé a druhá potřetí.
- Vývoj data startu: červenec 2024 → září 2024 → 13. září 2024 → 10. září 2024 → 16. září 2024 → 17. září 2024 → 18. září 2024
Související články
- SpaceX vynese evropské družice Galileo kvůli zdržení Ariane 6 a má první kontrakt na vojenskou verzi Starlinku
- Další várka nových zakázek pro Falcon 9, který vynese družice pro Evropu, Indonésii nebo Kanadu
- Existují tři různé varianty horního stupně raket Falcon. Čím vším se liší?
- Profil mise Galileo L12
Fotky
Videa
Záznam oficiálního přenosu ze startu:
Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:
Video o konstelaci Galileo:
Aktuální informace
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
- Daily Hopper: Ruské výčitky, klapka v ohrožení a inspirace přírodou - 16. 11. 2024
- Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další - 17. 11. 2024
- Mise GSAT-N2 - 15. 11. 2024
- Mise Optus-X - 13. 11. 2024
U mise zůstalo neopravené původní datum startu 10.9.2024.
Odpočet ke startu a odkazy jsou na 16.9.2024.
A jo, díky. Nějak jsem zapomněl, že tahle mise tu už měla profil. 🙂