Mise Crew-9
Informace | Streamy | Články | Fotky | Videa | Aktuálně |
Základní informace
- Datum startu: 28. 9. 2024 19:17:21 SELČ
- Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
- Statický zážeh: Proběhl 25. 9. 2024 (Co je to statický zážeh)
- Stav: Start byl úspěšný / Dragon zadokoval k ISS / Dragon se v roce 2025 vrátí na Zemi
- Primární náklad: Kosmická loď Crew Dragon (C212.4 Freedom) nesoucí astronauty na ISS v rámci programu Commercial Crew agentury NASA
- Hmotnost nákladu: Crew Dragon má přibližně 12 tun
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1085.2)
- Cíl: ISS na nízké oběžné dráze Země (typicky 400 x 400 km se sklonem 51,6°)
- Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Mys Canaveral, Florida, USA)
- Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na pevninské plošině LZ-1
- Press kit ke stažení zde
Milníky mise
Časy a data jsou v SEČ/SELČ.
- Generálka předstartovních příprav: 25. 9. 2024 ✔️
- Start: 28. 9. 2024 19:17 ✔️
- Dokování na ISS: 29. 9. 2024 23:30 ✔️
- Otevření poklopu: 30. 9. 2024 01:06 ✔️
- Předokování: 3. 11. 2024 13:25 ✔️
- Odlet Dragonu: Únor 2025 (plán)
- Přistání Dragonu: Únor 2025 (plán)
Podrobnosti a zajímavosti
- Patnáctý pilotovaný start lodi Crew Dragon a šestnáctý celkově.
- Jde o první pilotovanou misi pro NASA, u které došlo po oznámení o složení posádky ke změně. Poprvé se také stane, že posádka, která v lodi odstartuje, se bude lišit od té, která v ní přistane. Příčinou těchto škatulat jsou problémy lodi Starliner během její první pilotované mise. Ty způsobily, že mise Crew-9 také vyzvedne na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS Barryho Wilmora a Sunitu Williams, kteří na ní uvízli poté, co se jejich loď Starliner musela vrátit na Zemi bez posádky.
- Půjde o první pilotovaný start lodi Crew Dragon z Mysu Canaveral a rampy SLC-40. SpaceX na žádost NASA pro tyto účely rozšířila rampu SLC-40 o obslužnou věž a rameno pro nástup posádky do lodi.
- Posádku během startu tvoří Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov.
- Velitelem lodi Crew Dragon během mise Crew-9 je Nick Hague, 48letý plukovník amerických kosmických sil, který se členem oddílu amerických astronautů stal v roce 2013. Nick má za sebou již celkem dva starty do vesmíru, nicméně pouze jeden úspěšný kosmický let. V listopadu 2018 letěl do vesmíru poprvé, díky selhání nosné rakety Sojuz zažil ale nouzové přistání. Při tomto letu nepřekročil dle pravidel Mezinárodní letecké federace FAI hranici kosmického prostoru. Druhý start v březnu 2019 byl již úspěšný, takže se Nick na dlouhých šest měsíců stal členem 59. a 60. dlouhodobé expedice na ISS. Ve vesmíru strávil více než 202 dní a podnikl také tři výstupy do volného prostoru v celkové délce takřka 20 hodin.
- Specialistou mise během startu bude 34letý ruský kosmonaut Alexandr Vladimirovič Gorbunov. Alexandr je vystudovaný letecký inženýr, který několik let pracoval ve známé ruské raketové společnosti Energia. Členem oddílu ruských kosmonautů je od roku 2018. Tato mise bude jeho prvním startem do vesmíru. Není bez zajímavosti, že když NASA poprvé zveřejnila zredukovaný seznam posádky mise Crew-9, byl v něm Alexandr Gorbunov označován jako pilot. Netrvalo ale dlouho, NASA oznámení opravila a od té chvíle je Alexandr specialistou mise. Půjde tedy o první pilotovaný start SpaceX, při kterém nebude na palubě lodi pilot.
- Po příletu mise Crew-9 na palubu ISS se jejími členy stanou i Barry Wilmore a Sunita Williams, oba ve funkcích specialistů mise.
- Barry Wilmore je 61letý bývalý plukovník amerického námořnictva, který nalétal v kabinách strojů jako A-7E a F/A-18 více než 8000 letových hodin a uskutečnil 663 přistání na letadlové lodi. Členem oddílu astronautů NASA se Barry stal v roce 2000 a do dnešních dnů uskutečnil tři kosmické lety. Ten první podnikl jako pilot raketoplánu Atlantis v listopadu 2009 v rámci mise STS-129. Podruhé se Barry podíval do vesmíru v září 2014 jako palubní specialista lodi Sojuz TMA-14M. Třetí start uskutečnil v rámci prvního pilotovaného startu lodi Starliner jako velitel mise CFT-1. Pokud nepočítáme jeh oaktuální pobyt na ISS, Barry strávil ve vesmíru celkem 178 dní. Podnikl i čtyři výstupy do volného prostoru, během kterých pracoval více než 25 hodin mimo prostor stanice. Mise Crew-9 Barrymu přiveze na ISS skafandr SpaceX, který potřebuje na návrat na Zemi.
- Sunita Williams je téměř 59letá bývalá plukovnice amerického námořnictva, která na palubách více než 30 strojů strávila ve vzduchu přes 3000 hodin. Členkou oddílu astronautů NASA je od roku 1998 a od té doby již třikrát navštívila ISS. Její první mise se odehrála na přelomu let 2006/2007, přičemž na palubu stanice ji přivezla posádka raketoplánu Discovery v rámci mise STS-126. Druhý start podnikla o řadu let později, v červenci 2012. Tentokrát ji do vesmíru a na ISS vynesla ruská kosmická loď Sojuz TMA-05M. Třetí let uskutečnila jako pilot mise CFT-1 na palubě lodi Starliner. Bez započítání jejího aktuálního pobytu na ISS strávila Sunita ve vesmíru celkem 322 dnů. Uskutečnila i sedm výstupů do volného prostoru v celkové délce 50 hodin a 40 minut.
- Posádka Crew-9 použije Crew Dragon C212.4 Freedom, který má za sebou už tři starty. Tato loď měla premiéru v dubnu 2022 během mise Crew-4. Pro druhý a třetí start jej SpaceX pronajala společnosti Axiom, která s ní v květnu 2023 a lednu 2024 uskutečnila soukromé návštěvy ISS v rámci misí Ax-2 a Ax-3.
- Pro misi Crew-9 bude použit první stupeň Falconu 9 s číslem B1085.2. Tento stupeň měl být poprvé použit právě pro misi Crew-9, ale během testování tohoto nově vyrobeného stupně došlo k vniknutí vody do jeho útrob, což vedlo k nutnosti vyměnit některé komponenty. Poté bylo rozhodnuto, že stupeň nejdříve poletí na misi Starlink 10-5, aby se ověřilo, že voda nezpůsobila nějaký vážný problém.
- Při této misi přistane pilotovaná kosmická loď SpaceX poprvé ve vlnách Pacifiku. Změnu přistávací lokality si vynutily zbytky trunku lodí Crew Dragon, které opakovaně dopadaly na pevninu, aniž by kompletně shořely v atmosféře. Díky přesunu přistávací oblasti z Atlantiku do Pacifiku se výrazně sníží riziko dopadu trosek na pevninu. SpaceX zároveň bude nově odhazovat trunk až po deorbitačním zážehu namísto před ním, jak tomu bylo doposud.
- Přistání prvního stupně Falconu 9 proběhlo úspěšně na pevninské plošině LZ-1 na floridském Mysu Canaveral.
- Vývoj data startu: srpen 2024 → 18. srpna 2024 → 24. září 2024 → 25. září 2024 → 28. září 2024
Živé přenosy
Kosmonautix.cz
NASA/SpaceX
Související články
- Dragon poletí na misi Crew-9 jen s dvěma astronauty, zpět z ISS přiveze „ztroskotanou“ posádku Starlineru
- Crew Dragon nyní může v případě selhání padáků zachránit astronauty pomocí svých motorů SuperDraco
- NASA oznámila složení posádky pilotované mise Crew-9, která letos zamíří na ISS
- NASA se bojí výbuchu Starship, a tak SpaceX vybuduje alternativní rampu pro Crew Dragon
- Rampa SLC-40 je připravená na svou první misi s Dragonem 2, plus další novinky o této kosmické lodi
- Nová věž pro Dragony na rampě SLC-40 už má nástupní rameno pro posádku a premiéru má mít v lednu
- Novinky o Dragonu: Stavba věže na rampě SLC-40, SpaceX pomáhá Boeingu, nové přístaviště pro Dragony
- Informace o kosmické lodi Dragon
- Přehled posádek Crew Dragonu
- Přehled všech Dragonů
Fotky
Videa
Záznam oficiálního přenosu ze startu:
Česky komentovaný přenos ze startu od Kosmonautix.cz:
Statický zážeh Falconu 9:
Předstartovní tisková konference:
Postartovní tisková konference:
Sestřih z prvního dne mise:
Záznam oficiálního přenosu z dokování:
Sestřih z druhého dne mise:
Záznam oficiálního přenosu z předokování:
Aktuální informace
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další - 17. 11. 2024
- Mise GSAT-N2 - 15. 11. 2024
- Mise Optus-X - 13. 11. 2024
To ve dobré, posádka Starlineru bude předokovavat Dragon
Astronauté ze Starlineru budou jen sedět a koukat. 🙂