Mise Astra 1P
<< | Informace | Články | Fotky | Videa | Aktuálně | >> |
Základní informace
- Datum startu: 20. 6. 2024 23:35 SELČ
- Startovní okno: 169 minut (23:35–02:24) (Co je to startovní okno)
- Stav: Mise byla úspěšná
- Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
- Primární náklad: Telekomunikační družice Astra 1P vyrobená firmou Thales Alenia Space na platformě Spacebus-NEO 200
- Hmotnost nákladu: Přibližně 5000 kg
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1080.9)
- Cíl: Dráha přechodová ke geostacionární (GTO)
- Výsledná dráha: 53 340 km x 327 km s inklinací 27,88°
- Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Mys Canaveral, Florida, USA)
- Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině JRTI
- Press kit ke stažení zde
Podrobnosti a zajímavosti
- Lucemburská společnost SES S.A. je jedním z největších provozovatelů družic na oběžné dráze. Na geostacionární (GEO) a na střední oběžné dráze (MEO) provozuje flotilu více než 70 družic. A pokud bude regulátorem schválen plán na převzetí firmy Intelsat společností SES, rozšíří se její flotila na téměř 140 družic.
- Stavbu družice Astra 1P si firma SES objednala v listopadu 2021. Můžete se také setkat s označením SES-24. Jde o tutéž družici.
- Družice Astra 1P je vybavena elektrickým pohonem, takže po vypuštění na oběžnou dráhu bude trvat několik měsíců, než dosáhne svého cíle na geostacionární dráze. Družice bude pracovat na 19,2° východní délky, odkud bude pomocí transpondérů v pásmu Ku zajišťovat televizní a datové služby pro Německo, Francii a Španělsko.
- Na této orbitální pozici družice nepracuje sama. Nachází se zde další čtyři družice Astra s pořadovými čísly 1KR, 1L, 1M a 1N, které zajišťují služby pro 119 milionů domácností. Nová družice některou z nich v budoucnu nahradí, zatím ale nebylo zveřejněno, která to bude. Pokud bychom měli rozhodovat podle doby strávené ve vesmíru, mělo by jít o družici 1KR.
- Po dosažení oběžné dráhy a rozvinutí fotovoltaických panelů družice měří 7 metrů na výšku a 4,5 metrů na šířku. Panely poskytují příkon 20 kW.
- Smlouvu na vynesení družice uzavřelo SES se SpaceX v říjnu 2023 s tím, že se start uskuteční v létě roku 2024. Jako nosič bude použit spolehlivý Falcon 9. Celkově půjde již o jedenáctý start, který SpaceX uskuteční pro SES. Při předchozích deseti bylo vyneseno celkem 14 družic, přičemž 8 družic mělo v názvu přímo označení SES, zbylých šest startovalo pod jménem O3b mPOWER.
- Přistání prvního stupně Falconu 9 proběhlo úspěšně na plovoucí plošině Just Read the Instructions, která byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 672 km od místa startu.
- SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď Bob pro tyto účely byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 785 km a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
- Aerodynamický kryt na této misi byl již použitý. Jedna jeho polovina letěla pošesté a druhá posedmé.
- Vývoj data startu: léto 2024 → 10. června → 15. června → 17. června → 18. června → 19. června → 20. června
Související články
- Další várka nových zakázek pro Falcon 9, který vynese družice pro Evropu, Indonésii nebo Kanadu
- Proč mají starty Falconů i statické zážehy přesně vyhrazené časové okno?
- Jak ovlivňuje cílová orbita maximální nosnost rakety?
Fotky
Videa
Záznam oficiálního přenosu ze startu:
Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:
Video z přepravy družice na Floridu:
Our #ASTRA1P satellite has voyaged across the Atlantic and has arrived safely to its launch site in Cape Canaveral, Florida! 🛰️ @SpaceX
The most powerful wide-beam satellite to ever orbit at SES's prime orbital slot of 19.2 degrees East, ASTRA 1P will deliver superior TV… pic.twitter.com/vLBlZ6OzHn
— SES (@SES_Satellites) May 23, 2024
Aktuální informace
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další - 17. 11. 2024
- Mise GSAT-N2 - 15. 11. 2024
- Mise Optus-X - 13. 11. 2024
Přijde mi úsměvné když čtu pokus o přistání na mořské plošině. Už bych to pokusem nenazýval :-). Pokusy bych nechal na Starship 😂
Navíc to byl 250 úspěšný pokus.
Kdo by to před 5 lety řekl, že.
SHS to bude mít obdobně?
https://www.space.com/spacex-ses-astra-1p-mission-launch
Aby se tohle přistání povedlo, musí hodně věcí přesně klapnout, není tam skoro žádná tolerance na odchylky a chyby. Motory Merlin se nedají přiškrtit tak, aby se Falcon vznášel, takže musí přesně spočítat váhu a spotřebu paliva k tahu motorů a trefit se ve správnou chvíli na správné místo. Trochu si taky pomáhají deformačními zónami a tlumiči na přistávacích nohách. Ne nadarmo se tomu říká sebevražedný manévr. To, že se jim to tolikrát za sebou daří, je opravdu mistrovský kus vědy, techniky a inženýrského umu.
Až odladí mouchy, se Starship a SuperHeavy to budou mít provozně jednodušší, ty se vznášet nějakou dobu dokáží.
S F9 jsem takové detaily nevěděl.
SHS má při přistání jiné zádrhele. Ale kdo by to měl jiný zvládnout nežli SpaceX… 😉