Kdo je Elon Musk?
Elon Musk je jedním z nejsledovanějších podnikatelů současnosti. Kromě toho, že stojí v čele firem SpaceX a Tesla, je také investorem, inženýrem a vynálezcem. Dále přišel například s nápadem na Hyperloop a je spoluzakladatelem společností OpenAI a Neuralink. Dříve byl znám hlavně skrz firmu PayPal, jež vznikla spojením Muskovy společnosti X.com a konkurenční Confinity. Musk se narodil v Jižní Africe a má trojí občanství – jihoafrické, kanadské a americké.
Příběh Elona Musk ve 3 minutách:
Mládí
Musk se narodil 28. června 1971 v jihoafrické Pretorii. Jeho matka je kanadská modelka Maye Musk a jeho otec je Errol Musk, elektromechanický inženýr a pilot. Elon má mladšího bratra Kimbala a mladší sestru Toscu. Elon se už odmala zajímal o počítače a hodně četl. Když mu bylo 12, sám se naučil programovat a vytvořil videohru Blastar, kterou prodal do počítačového časopisu za 500 dolarů. Jeho dětství však nebylo zrovna nejšťastnější. Ve škole byl často šikanován a jednou jej spolužáci shodili ze schodů a zmlátili, až skončil v nemocnici. Těsně před svými 18. narozeninami odletěl do Kanady, kde 2 roky studoval na Queen’s University. Následně se přestěhoval do USA, kde vystudoval fyziku a ekonomiku na University of Pennsylvania. V roce 1995 se přestěhoval do Kalifornie, kde po 2 dnech opustil studium aplikované fyziky na Stanfordu, aby založil firmu Zip2 se svým bratrem Kimbalem.
Zip2 a PayPal
Zip2 poskytovalo internetové služby pro malé podniky a později velká novinová vydavatelství. V roce 1999 firmu koupila společnost Compaq a Elon Musk na této transakci vydělal 22 milionů dolarů. Téměř okamžitě po prodeji Zip2 Elon založil novou firmu zvanou X.com, která se zaměřovala na internetové finanční služby a také emailové platby. Rychle se ukázalo, že lidé měli zájem hlavně o emailové platby, a tak se firma přeorientovala primárně na ně. Po roce existence se X.com spojilo s konkurenční společností PayPal. Elon Musk chtěl být výkonným ředitelem nově vzniklé firmy, ale správní rada to nedovolila. V roce 2002 PayPal koupila společnost eBay za 1,5 miliardy dolarů, což Muskovi vyneslo 165 milionů.
SpaceX
Když se Elon následně rozhodoval, kam upře svou pozornost dál a jak využije nově vydělané peníze, dostal nápad na „marsovskou oázu“. Chtěl v americké veřejnosti opět vyvolat zájem o průzkum vesmíru, a tak začal uvažovat nad tím, že by v Rusku levně koupil rakety Dněpr a následně s jejich pomocí vyslal na Mars primitivní skleník, ve kterém by na Marsu vyklíčila semínka. Vznikl by tak krásný obrázek zelených rostlin s rudou marsovskou krajinou v pozadí. Elon doufal, že něco takového by vzbudilo zájem o Mars a vesmír obecně a následně by došlo ke zvýšení rozpočtu NASA apod. Jednání v Rusku však nedopadla dobře a rakety se nepodařilo získat. Po cestě domů ale Elon přemýšlel a uvědomil si, že současná výroba raket je neefektivní (cena surových materiálů potřebných k výrobě rakety tvoří jen pár procent výsledné ceny) a také to, že ke kolonizaci Marsu nedojde, dokud nebude dosaženo znovupoužitelnosti raketové techniky. Tak se v jeho hlavě zrodil nápad založit SpaceX a pokusit se tak dosáhnout radikálního zlevnění vesmírné dopravy a následné kolonizace Marsu. K oficiálnímu založení společnosti Space Exploration Technologies Corporation (zkráceně SpaceX) došlo v červnu 2002.
Více o historii SpaceX najdete v samostatném článku.
Tesla
Zatímco Musk rozjížděl SpaceX, doslechl se o začínající firmě Tesla Motors, kterou založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning s cílem vyrábět elektromobily. Elona tato firma zaujala a rozhodl se do ní v roce 2004 investovat, čímž se zároveň stal předsedou správní rady. Výkonným ředitelem byl tehdy stále Martin Eberhard, ale v roce 2008 jej v této roli nahradil Musk, i když byl zároveň výkonným ředitelem SpaceX. Kromě toho, že je dodnes výkonným ředitelem obou firem, je také hlavním technologem (CTO) ve SpaceX a produktovým architektem v Tesle. Cílem Tesly je urychlit přechod lidské společnosti na obnovitelné zdroje energie prostřednictvím rapidnějšího rozšíření elektromobilů a také solární energie. Tesla dává volně k dispozici všechny své patenty ve snaze motivovat ostatní automobilky k rychlejšímu přechodu na elektromobily.
Další projekty
Muskovi však dvě firmy evidentně nestačily, a tak se v průběhu let angažoval v řadě dalších projektů a založil několik společností:
- SolarCity – v roce 2006 poskytl základní koncept a úvodní kapitál pro tuto společnost, jež byla následně založena jeho bratranci Lyndonem a Peterem Rivem. V současnosti se jedná o druhého největšího poskytovatele solárních systémů ve Spojených státech. V roce 2016 byla firma odkoupena Muskovou Teslou, kde je součástí divize Tesla Energy.
- Hyperloop – Elon v roce 2013 zveřejnil koncept nového vysokorychlostního dopravního systému zvaného Hyperloop, který se skládá z podtlakových tubusů, ve kterých by se pohybovaly přepravní kabiny s lidmi či nákladem rychlostí několika set kilometrů v hodině. Elon dal koncept volně k dispozici, jelikož sám neměl čas jej realizovat. Následně vzniklo hned několik firem, jejichž cílem je vytvoření komerční verze tohoto konceptu (např. Hyperloop One).
- OpenAI – v prosinci 2015 Elon založil neziskovou společnost OpenAI, která se zaměřuje na výzkum v oblasti umělé inteligence, zajištění její bezpečnosti a také její demokratizace ve snaze omezit existenční riziko, které představuje. Musk v únoru 2018 opustil správní radu OpenAI kvůli potenciálnímu budoucímu konfliktu s Teslou, která se také aktivně věnuje problematice umělé inteligence. Musk ale nadále OpenAI finančně přispívá a slouží jako poradce.
- The Boring Company – Musk koncem roku 2016 uvízl v dopravní zácpě, které jsou v Los Angeles na denním pořádku, a na Twitteru oznámil, že založí firmu na ražení tunelů, které jsou podle něj ideálním řešením dopravních zácp. Veřejnost si nejdříve myslela, že se jedná o vtip, ale později se ukázalo, že to Musk myslel vážně, když začal s experimentálním ražením tunelu na pozemku SpaceX. Hodlá dosáhnout zrychlení tunelování o 500–1000 % a vytvořit systém tunelů čítající desítky úrovní pod sebou. Takové tunely by navíc byly ideální pro Hyperloop a inovace v oblasti jejich ražby by byly užitečné pro budoucí kolonizaci Marsu.
- Neuralink – nejnovějším podnikem Elona Muska je společnost Neuralink, která byla založena už v roce 2016, ale veřejnost se o ní dozvěděla až v březnu 2017. Cílem firmy je umožnit propojení lidského mozku s počítačem a posléze umělou inteligencí.
Zajímavosti
- Elon má 5 synů (trojčata a dvojčata) s ex-manželkou Justine Musk. Jejich první syn Nevada nečekaně zemřel ve věku 10 týdnů (syndrom náhlého úmrtí kojenců).
- S druhou manželkou, herečkou Talulou Riley, se oženil v roce 2010. V roce 2012 se s ní rozvedl, ale o rok později se znovu vzali. V říjnu 2016 se však opět rozvedli.
- Musk používá soukromý tryskáč Gulfstream 650 ER a dříve vlastnil letadlo Aero L-39 české výroby.
- Elon podepsal The Giving Pledge, což znamená, že chce, aby většina jeho majetku byla využita na charitativní účely (ať už během života nebo po smrti).
- Elon by rád vyvinul nadzvukový elektrický letoun. Prý má dobrou představu o tom, jak toho dosáhnout, ale bohužel momentálně nemá čas se projektu věnovat.
- Musk je zhruba 80. nejbohatší člověk na světě. Jeho jmění se odhaduje na zhruba 14 miliard dolarů (březen 2017).
- Elon se dá považovat za workoholika – někdy prý pracuje i 100 hodin týdně.
- Mezi jeho oblíbené knihy patří například Stopařův průvodce po Galaxii nebo Nadace od Isaaca Asimova.
- V češtině vyšla povedená Elonova biografie od Ashleeho Vance. Lze ji zakoupit v papírové i elektronické podobě (případně v angličtině na Amazonu).
- Objevil se v několika filmech a seriálech:
- Musk údajně posloužil jako předloha pro postavu Tonyho Starka ve filmech o Iron Manovi. Elon měl dokonce malou roličku ve filmu Iron Man 2. Některé scény v tomto filmu se navíc natáčely v budově SpaceX v Hawthorne.
- Elon je jedním z producentů filmu Děkujeme, že kouříte. Zároveň měl ve filmu malou roličku.
- Objevil se v řadě dalších filmů a seriálů: např. South Park, Simpsonovi, Teorie velkého třesku, Machete zabíjí, Transcendence a Proč zrovna on?
Elon Musk: Dostanu lidstvo na Mars
Elon Musk je pro mnoho lidí velkou inspirací. Je to úspěšný podnikatel, který když v něco pevně věří, nebojí se pro to riskovat všechno. Navíc to vypadá, že se upřímně snaží svou troškou přispět k tomu, aby budoucnost lidstva byla aspoň o něco pozitivnější. Proto jsou jeho výroky a názory často citovány, analyzovány a využívány v různých motivačních videí jako je například toto:
Tip: Pokud vás zajímá Elon Musk a jeho podniky, sledujte videoseriál Elonovinky, který vychází každý týden a informuje o všech Muskových firmách.
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
- Daily Hopper: Ruské výčitky, klapka v ohrožení a inspirace přírodou - 16. 11. 2024
Blahopřeji EM k získání ceny IAF Award 2023.
https://twitter.com/iafastro/status/1709177548188336391
Trochu šok pro některé.
𝗜𝗻𝗻𝗼𝘃𝗮𝘁𝗶𝘃𝗲 𝗔𝘀 𝗙𝘂𝗰𝗸 Award?
Kolik máte dětí?
Dost dobrý vzkaz. Děti jsou budoucnost světa.
https://twitter.com/KatalinNovak_HU/status/1706561234542456983?
Yes
Zajimavý rozhovor EM. A hodně informací.
https://twitter.com/MarioNawfal/status/1658611712663093248?t=rOGFxRwLBzxMxeBVnRI6hQ&s=19
https://www.cnbc.com/video/2023/05/16/watch-elon-musks-full-interview-with-cnbcs-david-faber-on-twitter-tesla-and-ai-advances.html
Nová adaptace Netflixu o Elonu Muskovi?
To by bylo ještě v pohodě.
Ale tohle byl úplný bizár:
https://twitter.com/JuliaDavisNews/status/1647934727335157762?s=20
Bizár dnes, zitra realita.
Je to marné…
Dobry den, cekam kdy vznikne nova elonx kategorie vuci cerstve a kontraverzni Muskove akvizici Twitteru…
Prozatím nebude. Viz zde: https://www.elonx.cz/falcon-heavy-se-po-trilete-pauze-vraci-do-sluzby-raketa-pro-listopadovou-misi-uz-absolvovala-staticky-zazeh/#comment-46532
Ale Twitteru se budou věnovat příští Elonovinky.
Založ.
Osobně doufám, že to pravda není. Nechci sem vnášet politiku, ale pro přehled dobrý.
https://www.cnbc.com/2022/10/11/elon-musk-denies-report-that-he-talked-to-putin-about-ukraine-war.html
Musk by měl Bremmera žalovat.
Je to sice poněkud bulvární téma, ale nebylo by špatné rozepsat se o touze Muskova syna stát se ženou a zříci se otce. Pánové Salvet nebo Švancara by to jistě zvládli objektivně a úplně.
Zaměstnanci si v otevřeném dopise stěžují na Muskovy mravy.
https://www.theverge.com/2022/6/16/23170228/spacex-elon-musk-internal-open-letter-behavior
A autoři už dostali padáka 😀 https://www.theverge.com/2022/6/17/23172262/spacex-fires-employees-open-letter-elon-musk-complaints
Doprdele s kolonizací, lidi by se měli naučit žít a chovat na své vlastní zemi!
To by se sice meli, ale jak to jinak souvisi s kosmonautikou? A s Elonem Muskem?