O tom, že firma Axiom Space plánuje na ISS vyslat tento rok již druhou soukromou misi, víme již několik let, nicméně její kompletní složení dlouho zůstávalo záhadou. Až tento měsíc vyšla na stránkách serveru Saúdskoarabské kosmické agentury zpráva, která nám vše vyjasnila. K již dříve oznámeným členům posádky přibyli dva občané Saúdské Arábie a možná bude pro někoho překvapením, že jedním z nich bude žena. Pojďme si nové astronauty i celou misi Ax-2 představit blíže.
Je to již více než deset měsíců, co se počátkem loňského dubna vydala na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) mise Axiom-1. To byla první plně soukromá posádka, kterou poprvé v dějinách netvořil žádný aktivní člen oddílu kosmonautů. Celý let byl součástí nových komerčních aktivit agentury NASA, která poněkud zpožděně přišla na to, že je sama proti sobě, když nepovoluje soukromým osobám pobyt na palubě stanice. Americká kosmická agentura naštěstí toto své zamítavé stanovisko včas přehodnotila a vyhlásila v roce 2019 program a ceny, za které umožní vybraným jedincům strávit na palubě stanice určitý vyhrazený čas.
Mise Ax-1 organizovaná společností Axiom Space využila loď Crew Dragon a byla jakousi první vlaštovkou, která měla celý tento koncept soukromých misí na ISS prověřit. Posádka měla v loňském roce původně na palubě stanice strávit přibližně 8 dní, nicméně z důvodu špatného počasí v přistávací oblasti si pobyt na stanici prodloužila na takřka dvojnásobek. Její členové Michael López-Alegría, Larry Connor, Mark Pathy a Eytan Stibbe plnili na stanici řadu úkolů, které, jak se později ukázalo, výrazně zaměstnávaly nejen je, ale omezovaly i aktivity členů dlouhodobé expedice. Máme-li nyní v krátkosti shrnout celou misi Ax-1, bude patrně stačit, když na tomto místě uvedeme stanovisko NASA, podle níž přítomnost posádky Ax-1 sama o sobě nepředstavovala bezpečnostní riziko pro stálou posádku, ale ovlivňovala její produktivitu. Agentura prý s určitým narušením vlastních aktivit počítala, ale skutečnost očekávání předčila. Při následujících misích bude prý vhodnější lépe zaintegrovat budoucí aktivity návštěvnických posádek do celkového výzkumného plánu stanice. A právě přímé následovnici této průkopnické mise se budeme věnovat teď.
O plánech firmy Axiom víme již několik let. Poprvé jméno této firmy v souvislosti s pilotovanými lety zaznělo na jaře roku 2020, když společnost oznámila, že plánuje let pro čtyři platící zákazníky k ISS. Celá mise, kterou dnes známe jako Ax-1, se měla tehdy uskutečnit v roce 2021, nicméně vlivem různých okolností se uskutečnila až v roce následujícím. O tom, že nepůjde o jednorázovou vlaštovku, jsme se dozvěděli až na podzim roku 2020. Firma tehdy uvedla, že má v plánu uskutečnit celkem čtyři lety platících zákazníků na ISS, ale na další informace jsme museli opět počkat. Až leden roku 2021 nám přinesl jména prvních dvou členů posádky Ax-2, avšak tehdy byli jmenovaní pouze jako záložní posádka pro Ax-1. Jak už možná víte, jsou jimi bývalá trojnásobná astronautka NASA Peggy Whitson a automobilový závodník a investor John Shoffner. Coby posádka pro Ax-2 byli potvrzeni až v květnu roku 2021.
Protože jsme se představení obou těchto astronautů věnovali podrobně v jednom z předchozích článků, dnes si pokusíme v jejich případě shrnout jen ta nejzákladnější fakta a pak se přesuneme k nově oznámeným členům posádky. Velitelka mise Ax-2, Peggy Whitson, má za sebou již tři pobyty na palubě ISS a celkem při nich strávila ve vesmíru více než 665 dní. Na svou cestu se pokaždé vydala na palubě lodi Sojuz, takže let v americké kosmické lodi bude pro ni svým způsobem premiéra. Byla první ženskou velitelkou dlouhodobé expedice a je také první ženou, která velela dvěma expedicím. Její poslední pobyt na ISS se odehrál v letech 2016–2017 a vytvořila tehdy na několik let ženský rekord v trvání kosmického letu 289 dní, než ji o tento výkon připravila Christine Koch. Oddíl astronautů NASA opustila v roce 2018 a začala pracovat jako konzultant pro firmu Axiom. A právě její práce pro Axiom ji přivedla na cestu, která vyvrcholí jejím čtvrtým letem do vesmíru. Už v lednu 2021 byla totiž jmenována velitelem záložní posádky mise Ax-1, má tedy již své v lodi Crew Dragon natrénováno. Spolu s Peggy podstupoval trénink v záložní posádce i pilot mise Ax-2 John Shoffner. I jeho jmenování bylo poměrně rozumné, přeci jen, kromě dvou výše jmenovaných koníčků má i další oblast svého zájmu, kterou je sportovní létání.
Od ledna 2021 jsme si na oznámení zbývajících členů posádky Ax-2 museli počkat. Informací se uvádělo mnoho, nějakou dobu totiž platilo, že jedním ze zbývajících členů posádky bude výherce reality show stanice Discovery s názvem Kdo chce být astronautem? (Who Wants to be an Astronaut?). Několikrát bylo uváděno i jméno herce Toma Cruise, nicméně žádná z těchto informací se nakonec nepotvrdila. V září 2022 se objevilo nenápadné oznámení na stránkách serveru AP, které uvádělo, že Saúdská Arábie zahájila výcvikový program, který by měl v příštím roce umožnit poslat do vesmíru dva její občany. Toto oznámení pronesl korunní princ tohoto království, který zároveň dodal, že členem posádky bude i žena. O kterou misi půjde a na palubě které kosmické lodi se onen start uskuteční, jsme se tehdy nedozvěděli. Dlužno dodat, že nepůjde o prvního občana Saúdské Arábie, který se podíval do vesmíru. Tím byl princ Sultan bin Salman Al Saud, který se zůčastnil mise STS-51G v roce 1985 jako specialista nákladu. V rámci této mise byla mimo jiné vypuštěna i družice Arabsat-1B.
Až teprve 12. únor 2023 přinesl kompletní složení posádky mise Ax-2. Prvním specialistou mise byl jmenován 31letý kapitán Saúdského královského letectva, Ali AlQarni, který na stroji F-15SA nalétal téměř 2400 hodin. Jeho kolegyní bude 33letá biomedička Rayyanah Barnawi, o které se předpokládá, že se během pobytu na stanici bude věnovat svému vlastnímu výzkumu adheze kmenových buněk rakoviny prsu. Bude to první astronautka ze Saúdské Arábie ve vesmíru.
Oba astronauté mají i své záložníky. Záložníkem Ali Aqraniho bude Ali Alghamdi, který je také pilotem Saúdského královského letectva, kde za 11 let své služby nalétal na stroji Typhon takřka 2300 hodin. Záložnicí Rayyanah Barnawi bude 39letá Mariam H. Fardous. Jde o epidemioložku, humanitární pracovnici a potápěčku. V květnu 2015 se stala první Arabkou, která překročila severní polární kruh a o rok později rovněž první Arabkou a třetí ženou celkově, která se potopila na Severním pólu. V roce 2015 byla také jmenována ambasadorkou pro neziskovou africkou organizaci African Impacts. Stránky společnosti Axiom uvádí ještě jednu zajímavost týkající se Saúdské Arábie. Do dnešních dnů navštívilo ISS 263 osob z celkem 20 zemí, nicméně Království Saúdské Arábie se stane teprve šestou zemí, která bude mít ve stejnou chvíli na palubě ISS dva své občany.
Už od ledna 2022 známe také jméno třetího člena záložní posádky, nicméně ten byl ve své roli záložního pilota mise Ax-2 potvrzen až v květnu 2022. Je jím 48letý plukovník italského letectva Walter Villadei, jehož představení jsme vám rovněž přinesli v jednom ze starších článků. Po tom, co si Walter odslouží své v záloze Ax-2, by se měl někdy v druhé polovině roku 2023 stát členem posádky hlavní na příští misi firmy Axiom. Jediným členem hlavní posádky, který tak dodnes nemá svého záložníka, je Peggy Whitson. Patrně to znamená, že její zdraví je železné a nepřichází žádným způsobem do úvahy, že by misi podniknout nemohla.
Mise Ax-2 je prozatím naplánovaná na květen letošního roku a její posádka by měla strávit na stanici 10 dní, tedy o dva plánované dny déle, než tomu bylo v případě předchozí mise Ax-1.
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Noland Arbaugh je prvním uživatelem implantátu Neuralinku a používá ho už tři čtvrtě roku. Při…
Zobrazit komentáře
Některé detaily k misim Polaris dawn.
https://twitter.com/jeff_foust/status/1628761394865745922?t=jQortv7b1ODRPKwp2V0wdw&s=19
Woody Harrelson je na starý kolena švihák!
To s tými Arabkami mi nejde do hlavy..
Našťastie sa Crew Dragon riadi sám, takže ich nestihne väzenie za riadenie vozidla. Čádor nahradí stále stiahnutý štítok prilby. Prípadne naň môžu namaľovať tie mreže. Ale aj tak sa nespomína že by niektorý z mužov bol jej (ich) manžel alebo brat. A tie hambaté erotické fotky priamo od agentúry... No toto....
Díky za hodně zajímavý článek. Politické důsledky raději příliš nekomentuji (protože se necítím dostatečně vzdělán v politice blízkého Východu), ale tuším, že obě ty dámy budou velikými vzory ve všech arabských státech. S náhradníkem za Peggy Whitson to zní samozřejmě vtipně, ale skutečnost bude mnohem prozaičtější: sehnat náhradníka za profíka takové extratřídy fakt není úkol na pár měsíců. A co kdyby navíc chtěli ještě opět ženu a tím si ještě zúžili výběr? To musí být pro HR oddělení ne oříšek, ale pěkně tvrdý ořech...
Je to poměrně jednoduché. SA se stala součástí programu Artemis. Kdoví, kdo poletí Artemis 3, 4, 5?
Me az ted k veceru napadlo, ze to je mozna jeste jednodussi, axiom ma jiz vycviceneho velitele, ktery muze za peggy zaskocit, ma uz i skafandr.
Tak se přiznám, že teď jsem se "nechytl" a tiše jsem doufal, že po pár hodinách sám přidáte řešení hádanky :)
Michael Lopez Alegria, velitel Ax-1. :-) je to čistě můj tip.... Já se zase přiznám, že sem byl rád, že jste si všimnul toho vtípku..
:) Tušil jsem toto jméno, ale přišlo mi, že se nestihl ještě ani ohřát dole na Zemi :)
A to tak ještě bude kosmonaut ze SAE, tři Arabové naráz.
Které jsou ty země, které měly zároveň 2 lidi na ISS?
5? Takže kromě Rusů a Američanů. Určitě Japonci. Pak bych řekl Kanada a ....? Itálie?
Japonci 2010, 2x 2021
Kanaďani v roce 2009 dokonce 2x
Italové v roce 2011