AKTUALIZACE (19. 7.): Na základě toho, co Elon Musk řekl na konferenci ISS R&D, to vypadá, že projekt Red Dragon byl uložen k ledu. Důvody zrušení hezky rozebral Everyday Astronaut ve videu, které jsem pro vás přeložil.
SpaceX už delší dobu plánuje ve spolupráci s NASA vyslat k Marsu tzv. Red Dragon, což je modifikovaná varianta lodi Crew Dragon schopná přistání na povrchu Rudé planety. Jim Green z NASA se nyní nechal slyšet, že SpaceX možná v roce 2020 vyšle rovnou dva Red Dragony najednou s několikatýdenním odstupem.
Red Dragon je modifikovaná varianta kosmické lodi Crew Dragon, se kterou SpaceX chce přistát na povrchu Marsu pomocí motorů SuperDraco. Tyto lety budou provedeny ve spolupráci s agenturou NASA, která SpaceX mimo jiné umožní použít komunikační systém Deep Space Network. NASA by výměnou za pomoc ráda na Red Dragon umístila nějaké vlastní vědecké experimenty. SpaceX však plánuje vézt také vlastní náklad a případně i náklad dalších zájemců, kterých je prý spousta. Loď bude vyslána k Rudé planetě pomocí rakety Falcon Heavy. V případě úspěchu by se jednalo o nejtěžší náklad dopravený na povrch Marsu (dosavadním rekordmanem je vozítko Curiosity). První Red Dragon byl původně plánován už na rok 2018, ale letos v únoru SpaceX misi odložilo na rok 2020, aby se mohlo soustředit na urgentnější projekty.
V těchto dnech probíhá konference “The Humans to Mars Summit” a jednoho diskuzního panelu se účastnil také Jim Green, což je ředitel divize pro planetární vědu v NASA, a ten prohlásil, že SpaceX zvažuje v roce 2020 vyslat k Marsu rovnou dva Red Dragony. Vzhledem k nebeské mechanice se naskýtá ideální příležitost pro cesty na Mars zhruba jednou za dva roky a toto optimální okno trvá několik týdnů až měsíců (liší se rok od roku a taky závisí na parametrech lodi a nosné rakety). Podle Jima Greena SpaceX možná vyšle jeden Dragon na začátku tohoto okna (tedy zhruba v červenci 2020) a druhý Dragon ke konci tohoto okna (někdy koncem léta téhož roku).
Vyslání dvou lodí místo jedné má několik výhod. Pokud třeba přistání prvního Dragonu z nějakého důvodu nevyjde, SpaceX bude mít několik týdnů na úpravu přistávacích algoritmů druhého Dragonu, který bude teprve na cestě k Marsu (cesta trvá několik měsíců). Stejně tak v případě selhání jedné z lodí v důsledku hardwarové závady bude šance, že druhý Dragon neselže (nebo selže jiným způsobem). A i v případě, že se nakonec nepodaří přistát ani jednomu Dragonu – což rozhodně není vyloučené – inženýři ze SpaceX budou mít k dispozici dvakrát více dat, která budou moci analyzovat, zjistit příčiny selhání a následně zajistit, aby k těmto problémům při budoucích misích už znovu nedošlo.
Zdroj informací:
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
Možná mi to nemyslí, ale pokud se v dragonu pošlou na mars nějaké vědecké experimenty, jak se tam použijí? sami se nevyloží, kdyby tam byla třeba vrtná souprava, o které se občas spekuluje pod nějakými články, jak bude vrtat, když bude uvnitř dragonu? nebo když tam budou nějaké přístroje na měření čehokoliv, tak si dovedu představit, že se otevře poklop a asi by to nějak šlo, ale s tím vrtáním například, si to nedovedu představit jak by to probíhalo, kdyby se podařilo přistát. máte o tom nějaké info, nebo nějaký nápad jak by se to realizovalo?
díky za odpověď a skvělý web :)
Konkrétní plány na vyložení experimentů bohužel neznáme. Řešit se to určitě nějak dá, ale je otázka, jak moc se tím SpaceX bude chtít zabývat v případě komplikovanějších řešení, obzvlášť u prvních letů. Jim jde asi hlavně o to přistání, zbytek je zatím spíše vedlejší, si myslím.
Tak v tom bych problém neviděl. Dragon má dost velké dveře a umístit do nich nějaký manipulátor nebude problém...
jakože by tam bylo nějaký např. "robotický rameno", který by to vyskládalo ven?
Třeba. Těch variant je spousta a nejrůznější manipulátory NASA dlouhodobě testuje.
ještě chci dodat, že naprosto chápu,že kdyby přistál jen jeden dragon, že to bude obrovský úspěch, ale když už přistane, tak by mě právě zajímalo praktické využití toho nákladu co v něm bude :)
Jak je to vlastně s nosností Falconu Heavy? Je možné přistání prvních stupňů i při letu k Marsu?
Předpokládá se, že boční stupně půjdou zachránit určitě, ale u centrálního se neví.
Myslím, že bočné stupne bude možné zachrániť a SpaceX sa to určite aj pokúsi.
Primárny stupeň nie a ani sa o to nepokúsia. Ale uvidíme !? O 2 roky bude štart (dúfam) a najmenej 1/2 roka cesta k Marsu,
pb
A bočné budú musieť pristáť na asds?
Já myslím, že boční stupně se budou vždycky vracet na pevninu, i při misi mířící na Mars.
Je pravděpodobné nebo nepravděpodobné, že by selhali oba Dragony?
Já myslím, že fyzické selhání Dragonu jako takového zas tak pravděpodobné není, ale osobně bych si tipnul, že dojde k nějakému neočekávanému problému během přistávacího manévru, který je extrémně náročný a hlavně dosud nikým neozkoušený. Je těžké dopředu počítat se všemi možnými scénáři, které by mohly způsobit nezdar při přistání. Prvnímu Dragonu bych tedy moc velkou šanci na úspěšné přistání netipoval, ale pokud SpaceX stihne následně analyzovat příčinu selhání a upravit SW v druhém Dragonu, šance bude o dost vyšší.
Myslím, že není důležíté řešit, jestli je to pravděpodobné nebo ne. Hlavní je aby pokryli co nejvíce možných scénářů a vytahali k tomu data pro porovnání, což se jedním Dragonem dělá blbě. Pokud selžou oba nějakou závažnou chybou, je dobře, že na to přijdou dřív, než do toho posadí člověka.
Teoreticky by mohl oba Red Dragony vynést stejný Falcon Heavy (tedy stejné první stupně)