SpaceX

Jiří Grygar a jeho pohled na Starlink a Elona Muska

Nedávno se na Televizi Seznam objevil v rámci skautského cyklu „Nebát se“ rozhovor se známým astronomem a astrofyzikem Jiřím Grygarem, který se z velké části věnoval SpaceX, síti Starlink a Elonu Muskovi. Následně se o tomto rozhovoru rozběhla poměrně široká diskuze pod naším článkem Starlink: První fotky terminálů, deorbitace satelitních prototypů, blížící se beta testování a další novinky. Tento rozhovor mě zaujal právě díky jménu Jiří Grygar, jehož seriál Okna vesmíru dokořán jsem jako náctiletý hltal a nenechal jsem si ujít žádný díl. Díky tomu, jak Jiří Grygar uměl velice poutavě a pro laika srozumitelně vysvětlit obor astronomie a astrofyziky, si ho velice vážím jako člověka, který je špičkou ve svém oboru. Po zhlédnutí rozhovoru jsem však byl poněkud zklamán tím, jaký pohled na pokrok v technologiích Jiří Grygar zaujal a to mě vedlo k tomu napsat tento článek.

Jiří Grygar se narodil v roce 1936 v té době německé obci Heinersdorf (dnes polská obec Dziewiętlice), která leží na hranici s Českou republikou. I přesto má Jiří Grygar českou národnost, vystudoval Univerzitu Karlovu v Praze a studoval na Masarykově univerzitě v Brně. Jeho seriál Okna vesmíru dokořán se vysílal v letech 1981 až 1998 a málokdo asi ví, že se na něm formou scénáře podílel později známý Vladimír Železný. V roce 1996 získal Jiří Grygar cenu UNESCO Kalinga „za přínos k interpretaci úlohy vědy při službě společnosti, obohacování jejího kulturního dědictví a řešení problémů lidstva“. Ve stejném roce dal Jiřímu Grygarovi jeho starý kamarád Luboš Kohoutek dárek k  šedesátinám – pojmenoval po něm planetku číslo 3336 v hlavním pásu, kterou objevil v roce 1971. Od roku 1959 je Grygar členem České astronomické společnosti (dříve československé), v letech 1992–1998 byl jejím předsedou. Toliko k osobě Jiřího Grygara a nyní se podíváme na jeho pohled na satelitní konstelaci Starlink, SpaceX a samotného Elona Muska. V rámci tohoto článku se zaměříme především na části rozhovoru, které se týkají těchto témat.

Moderátorka pořadu Marianna Stránská na začátku rozhovoru říká, že ji zděsilo, co na noční obloze viděla (satelity Starlink). Následně pokládá otázku na Jiřího Grygara, jaký má názor na satelity Elona Muska a jeho společnost SpaceX. Jiří Grygar na to reaguje tím, že Starlink je naprosto strašlivá záležitost pro astronomy. Dále pokračuje tím, že satelit Starlinku je „poměrně velký krám, ono to má 250 kilo“. Už z tohoto začátku je zřejmé, že jak moderátorka, tak i host nejsou nakloněni pokroku v této oblasti.

Prvním diskutovaným problémem je tedy velikost družice a z toho vyplývající množství odraženého světla. Tady asi není co namítnout, protože družice skutečně „svítí“ a astronomové z toho radost rozhodně nemají. Pro nás běžné lidi je to však zajímavé, protože díky tomu lze tyto družice pozorovat na noční obloze. Bohužel jak to tak bývá, co jednomu dělá radost, to může jiného potrápit. Společnost SpaceX je si tohoto problému vědoma a usilovně na něm pracuje. Na toto téma jsme přinesli článek Podrobnosti o úpravách družic Starlink, které SpaceX provádí kvůli dopadům na astronomii, kde jsou popsány experimentální úpravy satelitů s názvy Darksat a Visorsat.

VisorSat je název upraveného typu družice Starlink (Zdroj: SpaceX, popisky: Karel Zvoník)

Druhým problémem je podle Jiřího Grygara vyzařování satelitů v infračervené oblasti. Je to vcelku logické, protože satelity obsahují elektroniku, která se zahřívá a vyzařuje ztrátové teplo. Infračervené záření je vědci využíváno pro hlubší zkoumání vesmíru. Jelikož má infračervené záření vysokou teplotu, je nutné, aby byl pozemní teleskop při jeho pozorování stíněn a navíc ochlazován tekutým dusíkem nebo heliem. Nejvíce se tato nutnost projevuje ve střední až vzdálené části infračerveného spektra. Značné problémy při pozorování infračerveného záření teleskopy působí vodní pára v zemské atmosféře, která absorbuje velkou část záření. Z tohoto důvodu jsou tedy teleskopy umísťovány do míst s velkou nadmořskou výškou a nízkou vlhkostí vzduchu. Proto je stejně jako u optických teleskopů nejlepší umístit i ty infračervené do vesmíru. Mezi takové patří Hubbleův vesmírný dalekohled, který dokáže sledovat i infračervenou část spektra, a Spitzerův vesmírný dalekohled, který je přímo určen pro pozorování infračerveného záření. Astronomové si určili určitá pásma podle vlnových délek, která se dají zkoumat ze Země, ale obecně se dá říct, že nejlepší výsledky mají teleskopy, které jsou mimo vliv zemské atmosféry. I přesto se ale budují nové infračervené teleskopy, které jsou širokoúhlé a tyto budou mít s přelétajícími satelity docela problém. Řešení tohoto problému bude asi poměrně složité. Částečně by se asi dal řešit tepelným odstíněním strany satelitu, která je natočena k Zemi, ale je otázka, jak moc velké problémy by to přineslo s chlazením. Druhá část zdroje tepla je však teplo přijaté ze Slunce a tady to bude ještě složitější, protože tmavý povrch se bude zahřívat více, světlý povrch bude zase více odrážet sluneční světlo. Nakonec sám Jiří Grygar v rámci rozhovoru v čase 13:30 říká, že jsou pozorování, která nelze provádět ze Země a jako první uvádí právě infračervenou oblast.

Spitzerův vesmírný dalekohled (Zdroj: NASA)

Následuje malé faux pas, kde Jiří Grygar tvrdí, že geostacionární dráha je ve výšce 38 000 km, přičemž ve skutečnosti je o více jak 2 000 km níže, a to konkrétně ve výšce 35 786 km.

V další části se Jiří Grygar dostal na velmi tenký led. Naráží na satelitní síť Iridium, která zbankrotovala a že to prý dopadlo špatně, což není tak úplně pravda. Společnost Iridium SSC sice prošla bankrotem, ale nový vlastník ji přejmenoval na Iridium Satellite LLC a zatím ji dál provozuje. Společnost vyslala 75 nových satelitů druhé generace nazvaných Iridium NEXT pomocí raket Falcon 9. Dále Jiří Grygar uvádí cenu za telefonické hovory v síti Iridium, kdy podle něj stojí minuta hovoru 3000 dolarů. Nevím, kolik mohla stát minuta hovoru v počátcích sítě, ale dnešní sazby začínají na 140 dolarech za měsíční paušál, v kterém je obsaženo 140 minut hovoru. Nejdražší tarif je za 480 dolarů, má v ceně 500 minut volání, takže jedna minuta stojí necelý dolar. Když si vezmeme, že za tuto cenu jsme schopni dovolat se prakticky z kteréhokoli místa na souši, vodě či ve vzduchu, dá se říct, že cena není nijak vysoká. V čase 16:20 navíc Grygar prohlásil, že vše, co se v kosmonautice dělo do „toho nešťastného Elona Muska“, bylo pozitivní. Máme to tedy chápat tak, že i Iridium bylo pozitivní a až s příchodem Elona Muska se to najednou změnilo?

Kompilace snímků ze všech startů Falconu 9 pro společnost Iridium (Foto: SpaceX / Pavel Vantuch)

Jako další argument proti satelitům přenášejícím data uvádí Jiří Grygar jejich pomalost. Uvádí, že se od přenosu dat přes satelity upustilo, protože je pomalejší než přenos přes optické sítě. Rychlost optických sítí je dána rychlostí světla v daném materiálu. Podle toho, co jsem dohledal, se rychlost světla ve skle rovná přibližně dvou třetinám rychlosti světla ve vakuu a stejně tak rychlost šíření elektromagnetických vln ve vzduchu je přibližně rovna této hodnotě. Čistě teoreticky by se dalo říct, že by satelit měl být rychlejší. V praxi je to poněkud složitější a navíc si myslím, že Jiří Grygar poněkud zaměnil rychlost s kapacitou a odezvou. Aby bylo satelitní připojení rychlé, musí být jednak satelit na nízké oběžné dráze, musí mít zajištěnu rychlou konektivitu do páteřní sítě a pak taky musí mít dostatečnou kapacitu pro pokrytí všech požadavků. Jak tomu bude u Starlinku ve skutečnosti, se teprve dozvíme. Dá se ale říct, že v odlehlých oblastech bude tento typ připojení velice žádaným a v porovnání s ostatními dostupnými možnostmi i velmi rychlým. Dále Jiří Grygar říká, že „je daleko lacinější a spolehlivější mít optické vlákno na zemi“. Ale jak se to má realizovat ve vzduchu, na vodě a nebo ve velmi odlehlých oblastech? My jsme si zvykli na to, že mobilní signál je skoro všude, ale neuvědomujeme si, že to rozhodně neplatí bez výjimek. Mnohdy stačí popojet o pár kilometrů dál a z telefonu máte jen cihličku, která sice pořád umí dost věcí, ale nedovoláte se ani na lampárnu, natož někam jinam. Na konec tohoto tématu jen malé zamyšlení. Pokud bych byl ekolog a zajímal se o živočichy a rostliny, tak budu bojovat proti optickým sítím, protože se kvůli nim musí rozkopat lesy a louky a navíc se musí natahat přes moře a oceány. Vše jak vidno záleží na daném úhlu pohledu, co je lepší a co horší.

Prototypy uživatelských terminálů pro připojení k síti Starlink (Foto: bocahicagal / NASA Spaceflight)

Dále moderátorka položila otázku, zda se máme bát o oblohu, jakou známe. Jiří Grygar správně uvádí, že okem viditelných je v jednu chvíli asi 2500 hvězd (některé prameny uvádějí pro ČR 2000–2500 a jiné až 3000 hvězd). Problém je v tom, že tento počet host programu srovnává s celkovým počtem satelitů, které jsou na oběžné dráze a jejichž počet uvádí jako desítky tisíc družic s tím, že jejich jasnost je jako u hvězd Velkého vozu. V tomto případě je docela problematické odhadnout, kolik satelitů bude skutečně v jednu chvíli na jednom místě vidět. Jde především o to, že okem lze vidět pouze malou část oblohy a tudíž i malou část satelitů a k tomu navíc bude potřeba, aby byly satelity ve vhodném postavení mezi pozorovatelem a Sluncem. Jediné, co si troufám odhadnout, je část oblohy, kterou lze okem vidět, a to pro satelity ve výšce 550 km. Hrubým odhadem by mohlo být teoreticky vidět šedesátinu všech satelitů, pokud nepočítáme vliv světla. Prakticky si myslím, že v optimálním čase na bezmračné obloze budou vidět jednotky maximálně desítky satelitů, které budou „svítit“ obdobně jako hvězdy Velkého vozu. Nepočítám v to ty, které budou těsně po startu a budou ještě blízko sebe. V této části rozhovoru Jiří Grygar ještě dodává, že doufá, že Musk zkrachuje. Předpokládám, že tím myslí přímo SpaceX. Tento názor zdůvodňuje tím, že bude muset mít hovory za vysoké ceny. Pokud je mi známo, tak satelitní síť Starlink má být primárně určena pro přenos dat a zatím jsem nezaznamenal nějaké informace o tom, že by měly být k dispozici satelitní telefony Starlink.

Dále Jiří Grygar tvrdí, že na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) může být maximálně šest lidí a z toho tři se starají o to, aby nespadla, a jen tři mohou dělat nějakou vědeckou práci. Zde naši čtenáři moc dobře ví, že stanice jen tak sama od sebe spadnout nemůže, ale pro laika to může být jinak a ten tomu uvěřit může. Samozřejmě údržba stanice potřebuje svoje a každé ruce navíc se hodí, ale nelze tvrdit, že by tři kosmonauti na plný úvazek řešili běžnou údržbu stanice a nedělali nic jiného, tak to není.  K maximálnímu počtu lidí snad lze jen dodat, že za pár měsíců na ISS nastoupí nová posádka a bude tam trvale sedm lidí s přestávkami na výměnu. Krátkodobě se může stát, že v jednu chvíli bude na palubě i 11 lidí při výměně směn, ale to se uvidí, až bude létat Starliner a jakým stylem bude NASA měnit posádky. Grygar toto téma uzavřel s tím, že pilotovaná kosmonautika je slepá ulička, je strašně drahá, zatímco „bezpilotní družice“ se dá postavit za milion dolarů (o ceně za její vynesení ale nepadlo ani slovo).

Aktuální posádka ISS (Foto: NASA)

Jiří Grygar dále doufá, že Musk na Mars nepoletí, protože „on (Musk) si neuvědomuje, že to je opravdu velmi velký rozdíl mezi Měsícem a Marsem“. Argumentuje i tím, že na Měsíc se letí tři dny, ale na Mars je to 10 nebo 12 měsíců. Zde je nutno podotknout, že doba letu ITS (předchůdce Starship) s lidskou posádkou na Mars se plánovala na 3–5 měsíců a například vozítko Perseverance na Rudé planetě přistane 7 měsíců po startu. Doba přeletu záleží na přesnosti využití časového okna a samozřejmě na možnostech zrychlení a zpomalení samotné lodi. Dalším Grygarovým argumentem proti letu je nutnost mít minimálně tři lodě z důvodu zálohy pro případ, že se něco pokazí. Jako poslední problém Jiří Grygar uvádí, že kosmonauti přijdou o zrak vlivem kosmického záření, protože jim zničí sítnici. Hledal jsem k tomuto tvrzení informace, ale nic konkrétního jsem nenašel. Samozřejmě vliv záření na  kosmonauty se řeší, mnoho pracovišť po celém světě na tomto problému poměrně intenzívně pracuje. Pro podrobnější informace doporučuji článek Jak přežít ve vesmíru se zářením na serveru osel.cz, kde se však nezmiňuje žádný konkrétní vliv na sítnici oka.

Nakonec musím zmínit ještě jednu věc. Jiří Grygar hodnotí negativně internet jako takový, protože podle něj díky sociálním sítím šíří v 99 % bludy. Bohužel na tomto názoru je skutečně mnoho pravdivého a jak víme, každá dobrá věc se dá většinou i zneužít. Na druhou stranu dále v rozhovoru říká, že v době karantény mohl normálně fungovat, psát články a řešit telekonference, takže evidentně ten internet přeci jen je k něčemu užitečnému.

Celý rozhovor si můžete pustit na Televizi Seznam.

Zobrazit komentáře

  • Takze ani experta na astronomii , neberete vazne :) co jineho cekat od tohoto webu.

    • Expertom na astronómiu (astrofyziku, aby sme boli presnejší) bezpochyby je, expertom na kozmonautiku, obežné dráhy satelitov a orbitálnych staníc, pilotované lety, internet, telekomunikácie, súkromné podnikanie a reklamu určite nie je. Ale práve k tomu sa vyjadruje.

      Vy Česi máte prislovie, ktoré sa sem hodí: Ševče, drž se kopyta!
      Pana Grygara si veľmi vážim, on to bol, kto ma pred 50 rokmi pritiahol k astrofyzike. Na tom nič nezmení fakt, že jeho názory na veci, ktorým vôbec nerozumie, sú smiešne.

  • Kupodivu.. beru Grygara jako jednoho z mála Českých osobností.
    Je jasné, že jakoukoli překážku co mu leze před objektiv, bude hanit. Lidi už jsou takoví. A neřekl bych přímo, že lhal, či mystifikoval. Pouze zveličoval.
    Bohužel kolik lidi se na ISS věnuje udržbě, kolik člověko hodin a kolik člověkohodin se promarní tím, že astronaut sedí v autě na křižovatce místo na ISS, to nám nikdo neprozradí.
    Stojí nás to všechny miliardy dolarů, ale co tam astronauti dělají kromě koukání z okna je tajné.

    Grygar popisoval stávající a předešlé komunikační systémý z pohledu ČR.

    Z mého pohledu je to opačně. Zcela nám chybí orbitální elektrárný a slévarný a proto musíme vyhazovat za ty sloupy co jsou všude.. veřejné osvětlení. Kdybychom měli dost orbitálních struktur, tak nám stačí soláry a odražene světlo na cestu z hospody domů.
    Bohužel toho se dočkáme spíše až za století nebo dvě. Nejsme schopni ani postavit elektrárnu pro railgun na zemi, natož ji postavit ve vesmíru s životností pár tisíc let.

    • Tajné to není ani náhodou. Naopak je velice snadné se podívat na podrobný rozpis toho co dělají astronauti NASA minutu po minutu po minutě. Ověřit si kolik času čemu věnují není těžké. Grygar má v tomto směru pohled možná zkreslený tím. že času na čisté vědecké experimentování není až tak mnoho. Ovšem ten důvod není samotná údržba stanice, ale příprava vědecký experimentů. Když se podíváte na program tak zjistíte, že fůru času zabere vykládání a nakládání, odmontování starého zařízení, jeho uložení, přimontování nového zařízení, jeho nastavení a kalibrace atd. Což jsou ovšem činnosti které se nevztahují k údržbě stanice, ale právě vědecké činnosti. Navíc velká část experimentů je pak monitorována ze země a astronaut ve většině případů tam není v pozici přímo vědce, ale jen montéra, který jednotlivé zařízení pro experimenty jen připravuje.

    • "Stojí nás to všechny miliardy dolarů, ale co tam astronauti dělají kromě koukání z okna je tajné."
      
      ...ufff... nejsem na Novinkách?

      • On cely ten prispevek od "Bohužel kolik lidi..." je uplny blabol.

    • Co se týká otázek na to, jak funguje ISS, tak na většinu ti bez problémů odpoví Michal Václavík. Můžeš mu napsat, anebo se ho klidně přímo zeptat, často chodí na pokec s kosmonautixem. Poslední dva pořady to spolukomentoval s Dušanem Majerem.

  • Je mi z toho smutno, jako v mnoha jiných ve mě JG probudil či zásadním způsobem podpořil zájem o astronomii a potažmo i kosmonautiku a neskutečně mě až bolí, když vidím jak tento kdysi neúnavný bijec s nepravdami shovívavě blábolí nesmysly pátý přes devátý...
    Jako by někdo Miloši Zemanovi nasadil masku Jiřího Grygara a udělal s ním tento rozhovor. Ta podobnost v samolibém zasvěceném pronášení "nepravd" je až zarážející.
    Každopádně si troufnu tvrdit, že i přes tento (a ne jediný) "úlet" výsledné "kontrolní převážení" činnosti JG za jeho plodný život bude těžce pozitivní.
    Takže, díky za vše pane Grygar a u podobných "událostí" jako zmiňovaný rozhovor, můžete zase počítat se shovívavostí zase (určitě nejen) z mé strany. Díky.

  • Já obdivuji tento portál, že se dal na tak dlouhou a složitou cestu v této době, A fandím z celého srdce. To bych nedokázal. A bráním autora článku Ivo Janáčka, že našel odvahu prolomit zažité klišé. I zakladatele webu pana P. Melechina. Uvažoval jsem, že bych se přidal, jenomže cítím, že bych to nedokázal, že bych mohl selhat, nechci dělat ostudu tomuto profesionálnímu webu. Raději budu sledovat a dávat někdy nějaké komentáře, i když mohou být nekompromisné.

    • Ano, co zlého zaseješ, na to scházíš, v tom Vám dávám za pravdu, pane Kamile.

  • Pan Grygar je modla, ale věk se nedá zastavit. Navíc byl vždy věřící a s úctou vyprávěl o vesmíru. Taky budeme staří....
    U starlinku mi vadí, že to jde prioritně pro americkou armádu pod pokličkou Muska. Musk dává své rakety. Vypnutí je snadné. Jako GPS.

  • Zajímalo by mne, jestli jste místo takového trochu štvavého článečku neuvažovali o nějaké diskuzi s panem Grygarem. Rozhodně je to člověk znalý a některé jeho postřehy jsou věcně správné a kazí je detaily. Osobně jsem s ním viděl rozhovorů několik a možnost obhájit, nebo dovysvětlit svá tvrzení, by dávalo rozhodně větší smysl, než takový "hejt". Každý rozhovor je omezený časově a i přípravou, kterou tomu věnujete. U pana Grygara se navíc obávám, že toho zapoměl o astronomii více, než já budu kdy vědět. A třeba ta pranýřovaná vzdálenost GEO? Za mě je rozdíl minimální a pro dané publikum je informace dostatečně přesná, rozdíl je 6%. K čemu je mi vyšší přesnost?

    • Dle mého názoru článek nebyl vůbec štvavý. Byl velice slušný, ale také kritický. A rozhodně přínosný.

      • Nevím, čím byl pro tebe článek přínosný a co přinesl za nové, zajímavé informace z kosmonautiky. Nepřinesl žádné jiné informace, než napadal Dr Grygara za jeho názory a postoje a to způsobem, že autor předvádí, že je lepší. Nic z kosmonautiky, jen kritika protivníka.
        Ale o tom je i celá diskuse tady. Mnozí mají potřebu ukázat, že jsou lepší. Alespoň tím, že si do někoho kopnou. V přímé diskusi by se možná ukázalo, že jsou úplné nuly.

        • Jak, napadal? Takže když zasloužilý odborník (byť v jiném oboru) mluví blbosti, tak je třeba podle tebe jen nábožně mlčet?
          Pro mne osobně například byl článek přínosný, protože stručně a srozumitelně shrnuje všechny ty hlouposti co dr. Grygar v rozhovoru napovídal, kvůli čemuž jsem osobně nebyl schopen dokoukat ho do konce.
          Autor článku stručne shrnuje jednotlivá tvrzení a zcela normálně a slušně vysvětluje, proč je to podle jeho názoru jinak.
          Nic ve zlém, ale tenhle tvůj přístup je ukázkovým příkladem "cancel culture". Jakýkoli odlišný názor, jakékoli zpochybnění autority, jakýkoli pokus o normální debatu je agresivně označen za "napadení" a umlčen/vymazán.

          • Pokud tedy byl článek o Starliku a pohledu dr Grygara na něj, tak nevím, co autor vyvrátil. To, že to vadí astronomům, vyvrátit nejde. To není hloupost, to je fakt. Řeči o infra astronomii- to se moc tedy autorovi nepovedlo vyvrátit. Kdo ví o co jde, tak o tom polemizovat nebude. Většina pozorování v infra se stále dělá ze Země, určitě tedy v oblasti NIR . Tvrzení o HST práci v infra moc nesedí- má odobný spektrální rozsah jako pozemní teleskopy s detektory.
            Místo celého článku, by stačilo uvést ty body, které jsou dle tebe blbosti. A při tom vzít v úvahu, že rozhovor je určen dětem- je potřeba pozužít příměry a jednoduché vyjádření, úmerné věku. Celá část, která popisuje jak se SpX snaží "zatemnit" Stralinky, vůbec nesouvisí s tím, co Dr.Grygar říkal. Stralinky vadí, a vadit budou, i když se některá z opatření alespoň tochu povedou. Sníží se odrazivost ( a je zbytečné se přít jestli 2x nebo 2,5x)., zatím co by bylo potřeba snížit o 2 řády. Na a pokud budeme tvrdit, že vadí jasné satelity - tak v podobné jasnosti, jako 12.000 Stralinků ( = minimální počet s kterým se počítá) je dnes pouze 200 satelitů. Takže je rozdíl mezi tím, co je dnes a co nás čeká celkem ohromný. Z pohledu někoho jiného než z pohledu obdivovatelů E.M. je to zvěrstvo, kterého se dopouští na prostoru, který nepatří jen jemu , a to k tvorbě svého zisku. A o tom ten rozhovor byl.

          • Tolik slov a pokrok žádný.
            Nikdo nepochybuje o tom, že astronom fandou starlinku nebude. Nicméně fakt, že host zcela zjevně mluvil o věcech, o nichž má jen velmi mlhavé tušení (což je právě ta věc, která by se profesionálnímu serióznímu vědci prostě a jednoduše stávat neměla) a prezentoval místo faktů (OK, mimo svůj obor, ale stejně..) svou osobní dojmologii (naprosté faux-pas) je neoddiskutovatelný.

      • Jenomže jde o to, že v te diskuzi je poměrně málo prostoru, což nutí ke zjednodušení a to může vést ke špatné interpretaci. Te nto článek se chytá za každé tvrzení a uvádí k němu vlastní interpretaci čítající odstavec, nebo více. Na druhou stranu napadená strana nemá možnost se hájit, takže jde o silně tendenční záležitost.

        • Jak nema moznost se branit? Pevne verim, ze kdyz se pan Grygar ozve tak mu da redakce prostor ;)

          Nebo tou napadenou stranou myslite SpaceX? Protoze ve vysledku prvni kdo koho napadnul a siri o nem blbosti byl pan Grygar...:D

  • Myslim ze tento clanek je trochu na hrane. Je to proste nazor p. Grygara na urcitou vec a tecka. Ja s nim v mnoha věcech nesouhlasim ale ma pravo se vyjádřit.🤔

    • Vůbec není problém, že se pan Grygar vyjadřuje kriticky směrem k SpaceX (kvalitní kritika a diskuse je vždy přínosná), ale protože to dělá opakovaně, tak jistě měl čas si zjistit přesná fakta a neplácat takové nepřesnosti a nesmysly. SpaceX tím neublíží ani co by se za nehet vešlo ... své pověsti vědce a popularizátora vědy značně.

  • No to jsou presne pocity, ktere jsem mel, kdyz jsem video se skautkou videl. Jiri Grygar byl pro me buh a ted mi nejak zkysnul

  • Pane Janáčku, Grygar všechny ty informace říkal zpatra bez přípravy, takže je jasné že v tom má nepřesnosti. Ale vy jste měl čas si všechny informace dohledat a ověřit, to se to argumentuje, chtěl bych vidět vás jak byste bez přípravy na všechno přesně a správně odpověděl.

    • Člověk který se zabývá aktivně potíráním bludů z pozice zakladatele spolku Sisyfos by se neměl uchylovat k mluvení z patra na témata která nezná. Přestřelit hovorné v síti Iridium 3000x, splést se ve vzdálenosti geostacionální dráhy od povrchu Země o 2000km atd je prostě trapas. Popravdě Grygar zdědkovatěl asi už před 10 lety, kdy jsem si poprvé všimnul podobných renonců v jeho přednáškách.

    • Zde bych neobhajoval. Grygar je vědec a pokud uvádí fakta, tak má vědět co říká. Jinak se snižuje na úroveň některých politiků, kteří dokáží v pěti naprosto suveréně a sebevědomě vyřčených větách sedmkrát zalhat a čtyřikrát záměrně manipulovat.

Sdílet

Aktuální články

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024

SpaceX v rámci zásobovací mise CRS-31 otestuje technologie pro vyvíjenou loď, která zajistí deorbitaci ISS

NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…

6. 11. 2024

Noland Arbaugh shrnul 9 měsíců používání svého neurálního implantátu a prozradil několik novinek

Noland Arbaugh je prvním uživatelem implantátu Neuralinku a používá ho už tři čtvrtě roku. Při…

5. 11. 2024