Elona Muska myslím na těchto stránkách není třeba dlouze představovat. V podstatě spoluzaložil firmu pro elektronické platby PayPal, v únoru 2004 se stal největším akcionářem společnosti Tesla a v roce 2008 byl jmenován i jejím generálním ředitelem. Velké uznání si zasloužil za založení a vedení společnosti SpaceX, která vyrábí kosmické rakety, lodě a družice. Jeho přínos je jednoduše neodmyslitelně spjat s jeho jménem a nelze ho opomíjet.
Když 24. února 2022 začala vpádem ruských vojsk válka na Ukrajině. Svět byl překvapen. Krátce nato vyjádřil Elon Musk svou podporu a vyslal první várku z 15 000 terminálů Starlink na Ukrajinu poté, co Rusko ničilo místní infrastrukturu a internet byl na více místech nedostupný.
Připojení k internetu je strategická záležitost a význam nadále stoupá. Starlink se rychle stal očima a ušima ukrajinské armády a napomáhal k přesným úderům na bojišti, ale pomáhal i mimo něj. V současné době slouží jako rychlá a bezpečná komunikační metoda pro armádu, kritickou infrastrukturu a vládní instituce. Prakticky ze dne na den se ukázal mimořádný význam obdobné globální sítě. A není snad nutné připomínat, jak velká míra zodpovědnosti se na Elona Muska přenesla. Se všemi důsledky. Slýcháme ze všech stran, co by měl dělat a jak, ale jen málokdo si dokáže představit tu míru zodpovědnosti, která zjednodušeně řečeno, leží na zádech jednoho muže.
Není od věci připomenout, že vhodná alternativa k síti Starlink v současnosti prostě není. Bude trvat roky než Evropa vybuduje vlastní internetovou satelitní síť a stejně tak Čína či Rusko a další. SpaceX v technologickém směru uteklo konkurenci o pořádný kus dopředu. Současná situace i touha jiných států po vlastní obdobné síti však jasně dokazuje, že se nechtějí spoléhat na jednu službu a chtějí vlastní nezávislý systém. Sám Elon Musk je složitá osobnost a odhadovat jeho rozpoložení a budoucí kroky dost dobře nelze, ale pořád si říkám, jaké by to bylo, kdyby na jeho místě byl někdo jiný. Raději ani nedomýšlet. Elon Musk jednoznačně dokázal to, že je pragmatický. Zároveň i to, že se nenechá tlačit do pozice, kde by ho druzí chtěli mít. Což mu jednoznačně také škodí, ale na druhou stranu to o něm ve skutečnosti říká mnohé. Dělá to, čemu skutečně věří, a jedná za sebe a svá přesvědčení, ať jsou jakákoliv. Ty se mohou v průběhu času měnit a nemá problém to v takových případech i přiznat. Očekávat, že s jeho osobou nebudou spjaty i negativní postoje a podobně, je zkrátka naivní.
Je celkem zajímavé, jak se narativ okolo tohoto muže neustále mění. Když poskytl terminály na Ukrajinu a udělal to velmi rychle, byl považován za hrdinu a adorován jako muž na svém místě. Společnost vnímala, že stojí na správné straně, ale do kůže muže, který reálně změnil poměry na bojišti největšího evropského konfliktu od druhé světové války, se vžil tehdy málokdo. Elon Musk si svůj vliv uvědomoval. Přišly jeho ostře kritizované pokusy o smír. V říjnu 2022 Musk nabídl svůj návrh na řešení války a provedl průzkum ohledně konání voleb na okupovaných územích, uznání Krymu jako ruského a vyhlášení neutrality Ukrajiny. Rána byla ovšem příliš čerstvá.
Návrh obsahoval tyto čtyři body:
Reakce byla silná a negativní. Z hrdiny je záhy pro mnohé padouch. Hlasy z celého světa se ptaly, zda je Elon Musk přítelem, či nepřítelem Ukrajiny. Jednoznačná odpověď nepadla. Elon se však pouštěl do diskuzí na síti X a za své názory dále sklízel urážky a výsměch. V jedné takové diskuzi napsal: „Volby [na Ukrajině v roce 2010] mohly být pochybné, ale není pochyb o tom, že k převratu skutečně došlo.“ Bylo mu mimo jiné doporučeno, aby méně četl ruské zdroje. Pokud můžeme s odstupem času cokoli hodnotit, tak se bohužel ukazuje, že vítězství Ukrajiny za současné situace je v nedohlednu. Jsem si vědom, že zde bruslím na velmi, velmi tenkém ledu a mnozí mě za to odsoudí, ale pravda je taková, že věřit v totální vítězství Ukrajiny, návratu všech okupovaných území a odchodu ruských vojsk a následné dekolonizaci, demilitarizaci a denuklearizaci Ruska, je zkrátka za současného stavu utopie. Západ totiž zatím není ochoten vojensky natolik pomoci z obav z totální války a Rusko není připraveno vzdát se bez dohody, která bude pro něj přijatelná. A opravdu, moc jiných východisk tu zatím není.
Každým dalším dnem, hodinou i minutou na Ukrajině umírají nevinní lidé. Při pohledu na vybydlené vesnice, kde zůstali prakticky již jen staří a ženy, není dobře nikomu, kdo má srdce na pravém místě. Hlavním cílem by mělo být zastavit to a fakticky se tu nabízejí dvě možnosti. Buď diplomatickou cestou, a v takovém případě by to mohlo dopadnout i podobně tomu, co Musk navrhoval, nebo vojenskou cestou. V takovém případě by ale západ musel do války vstoupit naplno, se vší podporou a vybavením. Riskem je totální válka, která by klidně mohla vyústit v jadernou, a je otázkou i na nás v Evropě, zda jsme ochotni vstoupit naplno do války a podstoupit riziko… Situace to není dobrá pro nikoho. Osobně jsem zklamán z reakcí západu, který působí rezignovaně a unaveně. Pokud ale necháme Ukrajinu padnout, riskem je pokračování války na dalším území Evropy. To vše hraje bohužel do karet Rusku, které bojuje i mimo Ukrajinu v mediálním prostoru. Další možností, kterou jsem nezmínil, je destabilizace zevnitř. Respektive nějaká změna přímo v Rusku. Politická, či jiná, která by ze dne na den mohla změnit situaci. Popravdě přesně v to doufá hodně lidí. Vraťme se ale raději k tématu.
Na Ukrajině je síť Starlink využívána jako komunikační nástroj nebo například pro ovládání dronů a rádiově řízených lodí. Ukrajina podnikla již několik úspěšných útoků na ruské lodě pomocí dálkově ovládaných člunů fungujících na principu kamikadze. Jejich úkoly mohou být různé. Od útoku přes průzkum po určování přesné polohy. Podobnou úlohu měly ve druhé světové válce například tzv. mini ponorky. Zmíněná plavidla USV (Unmanned Surface Vehicles) nejsou autonomní, ale ovládaná na dálku, podobně jako například různé typy dronů. To má řadu výhod, ale je vyžadována přesná, rychlá a stabilní komunikace. Nejlépe nenarušitelná. Lze to řešit pozemním rádiovým spojením, ale to je značně omezené, hlavně kvůli dosahu. Nabízí se tedy právě satelitní komunikace a zde má prim jednoznačně Starlink. Ten v současné době dokáže pokrýt roj asi 100 dálkově ovládaných USV, které jsou osázené 360° kamerami a schopné v reálném čase odesílat na volné vodě důležité informace ze svého okolí, zatímco operátor může sedět třeba na opačné straně světa! Podobné je to s drony, které jsou nasazovány ještě častěji. Mohou být osázeny termovizí a vybaveny náloží. Krom útoku jsou však drony využívány také k průzkumu a špionáži.
Připojení k internetu je ale důležité i pro komunikaci vojáků s rodinami a Starlink slouží i mimo válečné zóny. Pro Ukrajinu je zkrátka v současnosti nepostradatelný. Přiznám se, že je trošku děsivé vědět, že o chodu něčeho tak důležitého může rozhodnout jedna osoba.
Elon Musk je stoprocentně ovlivněn názory ze sítě X, ale nepřebírá je a nepovažuje za vlastní. Spíše si sám vyvozuje závěry a vytváří vlastní pohled na věc, aniž by mnohdy do problematiky zabrouzdal hlouběji. To není jen jeho problém, ale všeobecně fenoménem informační doby, kdy se mnozí z článku na internetu něco dozví, vyvodí si vlastní závěr a nabydou pocit, že problematice dostatečně rozumí. Na velké analýzy není prostor, protože již za pár hodin téma střídá jiné a postup se často opakuje. S tím ale souvisí i to, jak taková vyjádření vnímají ostatní. Často je podobným výrokům přikládána až přehnaná váha. Ironie a humor jsou často v kontextu chápány jako názor. A myslím si, že v takových případech prostě není autorův problém, když to někdo jiný nepochopí. Už vůbec nechápu, proč by v takovém případě musel autor krátké zprávy na síti někomu cokoli vysvětlovat. Můžeme se bavit o vhodnosti, či správnosti, ale vyčítat mu vlastní nepochopení zkrátka nejde. A proč to píšu? Protože v případě Elona Muska se to velmi často děje. Humor je považován za názor a na základě dvou vět, které zanechá třeba na X, se píší celé články s rozborem, jak to myslel a vyvozují závěry, které i sám Musk poté složitě vysvětluje.
Média poté publikují zkreslené zprávy. Například, že Elon Musk vypl Ukrajině internet nad územím Krymu, a tento narativ přežívá i poté, co už víme, že nad územím Krymu Starlink nikdy nefungoval, a proto ho nemohlo SpaceX ani vypnout. Sám Musk před tímto incidentem hovořil s ruským velvyslancem, který ho varoval, že jakýkoli útok na Krym povede k jadernému konfliktu, jak stojí i v biografii Waltera Isaacsona. Nevím jak vy, ale já bych tou dobou rozhodně nechtěl být v jeho kůži. Podstatné je, že Musk i nadále Ukrajinu podporuje a dodává terminály Starlink.
Vláda USA se postarala o dohodu a podporu s financováním Starlinku na Ukrajině. Podmínky smluv nebyly zveřejněny, ale stále více bylo jasné, že Musk nejvíce bojuje sám se sebou. Starlink nebyl vypnut a dodávky terminálů nebyly přerušeny. Elon však ne vždy souhlasí s úplně každou zprávou o Ukrajině a bývá i kritický. Mnozí mu vyčítají, že je proruský a podobně. Rád bych věřil, že se prostě jen snaží dělat správnou věc, jako vždycky, ale to je ve skutečnosti hluboká morální otázka, protože nevíme, jaké informace má Elon Musk v reálném čase k dispozici. Silně politicky se však projevuje až v posledních letech. Mnozí se ptají, čím je tato změna způsobena? Musk sám potvrdil, že užívá ketamin na předpis, který v některých případech považuje za vhodnější volbu než tradiční antidepresiva. To by mohlo mít vliv na jeho úsudek a ovlivňovat též chování. Množí se i spekulace o jeho duševním zdraví a podobně. Nejnověji čelí kritice za to, že se na ruské frontě objevují terminály Starlink, a to čím dál častěji.
SpaceX se k tomu však jasně postavilo a odmítlo, že by Rusku přímo nebo zprostředkovaně dodávalo terminály Starlink. A také Elon Musk nařčení odmítl. To ale samozřejmě neznamená, že Rusové nemají neoficiální cesty, jak se k terminálům dostat. V jednom z rozhovorů ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov řekl: „Bylo logické, že [Rusové] začali nakupovat [terminály Starlink] a dovážet je prostřednictvím třetích zemí. Měli Starlink, už ho dováželi, jenže teď se to dostalo na veřejnost, a je jich o něco víc. To znamená, že někdo, pravděpodobně jeden z jejich podnikatelů, to začal zpeněžovat a začalo to žít vlastním životem. Technologicky musíme vypnout Starlink, který používají, a zajistit, aby ten náš fungoval dál.“ Dále uvedl, že společně se SpaceX spolupracují na řešení, jak by šly terminály na ruské straně vypnout.
Odsoudit člověka je strašně snadné, ale vžít se do jeho kůže je naopak téměř nemožné. Jen málokdo si asi dokáže představit tu míru stresu, s jakou se musí Elon Musk denně vypořádat, a ještě ke všemu je workoholik. Mnozí v jeho postavení by se v klidu věnovali své rodině a koníčkům, ale Elon si stále drží pracovní tempo, které je jen těžko představitelné i pochopitelné. Pokud tedy hledáte odpověď na otázku z nadpisu, budete si muset odpovědět každý sám. Osobně si myslím, že největším nepřítelem Elona Muska je on sám.
Věnováno všem bojovníkům za svobodu.
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Noland Arbaugh je prvním uživatelem implantátu Neuralinku a používá ho už tři čtvrtě roku. Při…