Občas už to tak asi bývá, že důležitější, než co se stalo, je, co se nestalo. To určitě platí i pro letošní rok v Neuralinku. Firmě se opět nepodařilo začít s klinickými testy na lidech. K tomu se ani nekonala žádná prezentace pokroku, tak jak tomu bylo v předchozích letech. I tak se ale v souvislosti s Neuralinkem stalo několik významných událostí. Pojďme si je připomenout.
Když v dubnu bylo zveřejněno populární video s makakem Pagerem, vypadalo to, že má firma v letošním roce solidně našlápnuto. Po odchodu Maxe Hodaka se však Neuralink opět stáhl do své pomyslné ulity a nastalo ticho. Nepředbíhejme však a zrekapitulujme si letošní rok chronologicky.
Informovali jsme o tom o něco později, ale už v březnu letošního roku Shivon Zilis, projektová manažerka Neuralinku, představila na kanadské konferenci CUCAI 2021 svoji prezentaci, ve které dost podrobně popovídala o tom, co se ve firmě děje. Dozvěděli jsme se například některé detaily o neurochirurgickém robotovi, o tom, že Neuralink v laboratorních testech používá i myši nebo třeba to, že testuje také implantaci do oblasti mozku odpovědné za vidění.
V dubnu přišla asi nejzajímavější událost letošního roku – Neuralink na YouTube zveřejnil video s makakem Pagerem, který pomocí neurálního rozhraní hrál počítačovou hru Pong. Jde o suverénně nejpopulárnější video Neuralinku – vidělo ho přes 5,5 milionu uživatelů. Není se co divit. Ukazuje opici, která myšlenkami ovládá počítač. Video však vzbudilo rozruch i v odborných kruzích. Profesor Paul Nuyujukian ze Stanfordovy univerzity v něm odhalil spoustu detailů. Například to, že rozhraní kromě pohybu kurzoru, umí detekovat také něco jako „kliknutí myši“, tedy označení objektu.
Nečekaný až šokující, ale s odstupem času asi přecejen logický a pochopitelný, byl letošní odchod prezidenta Neuralinku Maxe Hodaka. Ten musel z firmy odejít pravděpodobně kvůli končící trpělivosti Elona Muska, který už tři roky opakuje, že Neuralink v následujícím roce už určitě začne s klinickými testy svého rozhraní.
V červnu se objevila informace, že americký Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu (angl. Physicians Committee for Responsible Medicine) zažaloval Kalifornskou univerzitu v Davisu kvůli experimentům na zvířatech, které univerzita provádí ve spolupráci s Neuralinkem. Ve sporu, jak uvedli zástupci „Výboru“, konkrétně jde o „zatajování informací týkajících se pokusů na zvířatech prováděných ve spolupráci se společností Neuralink“. O tom jak se spor dále vyvíjí, zatím nemáme informace.
O’Doherty, jeden z předních neurovědců Neuralinku, poskytl rozhovor webu IEEE Spectrum. V jeho rámci jsme se dozvěděli několik zajímavých informací o výzkumu a vývoji v Neuralinku. Například to, že se firma snaží překonat rekordy v rychlosti přenosu informací pomocí neurálního rozhraní, nebo jak vypadá vývoj elektrodových vláken.
V srpnu Neuralink zveřejnil informaci o zakončení dalšího investičního kola, ve kterém se firmě podařilo vybrat neuvěřitelných 205 milionů dolarů. Znamená to, že Neuralink je suverénně nejlépe financovaným neurotechnologickým projektem všech dob. Mezi investory je několik investičních fondů, ale i soukromých osob. Většina z nich už předtím byla nějakým způsobem spjata s Elonem Muskem nebo některým z jeho projektů.
Informace o třetím investičním kole byla na dlouho poslední novinkou, kterou jsme se o Neuralinku dozvěděli. Firma se opět stáhla do ulity. Těžko říci, co se děje pod pokličkou. Pravděpodobně se usilovně připravuje na klinické testy implantátu, možná také provádí nějakou restrukturalizaci a následnou stabilizaci po odchodu Maxe Hodaka.
Před pár dny jsme se dozvěděli ještě jednu zajímavou informaci. Elon Musk v rozhovoru pro Babylon Bee řekl, že Neuralink se svým neurálním rozhraním momentálně dosahuje přenosových rychlostí blížících se 10 bitům za sekundu, což by defacto, znamenalo, že firma překonala světový rekord v této „neurotechnologické disciplíně“.
Jak jsme informovali v jednom z našich dřívějších článků, dosavadní rekordy se pohybovaly kolem 6 bitů za sekundu. Není však známo, jakých hodnot zde dosahuje například firma Synchron se svým rozhraním Stentrode, nebo kde se momentálně nachází společnost Paradromics, kterou financuje mimo jiné DARPA.
V roce 2021 se nám na portálu ElonX podařilo vydat 21 článků na téma Neuralinku. Je to rekordní zápis. V roce 2020 jich vyšlo 16 a předtím jen 10. Jaké to konkrétně byly články?
Myslím tedy, že můžeme s rukou na srdci konstatovat, že jsme v letošním roce opravdu vyčerpávajícím způsobem informovali o všem, co se kolem Neuralinku dělo a přidali jsme ještě i nějaké ty třešničky na dort.
Už jsem si zde nejednou hrál na proroka a máloco se mi splnilo. Nebudu se tedy tentokrát pouštět do žádných větších odhadů. Uveďme si jen to, o čem víme, že firmu pravděpodobně v brzké době čeká. Co z toho bude uskutečněno v roce 2022 a co až později, zůstává ve hvězdách.
Elon Musk nedávno, jako už tradičně, prohlásil, že přijdou v následujícím roce, tedy 2022.
Firma neustále nabírá. V článku z října 2021 jsme psali o tom, že na síti LinkedIn, se k ní hlásí 185 více či méně reálných uživatelů. Dnes je jich 204. Po tom, co společnost vybrala od investorů přes 200 milionů dolarů na další činnost, bude nábor pokračovat ve zrychleném tempu.
V Neuralinku vždy byla vysoká fluktuace lidí. Je typická také pro celý obor neurotechnologie. Pravděpodobně odejdou někteří z významnějších zaměstnanců, o kterých jsme psali například zde.
Po odchodu Maxe Hodaka se zřejmě musela změnit vnitřní struktura firmy, tak aby se zefektivnila její práce. Elon Musk byl evidentně nespokojen kvůli otálení s klinickými testy. Je otázkou, zda pozice Hodaka byla nebo bude obsazena někým jiným, nebo byla prostě zrušena.
Doufejme, že v příštím roce Neuralink dožene, co zameškal letos, a představí veřejnosti, co má nového.
V jednom z tweetů zveřejněných po uzavření posledního investičního kola, Neuralink uvedl, že příští verze implantátu má mít 10x více elektrod a výpočetní kapacity při stejných rozměrech. Firma také určitě vyvíjí novou verzi neurochirurgického robota.
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
Četl jsem se zájmem všechny články v loňském roce a těším se i na ty letošní. Díky moc za ně!
Díky moc! :)
Skvělý! Díky za všechny články, výborně se čtou a jsou hodnotné, plné informací. Díky za to 👍
Taky moc děkuju! :)