Jaké výhody přináší domácí baterie Tesla Powerwall?
ElonX navázal spolupráci s webem VideaČesky.cz, kde najdete povedená otitulkovaná videa všeho druhu. Překladatelé z VideaČesky nyní pravidelně překládají videa týkající se Elona Muska a jeho firem, takže pro vás to znamená více přeložených videí než doposud. A přeložená videa z ElonX se naopak budou postupně objevovat také na webu VideaČesky.
Teslu většina lidí zná hlavně jako automobilku, ale firma má také rapidně expandující divizi Tesla Energy. Do té spadají kromě služeb instalace solárních panelů a brzy i solárních střešních tašek také bateriová úložiště pro domácí a industriální využití (produkty Powerwall a Powerpack). Dnešní přeložené video z kanálu ColdFusionTV nabízí bližší pohled na domácí baterii Tesla Powerwall. Ta je ideálním doplňkem střešních solárních panelů a umožňuje snížení účtu za elektřinu díky tomu, že se přes den nabíjí ze slunce a v noci poskytuje energii “zdarma”. Zároveň může posloužit jako záložní zdroj energie v případě výpadku proudu.
Video je z roku 2015, kdy Elon musk představil první generaci této baterie. Od té doby Tesla začala prodávat pokročilejší Powerwall 2, který má jiný vzhled, dvakrát vyšší kapacitu a nabízí vyšší výstupní výkon, o kterém se ve videu mluví. Poptávka po těchto bateriích je tak vysoká, že Tesla je doslova nestíhá vyrábět v potřebném množství ve své obří továrně Gigafactory 1.
Další přeložená videa o SpaceX a dalších firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
- Mise Starlink 6-76 - 23. 11. 2024
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
Jakkoli Muska a jeho firmy obdivuji, v případě Powerwallu se nemůžu ubránit dojmu, že se jedná jen o marketingové pozlátko. V čem je tento produkt o tolik lepší, než klasické baterie a střídač, které jsou běžné u každé FV ostrovní elektrárny? Je menší a hezčí (to je v technologických prostorách RD určitě “potřeba”). A dál??
Hlavní výhodou je, že Powerwall je vzhledem k parametrům velmi levný a navíc má integrovaný měnič, takže pořízení i instalace je jednodušší. Většina konkurenčních produktů má horší parametry, je dražší, a navíc si musíte přikoupit měnič. Viz https://insideevs.com/tesla-powerwall-2-is-the-best-of-the-best-30-cheaper-than-the-competition/
Takže Li-Ion baterie již vychází cenově lépe, než olověné baterie se stejnou kapacitou..? To teda čumím.
Nedivil bych se, kdyby “cenu” za ten Powerwall Musk dotoval z jiných aktivit. Nejde o nic jiného, než aby jich dostal “mezi lidi” co nejvíc, a ve finále udělal “lidi” na používání Powerwallu závislými. Pak není problém zvýšit cenu a dostat zpátky to, co na rozjezd musel vynaložit…
Copak ten -1 hlas? Napsal jsem snad něco, co není pravda? Úložiště s kapacitou 5 kWh a LiFePO4 vyjde na cca 90 000,- Kč, viz tento odkaz:
Když si stejnou kapacitu úložiště (5 kWh) vyskládám z kvalitních Pb akubaterií (12 V, 50 Ah, 3000,- Kč), vychází to na 25 000,- Kč (vč. DPH). To je sakra rozdíl.
Samozřejmě jsou ve hře ještě technické parametry, zejména životnost (počet nabíjecích cyklů), ale nyní se bavíme o ceně: Pb versus Li-Ion. Jasně, Li-ionky jsou proti olovu mnohem lehčí i menší, ale je potřeba něco takového u staničních baterií v RD, kde je spousta volného prostoru?
No, nevím, jestli ten odkaz brát úplně vážně… Můj otec má na střeše 14 FV panelů o špičkovém výkonu 4,6 kW (14 x 330Wp), v malé technologické místnosti Pb akumulátory s kapacitou cca 8 kWh, na zdi malý 1f invertor (tuším o výkonu 3 kW), a celá tahle sranda ho stála dohromady 150 000,- Kč. Proto mi ten Powerwall nepřijde až jako takový šlágr…
Jinak v tom videu autor nesmyslně tvrdí, že cena elektřiny je přes den menší, než v noci, viz čas 3:12. To ani omylem. Ani v ČR, ani v USA.
Prosím o info, kdo instalaci prováděl?