Jak vypadá práce ve SpaceX #3: Stážisti
Získat práci ve SpaceX je pro Evropany dost obtížné, protože kvůli vládnímu nařízení zvanému ITAR společnost smí zaměstnávat pouze občany USA a držitele tzv. zelené karty. Většina z nás se tedy musí spokojit s tím, že práci v naší oblíbené firmě poznáme pouze zprostředkovaně. A právě k tomu vám poslouží tato série článků, ve které se dozvíte, jak taková práce ve SpaceX vlastně vypadá. Přečtete si osobní výpovědi současných i bývalých zaměstnanců na různých pozicí – od stážistů přes inženýry až po manažery na vyšších pozicích.
V předchozích dílech jste si mohli přečíst o perspektivách softwarového inženýra a hlavní personalistky, dnes se podíváme na nižší pozice ve firemní hierarchii – na stážisty. Web CNBC před pár měsíci sesbíral několik anonymních výpovědí stážistů z firem Tesla a SpaceX a ty z druhé kategorie jsem pro vás přeložil do češtiny:
Stážista č. 1
Plusy:
- Zevrubné vystavení danému odvětví
- Skutečné povinnosti
- Příležitosti pro budoucí zaměstnání
- Práce blízko výrobě
- Dobrý plat
- Náhled do marsovských projektů
- Práce a život s ostatními stážisty
- Nízké ceny v jídelně
- Možnost vidět Elona Muska naživo
- Mražený jogurt zdarma
Minusy:
- Dlouhá pracovní doba
- Strmá křivka učení
- Nutnost vlastního doučování
- Omezený prostor pro chybování
- Šibeniční termíny
- Ne zrovna dobrá oblast L.A.
- Mražený jogurt zdarma
Stážista č. 2 (inženýr vývoje pohonu)
Obecně vzato, jsou na vás kladeny vysoké nároky, což je stresující, ale práce je to skvělá. Nemůže se tomu rovnat žádná jiná firma. Hodně se toho během stáže naučíte.
V podstatě všichni jsou přepracovaní. Práce je dlouhá a náročná. Od pracovníků se očekává, že budou soběstační. Z toho důvodu se management tolik neangažuje. Podle toho, jaký jste typ pracovníka, to je buď plus, nebo minus.
Stážista č. 3
Firemní kultura je úžasná. Velkou část centrály v Hawthorne tvoří otevřené pracovní prostory, takže pracujete v blízkosti stovek dalších inženýrů, kteří jsou pro firmu stejně zapálení jako vy. Stačí vstát ze židle a můžete sledovat celé patro, jak intenzivně pracuje na všemožných projektech.
Pracujete po boku těch nejtalentovanějších inženýrů na světě. Kterýkoli zaměstnanec zaručeně má spousty znalostí, o které se s vámi může podělit a o kterých jste předtím vůbec nic nevěděli.
Skvělé zaměstnanecké výhody – příspěvek na jídlo (a nikdy nemusíte jíst dvakrát to samé), reklamní předměty, kafe a mražený jogurt zdarma (ten stojí za zmínku obzvlášť).
Každý den chodíte pracovat do továrny na rakety. Zkuste si to na chvilku představit…
Začátek ve firmě dokáže být krušný. Všichni jsou extrémně soustředění na svou práci, takže nějaké zaučení je minimální. Aby tu člověk uspěl, musí být motivovaný a mít iniciativu klást otázky a pochopit, jak firma funguje.
Stážista č. 4
Stavíte rakety. Zapisujete se do historie. SpaceX je jedna z nejsledovanějších firem a není nic lepšího než vidět, jak se po světě probírají její úspěchy, na kterých jste se podíleli.
Jste obklopeni nesmírně chytrými lidmi. Neustále vás to nutí být co nejlepší a inovativní, abyste dokázali držet krok. Jsem tu jen pár měsíců a během tak krátké doby jsem se toho naučil neskutečně moc.
Tříletá pracovní výročí se tu berou jako jinde třicetiletá. Vysoce náročná práce má za následek velkou fluktuaci zaměstnanců.
Šance na povýšení je velmi malá. Pokud váš nařízený neskončí nebo nedojde k reorganizaci, pravděpodobně zůstanete na stále stejné pozici.
Předchozí díly seriálu:
- Jak vypadá práce ve SpaceX #2: Dolly Singh, hlavní personalistka
- Jak vypadá práce ve SpaceX #1: Josh Boehm, Software Quality Assurance
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
- Daily Hopper: Ruské výčitky, klapka v ohrožení a inspirace přírodou - 16. 11. 2024
Ja mam so stazistami taku skusenost (aj so zahranicnymi) ze nad nimi stale treba stat a nic nevedia spravit poriadne, vsetko treba po nich opravovat a dorabat, co je niekedy narovnake ako keby ste to robili sami. Ale urcite ma spacex vela mravcej pracej ktora je pre stazistov dobra, len mi pride trocha vtipne ked stazista hovori ze sa zapisuje do historie. Urcite nechcem vsetkych skatulkovat ale je to moja osobna skusenost.
Myslím že každý kto sa dostane do SpaceX aspoň na mesiac sa zapisuje do histórie 😀 Stačí ak sa dotkne jednej skrutky a niekto ňou potom primontuje interstage k Falconu 9 😀
Máte pravdu, já mám obdobné zkušenosti. Akorát že to vůbec nevadí. Jednak stáže většinou nejsou placené, takže firmu nic nestojí. Nicméně tady jde o “podchycení” talentů. Když firma najímá nové zaměstnance-absolventy, tak prakticky střílí naslepo. Během pohovoru nepoznáte vůbec nic. Maximálně na vás může udělat uchazeč sympatický dojem, ale o tom jak bude pracovat nepoznáte. Kdežto během stáže, kde dáváte studentovi (potencionálnímu zaměstnanci) úkoly, ho můžete celkem spolehlivě oťuknout. Uvidíte ho přímo v akci. Jestli umí pracovat samostatně, jak si poradí se zadáním, jak dokáže improvizovat a promptně reagovat, zdali je zodpovědný atd. atd. Čili SpaceX jde správnou cestou. Kdo ví, zdali v jejich řadách nakonec neskončí nový Koroljov ……
Ano suhlasim, pekne ste to napisal.
Není tam chyba-v plusech i mínusech je mražený jogurt?
Možná, že není. Mohlo to být i myšleno tak, že mražený jogurt je tolik dobrý (zvlášť když je zadara), že se jím pak autor přecpává.
Tady někomu chybí smysl pro humor 😀
Super článek.