Dne 24. února 2022 agrese Ruska vůči Ukrajině vyústila v plnohodnotnou invazi. Ruská armáda útočila ze severu i jihu a blížila se ke Kyjevu. Postupu mělo pomoci také vyřazení komunikačních kanálů. Bez spojení si Ukrajinci nemohli předávat informace, navádět palbu, zkoordinovat se atd. Proto se ukrajinská vláda obrátila na Elona Muska s žádostí o pomoc. Americký podnikatel zareagoval bleskurychle a během pár dní se Ukrajinci dočkali první dodávky terminálů pro připojení k satelitní síti Starlink společnosti SpaceX. V době, kdy se političtí lídři západních zemí teprve radili, jak Putina nějakou podporou Ukrajiny příliš nedráždit, vedlo už SpaceX s Ruskem vlastní boj.
I díky Starlinku se podařilo ruskou armádu z velké části okupovaných území vyhnat. Rusové ovšem při ústupu uplatnili taktiku spálené země. Infrastruktura je tam velmi poničená, a potrvá velmi dlouho ji obnovit, zvlášť když válka stále probíhá. Proto na osvobozeném území SpaceX zajišťuje komunikační služby. To ostatně dělá i přímo na frontě, například jen díky Starlinku bylo možné udržovat spojení s vojáky obklíčenými v Mariupolu.
Zdaleka už ale nejde jen o zajištění komunikace, Ukrajinci projevili velkou vynalézavost a ze Starlinku udělali součást svých zbraňových systémů. Konkrétně můžeme zmínit systém známý pod jménem GIS Art. Jedná se o software pro situační přehled, který vytváří interaktivní mapu zahrnující snímky z dronů, satelitů i informace od lidí z terénu. Zaznamenává se do ní poloha a typ cílů, a na základě těchto údajů program vybírá nejvhodnější zbraň v dosahu, která by mohla cíl zneškodnit.
Dalším smrtícím využitím Starlinku jsou přes satelit řízené útočné drony. U nich se na chvíli zastavíme, protože právě ty jsou jablkem sváru mezi SpaceX a ukrajinskými představiteli. Tyto drony jsou přitom pro Ukrajince velmi důležité, neboť díky nim jsou schopni provádět údery v týlu nepřítele. Letecké i námořní drony sice fungují i bez Starlinku, ale mají-li být skutečně řízeny a ne pouze pracovat v nějakém autonomním režimu, neobejde se to bez vysokorychlostní, zabezpečené a stabilní komunikace. Drony by tedy mohly operovat jen v dosahu přímého rádiového spojení.
Svou satelitní komunikaci provozuje i americká armáda (jejím prostřednictvím ovládá drony Predator a Reaper). Bylo by však nerealistické očekávat, že by ji sdílela s ukrajinskými silami. Kromě toho kvůli umístění satelitů na geostacionární dráze (36 000 km nad Zemí) je nutná výkonná anténa terminálu a připojení má velkou latenci. S přenosovou rychlostí to asi také nebude slavné, prezidentka a výkonná ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell kdysi prohlásila, že Starlink je stokrát rychlejší.
U komerčních satelitů na geostacionární dráze (např. síť KA-SAT od Viasatu) je latence 700 ms a maximální přenosová rychlost 3 megabity za sekundu pro upload – to je limitní hodnota pro přenos HD videa z jedné kamery. Je-li potřeba z dronu odesílat data z více optoelektronických přístrojů a k tomu i z radaru a dalších senzorů nebo ovládat celou skupinu dronů, nároky na přenosovou rychlost prudce rostou.
Naštěstí pro Ukrajinu se na nízké oběžné dráze Země (LEO, 160–2000 km nad Zemí) rodí kromě Starlinku i další konstelace komunikačních družic. Tyto družicové sítě ale zatím nejsou příliš početné, např. konstelace Iridium NEXT čítá pouze 80 satelitů a nabízí přenosovou rychlost několik stovek kilobitů za sekundu. Velikost satelitní konstelace je důležitá pro zajištění nepřetržitého pokrytí oblasti, nad kterou komunikační družice přelétávají, a také proto, že jeden satelit zvládne obsloužit jenom omezený počet terminálů ve vymezeném prostoru. Po Starlinku druhá největší satelitní konstelace OneWeb sestává z 648 družic obíhajících kolem Země ve výšce 1200 km (3krát výše než družice Starlinku), čemuž by měla odpovídat latence. Ohledně reálného výkonu je OneWeb stále tajemný, nicméně v červenci 2019 společnost oznámila, že při testování svých prvních šesti satelitů zaznamenala latenci 32 ms a rychlost stahování 400 megabitů za sekundu. To vypadá slibně, otázkou však zůstává, jak je na tom OneWeb s dostupností a spolehlivostí, údajně by však od konce tohoto roku měla tato konstelace pokrývat signálem i Ukrajinu.
Když si to shrneme: Starlink není úplně nenahraditelný, ale žádný z ostatních poskytovatelů satelitní komunikace nedokáže nabídnout Ukrajině takové možnosti jako Starlink. Při využití satelitních sítí na geostacionární dráze je problém latence, nízká přenosová rychlost a potřeba větších terminálů. Satelitní sítě na střední oběžné dráze Země (MEO, 2 000 – 35 000 km nad Zemí), např. O3b provozovaná společností SES (která je mimochodem na Ukrajině největším poskytovatelem satelitního televizního vysílání), jsou na tom jenom o málo lépe. U malých sítí na nízké oběžné dráze je zase problémem pokrytí signálem. Alternativní poskytovatelé satelitní komunikace přesto jsou pro Ukrajinu důležití, neboť mohou Starlink doplňovat na územích, nad kterými SpaceX signál Starlinku vypíná. Největší potíž totiž není složitá konstrukce dronů, tou je právě komunikace, zvláště komunikace na velké vzdálenosti a v reálném čase. Ukrajinci mohou vyrobit celou flotilu dronů, ale jak takové množství dat přenášet zprostřed moře?
Na základě dosud uvedeného lze konstatovat, že Starlink představuje tlustý škrt v ruských dobyvačných plánech. Rusové proti němu ale nejsou úplně bezmocní. Jednou ze silných ruských zbraní je maskirovka neboli propaganda. Ruská propaganda staví SpaceX do nelichotivé pozice sponzora války, když prohlašuje, že Rusko usiluje o mír, ale Západ tomu brání dodávkami zbraní a techniky. Kdo dodává zbraně, ten prý přilévá olej do válečného ohně. Ve skutečnosti by oslabení Ukrajiny Rusy neodradilo od pokračování invaze, jen by ruské armádě vrátilo ztracenou převahu, kterou měla na začátku války. Pravda ale není důležitá – jak už kdysi poznamenal Julius Caesar, libenter homines id quod volunt credunt (lidé ochotně věří tomu, čemu chtějí). Komu tedy ruská propaganda zapadá do jeho názorů a představ, rád ji přijme a dál šíří. To jsou nejen tzv. dezoláti a pacifisté, ale i lidé, kteří se obávají eskalace válečného konfliktu. Navíc pomoc Ukrajině něco stojí. S tím vším ruská propaganda úspěšně pracuje. SpaceX se tak ocitá pod tlakem a musí se obhajovat.
„(Starlink) nikdy nebyl zamýšlen jako zbraň, ale Ukrajinci jej využili způsoby, které jsou mimořádné a nebyly součástí žádné dohody (…) Víme, že (ukrajinská) armáda ho používá ke komunikaci, a to je v pořádku, ale náš záměr nebyl, aby ho používala k útočení,“ ujišťovala prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell na únorové konferenci o komerční vesmírné přepravě. Je celkem pochopitelné, že SpaceX nechce být spojováno se zabíjením, pověsti firmy by to neprospělo, navíc kvůli tomu začíná být Starlink vnímán jako legitimní vojenský cíl.
Druhou silnou disciplínou Rusů jsou kybernetické útoky. Jen pár hodin před invazí 24. února 2022 hackeři z ruské vojenské rozvědky GRU deaktivovali malwarem AcidRain terminály, které komunikovaly se satelitní sítí KA-SAT americké společnosti Viasat. Výpadek postihl desítky tisíc uživatelů v Evropě, především však ukrajinskou armádu, které se tím narušilo spojení s frontovými jednotkami. Následně se na scéně objevil Starlink, který útokům zatím odolává. Zřejmě největší zásluhu na tom má flexibilita týmu Starlinku. Elon Musk k tomu uvedl, že v reakci na sílící hackerské útoky opakovaně přepisovali software svých zařízení, aby byli stále o krok před ruskými hackery. Rovněž se osvědčila šifrovací technologie systému.
Rusko se bezpochyby také pokouší o rušení Starlinku. Rušení satelitní komunikace se může dít dvěma způsoby: interferencí (vysíláním na stejné frekvenci) signálu vysílaného pozemními stanicemi na satelit (uplink jamming), nebo naopak interferencí signálu vysílaného ze satelitu k zemi (downlink jamming). Druhá metoda má omezený dosah, protože s větší vzdáleností slábne signál rušičky a dá se relativně snadno odstínit. Účinnější tedy je zaměřit rušení přímo na satelit, ovšem s rušením Starlinku tímto způsobem je ta potíž, že satelitů této konstelace je příliš mnoho. Z ruských systémů pro elektronický boj jsou proti Starlinku použitelné komplexy Krasucha 4 a Tirada 2. Z uniklých tajných zpráv (Discord Leaks) je známo, že Rusové nasadili i Tobol, který přitom podle dokumentace má sloužit na obranu před elektronickými útoky proti jejich satelitům.
Ochrana proti rušení satelitní komunikace spočívá v úzce směrovaném vysílání nebo technice zvané „spread spectrum“ (signál generovaný v určité šířce pásma je záměrně roztažen ve frekvenční doméně, takže zabere širší pásmo) či adaptivním filtrování. Ale taková opatření mohou být stále překonána dostatečně silným rušivým signálem, který pokryje celou šířku pásma satelitu a zahltí jeho elektroniku. Zatím se zdá, že pokusy o rušení Starlinku neměly významnější dopad, je to však přetrvávající hrozba, neboť Rusové se v oblasti elektronického boje postupně zlepšují.
V úvahu ještě připadá ničení satelitů. K tomu mohou Rusové použít raketový systém PL-19 Nudol, který chrání Moskvu před balistickými raketami, ale byl již otestován i jako protisatelitní zbraň. Proliferace Starlinku v tomto případě nepomůže, neboť trosky z raket a zasažených družic by po nějaké době řetězovou reakcí zlikvidovaly také ostatní družice a stanice na nízké oběžné dráze. To by však vedlo k vyhrocení vztahů nejen s USA, ale i s ostatními zeměmi, které by přišly o své satelity, a zejména s Čínou, jíž by se tím na řadu let (než by většina trosek samovolně deorbitovala) narušil její ambiciózní kosmický program. Lepším prostředkem k poškození družic by byly laserové zbraně. Jednak by byly levnější (vyžadují jen energii) a jednak by zasažené družice zanechávaly v celku. Laserovými zbraněmi ale Rusko nedisponuje, vyvíjí je však Čína.
Rusům útoky proti Starlinku rozhodně stojí za snahu, neboť Starlink je jednou z věcí, které bránícím se Ukrajincům zajišťují ve válce kvalitativní převahu. Pokud by možnost využívat satelitní komunikaci ztratili, byla by to pro ně taková malá katastrofa. I jenom omezení služeb Starlinku z Muskovy vůle jim způsobuje velké komplikace. Těžko sice Muskovi vyčítat, že si nepřeje, aby Starlink sloužil jako zbraň, jedno poučení však z jeho jednání plyne: Žádný stát si nesmí dovolit být v klíčových oblastech závislý na soukromých firmách, které si budou dělat, co se jejich majitelům zlíbí.
Tento článek je jenom stručným výčtem toho, co Rusové mohou použít proti Starlinku. Pokud vás téma zaujalo a chcete se dozvědět více, doporučuji tyto zdroje:
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
Super clanok. Jedine co mozem vytknut je to, ze v clanku vykreslujete svoj jednostranny nazor spravodlivosti co sa tyka samotneho dlhorocneho konfliktu.
Zlo je na oboch stranach, a kto to nevidi tak bol uspesne zmanipulovany.
Par dooooon ale putin nechce ziaden mier a s dementom ako je on by nemal absolutne o nicom jednat a to co predviedol musk par dni dozadu na tej jeho x sieti ako potupil zelenskeho a celu ukrajinu mu zelam lwn to iste ako pomohol ukrajine neskutocne ale vysmievat sa niekomu kto ziada pomoc pri tom ako mu zabijaju doma ludi je chore a prajem mu len karmu a ohnostroj na rampe
Je to náš agent, jásají nad Muskem v Rusku a chtějí odstřižení Starlinku
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-ukrajina-valka-elon-musk-podnikatel-prispevek-prezident-volodymyr-zelenskyj-vladimir-putin-sta.A231003_165333_zahranicni_dtt
Pavle, děkuji za super technický článek a odkazy.
Starlink potažmo odnož us armády Starshield jsou velmi složitý a užitečný datový systém.
Jak moc je tohle - "U komerčních satelitů na geostacionární dráze (např. síť KA-SAT od Viasatu) je latence 700 ms a maximální přenosová rychlost 3 megabity za sekundu – to je limitní hodnota pro přenos HD videa z jedné kamery. Je-li potřeba z dronu odesílat data z více optoelektronických přístrojů a k tomu i z radaru a dalších senzorů nebo ovládat celou skupinu dronů, nároky na přenosovou rychlost prudce rostou." přesné? Hodnoty pro download a upload jsou jinak dimenzované, zpravidla do toho mluví velikost antény a výkon vysílače, pokrytí (EIRP) je zhruba podobný v oblasti pokrytí.
Když je v tomhle chyba, jak mám věřit něčemu dalšímu uvedenému? A "odesíláte komentář moc rychle, zpomalte prosím" ... no budiž ... má tu cenu diskutovat, když musím pořád klikat "uložit" a čekat, jestli to projde?
Na a kde máte tu chybu? Jinak pod článkem jsou schválně doporučené zdroje, které jsou přesnější a detailnější.
Viasat má limity "až 50/5 Mbps TCP" a až "50/10 Mbps UDP" (fyzické limity modemů jsou ještě vyšší), Eutelsat Konnectmá limity "až 100/6 Mbps". V porovnání se Starlinkem prd, ale přesto to konkurence je, ne každý má tak široký výhled , jak Starlink potřebuje.
Údaje z Vámi citovaného odstavce jsem převzal z tohoto zdroje: https://www.armadninoviny.cz/utok-clunu-na-cernomorskou-flotilu-umoznil-starlink.html
Bohužel jsem nedopatřením vypustil, že ta udaná maximální přenosová rychlost se vztahuje k uploadu. Děkuji, že jste na to upozornil.
Ok, nezávidím nutnosti vše ověřovat. Mimo to Viasat US a Viasat EU není úplně stejná entita. navíc technická specifikace (https://eguide.field.viasat.com/enterprise-broadband-terminals-datasheet/) zmiňuje upload až 20Mbps, v tom jsem se taky sekl - hledejte "Return Channel" - Starlink by měl předpokládám taky takhle nějak fungovat, i pro něj platí fyzika, když se lidi ptají ma parametry ...
Moscow Times píše....
Zakladatel SpaceX Elon Musk se po začátku války na Ukrajině pravidelně radil s ruskými úřady a na podzim 2022 osobně hovořil s Vladimirem Putinem. Jak poznamenává časopis The New Yorker s odkazem na zástupce náčelníka Pentagonu Colina Kahla, stalo se tak poté, co se rozhodl poskytnout ukrajinské armádě terminály Starlink pro satelitní komunikaci. Kyjev se rozhodl obrátit na SpaceX, když Kreml kromě vojenské intervence začal provádět kybernetické útoky na ukrajinskou digitální infrastrukturu. Ukrajinské vedení plánovalo vytvořit síť terminálů, které by Rusko jen těžko úplně zničilo. Tři zdroje The New Yorker, které se podílely na dodávkách systémů Starlink na Ukrajinu, uvedly, že zpočátku nikdo nepřemýšlel o tom, jak moc byl Musk osobně zapojen do procesu: miliardář podporoval dodávky terminálů APU. Na podzim roku 2022 však Musk začal vyjadřovat obavy z použití Starlinku ve válce a také řekl, že nebude schopen neustále financovat dodávky na vlastní náklady. Brzy poté si ukrajinská armáda začala stěžovat na občasné výpadky proudu na frontách. Na podzim roku 2022 na konferenci v Aspenu za účasti podnikatelů a politiků Musk dokonce vyjádřil podporu Vladimiru Putinovi. „Řekl z pódia: „Musíme vyjednávat. Putin chce mír – musíme vyjednat mír s Putinem,“ připomněl Reed Hoffman , který s Muskem spolupracoval v PayPalu.
Pentagon se rozhodl uzavřít smlouvu se SpaceX, takže, jak řekl Kahl, "Musk nemohl jen tak pokračovat a zastavit svou podporu." V říjnu mu Kal zavolal. Podnikatel okamžitě nepřistoupil na podmínky amerických úřadů. „Myslím, že ho znervóznila skutečnost, že účast Starlinku se v Rusku stále více spojuje s podporou akcí ukrajinské armády,“ domnívá se Kahl. Během hovoru Musk řekl, že osobně mluvil s Vladimirem Putinem. Jiný zdroj řekl publikaci, že Musk informoval o rozhovoru s ruským prezidentem několik týdnů před zveřejněním jeho „mírového plánu“ na Twitteru a upřesnil, že jeho konzultace s Kremlem byly pravidelné. O rozhovoru mezi Muskem a Putinem v říjnu 2022 napsalo vydání Vice s odkazem na ekonoma Jana Bremmera.
Nejako okrajom sa v tomto článku zabudlo spomenúť o priamom hovore Musk - Putin, po ktorej k týmto obmedzeniam Starlinku došlo (Musk to sám potvrdil, že k telefonátu s Putinom došlo).
S pohľadu siete ako takej, by teraz bola na mieste otázka, či sa má vypnúť internetový uzol, pretože sieť niekto použil na útok (kyberentický, prípadne zdieľanie dát potrebné k útoku).
Musk si urobil veľké PR, dostáva za to aj vďaka komplikáciám a vyjednávaniam dosť dobre zaplatené a zdá sa, že armáda bude jeho pomerne veľkým odberateľom. Aj prípadná konkurencia - satelitná - je momentálne takmer isto vynesená na orbitu SpaceX, takže aj z toho plynie, že je to PR, v čom je Musk celý život veľmi dobrý.
Ohľadne jeho prístupu z hľadiska morálky a vzťahov napr. s Putinom, sa radí do klubu západných podporovateľov Putinovho Ruska. Tam kde by jednoznačná aktivita a pomoc viedla ukončeniu celého konfliktu, sa vytvára priestor na, zvažovanie, zákonné posudzovania, jednania, čo predlžuje utrpenie tisícov (nemyslím v len v UA ale aj v Rusku), spotrebe dalších a ďalších miliárd na zbrojenie, reštaurácie vojenských odpadov ako aj bojov o získanie kapitálu z nadnárodných hnutí a spoločností. Viď konanie Francúzka, Nemecka, Británie a nedá mi nespomenúť tichého práča špinavých peňazí Švajčiarska. (Tí zakazujú svoju aj predanú techniku presunúť na UA).
Čiže Musk koná podobne. Vytĺcť kapitál a čo najdlhšie. To, že jeho softwarove obmedzenia ochránili prostriedky, ktoré po nasledujúce mesiace ničili Ukrajinské mestá pokladá za správne, je jeho uhol pohľadu ostáva na ostatných ako sa k tomu postavia.
Otázkou pre mňa je, či v prípade, že sa Musk dostane k budovaniu základne na Marse, nebude to podobné ako v súboji "For All mankind", kde práve súkromý sektor víťazil, ale v ľudskej rovine úplne zlyhal.
2Autor: Výborné zhrnutie - ostáva však doplniť prípadne zaujať postoj k napr. aj Muskovmu poslednému výsmechu zo Zelenského, to že X(Tweeter) sa stáva najväčšou sieťov pre Hoaxy a propagandu, že Musk komunikuje s niekym, kto je zodpovedný za to všetko a ešte mu vychádza v ústrety (Putin). Za mňa, aj napriek obdivu k práci ktorú robí, dosť znepokojujúce...
O priamom hovore Musk – Putin” existují jen spekulace a zprávy z druhé ruky. Kdybych věděl, jak to doopravdy bylo, určitě bych to v článku zmínil, ale nevím.
“ostáva však doplniť prípadne zaujať postoj”
My se snažíme přinášet informace, ne komentovat a hodnotit, to přenecháváme čtenářům. Nicméně pokud chcete znát můj názor, tak já Muskův žert považuji za důkaz toho, jak neuvěřitelně daleko je od válečných hrůz. Jak samozřejmě bere svou životní úroveň a neumí si představit, že by mohla zítra skončit za zvuků dopadajících granátů.
Ráčil jste si všimnout minimálně toho, že článek je o Starlink, tzn. rady, co je potřeba doplnit a k čemu je potřeba zaujmout postoj je pouze a jen věc autora potažmo majitele serveru. Stejný případ je to, co Musk napíše na X.
Máte-li takovou potřebu, prosím – na svém serveru, FB, X či jiném.
Co je propaganda a co ne nechte laskavě na každém.
S kým komunikuje Musk si vyřiďte přímo s Muskem.
Co Vás znepokojuje, s tím se musíte vypořádat sám.
Jinými slovy, zde není politický server a čtenáři jsou (podle mého názoru) dospělí lidé a rozhodně nechtějí, aby jim někdo určoval jaké mají mít názory – je to dostatečně pochopitelné?
Ráčil som sa a akceptujem Váš názor ale nesúhlasim s ním, keďže celý článok je o pomoci UA skrz Starlink. O Starlinku ako takom sú tu aj iné články s technickými detailmi. Možno sa môžte pozrieť najprv tam, predtým než ma začnete upodozrievať z politizovania tém. A už určite nie je mojím cieľom niekomu vnucovať názor. Práve z toho dôvodu som reagoval, aby nevznikol dojem uctievania jednej osoby a zatajovaním objektívnych skutočností.
Měl bys zdroj ohledně onoho rozhovoru s Putinem?
Skusil som google, je viacero zdrojov:
https://www.cnbc.com/2023/09/12/russias-vladimir-putin-praises-elon-musk-as-an-outstanding-person.html
prípadne:
https://thehill.com/policy/international/4200236-putin-calls-musk-an-outstanding-person-after-starlink-revelations/
pripadne troška zhrnutie ohľadom využivania Starlinku na UA:
https://www.palba.cz/viewtopic.php?p=392595#p392595