Historky ze SpaceX: Jak probíhá porada s Elonem Muskem
Pokračujeme v několikadílném seriálu v rámci Historek ze SpaceX, ve kterém se dozvíte spoustu zajímavostí z doby, kdy SpaceX bylo ještě malou a relativně nezkušenou firmičkou. Sérií vás bude provázet Dr. Dan Rasky, který pracuje v NASA a v minulosti byl u zrodu programu COTS. NASA při něm spolupracovala se SpaceX a dalšími soukromými firmami na vývoji raket a lodí pro zásobování ISS.
Rasky také nějaký čas pracoval přímo ve SpaceX, kde pomáhal s převodem technologií a postupů z NASA. Především se podílel na vývoji materiálu PICA-X, který je použit na tepelném štítu lodi Dragon a vychází z technologií NASA. Rasky je tedy v unikátní pozici z vlastní zkušenosti porovnat, jak se liší fungování obří vládní organizace jako NASA od agilního přístupu mladého startupu typu SpaceX.
V tomto posledním dílu Rasky vysvětluje, proč zaměstnanci a jednotlivé týmy ve SpaceX táhnou za jeden provaz. Zároveň vypráví úžasnou příhodu z jedné porady, které se účastnil spolu s Elonem Muskem. Krásně to ilustruje Muskův přístup k mítinkům obecně. Proto jsem přidal ještě jedno video, kde sám Elon vysvětluje, jakými pravidly se řídí porady v jeho firmách. Věřím, že vás dost překvapí. V komentářích se pak můžete podělit o to, jak probíhají mítinky ve vašem zaměstnání.
Na závěr dodám, že z této série s Danem Raskym jsme pro vás přeložili snad všechna videa, která se týkala SpaceX. Pokud vás však série zaujala, můžete se na YouTube podívat i na několik dalších videí. V těch se Rasky věnuje třeba Blue Originu nebo obecnějším tématům, která se už nevztahují přímo na SpaceX, nebo nám nepřišla dostatečně zajímavá, a proto jsme je zde nazahrnuli.
Překlad prvního videa zajistil Martin Dravecký a korekturu Jana Uhrinová a Petr Melechin. Druhé video přeložil Petr Melechin.
U prvního videa si v přehrávači můžete přepínat mezi českým a slovenským jazykem.
Starší otitulkovaná videa o SpaceX najdete zde, další pak také v sekci Videa.
Předchozí díly seriálu Historky ze SpaceX:
- Dan Rasky: Proč Elon Musk firmu přestěhoval do Hawthorne
- Dan Rasky: Rychlé prototypování při vývoji PICA-X
- Dan Rasky: Výhody rychlého rozhodování a experimentování
- Dan Rasky: Proč je vývoj ve SpaceX o tolik levnější než v NASA
- Podle čeho byly pojmenovány motory Kestrel, Merlin a Raptor
- Kimbalův blog z Kwajaleinu – 4. část
- Kimbalův blog z Kwajaleinu – 3. část
- Kimbalův blog z Kwajaleinu – 2. část
- Kimbalův blog z Kwajaleinu – 1. část
- Jak se šetřilo při stavbě rampy SLC-40
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
- Daily Hopper: Ruské výčitky, klapka v ohrožení a inspirace přírodou - 16. 11. 2024
diky za preklad, škoda ze je ich malo..bolo to hodne zaujímavé
Díky za překlady, seriál byl super.
Škoda, toto byl dost přínosný seriál.