Tesla

Historky z Tesly: Co by v Audi zabralo půl roku, v Tesle vyřešili během pěti dnů

Na serveru Medium vychází byznysový seriál Monday Note, v jehož rámci byla vydána také série článků s názvem „Reinventing the Car“. V ní se Phillippe Chain, který v minulosti pracoval v Tesle jako vedoucí kvality, zamýšlí nad probíhajícími změnami v automobilovém průmyslu a čerpá přitom ze svých zkušeností z Tesly a dalších automobilek. Některé epizody seriálu obsahují zajímavé historky, které jsme se rozhodli přeložit.

V tomto vydání Phillippe vypráví o tom, jak Tesla během crash testů Modelu S zjistila nepříjemný nedostatek, který bylo potřeba co nejrychleji napravit. Článek zároveň obsahuje zamyšlení nad tím, co Teslu odlišuje od ostatních automobilek, a autor to ilustruje na rozhovoru s Elonem Muskem, který zažil.


Jednoho chladného středečního rána v únoru 2012 zbývaly 4 měsíce do oficiálního uvedení Tesly Model S na trh. Auto je stále ve vývoji. Z auta, které změní celý automobilový průmysl, ještě nikdo nic moc neviděl. Zbývá ještě spousta práce.

Dvanáct lidí sedí v konferenční místnosti ve druhém patře hlavního závodu Tesly ve Fremontu v Kalifornii: Jérôme Guillen, ředitel programu Modelu S, vedoucí výroby Gilbert Passin, vedoucí dodávek a nákupu Peter Carlsson, já, jakožto vedoucí kvality a několik důležitých inženýrů.

Pracovní skupina byla narychlo svolána z jednoho důvodu. Před několika hodinami jsme dostali předběžný záznam z testovacího zařízení v Ohiu, kde jsme prováděli některé zásadní bezpečnostní testy. Nejsou to dobré zprávy a mohly by zastavit celý celý vývoj auta. Elon Musk je o problému informován. Odpověděl stroze „Vyřešte to.“

Tesla Model S (2017) během crash testů (Zdroj: IIHS)

Ve Spojených státech funguje automobilový průmysl v rámci sebecertifikačního systému. Seznam 25 povinných testů je vytvořen Národním úřadem pro bezpečnost silniční dopravy (NHTSA) a testy provádí sami výrobci aut nebo nezávislé testovací laboratoře.

Zařízení v Ohiu právě provedlo test č. 21, který zahrnuje čelní náraz do betonové zdi v malé rychlosti. Auto testem prošlo. Ale má to háček. Deformace předních „crash boxů“ byla větší, než se předpokládalo při jejich návrhu.

Schéma ukazující umístění crash boxů v Tesle Model S (Zdroj: Monday Note)

Crash box je kus kovu, který jednorázově absorbuje náraz v případě čelní srážky. Jedná se o zásadní bezpečnostní prvek. Když auto čelně narazí do překážky, uvolněná kinetická energie způsobí brutální zpomalení, při kterém dojde k přetížení. Při 48 km/h připoutaný pasažér o hmotnosti 72 kg obvykle pociťuje zpomalení 30 g, což se rovná síle 2,1 tuny působící na tělo. Obecně se uznává, že zpomalení vyšší než 60 g je smrtelné. Proto je důležité mít deformovatelné těleso, které náraz rozloží, jako jsou právě crash boxy. Na každé straně auta je jeden. Je vyroben z oceli a pečlivě navržen pro optimální deformaci.

Takto to funguje v Tesle: Crash boxy, označené modře, se složí jako harmonika, čímž absorbují část nárazu:

V praxi z toho vyplývá, že pokud se crash box vážně poškodí při nízké rychlosti, znamená to, že určitě neprojde příštím testem, který se bude provádět při 56 km/h. A ten náš je naplánovan na následující pondělí v Karco Engineering, vzdálené testovací laboratoři v poušti San Bernardino, severovýchodně od Los Angeles. Máme čtyři dny na vyřešení a nemůžeme si dovolit testy přeložit, ani nemůžeme vyplýtvat příliš aut. Máme naplánováno nabourat jedenáct prototypů. Některé z nich se mají úplně zničit, zatímco jiné mají být znovu použity na jiný druh nárazu (velcí výrobci aut takto můžou spotřebovat desítky vozidel).

Zpátky do konferenční místnosti. Inženýr, který má na starosti návrh crash boxů, je viditelně rozrušený, rozpolcený mezi provinilostí a neschopností to pochopit. Neztrácíme čas hledáním viníka. Potřebujeme řešení, a to rychle. Rozhodli jsme se, že nebudeme měnit návrh crash boxu, ale použijeme silnější ocel. Manažer nákupu si zavolal jednoho svého nákupčího, stručně ho informuje a ten odchází na chodbu a začíná obvolávat své kontakty. Za deset minut je zpátky: „Dobře. V Severní Karolíně mají volný svitek oceli. Mám ho koupit?“ Jasně! Rozhodně!

Během 24 hodin je skoro pětisetkilový svitek na cestě do speciální továrny někde na Středozápadě, kde ho rozřežou, vytvarují a svaří, aby z něj byl crash box. Protože Murphyho zákony fungují, je v tomto regionu zrovna sněžná bouře, takže letadlo s naším vzácným nákladem nemůže vzlétnout.

Díly nakonec dorazily v sobotu v noci do hlavního závodu Tesly, kde měly v peci na závěr vytvrdnout. Smůla, zařízení selhalo. Uprostřed noci jsme zavolali opraváře a za soumraku začíná vypékání, které trvá několik hodin. Testovací laboratoř Karco je vzdálená 30 hodin cesty. V neděli v noci jsou ještě horké díly naloženy do kufru mého auta. Po probdělé noci jsem vyčerpaný a necítím se na to, abych řídil celou noc, takže za volant usedá můj zástupce. Po šesti hodinách na nebezpečné dálnici I-5 dorážíme do Adelanta, uprostřed ničeho, skoro sto kilometrů severovýchodně od Los Angeles. Akorát včas, abychom stihli dva crash boxy namontovat na auto. Testem jsme prošli s výbornými výsledky a celkově nakonec Tesla Model S získala 5 hvězdiček ve všech testech NHTSA, což je maximální skóre, jaké může vozidlo dostat.

Pro mě tato příhoda perfektně ilustruje, proč Tesla o několik let předstihla své přímé konkurenty.

I jinde jsem se ocitl v podobné situaci, kdy se náhle objevil problém, který narušil celý proces návrhu nového automobilu.

To, co v Tesle vyžadovalo jednu schůzi a pět dní, by v Renaultu nebo Audi potřebovalo šestiměsíční proces. Začalo by to důkladným vyšetřováním, kde se stala chyba, hledáním zodpovědné osoby, kterou bychom z toho mohli obvinit, prošetřováním možné chyby na straně dodavatele, atd. Potom by začala řada politicky choulostivých schůzí a workshopů. Bylo by zapojeno několik hierarchických vrstev, pravděpodobně až po ty nejvyšší.

To je klíčem k přístupu, který nazývám „Tesla Way“: zrychlené postupy zaměřené na výsledek, prováděné s maximálním rozdělováním pravomocí a rychlým rozhodovacím procesem v ploché organizaci.

Tento druh myšlení zahrnuje přijetí určitého rizika, které je jinde nemyslitelné. Nemluvím teď o záležitostech, které by měly dopad na bezpečnost zákazníka (v této oblasti v Tesle neexistují kompromisy), ale spíše o procesu vývoje.

Jiným dobrým příkladem je hodnocení dlouhodobé trvanlivosti automobilu. Když jsem to probíral s Elonem, řekl jsem mu, že naši inženýři vypočítali, že bude potřeba najezdit více než 1,5 milionu kilometrů, než budeme moci uvést auto na trh. Tato šestiměsíční fáze je potřebná proto, abychom objevili a opravili všechny potenciální slabiny. Můj požadavek byl vlastně velmi skromný oproti běžné praxi v automobilovém průmyslu. Německé automobilky nevypustí auto, které za sebou nemá alespoň 10 milionů kilometrů.

Elon svým obvykle lakonickým způsobem odpověděl: „Dobře, udělejte to. Ale oficiální uvedení na trh kvůli tomu posouvat nebudeme…“
Já: „Ale mohli bychom narazit na problémy, kvůli kterým budeme muset upravit výrobní modely.“
Elon: „Jo, já vím, ale jestli budeme muset, tak ty změny uděláme až potom.“
Já: „I kdybychom museli některá prodaná auta svolat?“
Elon: „Ano. A zbytek upravíme přes aktualizace (hlavní software Tesly se pravidelně udržuje a vzdáleně aktualizuje, stejně jako počítač).

Tesla nedodržuje obvyklá pravidla automobilového průmyslu.

Přestože je to někdy riskantní, hodně to přispělo k jejich konkurenceschopnosti. Společnost nikdy neobětuje rychlost svých inovací ve prospěch nedotknutelných postupů – zásadní hodnoty v automobilovém průmyslu.

Tradiční automobilky například neprodají auto s příliš velkým prostorem mezi jednotlivými panely karoserie. S tou naší jsem si užil, protože se nám nedařilo upravit tzv. „geometrii karoserie“. Několik měsíců jsme posílali zákazníkům auta s většími mezerami, než je obvyklé, a první modely potřebovaly jisté manuální úpravy s paličkou a pěnou… To, co by jiné automobilky považovaly za nepřijatelné, Elon Musk vnímal jako součást stále probíhajícího procesu, protože správně věřil, že uživatelský zážitek z řízení opravdu inovativního vozu převýší drobné chyby, které budou nakonec opraveny. Jak ukazuje úspěch značky (a průzkum trhu), Elon se nemýlil.

Kde jde zvláštní DNA Tesly vidět nejvíce, je nábor nových zaměstnanců. V době, kdy jsem tam pracoval, byl viceprezidentem lidských zdrojů Arnnon Geshuri, bývalý ředitel lidských zdrojů v Googlu, a za jeho působení počet zaměstnanců vzrostl z 2500 na skoro 20 000 lidí. Elon mu opět dal jednoduchý návod: a) nepřijmi nikoho jiného než ty nejlepší ve svém oboru a b) ujisti se, že zapadnou do naší firemní kultury. Výsledkem je tým lidí, kteří umí řešit problémy, a byli vybráni nejen kvůli svým znalostem a zkušenostem, ale také pro svou kreativitu, samostatnost a odvahu. Pro srovnání, tradiční automobilka – například německá – bude vyžadovat stejnou úroveň základních schopností, ale jinou kulturu. Budou tam po inženýrovi chtít, aby zkoumal dobrá řešení, zatímco někdo jiný, výše postavený, o nich bude rozhodovat.

Tento princip vede ke třem základním rozdílům:

Zaprvé, jak jste viděli výše v příkladu s crash boxem, Tesla je posedlá rychlostí – a to se týká jakéhokoli operativního rozhodování.

Zadruhé, vede to k mnohem plošší hierarchii: V době, kdy jsme uváděli na trh zmíněný Model S, byly pod Elonem pouze dvě organizační úrovně. Když jsem později přišel do Audi pracovat na e-tronu, musel jsem jen v technickém oddělení jednat se čtyřmi úrovněmi, plus s dalšími dvěma stupni nad nimi. Ve zkratce se tedy jedná minimálně o poměr 3 ku 1. Výsledkem toho je, že se Tesla pohybuje kupředu nesrovnatelně rychleji než například Audi. Model 3 se vyvíjel 3 roky, ale u Audi by to bylo obvyklých 60 měsíců.

Zatřetí, intenzivní pracovní vytížení v Tesle vede k rychlejšímu střídání zaměstnanců na vedoucích a technických pozicích. 27% obrat zaměstnanců je ještě vyšší než u významných startupů, jako je například Lyft (23 %). A u přímých podřízených Elona Muska tento obrat dosáhl loni rekordních 44 % podle technického analytika Alliance Bernstein Toniho Sacconaghiho. Říkávali jsme, že rok v Tesle je jako sedm let kdekoli jinde, takové „psí roky“.

Ve svém honu za rychlostí Tesla vyvinula přístup, který má blíže k technologickým formám než těžkému průmyslu. Nevyhýbá se akvizicím, pokud to znamená úsporu času (například u softwaru), zatímco automobilka by se neodchýlila od principu „not invented here“ (mnoho velkých firem odmítá použít cizí řešení pouze z důvodu, že je nevyvinuly ony samy).

Uzavřu to otázkou, kterou často dostávám. Může Tesla zůstat v čele, nebo ji automobilky jako Volkswagen Group nakonec dostihnou? Tradiční výrobci bezpochyby také do svých postupů implementují rychlejší metody. Ale jejich základní hodnotou je stále proces, který se řídí operativními zkušenostmi, ze kterých se odvozují přísná pravidla a metody. Odklon od těchto postupů může trvat velmi dlouho. Mladí talentovaní inženýři, kteří mají nastudované nové přístupy k práci, sice přicházejí do těchto firem, ale je možné, že kostrbatá technostruktura zbrzdí jejich nadšení.

Jsem si celkem jist, že Tesla mezitím udělá, cokoli bude potřeba, aby si udržela vedení v klíčových oblastech, jako je software, systémy pro asistované řízení (nikoli autonomie 5. úrovně), výkon, uživatelský zážitek atd. Propast mezi nimi zůstane. To vysvětluje, proč se Tesla, která má tržní hodnotu 271 385 miliard dolarů stala nejhodnotnější automobilkou na světě, když překonala Toyotu.

Přeloženo z: Monday Note

Zobrazit komentáře

  • Tak čekám že pekli kompozit.
    Ovšem teď je mi jasné proč může prasknout něco na nápravě, nebo uletět střecha. Tomu oprava softveru nepomůže. Z praxe vím že ani počítačové simulace nenahradí miliony kilometrů, nevypadne přesný výsledek, když se to špatně nakrmí.

  • No nevím jestli je to tak skvělý, jako to rozhodování asi ano, ale to omezení testování už tolik ne. Vyplívá mi z toho že hlavně na začátku nového modelu si za svoje peníze kupujete nedodělek a jste v podstatě betatester. Což mi přijde za ty prachy docela drzé. Doufám že to od těch dřevních dob trochu zlepšili, teď už mají peněz dost, krach jim nehrozí, tak by tomu testování mohli dát potřebný čas.

    • To samé se děje teďka u VW ID.3. Software není hotový, chybí některé funkce, není to vyladěné... Zákazník tedy auto kupuje s vědomím, že bude kompletní až někdy příští rok (snad).

      • Velmi pochybuji, ze u VW aut se bude neustale dokola resit slicovani karoserie a kvalita laku. Viz ICE modely koncernu. A ze by neumeli napsat SW pro rizeni motoru a aktualizaci vzduchem, co umi kazdy setobox, tomu taky neverim. Pockejme si na to, az uvidime ID3 na ulicich. Kazdy se bude moci presvedcit na vlastni oci a ne z nejakych flamewarem zavanejicich poznamek.

        • Když tomu nevěříte, tak jak vysvětlíte, že tomu tak prostě je? Auta už vidíme v ulicích, dokonce i českých (první jsem viděl v Praze již měsíc zpátky) a můžeme se tedy přesvědčit na vlastní oči.
          Jak to tedy, že auta vyrobená na podzim 2019 a dodávaná od září 2020 nebudou mít uváděné aplikace (App Connect - Android Auto, MirrorLink, iOS - CarPlay, Volkswagen We digital store...) několik dalších měsíců po koupi a stejně tak se bude dodělávat (prý někdy na jaře 2021) Head-up display pro ty, kteří si koupili auto s touto výbavou. Co tedy mají ve VW za problém, když jim tyto věci trvají >1,5 roku a dodávají takovéto polotovary zákazníkům, když tedy umí napsat SW a jejich auta jsou tak perfektní a bezchybná?

      • To máte pravdu, a nelíbí se mi to ani tam. Jako ještě beru že software online doladí, když to dají i kupujícím na vědomí. Ale slícování dveří a jiné fyzické věci se už online dodělat nedají a měly by být v pořádku.

        • Treba tam ma tesla nejake solenoidy, ktere ty plechy dokazou posoupnout na prani ridiciho softwaru, takze pak staci jenom pushnout update a je to :-)

  • Jestli jde o to, jak vyšťárat 8 let starý "novinky", ty pak recyklovat,nafukovat, obohacovat příběhama, a pak to pouštět verejnosti, tak to nemá informací nic společného. Těch "zaručenejch" zpráv je všude jak maku. Odpor mas lidí k novotám, je přimo hmatatelný. O slepých uličkach elektromobility, o požárech, o umření v koloně na D1, o nedojetí do Chorvatska, prodlužky z paneláku atd atd se píše stále, a lidi chtějí být postaru, nechtějí nic novyho. Situace se opakuje. Jako když končili vozkové, kočí, podkoní.... Vážím si pravdivosti Elonx.cz a dalším nezávislých webů.

  • Dneska jsem měl čas to dočíst celé a musím říct, že to chce silný žaludek. Obdivuji všechny odvážlivce, co v tom jezdí. Podle mě je otázka času, kdy v USA narazí na NTSB a budou svolávat a budou řešit průšvihy. Zatím byli ti malí, ale s tím jak roste výroba jim nebudou tolerovat ty úlety. Je to takový Boeing a verze MAX, taky se to tak nějak všechno slepilo a jak to pak dopadlo.

    Jak už jsem psal dříve, elektromobily v aktuálním provedení jsou pro mé použití nevhodné. Jde především o malý akční rádius a vysoké náklady na reálný provoz. Z mého pohledu Tesla model S nevypadá z venčí špatně, ale uvnitř je to katastrofa, o ovládání nemluvě (v Německu už to řešil soud dokonce). Nicméně asi bych do Tesly nešel ani v případě, že by se změnila situace a nebyla jiná volba než elektro, protože prostě mám rád věci, které jsou bez chyb a fungují jak mají a když už se pokazí, tak se k tomu výrobce staví čelem.

    • Třeba ti odvážlivci chtějí prostě jen jezdit v aktuálně nejbezpečnějších autech na trhu a k tomu považují za pohodlné nabíjet z 99 % jen doma díky velkému dojezdu a jako bonus si mohou pustit v autě seriál na Netflixu.

    • A nepsal si v messu, že už budeš hodný? :-D a že se krotíš? :-D

    • Dodatek: Minulý týden jsme objevili hibernované tělo magnáta Alberta Nimmbela. Byl vystřelen do vesmíru v naději, že se setká s formou života, která by dokázala vyléčit jeho hroznou nemoc. Probudili jsme ho, vysvětlili mu, že jsme poslední existující loď s lidskou posádkou a chceme mu jenom říct, že mu nemůžeme pomoct. Rozzuřil se a téměř okamžitě zemřel... Některým lidem prostě nevyhovíte.

      • Je dobré uvádět citace: "Červený trpaslík, palubní počítač Holly" ... a někdo ještě doplní, který to byl díl... 1 serie, 4 díl? :-))

    • "protože prostě mám rád věci, které jsou bez chyb a fungují jak mají a když už se pokazí, tak se k tomu výrobce staví čelem." tak to veľa šťastia s tým výrobcom ktorý sa ti bude staviť čelom ;) mne príde že je tu len ďalší fanúšik "dokonalých" nemeckých koncernov ... ktoré ani zďaleka niesú dokonalé.

    • No vidíš. Já když jsem si tady na teslu postěžoval z vlastní zkušenosti, tak se Ti to nelíbilo....

  • Tak porovnáva sa tu garážová firma vs koncern s dlhodobým know how. Ale kto pracoval v Automotive vie že robiť zmeny je beh na dlhú trať. Človek má nápady ktoré ušetria čas, peniaze ale musí sa vypracovať projekt, návrhy, skalkukovať ušetrený čas a náklady, to prehlodať vedúcim smeny, supervisorom, assistant managerom, managerom, ten to posunie nakoniec CEO ktorý to možno schválí. Odmena ? Tu máš pár stovák, ďakujeme. Žiadna motivácia a "odmena" za ten čas a úsilie ktoré človek vynaložil za to nestojí. Nabudúce sa takýto človek ani nepokúsi o zlepšenie procesov a radšej si nápad nechá pre seba. Vo výsledku takéto zlepšenie stálo dva mesiace práce popri úkonom ktoré musí urobiť, z dobrej vôle spraviť niečo pre firmu, pre ľudí.
    Preto má myslím Tesla navrch, budovala od začiatku a tieto ako sme tomu hovorili my, special questy, vie splniť lusknutím prstu a netrvá to mesiace a desiatky človekohodín. Takéto rýchle akcie ako sú v Tesle sme robili načierno, pod schválením supervisora, cez assistant managera by to už neprešlo a výsledok ? Efektívnejšie riešenie problémov, lacnejšie a veľakrát sa to už zanechalo na čierno a pomaly sa to zažralo do zabudnutia a preklopilo do procesov.
    Ako dlho sa to takto robí ? Joooj to už pred tým než som nastúpil. Tak to hodte do procesov, asi sa na to zabudlo. Áno, sure sure.

  • Doufám že od té doby se firemní kultura Tesly trochu zlepšila - směrem k větší péči o bezpečnost a životy zákazníků. Protože věřím že Tesla se dokáže poučit ze svých chyb (narozdíl od některých starších korporací).

    Proč jen mi tenhle článek připomíná atmosféru jako v Thiokolu (výrobce boosterů) - před startem raketoplánu Challenger: „Nemůžeme čekat do jara! Sundej si, Bobe, konečně už inženýrskou helmu a nasaď si manažerský klobouk!“

    • Ten komentář moc nesedí. Je naopak popsáno inženýrské řešení. Nikdo problém neignoroval, ale řešil ho.
      Manažerské rozhodnutí naproti tomu bylo předávat auta s nedokonalou karoserií. Jak se, ale zdá bylo to správné rozhodnutí. Správné mohlo být, ale u nováčka na trhu jako byla Tesla, pro zavedenou automobilku by to mohlo být naopak rozhodnutí o obrovských budoucích ztrátách.

      • Někde ten problém vznikl. Je nutné zjistit kde a přijmout opatření. Ono by to klidně mohlo být pouze v chybné dodávce materiálu do výroby, nebo to byl chybný výpočet ... Příště se může stát, že tam někdo místo baterií nastrká granáty :)))

      • Naopak, je to velice přesné srovnání, protože nikdo netuší jak ten jeden kus vlastně vznikl za jakých podmínek a proč tedy testem prošel. Takto se nedá dělat poctivý výrobek.

        • No v článku je napsáno, že na místo jedné směsi vybral zodpovědný člověk jinou směs, kterou pak sehnali, standardním procesem upravili, aby z toho byl výrobek a otestovali.
          Ve článku není, že takto upravený výrobek pak byl dán do seriových aut, ale dá se předpokládat, že byl upraven požadavek na dodávky polotovarů a vše uvedeno do procesu sériové výroby. Stejně tak předpokládám, že bylo vše zdokumentováno.
          V jiné automobilce by tyto procesy proběhly taktéž. Jen proložené dalšími procesy, zodpovědnostmi, schvalováními. To neznamená, že všechny jsou zbytečné - jsou poplatné zavedenému řízení. Třeba jen sejmutí zodpovědnosti z řadového materiálového technika, aby byl bez stresu. Pokud seženu kvalitnějšího člověka, který má jak odbornou znalost, tak i schopnost dělat rozhodnutí, tak mohu prostě některé kroky vypustit. To mi přece z výrobku nedělá nepoctivý výrobek.

  • Mám Teslu rád za různé inovace v automotive. Ale tímhle bych se zrovna nechlubil. Jediné co popisuje je firma v začátcích vs stotisícový (na zaměstnance) gigant jakým je Audi.

  • Tak jsem dočetl pouze první odstavec a nevím co si mám myslet. Kontrolor kvality v Tesle musí mít všechno na háku a nebo musí dát okamžitou výpověď. Jiná možnost mě nenapadá. No vlastně ještě jedna ano, mohla by to být ideální práce pro slepce.

Sdílet

Aktuální články

Nové kontrakty SpaceX: Mobilní družice pro Apple, sdílená GTO mise a orbitální tahač od Impulse Space

Další přehled nových zakázek SpaceX začneme vyjasněním situace kolem vynášení družic BlueBird společnosti AST SpaceMobile.…

22. 11. 2024

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024