Už tuto sobotu se snad dočkáme několikrát odloženého startu mise CRS-10. Pro NASA to bude první zásobovací mise ISS roku 2017 a pro SpaceX první start z rampy LC-39A. Tuto rampu SpaceX pronajímá od roku 2014 a teprve v poslední dnech na ní byly dokončeny úpravy umožňující starty Falconu 9 v1.2 a Falconu Heavy. V neděli 12. února zde proběhl úspěšný statický zážeh, což potvrdilo celkovou připravenost nové rampy.
Následně byla raketa odvezena zpět do integračního hangáru, kde k ní byla připojena kosmická loď Dragon. Během čtvrtka byl Falcon i s Dragonem vyvezen na rampu a začaly přípravy na ostrý start. Přípravy můžete sledovat živě na streamu od Spaceflight Now.
Většina nákladu už je sbalena uvnitř Dragonu, ale některé položky musí podle Spaceflight Now počkat až do pátku. Jedná se například o živé myši či náklad, který vyžaduje chlazení až do poslední chvíle apod. NASA k tomu používá speciální nakládací zařízení, které můžete vidět na obrázku vedle.
AKTUALIZACE: Falcon byl vztyčen už ve čtvrtek kolem 23:00, takže je možné, že Spaceflight Now mělo mylné informace a všechen náklad byl naložen do Dragonu už dříve.
2. AKTUALIZACE: Tak ne, čtvrteční vztyčení je opravdu jen zkouška. Raketa bude opět položena a během pátku budou do Dragonu naloženy myší astronauti a další citlivý náklad. (zdroj)
V pátek a v sobotu také proběhne několik doprovodných tiskových konferencí pořádaných agenturou NASA. Všechny tyto konference je možné sledovat zdarma na NASA TV (časy jsou SEČ).
Zatím všechny přípravy probíhají podle plánu, takže největším otazníkem je momentálně počasí. Čtvrteční předpověď (anglicky) odhaduje 40% šanci na nepříznivé počasí v sobotu a 30% šanci v neděli, což je záložní datum. Hlavní obavou je déšť a mraky typu cumulus. Počasí na Floridě je však velice proměnlivé, takže nikdy není nic moc jisté. Navíc třeba minulá mise Iridium-1 bez problému odstartovala, i když byla předpověď ještě ten den značně nepříznivá. Držme tedy palce, ať SpaceX přeje počasí a raketa v sobotu bez potíží odstartuje! Dočkali bychom se tak možná i prvního přistání na pevnině za denního světla.
Všechny informace, videa a odkazy budu postupně doplňovat na zdejší profil mise CRS-10.
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Noland Arbaugh je prvním uživatelem implantátu Neuralinku a používá ho už tři čtvrtě roku. Při…