Aktuality

Falcon Heavy se po tříleté pauze vrací do služby, raketa pro listopadovou misi už absolvovala statický zážeh

Dlouhé čekání na příští start Falconu Heavy je u konce. Nejsilnější raketa současnosti letěla naposledy v červenci 2019 a následně byly její další starty neustále odkládány kvůli problémům s družicemi pro následující mise. Tomu je ale teď konec, protože raketa pro misi USSF-44 už na rampě absolvovala statický zážeh před svým startem, který má proběhnout už za pár dnů. Co o této tajné armádní misi víme a jak to vypadá s dalšími chystanými starty Falconu Heavy?

USSF-44 je označení mise pro americké ministerstvo obrany, při které Falcon Heavy vynese na oběžnou dráhu tajný náklad s přibližnou hmotností 3700 kg. Půjde o teprve čtvrtý start této rakety, která měla svou premiéru v únoru 2018, kdy v rámci demonstrační mise vyslala do vesmíru červený elektromobil Tesla Roadster Elona Muska. Mise USSF-44 byla původně v plánu už na podzim 2020, ale poté byla neustále odkládána, protože se objevily problémy při výrobě a přípravách blíže neurčené vojenské družice, kterou Falcon Heavy při této misi vynese. Vše se ale nakonec vyřešilo a start je definitivně plánován na začátek listopadu. Na palubě pak kromě primární tajné družice zřejmě bude ještě vypouštěč LDPE-2 s šesticí nákladů, mezi které patří TETRA-1, LINUSS, USUVL a další, avšak oficiálně potvrzena byla přítomnost pouze prvního z nich.

27 motorů Merlin na Falconu Heavy před misí USSF-44 (Zdroj: Elon Musk)

Falcon Heavy pro misi USSF-44 bude celý nově vyrobený (stupně B1064, B1065 a B1066) a poprvé poletí přímo na geosynchronní dráhu. Dosažení této náročné orbity vyžaduje hodně paliva, což bude mít za následek, že centrální stupeň rakety se nepokusí přistát a skončí na dně oceánu. Vůbec poprvé tedy nebude vybaven přistávacími nohami a roštovými kormidly. Boční stupně rakety měly podle dřívějších informací přistávat na dvou mořských plošinách, ale nakonec došlo ke změně a stupně budou přistávat na pevninských plošinách LZ-1 a LZ-2 na Mysu Canaveral. Stejným způsobem přistávaly boční stupně při všech dosavadních misích Falconu Heavy. Pokud bude přistání úspěšné, stupně by měly letět znovu na některé z dalších misí USSF, které jsou v plánu na příští rok.

Přistání bočních stupňů na LZ-1 a LZ-2 při misi Arabsat 6A (Foto: SpaceX)

Přímý let na geosynchronní dráhu bude navíc vyžadovat několik různých zážehů horního stupně s mnohahodinovými prodlevami, během kterých hrozí zamrzání nebo naopak odpařování pohonných látek. Horní stupeň rakety proto bude mít speciální šedý pruh, který zlepšuje termální vlastnosti nádrží při dlouhodobém pobytu na oběžné dráze. Pruh byl už dříve testován například při misi CRS-18.

Takhle by měl vypadat Falcon Heavy během své příští mise USSF-44 (Autor: Dylan Spookrau)

Finální přípravy na misi USSF-44 začaly v druhé polovině října, kdy SpaceX po misi Crew-5 zahájilo úpravy startovní rampy LC-39A pro Falcon Heavy. To zahrnuje především dodatečné držáky na vypouštěcím stole a také konektory pro zásobování bočních stupňů pohonnými látkami, technickými plyny nebo daty a elektřinou. Po dokončení těchto úprav byl modifikovaný transportér-erektor převezen do montážní haly, kde na něj byl usazen Falcon Heavy (prozatím bez připojeného nákladu). Následně byla celá sestava vyvezena na rampu a po vztyčení byl v pátek 28. října proveden zhruba 7sekundový zážeh všech 27 motorů Merlin.

Statický zážeh Falconu Heavy před misí USSF-44 (Foto: SpaceX)

Test prověřil raketu i techniku rampy a zřejmě byl úspěšný, protože společnost SpaceX následně na Twitteru potvrdila jeho provedení a zároveň oznámila, že start je v plánu na úterý 1. listopadu. Předtím však musí být k raketě v hangáru připojen aerodynamický kryt s nákladem. Raketa ale nakonec byla sklopena a odvezena do integrační haly až v neděli, takže není jasné, jestli je úterní termín stále dosažitelný. SpaceX totiž v minulosti po statickém zážehu potřebovalo alespoň 3 dny na připojení nákladu a opětovný vývoz rakety na rampu (například v případě předchozí mise STP-2 následoval start 4 dny po sklopení rakety a odvozu do hangáru). Na návrat Falconu Heavy se čekalo přes tři roky, a tak případný odklad o den či dva ostřílené fanoušky už nejspíš nerozhodí. Aktuální průběh příprav na start a další informace najdete jako vždy na našem profilu mise. K dispozici je také velmi podrobný článek o Falconu Heavy (historie, parametry, předchozí mise atd.).

Aerodynamický kryt s nákladem pro misi USSF-44 během přepravy na rampu (Foto: Rev Hawx)

Mise USSF-44 nakonec bude jediným letošním startem Falconu Heavy, i když jich původně bylo v plánu až pět. Všechny ostatní ale nakonec sklouzly do příštího roku. Tentokrát už ale rozhodně nebudeme muset čekat několik let, protože mise Viasat-3 Americas a USSF-67 jsou momentálně plánovány hned na leden. Někdy během prvního čtvrtletí příštího roku by pak měla následovat mise Jupiter-3 s rekordní 9tunovou družicí a v dubnu má startovat další armádní mise USSF-52. Aktuálně byl také vyjasněn osud vědecké mise Psyche, při které sonda NASA navštíví kovový asteroid. Start byl původně v plánu už na toto léto, ale softwarové problémy během testování sondy vedly k odkladu na říjen příštího roku.

Umělecká představa sondy Psyche obíhající planetku 16 Psyche (Zdroj: NASA)

Jen v roce 2023 bychom se tedy mohli dočkat až pěti misí Falconu Heavy a v plánu jsou samozřejmě i další mise:

Na kterou misi se těšíte nejvíce?


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • Zajímalo by mě jak probíhá integrace nákladu, když USSF vyžaduje vertikální integraci, nebo některé mise USSF to nevyžadují ?
    Kdysi jsem zde četl že je to kvůli konstrukcí družic, které NEjsou konstrukčně přizpůsobeny přepravě v ležící poloze, družice by se jednoduše rozlomila,
    Nemohla by právě taková úprava konstrukce nakladu stát za zpožděním celé této mise? Tedy taková úprava družice aby mohla být připojena k raketě v horizontální poloze ?

    • Jen některé náklady vyžadují vertikální integraci. Ale aby se o jejich vynesení mohlo SpaceX ucházet, potřebuje pro to vybudovat infrastrukturu. Pokud by USSF-44 vyžadovalo vertikální integraci, kontrakt by prostě byl udělen ULA.

  • Krásný let z mlhy s přistáním obou bočních stupňů. Dnes další zkoušky na starbase.

  • out of topic. Když elon koupil Twitter, přibude Twitter sekce jakožto Elonův další interest? :)

    • Zatím ne. Nemáme nikoho, kdo by o tom chtěl psát. Ale pokud se časem někdo najde, tak proč ne.

  • predpokladam,ze tak ,ako zvysili vykon na falcon 9,sa automaticky zvysila nosnost aj na fakcon heavy.

    • Trochu možná ano, ale některé ty úpravy se týkaly jen misí Starlink (např. dřívější odhození krytu). A třeba to zvýšení výkonu motorů je asi dost experimentální, takže je otázka, kdy a jestli vůbec to SpaceX implementuje u misí pro platící zákazníky, když to může představovat zvýšené riziko.

Sdílet

Aktuální články

SpaceX zavádí nové typy tarify pro Starlink a v EU sjednocuje ceny za roamingovou službu

Čas od času se věnujeme tarifům, které pro své zákazníky nabízí společnost SpaceX při používání…

1. 4. 2025

Noland Arbaugh se ohlíží za 14 měsíci od implantace neurálního rozhraní

Noland už používá své neurální rozhraní 14 měsíců. V delším textu na X se rozepsal…

31. 3. 2025

Šéf společnosti Synchron nesouhlasí s Elonem Muskem a představuje vlastní vizi budoucnosti neurálních rozhraní

Thomas Oxley, šéf Synchronu, konkurenta Neuralinku, nesouhlasí s dlouhodobou vizí Elona Muska a Neuralinku. Podle…

27. 3. 2025

Novinky o soukromé misi Fram2, při které vesmírní turisté jako první lidé přeletí nad zemskými póly

Blíží se start mise Fram2, která bude první pilotovanou výpravou mířící na polární dráhu. Posádka…

23. 3. 2025

Střípky o Neuralinku z platformy X (19. díl)

V dalším shrnutí novinek a zajímavostí o Neuralinku bude řeč například o těchto tématech: Apoorv…

18. 3. 2025

České dráhy a další železniční společnosti testují satelitní internet Starlink na svých vlacích

Dnešní přehled novinek se bude věnovat využití satelitní služby Starlink ve vlacích. Nejprve se podíváme…

17. 3. 2025