Elonovinky #35: Trest pro Muska za podvod s cennými papíry

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

V dnešním dílu se budeme věnovat největší události minulého týdne. Elona Muska a jeho společnost Tesla zažalovala americká Komise pro cenné papíry a burzy z podvodu na základě zavádějících tweetů, ve kterých Musk oznámil své plány stáhnout akcie Tesly z burzy. Musk nejdříve chtěl proti žalobě bojovat, ale nakonec souhlasil s mimosoudní dohodou. Tesla bude muset zaplatit pokutu 20 milionů dolarů, Musk dalších 20 milionů a zároveň musí na 3 roky odstoupit z pozice předsedy správní rady Tesly. Smí však zůstat v roli generálního ředitele. Ve výsledku se tedy jedná spíše o plácnutí přes prsty. Každopádně dobrou zprávou je, že Tesle se jinak daří plnit plány a má za sebou rekordní čtvrtletí z hlediska výroby a prodeje svých vozů.

Elonovinky #35: Trest pro Muska za podvod s cennými papíry:

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jiri kouril

Trest pro Muska za podvod s cennými papíry? Opravdu Musk podváděl, nebo jen sdělil veřejnosti něco, co nedomyslel z hlediska důsledků?
Titulek “Trest pro Muska za podvod s cennými papíry” mi připadá jako titulek z Washington Post.

Lukáš

A že prý poškodil “investory”, jedinýho koho poškodil tak spekulanty na pokles a to rozhodně nejsou investoři, ale gambleři.

yamato

predaje nakrátko tlacia cenu aktiv nadol, rovnako ako nakupy (castokrat na uver) ju tlacia nahor. Shorteri su podstatna sucast trhu, ktora prirodzenym spôsobom brani nafukovaniu bublin na trhoch, pretoze shorteri si vyberaju aktiva, ktore povazuju za nadhodnotene. Ak je takýchto “gamblerov” malo a vsetci vidia iba svetle zajtrajsky a nekonecny rast, tak to nevyhnutne skonci financnou krizou. Zdrava trhova cenotvorba potrebuje optimistov (investorov), ale aj pesimistov (shorterov).

yamato

to je potom robota pre SEC uplne rovnako, ako ked niekto vyzenie cenu nahor nepravdivym tweetom 🙂 skratka pravidla maju platit pre vsetkych. Ale ak niekto oznacuje shorterov za “zlych” a investorov za “dobrych” tak nerozumie ako funguje burza (a v Muskovom pripade tam nemal liezt)

Lukáš

O tom, zda shortování vnáší do obchodování jakousi rovnováhu se vedou neustálé diskuse. Nicméně pro mě shorteři jsou z morálního hlediska paraziti, vydělávající na prodělcích druhých a to mi prostě jde proti srsti. Jinak v některých zemích je shortování zakázáno, takže burza se jistě bez těchto “investorů” obejde.

Yamato

Na burze vzdy niekto zaraba a niekto preraba (pricom samozrejme prerabat moze aj shorter). Nejde o parazitovanie, ale o risk a zisk. Pokial je cena akcie nadhodnotena a vobec nereflektuje mizerne vysledky firmy tesne pred krachom, tak kto parazituje? Firma co nadalej kludne berie peniaze od investorov, akcionar co taku akciu preda vacsiemu hlupakovi, alebo shorter co na vlastne riziko vsadi na pokles akcie? Shortselling bol kratku dobu zakazany aj v USA, ale po analyze jeho skutocneho vplyvu na trh bol zakaz zruseny. Vo vseobecnosti su tie zakazy skor ideologicky motivovane, pretoze zarobit na kolapse bubliny je pre niekoho neprijatelnejsie nez tu bublinu vytvorit.

Ivo Janáček

Tohle skutečně platí pro obě strany, problém je v tom, že pokud něco vypustí někdo z pozice vedení společnosti a pak se ukáže, že to není pravda, tak je to velký problém a někdo na tom hodně vydělá a někdo hodně prodělá. Jako příklad uvedu, pokud někdo tomu tweetu věřil a v momentě růstu za draho nakoupil akcie, pak po jejich poklesu na původní hodnoty prodělal. Navíc tento efekt nijak nesouvisí s těmi, kteří prodávají na krátko čili shortují akcie. Ti na tom mohli vydělat (pokud na vrcholu prodali a po pádu zpátky nakoupili) a nebo prodělat, pokud měli stop limit na kterém se jim automaticky nakoupily akcie za vysokou cenu. Finta je v tom, že podle mě tohle Musk moc dobře ví a chtěl právě tyto shortaře dostat z trhu pryč. Já osobně to vidím stejně jako ti shortaři, akcie Tesly jsou skutečně hodně nadhodnocené aniž to má reálný základ. Proč chce Musk hnát cenu akcií nahoru netuším.

peter

dlhopisy
tesla ma napoziciavane cez dlhopisy ktore sa su naviazane na cenu akcii, ak v momente splatnosti dlhopisu budu akcie nad urcitu hodnotu tak automaticky sa vyplacaju v akciach, ak nebudu musi tesla zaplatit pekne cash a to dost vyrazne znizi jej hotovostnu rezervu
najakych 200 mil. je splatnych tento ci buduci mesiac a dalsie na jar buduceho roku tam je to okolo miliardy
a zatial to nevypada, ze by cena akcii dosiahla stanovenu sumu

pri sucastnom tempe palenia hotovosti a pri nizkej cene akcii nema tesla dost penazi na vyplatenie tych jarnych dlhopisov, takze bud si pozicia dalsie peniaze co nebude take jednoduche lebo jej dlhopisy su hodnotene hrozne mizerne a pripadny urok by bol velky, alebo budu musiet emitovat dalsie akcie a takto ziskat hotovost,ale to zas znizi cenu akcii

Ivo Janáček

Já bych to napsal jinak, jednoznačně ovlivnil cenu akcií. Na druhou stranu toho nevyužil, ale mohl toho využít někdo jiný.