Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo hyperloopu.
Čtyřčlenná posádka turistické mise Inspiration4 se po třech dnech strávených na oběžné dráze v kosmické lodi Crew Dragon úspěšně vrátila zpět na pevnou zem. Posádka tvořená relativně obyčejnými lidmi ve vesmíru prováděla experimenty a užívala si mikrogravitaci s nepřekonatelným výhledem na zeměkouli. Mise ukázala, že cesty na oběžnou dráhu už nejsou jen výsadou profesionálních astronautů a státních organizací.
Předchozí epizody Elonovinek:
Starší epizody najdete zde.
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Noland Arbaugh je prvním uživatelem implantátu Neuralinku a používá ho už tři čtvrtě roku. Při…
Zobrazit komentáře
Teď to berou všichni jako výlet letadlem. Ale co za tím je práce.
Ať se daří...
Veľa sa hovorilo či písalo o tom, že niektorí ľudia zle znášajú stav beztiaže (mikrogravitácie), a to aj spomedzi skúsených a dlhodobo sa na let do kozmu pripravujúcich astro/kozmonautov. Ako na tom boli naši štyria vesmírni turisti? Ani jeden z nich nemusel použiť to obávané vrecúško na (snáď nevadí, keď to poviem rovno) zvratky?
Musel bych to hledat, ale pamatuji se na dobrý dokument o vlivu mikrogravitace na lidský organismus a tam se říkalo, že první vážné příznaky, hlavně co se týře zraku, potíží s orientací, ztráty chuti k jídlu a tak (tedy nic vážného, jen výrazné změny oproti normálu) jsou pozorované po více než třech dnech. Vzpomněl jsem si na to hned, jak jsem uviděl, že délka mise je práve tři dny (2 noci). Podle mě to spolu souvisí. Nevím, kolik bylo za poslední dvě dekády takto krátkých misí, jestli vůbec nějaká. Což znamná, že lékaři mají (a budou v budoucnu mít) k dispozici spoustu nových pokusných morčat na hledání odpovědí na tyto změny v organismu. Což bude hodně důležité.
Vďaka za info!
Ale tie potiaže s orientáciou a zrakom sa mi zdajú byť veľmi vážne, až život ohrozujúce, vzhľadom na to, ako musia byť kozmonauti stále v strehu, pripravení riešiť prípadné problémy, o ktoré v kozmickom „džobe” nebýva núdza… Alebo sa mýlim? ;)
Momentálně to vypadá, že příští na řadě bude mise Ax-1, a ta poletí k ISS. Podle posledních informací měl pro tuto misi být použit Dragon z Inspiration4, takže v takovém případě by se kupole musela nahradit dokovacím portem. Ale zrovna dneska jsme se dozvěděli, že Ax-1 byla odložena na konec února, takže tím teoreticky připadá v úvahu druhá možnost, že na Ax-1 poletí Dragon Endeavour z Crew-2, který se má vrátit v listopadu. To je dost času na přípravu lodi na start Ax-1 a navíc by odpadla nutnost měnit kupoli. Ale uvidíme.
Zaujímalo by ma, či im ostanú tie skafandre, keďže boli šité na mieru a zrejme sú teda "v cene" :D (i keď kým sa ich vlastné skafandre pripravovali, skúšali skafandre po predošlých posádkach, takže možno si ich všetky necháva SpaceX a časom ich napasuje na iných pasažierov rovnakých či podobných rozmerov...)