Elon Musk vlastní přes 9 % Twitteru a nyní firmě nabídl, že odkoupí i zbytek akcií a převezme kontrolu

Na začátku dubna vyšlo najevo, že Elon Musk koupil více než 9procentní podíl ve společnosti Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť. Následně bylo oznámeno, že se Musk stane členem představenstva firmy, ale z toho nakonec sešlo. Nějakou dobu nebylo jasné, co bude dál, ale nyní Elon Musk oficiálně nabídl Twitteru, že koupí 100 % všech akcií a firmu privatizuje. Jeho cílem je udělat z Twitteru lepší platformu pro demokracii a svobodu projevu.

Elon Musk je 8. nejsledovanější osobností na Twitteru a tuto sociální platformu používá už mnoho let jako primární komunikační kanál pro aktivity svých firem i sdílení vlastních názorů. Oproti tomu je Musk odpůrce společnosti Meta, která mimo jiné provozuje sociální sítě Facebook a Instagram. Elon Musk během března na svém profilu zveřejnil anketu ohledně toho, zda Twitter podle uživatelů dodržuje principy svobody projevu. Zároveň ve stejné době mluvil o důležitosti svobody slova pro demokracii a dokonce zmínil, že zvažuje vytvoření vlastní sociální sítě.

Infografika analyzující obsah tweetů Elona Muska (Autor: Visual Capitalist)

Tehdy ale ještě nebylo jasné, kam tohle všechno směřuje, jelikož nikdo nevěděl, že Musk začal 31. ledna tohoto roku nakupovat akcie Twitteru ve velkém. Veřejnost se to dozvěděla až 4. dubna z dokumentace Komise pro kontrolu cenných papírů, když Musk přiznal vlastnictví 9,2% podílu v Twitteru. Stal se tak největším individuálním akcionářem. Cena akcií společnosti následně stoupla o 25 %. Už den poté oznámil CEO Twitteru Parag Agrawal, že Elon Musk se stane členem představenstva společnosti. Musk tehdy napsal: „Těším se na spolupráci s Paragem a představenstvem Twitteru na provedení výrazných vylepšení v následujících měsících!“

11. dubna však Parag Agrawal oznámil, že Elon Musk se nakonec do představenstva Twitteru nepřidá. Důvod nebyl uveden, ale mezitím vyšlo najevo, že členství v představenstvu bylo podmíněno závazkem, že Musk nebude nikdy vlastnit více než 14,9 % firmy. Twitter se tím zřejmě chtěl chránit před násilným převzetím nebo přílišnému růstu vlivu Elona Muska na chod firmy.

Tím ale sága neskončila, protože 13. dubna Elon Musk poslal do Twitteru překvapivou nabídku. Nejbohatší člověk na světě navrhl, že odkoupí 100 % Twitteru a firmu tím privatizuje (stáhne ji z akciového trhu a udělá z ní soukromou společnost). Musk nabízí vykoupení všechny akcie za cenu 54,20 dolarů, což je podle něj o 38 % více než v době, kdy veřejnost ještě nevěděla o jeho 9procentním podílu ve firmě. Celková hodnota Twitteru by při Muskem nabídnuté ceně byla 43 miliard dolarů. Jmění Elona Muska je přitom odhadováno na 264 miliard dolarů (je však vázáno primárně v akciích Tesly). Vykoupení akcií si tedy Musk rozhodně může dovolit.

Čtyři nejbohatší lidě světa (Zdroj: Forbes)

Elon Musk v návrhu uvedl, že jde o finální nabídku a nemá zájem o podmínkách vyjednávat. Podle jeho slov má Twitter výjimečný potenciál být globální platformou pro svobodu projevu, avšak v současné podobě firma nedokáže tuto společensky důležitou roli naplnit. Twitter proto podle Muska musí být přetvořen v soukromou firmu, čím prý šéf SpaceX a Tesly odemkne potenciál této sociální sítě. Musk dále dodává, že pokud Twitter na jeho návrh nepřistoupí, Musk bude muset přehodnotit svou investici do této firmy. Jinými slovy, pokud se Twitter nenechá koupit, Musk odprodá svůj nemalý podíl ve firmě, což by pochopitelně mělo negativní vliv na cenu akcií.

Vývoj ceny akcií Twitteru v posledním měsíci. Velký skok 4. dubna způsobilo oznámení o podílu Elona Muska. (Zdroj: Google)

Elon Musk v posledních týdnech skrz své tweety naznačil některé z oblastí, na které by se nejspíš zaměřil, kdyby měl kontrolu nad Twitterem. Například mu vadí netransparentnost algoritmů, které na síti rozhodují o tom, které příspěvky se komu zobrazují a proč. Musk se navíc sám považuje za absolutního zastánce svobody slova, takže je možné, že by změnil, jak Twitter přistupuje k příspěvkům, které porušují pravidla, jsou nenávistné apod. Dále si už mnohokrát stěžoval na množství spamu a příspěvků od automatizovaných botů, které plevelí Twitter. Musk je také pro to, aby Twitter přidal možnost editace již zveřejněných příspěvků a souhlasí, že systém pro ověřování pravosti profilů potřebuje vylepšit.

Představenstvo Twitteru ve čtvrtek v 16:00 SELČ zasedlo, aby probralo návrh Elona Muska. Na 23:00 je v plánu celofiremní schůze, při které bude návrh prodiskutován se zaměstnanci. Stane se Twitter nakonec další firmou, kterou Elon Musk povede? V současnosti je Musk výkonným ředitelem Tesly a SpaceX, zakladatelem Boring Company a spoluzakladatelem Neuralinku. A není to málo, Antone Pavloviči? 🙂

Zdroje: CNBC, The Verge, Electrek


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jozef K.

Elon, ak to len naozaj myslí trochu vážne s tým Marsom, mal by trochu ubrať z týchto svojich posledných aktivít a vrátiť sa k svojej pôvodnej motivácii z obdobia 2000-02. V známej knihe od Ashleeyho Vancea z r. 2014 je v jednej z úvodných kapitol venovaných tejto téme niekoľko výživných odstavcov, napr. citujem:
“Kolem roku 2010 začal Peter Thiel, spoluzakladatel PayPalu a jeden z prvních investorů do Facebooku, propagovat myšlenku, že technologické odvětví lidi zklamalo. Výrok „Chtěli jsme létající auta, místo toho jsme dostali 140 znaků“ se stal sloganem jeho investiční společnosti Founder Fund. V eseji „What Happened to the Future“ (Co se stalo budoucnosti) Thiel se svými kolegy popisuje, jak Twitter s jeho 140znakovými zprávami a podobné „vynálezy“ veřejnost zklamaly. Tvrdil, že science fiction, která kdysi budoucnost
oslavovala, se ukázala jako naprostá antiutopie, protože lidé už na možnost, že by technologie mohla změnit svět, nepohlížejí s optimismem.”
Myslím, že teraz keď Elonovi po celkom úspešnej jari 2021 viazne projekt Starship (hoci viac z externých dôvodov), tak sa dosť nudí a sleduje zase veľa infantilných komiksových a satirických stránok a profilov, než by zodpovedalo jeho úrovni. Alebo sa vekom 50+ zase oblúkom ponára do svojich tínejdžerovských rokov? Spolieha, že niektorý/í z jeho synov bude (budú) mať čoskoro viac rozumu a prevezme jeho žezlo? Či zachutil mu doterajší úspech natoľko, že predsa len chce realizovať svoj životný sen tu na Zemi a kandidovať za prezidenta USA či gen. tajomníka OSN? Chce byť niečo ako Trump II?

Aleš K.

No minimálně mohu říct, že tím,,vyřeší,, i problém se sledováním jeho soukromého letadla 🤔

Kuřecí stehno

Dotyčný může informace zvrřejňovat na libovolné jiné platformě.

Aleš K.

Prakticky vzato už jen fb nebo instagram

daevid

Niečo k téme ale i offtopic (posledné TED interview):

https://youtu.be/cdZZpaB2kDM

Mário

Dúfam že to neprejde a pošlú ho kade ľahšie. Som fanúšik Elona ale viem že nie je žiaden Boh a má chyby. A za toto by si vážne zaslúžil poriadne prefackat. Nie je nič horšie ako úplná sloboda slova!!! Bola by to skvelá vec ak by všetci ľudia mali kritické myslenie lenže to je bohužiaľ utopia. Elon akosi zabúda že väčšina ľudí absolútne netuší čo je to to kritické myslenie a ľahko sa nechajú oklamať. A potom konšpirácie, klamstvá, rasizmus, nenávisť a fašizmus doslova kvitnú a majú žne. Presne ako na FB. A než bude algoritmus schopný pochopiť takéto príspevky a okamžite ich zmazať to ešte potrvá a ľudia na to proste nestačia. Má toľko práce a ešte mu zostáva toľko času na takéto blbosti. Radšej ak by ten voľný čas investoval do svojich detí pretože neverím že sa im venuje toľko koľko by mal.

Martin B

Toto je naopak naprosto nutné. Twitter se v posledních letech stal de-facto hlásnou troubou radikálních progresivistů a woke-degenerátů a jejich propagandistickým kanálem. Místo toho aby byl nezávislým apolitickým zdrojem informací, tak tvrdě potlačuje svobodu slova, cenzuruje a snaží se prosazovat extrémně jednostranné vidění světa. A to včetně cenzury médií a zásahů do demokratických voleb.

Je to důsledek vnitřních procesů a kultury, kdy podle samotných zaměstnanců čím má člověk radikálněji levicovější pohled na svět, tím vyšší má pravděpodobnost na povýšení.

Osobně si myslím, že Elon začal uvažovat o koupi Twitteru po té, co Twitter zablokoval satiristickou stránku Babylon Bee, které je Elon fanoušek. Babylon Bee si opakovaně dělali legraci právě z Wokismu a radikální levice.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Martin B
daevid

Toto sú dva diametrálne odlišné názory a obaja máte pravdu.

Martin B

Pouze zákon může říct co je legální a co ne. V zásadě co není zakázané zákonem, to je povolené. Žádná soukromá společnost nemá právo hrát si na arbitra pravdy a morálky a nařizovat lidem co můžou a nemůžou říkat a co si můžou či nemůžou myslet.

Jakmile to začnou dělat, pak je to ta netvrdší forma totality, protože vedení soukromých firem nenívoleno a nezodpovídají se občanům. A zvlášť nebezpečné to je pokud tyto firmy mají téměř monopol na šíření informací, což sociální média dnes prakticky mají a dělají vše pro to, aby si jej udržely (viz odkup Instagramu Facebookem, nebo potlačování alternativ Twitteru v podobě Parleru, kdy byly Parleru smazány servery). A tedy zde prostě musí platit že co není zakázáno zákonem, to je povoleno.

Právě nálepkováním jako je rasismus, sexismus, fašismus, nacismus atd, které je dnes na sociálních sítích hojně používáno k potlačení jakéhokoliv opozičního názoru a vytváření atmosféry strachu a útlaku. Viz Cancel-Culture.

Nová levice fakticky aplikovala myšlenku orwellovského ideo-zločinu. Když Orwell napsal knihu 1984, tak to zamýšlel jako varování. Woke levice si z toho udělala návod.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Martin B
Mário

Lenže problém je že tieto firmy sa vyvíjajú rýchlejšie ako zákony. Plus tvrdý lobing a snaha akýkoľvek zákon ktorý by sa ich týkal potopiť. A náprava nie je vôbec ťažká. Klasické médiá majú kopec pravidiel ktoré musia dodržiavať a sociálne siete sa tvária že oni za nič nezodpovedajú. Stačí tie zákony ktoré platia pre médiá upraviť aby začali aj sociálne siete brať ako poskytovateľov obsahu! Lenže tomu sa snažia sociálne siete zabrániť pretože by to znenalo obmedzení zisk a museli by najať viac ľudí na moderovanie obsahu. A čakal som že sa objavia tvrdenia typu veď klasické médiá klamú a nedá sa im veriť. Lenže tie akože alternatívne médiá proste u nás nefungujú a namiesto kvalitného obsahu uverejnia čokoľvek. Vo svete sú kvalitné alternatívne médiá ako napríklad Vox ktorý ponúka kvalitný obsah a dokáže si ma seba zarobiť. Lenže tu je veľmi málo ľudí ktorí sú ochotní platiť za čokoľvek. Takže tie naše akože alternatívne médiá neplatia redaktorov a editorov ale pustia skoro čokoľvek. Proste to je celý problém šírenie správ ktoré sú ničím nepodložené alebo vytrhnuté z kontextu. Myslím že nič neukazuje absolútnu slobodu slova lepšie ako Donald Trump. Jeho voliči sú čoraz radikálnejší a nemajú problém presadiť svoj názor silou namiesto argumentov. Rozdeľuje spoločnosť na nás a tých druhých ktorý sú naši nepriatelia. Proste pravidlá sú to co nás delí od anarchie ktorá nič dobré neprinesie.

Martin B

Pravidla na informace NIKDY nesmí stanovovat soukromý subjekt. To že jsou zákony pomalejší se nesmí stát záminkou toho, že si budou některé entity brát zákony do vlastních rukou. Nikdo se nesmí stavět nad zákony. A už vůbec ne technologické giganty mající téměř monopol na šíření informací. Tohle je přímé ohrožení demokracie.

Woke psychopati z Twitteru blokují lidi za to, když tvrdí, že jsou jenom 2 pohlaví. Tohle musí přestat.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Martin B
Radek.Mat

A proto je tak důležitá svoboda slova. kvůli těmto novým komunistům jako ste vy. čím slabší mozek, tím víc cítí že ho může samotné myšlení ponížit.

Jiří Lacina

Možná by stálo za to , zamyslet se nad alternativou k úplné svobodě slova ( kterou Vy označujete : nic není horší) – tedy nad cenzurou.
Ano úplná svoboda slova znamená to , že kromě pravdivých , relevantních , objektivních , přínosných a vůbec obecně prospěšných myšlenek , zaznívají současně i různé konspirační teorie , lži , rasistické názory , nenávist , fašistické či komunistické – obecně různé zrůdné ideologie. Přesto , v rámci toho všeho zaznívají a tedy se mohou šířit i ty společensky přínosné myšlenky. Alternativou k tomu je cenzura – a v tom je naopak naprostá utopie , že totiž ten (ta skupina) kdo jí aplikuje , je nějaký osvícený vševědoucí bůh. Jinými slovy – dříve , či později (ale zákonitě a nevyhnutelně – o čemž svědčí bezpočet příkladů z historie) se na post cenzora dostane někdo kdo prosazuje konspirační teorie , lež , rasizmus, nenávist , fašizmus či komunismus – obecně různé zrůdné ideologie.
Máme tedy dvě možnosti , buď svobodu slova která je podobná skládce odpadu s příměsí zrnek různých drahých kovů a nebo cenzuru , která se dříve či později změní na skládku toxického odpadu (bez příměsi čehokoliv cenného).

Jiří Lacina

Klíčové je však uvědomění si toho faktu , že pokrok je překračováním vlastního stínu. Konkrétněji řečeno – to , co se zdá dnes naprosto pravdivé ( v rámci stávajícího paradigmatu) se časem ukáže jako pouhé mínění poplatné dané době. To , co umožní posun na tuto novou vyšší obecnější úroveň poznání , jsou právě myšlenky odporující (a právě z toho důvodu je jakýkoliv cenzor bude potlačovat) stávajícímu pohledu na svět.
Odmítnutí svobody slova tudíž znamená odmítnutí vývoje civilizace a zastavení jejího vývoje znamená její úpadek.
A právě toho si je Elon vědom a proto chce zachránit Twitter před cenzurou. Za to si ho vážím ještě více než jak jsem si ho až doposud vážil , protože je ochoten (díky tak enormním výdajům) oddálit (či dokonce ohrozit) realizaci svého životního snu – kolonizaci Marsu.