Aktuality

Elon Musk potvrdil, že první implantace rozhraní Neuralinku lidskému pacientovi má proběhnout ještě letos

Koncem května Neuralink na svém twitterovém profilu oznámil, že obdržel povolení k provedení klinických testů svého rozhraní. Ve zprávě však bylo uvedeno, že firma ještě nemá vybrány první pacienty a chyběla informace, kdy by vlastně testy měly začít.

Překlad: S velkou radostí oznamujeme, že jsme obdrželi souhlas agentury FDA k zahájení naší první klinické studie! Je to výsledek ohromné práce týmu Neuralinku v úzké spolupráci s FDA a důležitý první krok, který jednoho dne umožní, aby naše technologie mohla pomáhat lidem. Nábor účastníků studie zatím není otevřen. Další informace brzy zveřejníme!

Na nedávné konferenci VivaTech ve Francii, kde Elon Musk poskytl asi hodinový rozhovor, ke konci padla jediná otázka na téma Neuralinku:

Překlad:

tazatel: (Nejde mu příliš rozumět, ale ptá se na začátek testů na lidech a další vývoj využití rozhraní.)

Elon Musk: „Bude to probíhat velmi pomalu. Vývoj podobných zařízení pro lidi je vždy velmi pomalý. Doufáme, že ještě letos provedeme první implantaci lidskému uživateli. Půjde o kvadruplegika, který ztratil spojení mozku se zbytkem těla. Myslíme si, že tato osoba by díky implantátu měla být schopna komunikovat stejně rychle jako osoba s normálně fungujícím tělem.“

Musk přímo nepotvrdil, o kolik lidí by mělo jít, ale zdá se, že mluvil o jednom (prvním) pacientovi. Další implantace by zřejmě měly přijít později, pokud s prvním pacientem bude vše v pořádku.

Elon v rozhovoru na konferenci mluvil také o rozvoji umělé inteligence, se kterou Neuralink úzce souvisí. Zajímavé bylo jeho tvrzení o konfrontaci lidstva s AI:

Lidstvo zatím vždy mělo výhodu inteligence. Byli jsme konfrontováni jen s věcmi hloupějšími než jsme my sami. Je to jako souboj s gorilou. Nejste silnější, ale chytřejší, čili vyhrajete. Umělá inteligence bude ve všech směrech mnohem inteligentnější než my. V eventuální konfrontaci nemáme šanci.

Zuby

Kromě účasti na zmíněné konferenci ve Francii, poskytl Elon ještě na Twitteru rozhovor rapperovi a podcasterovi Zubymu. Ten má na Twitteru více než milion sledujících a vydal vlastními silami 3 desky.

Překlad: Podcast „Real Talk with Zuby“, epizoda 263 – Elon Musk

Poseděli jsme si s majitelem Twitteru a šéfem Tesly a SpaceX při diskuzi o budoucnosti lidstva, sociálních sítích, svobodě slova, mimozemšťanech, AI, Neuralinku, otcovství a dalších věcech!

Diskuze o Neuralinku na videu z Twitteru začíná v čase 1:17:47. Zde je několik zajímavostí souvisejících s Neuralinkem, které v podcastu zazněly:

  • Elon jako obvykle zopakoval, že vývoj Neuralinku je během na dlouhou trať a po potvrzení, že zařízení dobře funguje pro komunikaci bude použito k přemostění míchy a navrácení zraku.
  • Pokud jde o zrak, nemusí podle Elona jít jen o jeho navrácení v normálních viditelných šířkách elektromagnetického spektra. V závislosti na tom, jakou kameru pro zařízení použijete, může dotyčný pacient svůj umělý zrak nejen obnovit, ale i vylepšit. Teoreticky je možné, aby uživatelé kromě viditelného spektra viděli i ve spektrech jiných, například v ultrafialovém, infračerveném nebo radarovém. Podobně jako třeba Geordi La Forge v seriálu Star Trek: Nová generace.

  • Podle Elona současné trendy směřují k tomu, že AGI, čili Artificial General Inteligence (česky obecná nebo komplexní umělá inteligence) bude s největší pravděpodobností vyvinuta dříve než pokročilá neurální rozhraní. Mohlo by to znamenat, že lidstvo „propásne“ svoji šanci a nebude schopné naskočit do rozjetého vlaku superinteligence. Možné scénáře dalšího vývoje civilizace tak sklouzávají spíše k vizím, jaké jsme viděli v Terminátorovi nebo v Matrixu.
  • Dlouhodobým cílem Neuralinku je symbióza mezi biologickým a digitálním mozkem. Musk napůl žertem, napůl vážně uvedl názor, že mozková kůra existuje vlastně proto, aby limbickému systému uspokojila jeho sexuální potřeby. Účelem současné (telefony a počítače) a budoucí digitální vrstvy mozku pak podle něj je (a bude) umožnit kůře, aby ona ještě lépe umožňovala limbickému systému uspokojovat jeho sexuální potřeby.
  • Obecnou umělou inteligenci pak Musk, v případě pozitivního scénáře jejího rozvoje, vidí jako masivní zesilovač lidských schopností.
  • Téma Neuralinku v rozhovoru se Zubym Elon uzavřel určitým rozšířením toho, co už říkal mnohokrát. Myslí si, že i v nejlepším možném scénáři vývoje umělé inteligence nebudeme schopni naskočit do rozjetého vlaku a svézt se na její vlně. Co více, nebudeme ani schopni pokročilé inteligenci porozumět. Pokud nevylepšíme svoje kognitivní a inteligenční schopnosti, může to s námi dopadnout tak, že ani nedokážeme docenit „zázraky“, které budoucnost přinese.

Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

Sdílet

Aktuální články

SpaceX zavádí nové typy tarifů pro Starlink a v EU sjednocuje ceny za roamingovou službu

Čas od času se věnujeme tarifům, které pro své zákazníky nabízí společnost SpaceX při používání…

1. 4. 2025

Noland Arbaugh se ohlíží za 14 měsíci od implantace neurálního rozhraní

Noland už používá své neurální rozhraní 14 měsíců. V delším textu na X se rozepsal…

31. 3. 2025

Šéf společnosti Synchron nesouhlasí s Elonem Muskem a představuje vlastní vizi budoucnosti neurálních rozhraní

Thomas Oxley, šéf Synchronu, konkurenta Neuralinku, nesouhlasí s dlouhodobou vizí Elona Muska a Neuralinku. Podle…

27. 3. 2025

Novinky o soukromé misi Fram2, při které vesmírní turisté jako první lidé přeletí nad zemskými póly

Blíží se start mise Fram2, která bude první pilotovanou výpravou mířící na polární dráhu. Posádka…

23. 3. 2025

Střípky o Neuralinku z platformy X (19. díl)

V dalším shrnutí novinek a zajímavostí o Neuralinku bude řeč například o těchto tématech: Apoorv…

18. 3. 2025

České dráhy a další železniční společnosti testují satelitní internet Starlink na svých vlacích

Dnešní přehled novinek se bude věnovat využití satelitní služby Starlink ve vlacích. Nejprve se podíváme…

17. 3. 2025