Druhý uživatel Neuralinku díky rozhraní už obstojně hraje Counter Strike
Druhý uživatel rozhraní Neuralinku dostal svůj implantát v červenci a už nyní s ním hraje Counter Strike. Neuralink na svém blogu zveřejnil nové informace o druhém účastníku své studie PRIME. Elon Musk k tomu dodal:
Elon Musk: Aktuální informace o druhém zařízení Neuralink u člověka. Pokud vše půjde dobře, budeme mít stovky lidí s neuralinky během několika let, možná desetitisíce během 5 let, miliony během 10 let, …
Update about the second Neuralink device in a human.
If all goes well, there will be hundreds of people with Neuralinks within a few years, maybe tens of thousands within 5 years, millions within 10 years, … https://t.co/opy1xj5JgF
— Elon Musk (@elonmusk) August 22, 2024
Co zatím víme o druhém uživateli
Není toho moc. Něco víme a něco si můžeme domyslet. Díky příspěvku na blogu Neuralinku víme, že se jmenuje Alex (což ale taky může být falešné, krycí jméno) a je to muž. Je kvadruplegikem, čili nemůže hýbat žádnou ze svých končetin. Pravděpodobně mu je kolem 25–35 let. Rád hraje počítačové hry, konkrétně Counter Strike 2. Jeho operace proběhla v červenci letošního roku. Stejně jako v případě prvního pacienta, Nolanda Arbaugha, to bylo na klinice Barrow Neurological Institute v arizonském Phoenixu. Má jeden implantát Neuralinku, pravděpodobně v motorické oblasti mozku, konkrétně v její části odpovědné za pohyby některé ruky.
Implantace Alexova rozhraní proběhla bez komplikací, druhý den byl propuštěn z nemocnice a zotavil se bez problémů. Díky nedávnému rozhovoru Elona Muska s Lexem Fridmanem také víme, že Alexův implantát má po operaci kolem 400 aktivních elektrod, což je podle Elona solidní výsledek.
Vzhledem k tomu, že nebyla zveřejněna žádná Alexova fotka ani jeho příjmení, je možné, že se více o jeho identitě nedozvíme. Doufejme tedy, že se budeme dovídat alespoň to, jak funguje jeho rozhraní a co nového je s ním schopen dělat.
Tabulka uživatelů
Neuralink už má dva pacienty, můžeme se tedy pokusit sestavit tabulku se základními informacemi o nich. Do konce roku Neuralink plánuje mít 10 uživatelů, tak uvidíme jak se nám do té doby tabulka rozroste.
# | jméno: | pohlaví: | věk při implantaci: | datum implantace: | místo implantace: | klinika: | počet implantátů: | mozková polokoule: | oblast mozku: |
1 | Noland Arbaugh | muž | 29 let | 2024-01-28 | Phoenix, Arizona | Barrow Neurological Institute | 1 | levá | motorická, pravá ruka |
2 | Alex | muž | — | 2024-07 | Phoenix, Arizona | Barrow Neurological Institute | 1 | — | — |
Jak funguje Alexovo rozhraní?
Od prvního okamžiku, kdy Alex připojil svoje rozhraní k počítači, trvalo méně než 5 minut, než začal ovládat kurzor svou myslí. Během několika hodin byl schopen překonat maximální rychlost a přesnost, které dosáhl s jakoukoli jinou asistenční technologií ve hře Webgrid. Podobně jako Noland překonal Alex předchozí světový rekord v ovládání kurzoru už první den, kdy implantát používal.
Používání rozhraní ve volném čase
Alex stejně jako Noland začal rozhraní hned používat sám ve volném čase. Před svým úrazem pracoval jako automechanik. Po úrazu se chtěl naučit navrhovat 3D objekty pomocí softwaru pro počítačové navrhování (CAD). Jeho předchozí asistivní technologie to však plně neumožňovaly.
Jakmile se naučil rozhraní ovládat, začal pracovat s CAD softwarem Fusion 360 a dokonce už navrhl i vlastní držák pro nabíječku svého rozhraní, který byl poté vytištěn na 3D tiskárně a integrován do jeho speciálního počítačového stolu. Specialisté Neuralinku se nyní s Alexem snaží namapovat více pohybů ruky na různé funkce, aby mohl svůj CAD software lépe ovládat. Jde o levé, pravé a střední kliknutí „myší“ a jejich používání pro přiblížení, oddálení, označení a přetahování objektů. Následující video ukazuje, jak Alex modeluje 3D objekty pomocí neuralinku.
A zde je obrázek pouzdra na nabíječku, které si Alex vytvořil a vytiskl. Více o nabíječce v našem článku zde. Na obrázku bohužel není nic moc vidět, ale zdá se, že Alex bude podobně jako Noland taky pěkný vtipálek, protože jeho rozhraní má v aplikaci název T-800, čili označení modelu Terminátora.
Alex také rád hraje na počítači FPS střílečky (tedy ty hrané z pohledu první osoby). Jejich ovládání vyžaduje použití mnoha vstupů, včetně dvou samostatných joysticků (jeden pro zaměřování a druhý pro pohyb) a řady tlačítek. Alex je hrál i před Neuralinkem s pomocí ovladače zvaného Quad Stick, což je velmi specializovaný joystick pro kvadruplegiky, doplněný o trubičky pro nasávání a potáhnutí a senzor polohy rtů pro kliknutí.
Klíčovým omezením Quad Sticku je však to, že má pouze jeden joystick, což neumožňuje pohyb a míření najednou. Přepnutí z pohybu na zamíření znamená puštění joysticku a následné usrkávání nebo fouknutí do trubičky pro přepínání funkcí.
Nyní může Alex používat neuralink v kombinaci se svým Quad Stickem k současnému pohybu a míření, což jeho hru posouvá o úroveň výše. Jak mu to jde, můžeme vidět na následujícím videu.
Problém s vysouváním elektrodových vláken z mozku
Je známo, že u prvního uživatele po určité době od implantace došlo k vysunutí velké části elektrod z mozku. Specialisté Neuralinku však byli schopni softwarově problém zkorigovat a Noland tak později opět překonával rekordy přenosové rychlosti rozhraní. Neuralink pak před implantací druhému pacientovi navrhl řadu změn, které měly problémy s vysouváním eliminovat.
Zdá se, že změny pomohly, protože u druhého pacienta zatím nebyly zaznamenány žádné známky vysouvání elektrod z mozku.
Malá spekulace na závěr
Bliss Chapman umístil na X následující příspěvek:
Bliss Chapman: Sledujte našeho účastníka číslo 2, jak hraje Counter Strike 2 díky neuralinku a QuadSticku. Jsme pořád na začátku, ale je fajn vidět postup.
Watch P2 play @CounterStrike2 with @neuralink + @QuadStick. We are in the early days but it is cool to see the progress:https://t.co/qsWO858g5B
— Bliss Chapman (@chapman_bliss) August 21, 2024
Na zmíněném profilu QuadSticku pak nalezneme příspěvek o hráči-kvadruplegikovi, který si říká Rockynohands:
Guiness World Records: Hráč Rockynohands (USA) je uveden v naší nové hráčské edici Knihy rekordů z důvodu jeho úžasných schopností při hraní hry Fortnite s pomocí joysticku ovládaného ústy bit.ly/GWR-Rocky
Gamer @rockynohands (USA) is featured in our new #GWRgamers Edition for his devastating #Fortnite skills with a mouth-controlled joystick 🎮 🔥 https://t.co/NPP7wehjpY
— Guinness World Records (@GWR) September 9, 2019
Pokud se pak podíváme na profil Rockynohands, nalezneme příspěvek s odkazem na blog Neuralinku s informacemi o druhém pacientovi. Komentář by se určitě dal interpretovat mnoha způsoby. Je snad Rockynohands druhým pacientem? Nebo se chystá být jedním z dalších?
Rockynohands: Herní svět není připraven na Rockyho s neuralinkem.
The gaming world ain’t ready for Rocky x neuralink https://t.co/TmBGvBzzn4
— Rockynohands (@RockyNoHands) August 22, 2024
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall - 18. 11. 2024
- Noland Arbaugh shrnul 9 měsíců používání svého neurálního implantátu a prozradil několik novinek - 5. 11. 2024
- Šéf společnosti Synchron, konkurenta Neuralinku, se vyjádřil k vizi Elona Muska ohledně neurálních rozhraní - 31. 10. 2024
Myslím, že není náhoda, že první uživatelé mají rádi střílečky. Nepřekvapilo by mě, kdyby větší podíl investic do Neuralinku šel z armádních kruhů.
Solidní konspirace 😀
O financích Neuralinku toho víme docela dost:
https://www.elonx.cz/neuralink-navysil-kapital-o-dalsich-43-milionu-dolaru/
To nemusí být konspirace. Nějak se výběr kandidátů musel dělat. 😀
poznámka “konspirace” nebola k téme výberu kandidátov, ale že Neuralink (možno) financuje armáda
🤣🤣🤣🤣🤣… a ešte k tomu z rusských, ta ňe?
Jojo přesně. US army pro trénování svých vojáků využívá primárně střílečky na počítači. Kde jinde by se to naučili 🤣🤣
No, ono se to tak nemusí zdát, ale US armáda využívala střílečky k verbování – America’s Army následně i k tomu tréningu, ale ne ty stejný co hrají lidi běžně byť sdílejí velkou část code base. Bohemia Interactive Simulations vyvíjí simulační software pro tréning armády, který je založený na upravených enginech her Arma…
Nerozumím tomu, ale neexistuje něco smysluplnejsiho než hrát hry?
Třeba si zajít na procházku nebo se projet na kole.
Kdo jsi, abys určoval, že “zajíť si na procházku” nebo se “projet na kole” je smysluplnější?
Taky by si mohl jít zaplavat.
Jako třeba 3D modelování v CAD softwaru?
Jako demonstrace schopností (zvláště přesnosti a rychlosti) jsou ideální.
Modelování v CADu je fajn, ale většina lidí nepozná, jak “dobře/špatně” to funguje. U hry je to daleko více vidět.
Škola hrou vás nepochybně minula. Jane Ámosi, ty to vidíš! 🙏
V téhle fázi? Dost možná ne. On se potřebuje natrénovat jak to ovládat. Hra mu dává okamžitou zpětnou vazbu a to zábavným způsobem. Vidí co se stane když… myslí že něco udělá. Osobně bych zvolil stejný přístup.
Schopnosti které natrénuje tou hrou později může využívat v později i při jiných činnostech.
Dále, pro tyto lidi může být hraní her vysvobození z pekla kdy nemohly dělat ani to… Vše není jen o užitečnosti. Lidi se chtějí i bavit.
Táto firma má tiež potenciál zarábať obrovské peniaze.
Dlouhodobě určitě. Pokud začnou rozhraní platit pojišťovny, tak už by Neuralink mohl zanedlouho začít vydělávat.
No, nedávno jsem viděl video od FUTO, kde se zabívaly jak je to s proplácením věcí pojišťovnami invalidům v USA. Standard nastavil státní program a pojišťovny nevybočují. Co si pamatuji, je to zhruba tak, že pokud to není potřeba k přežití, neproplatí se to. Potřebuješ invalidní vozík schopný jezdit venku? Ježdění venku není nutné k přežití,… S tímhle přístupem myslím že šance je prakticky nulová.
Budoucnost začala