Aktuality

Crew Dragon je stále více mezinárodní, poprvé v něm poletí občané Ruska, Itálie, Izraele nebo Kanady

V dnešním článku bychom si chtěli představit celkem cizince, které bychom měli v nejbližších letech potkat na palubách kosmických lodí Crew Dragon při misích NASA. Do dnešního dne se na oběžnou dráhu na palubě lodí SpaceX dostali kromě Američanů také dva Japonci, Němec a Francouz. A tento výpis se nám začíná víc a víc rozšiřovat. Letos se dočkáme turistů z Izraele a Kanady, italských a ruských reprezentantek a v příštím roce přijde na řadu i první astronaut Kanadské kosmické agentury.

Crew Dragon Endeavour během odletu z ISS při misi Crew-2 (Foto: NASA)

První neamerická profesionální astronautka, která se v letošním roce vydá do vesmíru, bude členka evropského oddílu astronautů ESA. Její start přijde na řadu přibližně v polovině dubna v rámci mise Crew-4. Posádku mise si v úplnosti představíme někdy v budoucnu, dnes bych se většině členů chtěl věnovat jen zběžně. Tak jako tomu bývá u misí Crew americké NASA, minimálně polovinu posádky tvoří Američané. Velitelem bude 48letý Kjell N. Lindgren, který už má za sebou jeden několikaměsíční pobyt na ISS v roce 2015. V posádce bude mít dva nováčky, Roberta Hinese a Jessicu Watkins, oba byli do oddílu astronautů vybráni v roce 2017 stejně jako Kayla Barron, která v těchto dnech pracuje na ISS v rámci mise Crew-3.

Posádka mise Crew-4. Vlevo nahoře Jessica Watkins, vpravo Kjell Lindgren. Dole vlevo Samantha Cristoforetti a vpravo Robert Hines (Zdroj: NASA)

Osobně se domnívám, že nejznámějším členem posádky Crew-4 je italská astronautka Samantha Cristoforetti, jediná žena současného oddílu astronautů ESA. Samantha se narodila v roce 1977 a v roce 2001 absolvovala Mnichovskou technickou univerzitu a získala tak magisterský titul v oboru mechanického inženýrství. Mimochodem, diplomovou práci napsala na téma raketových motorů na tuhé pohonné látky. Jakmile italské letecké síly umožnily přijímat do svých řad ženy, okamžitě se přihlásila. Během svého leteckého výcviku získala i bakalářský titul v oboru aeronautiky. V armádě postupem let dosáhla hodnosti kapitána a na různých strojích nalétala více než 500 hodin. V roce 2009 se stala jedním ze šesti nově vybraných kosmonautů evropské kosmické agentury ESA. Má za sebou také jeden kosmický let, který uskutečnila na přelomu let 2014/2015 na palubě lodi Sojuz TMA-15M. Strávila více než 6 měsíců jako členka 42. a 43. dlouhodobé expedice. Od té doby drží evropský rekord pro nejdelší pobyt astronauta ve vesmíru. Původně se jednalo o nejdelší ženský pobyt ve vesmíru, její výkon 199 dnů byl ovšem od té doby již několikrát překonán. V listopadu 2016 se stala i matkou, když porodila dceru. Při přípravách mise Crew-3 byla členkou záložní posádky. Pokud byste se o Samantě chtěli dozvědět více, vřele vám doporučuji seriál Deník astronautky, který pro server kosmonautix.cz připravil Michael Voplatka.

Samantha Cristoforetti na ISS o Vánocích roku 2014 (Foto: NASA)

Dalšího neamerického profesionálního kosmonauta se dočkáme letos na podzim při misi Crew-5. Představení celé posádky pro vás připravíme pravděpodobně někdy po letních prázdninách, proto nyní jen stručně. Velitelem mise Crew-5 bude poprvé v historii SpaceX žena, americká plukovnice námořní pěchoty Nicole Aunapu Mann, pro kterou půjde o první let. Mimochodem, Nicole nejdříve trénovala pro první pilotovaný let lodi Starliner, ale jak pokračovaly problémy a odklady jeho opravné testovací mise OFT-2, byla přeřazena na Crew Dragon. Díky této okolnosti také povýšila, z pouhého letového specialisty se stala velitelkou. Pilotem mise Crew-5 bude Josh A. Cassada, který je také nováčkem. Nejzkušenějším členem posádky bude Japonec Kóiči Wakata, pro kterého půjde už o pátý start a díky němu se také stane členem prestižního klubu astronautů, kteří při své cestě na oběžnou dráhu použili tři různé kosmické lodi. Jeho osobnost v dnešním přehledu blíže nepředstavíme, protože nepůjde o prvního občana Japonska na palubě Crew Dragonu. Cassada i Wakata měli původně letět na Starlineru podobně jako Nicole Mann, akorát až na první ostré misi Starliner-1.

Nicole Mann v době, kdy figurovala v posádce testovací pilotované mise lodi Starliner (Foto: NASA)

Pokud jde o misi Crew-5, velká pozornost médií bude pravděpodobně upřena na posledního člena posádky, kterým je 37letá ruská kosmonautka Anna Kikina. Narodila se v roce 1984 a v roce 2006 získala titul inženýra hydrauliky na Novosibirské státní akademii vodní dopravy. O dva roky později k němu připojila další titul, tentokrát v oboru ekonomickém. Po těchto studijních úspěších vás asi překvapí její další osudy. Několik let totiž pracovala v rádiu Sibiř-Altaj jako programová ředitelka. V roce 2012, ve věku 27 let, se rozhodla stát kosmonautkou. Zaslechla výzvu v rádiu, přihlásila se, v konkurenci 304 zájemců uspěla a stala se jednou z osmi nových členů oddílu. Poté už následoval 2letý trénink, který ukončila v roce 2014. V současnosti se jedná o jedinou členku ruského oddílu astronautů a pokud se dostane na oběžnou dráhu, bude se jednat o šestou kosmonautkou z Ruska či SSSR, která tak učiní. Ano, do dnešního dne se na oběžnou dráhu dostalo 579 lidí, avšak pouze 70 z nich (přibližně 12 %) byly ženy. V případě Ruska/SSSR je toto procento ještě nižší. Tato velká kosmonautická velmoc vyslala do dnešního dne na oběžnou dráhu 128 svých občanů a pouze necelá 4 procenta z nich představovala něžnější polovinu lidstva.

Anna Kikina (Zdroj: Roskosmos)

Start Anny Kikiny bude důležitý i z jiného hlediska. Po dlouhých dvaceti letech totiž půjde o start americké lodi, na jejíž palubě bude ruský kosmonaut. Poslední takováto mise se odehrála v prosinci roku 2002 při misi STS-113, což byl poslední úspěšný let raketoplánu před zánikem Columbie. Misí Crew-5 započne gentlemanská dohoda mezi Roskosmosem a NASA, která umožní, že ruští astronauté budou létat na palubě amerických lodí a Američané na ruských. Na základě této úmluvy si oba aktéři nebudou nic platit. Tato dohoda navíc zajistí, že na ISS budou vždy alespoň nějací členové dvou hlavních zemí, jejichž spolupráce umožnila vznik ISS. Nutno však dodat, že dohoda stále ještě není zcela schválena, takže existuje malá šance, že první ruský kosmonaut nakonec poletí až na nějaké pozdější misi Crew Dragonu.

Již použitý Falcon 9 s Crew Dragonem na rampě LC-39A před misí Crew-3 (Foto: SpaceX)

Mimochodem, SpaceX má od NASA svolení používat pro pilotované mise již letěné stupně Falconu 9, a tak na misích Crew-2 a Crew-3 byl použit už jedním letem prověřený stupeň. To ale byl limit, který NASA povolovala (stupeň s maximálně jedním předchozím použitím). To se ale nyní mění a na dubnové misi Crew-4 poletí stupeň B1067, pro který to bude už čtvrtý start. NASA už navíc pracuje na dalším zvýšení limitu, aby budoucí mise mohly létat se stupni se čtyřmi předchozími starty. Avšak zrovna v případě mise Crew-5 bylo aktuálně oznámeno, že start bude proveden s novým prvním stupněm Falconu 9. Není jasné, jestli to nějak souvisí s účastí ruské kosmonautky, nebo byl nový stupeň v plánu už od začátku.

Oddíl aktivních kanadských astronatů, Jeremy Hansen stojí úplně vpravo (Foto: NASA)

V našem dnešním přehledu nebudeme příliš rozebírat misi Crew-6. V jejím případě jsou totiž známí pouze velitel a pilot a v obou případech se jedná o občany USA. Třetím členem posádky bude člen japonského, evropského či kanadského oddílu. Poslední místo by pak měl obsadit ruský astronaut, ale protože neznáme více detailů, tuto misi vynecháme. Přeskočíme proto rovnou do prvního poloviny příštího roku, na kdy je v plánu mise Crew-7. Místa pro velitele a pilota pravděpodobně opět obsadí astronauté americké národnosti a třetí člen posádky bude ruský kosmonaut. Žádna z agentur však prozatím nezveřejnila jejich jména. Jediným členem posádky Crew-7, jehož identitu známe, je 45letý Kanaďan Jeremy R. Hansen.

Zleva: David Saint-Jacques a Jeremy Hansen, jediní dva vítězové kanadského výběru astronautů z roku 2009 (Foto: Canadian Forces)

Jeremy Hansen se narodil v roce 1976 a o jeho zájmu o kosmonautiku nemohlo být pochyb. Ve svých 23 letech, v roce 1999, získal bakalářský titul v oboru kosmických věd na Royal Military College v Kingstonu. O rok později přidal i magisterský titul, ve kterém se zaměřil na sledování družic. Už od roku 1994 je také příslušníkem kanadského vojenského letectva, ve kterém v průběhu let dosáhl hodnosti plukovníka. Během své letecké kariéry létal zejména na strojích CF-18 Hornet. Do oddílu kanadských astronatů vstoupil v roce 2009. V jeho případě půjde o první kosmický let a vyrovná se tím svému kolegovi Davidu Saint-Jacques, který se také stal astronautem v roce 2009 a svůj kosmický let absolvoval v roce 2018.

Posádka soukromé mise Axiom-1. Zleva: Larry Connor, Michael López-Alegría, Mark Pathy a Eytan Stibbe (Zdroj: Axiom Space)

Hansen bude prvním profesionálním kanadským astronautem, který poletí v Crew Dragonu. Pokud ale vezmeme v potaz i turisty, prvenství bude patřit Kanaďanovi Marku Pathymu, který se na ISS vydá už letos v rámci soukromé mise Ax-1. Na palubě s ním kromě dvou Američanů bude také Eytan Stibbe, který se stane prvním Izraelcem v Crew Dragonu.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Sdílet

Aktuální články

Dragon poletí na misi Crew-9 jen s dvěma astronauty, zpět z ISS přiveze „ztroskotanou“ posádku Starlineru

Problémy americké kosmické lodi Boeing Starliner při její první pilotované misi letos v létě způsobily,…

14. 9. 2024

Zajímavý rozhovor Nolanda Arbaugha s influencerkou Briar Prestidge

V červenci byla influencerka Briar Prestidge na návštěvě u Nolanda Arbaugha, prvního uživatele implantátu Neuralinku.…

13. 9. 2024

Příští Starship možná poletí až na konci roku, SpaceX se agresivně ohradilo proti pomalým úřadům

Společnost SpaceX otevřeně kritizuje Federální úřad pro letectví (FAA), který podle ní zbytečně zdržuje schvalovací…

11. 9. 2024

Střípky o Neuralinku z platformy X (12. díl)

V dnešním dílu nepravidelného cyklu, ve kterém shrnujeme a komentujeme novinky související s Neuralinkem, se…

9. 9. 2024

Starlink rychle roste v řadě zemí, ale v Brazílii teď má zmrazené bankovní účty kvůli Muskově síti X

V přehledu novinek o Starlinku zavítáme například na Aljašku nebo do Kanady a Austrálie, kde…

8. 9. 2024

Lady s Teslou: Jak si vede čínský elektromobil NIO ve srovnání s Teslou

Půjčila jsem si čínský elektromobil NIO ET5 Touring a porovnala ho se svojí Teslou Model…

5. 9. 2024