Byla představena mezinárodní posádka soukromé mise Ax-4, která navštíví ISS
Společnost Axiom Space před několika dny zveřejnila jména účastníků čtvrté návštěvnické mise na Mezinárodní kosmickou stanici ISS. V rámci mise pojmenované Ax-4 navštíví ISS Američanka Peggy Whitson, Ind Shubhanshu Shukla, Polák Sławosz Uznański a Maďar Tibor Kapu. Dle současných plánů by se mise měla uskutečnit na jaře příštího roku.
Kosmické lodi Crew Dragon létají do vesmíru s posádkou poměrně pravidělně již od května roku 2020, kdy se uskutečnila první zkušebni mise DM-2 s astronauty Dougem Hurleym a Bobem Behnkenem. Do dnešního dne se uskutečnilo celkem třináct pilotovaných startů, při kterých se na oběžnou dráhu dostalo celkem 49 astronautů. Ne všichni pasažéři měli ale letenku placenou státní kosmickou agenturou. Čtyři soukromé starty se uskutečnily v soukromé režii. Jeden z nich si zaplatil americký podnikatel Jared Isaacman, zbylé tři mise startovaly pod hlavičkou společnosti Axiom Space. Tato firma, jejíž minulost i budoucí plány jsme si představili v nedávném článku, si však u firmy SpaceX zaplatila starty čtyři, a protože po dlouhém čekání bylo před několika dny zveřejněno složení posádky letu Ax-4, nadešel čas si jeho členy představit.
Velitelem posádky se již podruhé stane Peggy Whitson, 64letá bývalá astronautka NASA, pro kterou to bude již pátý start do vesmíru. Poprvé se tato žena podívala do vesmíru v roce 2002 v rámci mise STS-111/STS-113. Další dva lety uskutečnila v kosmické lodi Sojuz v letech 2007 až 2008 a 2016 až 2017. Celkově tak Peggy strávila ve vesmíru více než 675 dní, což je stále platný rekord pro občana či občanku USA. Úctyhodný čas pobývala i mimo kosmickou loď, uskutečnila celkem 10 výstupů do kosmického prostoru v celkové délce 60 hodin a 21 minut.
Peggy opustila řady astronautů NASA v roce 2018 a patrně nepředpokládala, že se do vesmíru ještě někdy ve svém životě podívá. Po svém odchodu do výslužby pracovala nejprve jako konzultant ve firmě Axiom Space, aby se o několik let později stala v této společnosti ředitelkou pro kosmické lety. O tom, že se pro ni opět otevírá možnost letu do vesmíru, jsme se dozvěděli v lednu 2021, když byla jmenována velitelkou záložní posádky premiérové mise Ax-1. S kolegou Michaelem López-Alegríou, rovněž zaměstnancem firmy Axiom Space, se od té doby střídají jako velitelé misí. Zatím poslední start uskutečnila Peggy v roce 2023 jako velitelka mise Ax-2. Tímto letem se mimochodem stala nejstarší ženou na oběžné dráze.
Stejně jako při všech předchozích misích Axiom, i při tomto startu budou zbytek posádky tvořit nováčci. Na sedadlo pilota usedne 38letý indický astronaut Shubhanshu Shukla, jeden ze čtyř členů indického oddílu astronautů kosmické agentury ISRO. Shubhanshu je plukovníkem Indických leteckých sil, ve kterých sloužil jako testovací pilot. Celkově nalétal na strojích Suchoj-30MKI, Mig-21, Mig-29, An-32, Dornier, Hawk a Jaguar více než 2000 letových hodin.
Do indického kosmického programu se dostal již v roce 2019. Spolu se svými třemi kolegy podstoupil v Rusku mezi léty 2020 a 2021 základní astronautický trénink. Poté se všichni přesunuli do Indie, kde výcvik v utajení pokračoval. Jména čtyř vybraných indických astronautů byla celému světu představena až 27. února letošního roku.
Shubhanshu Shukla se díky své nominaci do mise Ax-4 stane druhým indickým astronautem. Prvním byl Rakesh Sharma, který se do vesmíru podíval v roce 1984. Pokud jde o tři zbývající indické astronauty, ti nemusí smutnit, že nebyli pro misi Ax-4 vybráni, protože minimálně dva z nich se stanou posádkou první indické pilotované kosmické lodi.
Prvním specialistou mise Ax-4 bude 40letý polský člen záložního oddílu astronautů Evropské kosmické agentury Sławosz Uznański. Sławosz je velmi vzdělaný člověk, v roce 2008 absolvoval s vyznamenáním Technickou univerzitu v Lodži. Ve stejném roce získal i další dva tituly ve Francii, magisterský na Univerzitě v Nantes a inženýrský na Polytechnice v Nantes. Tím však jeho akademická dráha rozhodně neskončila, protože o tři roky později získal doktorát na Univerzitě v Marseille. Ještě tentýž rok začal pracovat v CERNu, tedy v Evropské laboratoři pro částicovou fyziku. V letech 2018 až 2020 zde působil jako vedoucí inženýr na velkém hadronovém urychlovači LHC. Během této práce si podal přihlášku do oddílu astronautů ESA, do kterého byl v roce 2022 vybrán. Nevíme přesně, kolik zaplatí Polsko za let svého astronauta, víme jen, že navýšilo své platby v rámci ESA o 295 milionů eur. Sławosz se stane druhým polským astronautem, tím prvním byl v roce 1978 Mirosław Hermaszewski.
Posledním členem posádky Ax-4 je 32letý maďarský astronaut Tibor Kapu. Tibor vystudoval strojní inženýrství na Technické univerzitě v Budapešti a poté pracoval ve farmaceutickém průmyslu, na bateriích hybridních vozů a na vývoji radiační ochrany pro astronauty.
Tibor se do výběru na místo maďarského astronauta přihlásil v roce 2021 a stal se tak jedním z 244 účastníků. Selekce probíhala v několika kolech, až posléze v březnu 2023 mohla maďarská oficiální místa oznámit jména čtyř finalistů, kteří následně zahájili rozsáhlý trénink. Ani tím však samotný výběr nebyl ukončen, protože až v květnu letošního roku oznámil maďarský ministr zahraničí jméno vítěze, kterým se stal právě Tibor Kapu.
Jak už to v kosmonautice bývá, zveřejněno bylo i jméno jeho náhradníka. Tím je o tři roky starší elektroinženýr Gyula Cserényi. Zbylí dva neúspěšní finalisté se přeci jen dočkají jisté ceny útěchy, budou totiž pracovat jako vedoucí pracovníci v řídicím středisku. Za Tiborovu letenku zaplatila maďarská vláda 100 milionů eur. Závěrem snad můžeme podotknout, že Tibor Kapu bude po Bertalanu Farkasovi druhým Maďarem, který se podívá na oběžnou dráhu.
V našem přehledu týkajícím se mise Ax-4 nám mnoho neznámých již nezbývá. Pokud jde o datum startu, prozatím se pracuje s termínem na jaře roku 2025, přičemž jeden zdroj hovoří přímo o měsíci dubnu. Astronauté by měli na oběžné dráze strávit přibližně 14 dní. Podobně jako jejich předchůdci, ani tato posádka nebude na oběžné dráze zahálet. Věnovat by se měli různým vědeckým pokusům, zkoušet budou i různé technologické demonstrátory. Každý z vesmírných nováčků by také rád navýšil povědomí o vesmíru a vůbec o kosmických letech ve své vlastní zemi. Spolu s posádkou se na ISS dostanou i kresby jihokorejských školáků.
Tímto letem si společnost Axiom vyčerpá zaplacené letenky u firmy SpaceX. Její plány na další turistické lety tím ale nekončí, stále jsou zde další zájemci. Jak jsem již předestřel minule, mezi kandidáty na let patří Brazilec Alysson Muotri, jehož start by platila z větší části Kalifornská univerzita, či japonský podnikatel Satoshi Takamatsu, který má zarezervované sedadlo na některém z budoucích dalších startů. A bývalý astronaut ESA Tim Peake se přidal k firmě Axiom Space jako strategický poradce a chystá celobritskou soukromou misi.
Zda se pro pátý či další starty obrátí Axiom na osvědčenou loď Crew Dragon, nebo osloví nováčka v oboru, firmu Boeing, není zatím známo. Zde stojí za to podotknout, že o využití lodi Starliner Axiom uvažoval již před několika lety. Vzhledem k aktuálním problémům Starlineru na oběžné dráze, celkovému zdržení vývoje a jeho předpokládané vyšší ceně se však Crew Dragon jeví jako pravděpodobnější volba.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další - 17. 11. 2024
- Mise GSAT-N2 - 15. 11. 2024
- Mise Optus-X - 13. 11. 2024
Do Axiomu také nastoupil japonský kosmonaut Koiči Wakata jako manažer pro Asií, řekl bych že jako Tím Peake bude velitelem další mise, tentokrát s čistě japonskou nebo asijskou posádkou.
Jo, možné to je.