Axiom Space nabízí lety na ISS vládám různých zemí, do vesmíru má nakonec letět také Aleš Svoboda z Česka

Dnešní článek nejprve představí soukromou americkou firmu Axiom Space, která, ač vznikla před několika málo lety, začala velmi rychle rozvíjet své aktivity v oblasti kosmonautiky. Tou hlavní činností je momentálně organizování soukromých navštěvnických misí na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nejprve podíváme na ty již uskutečněné mise, abychom následně přešli k těm budoucím, jejichž součástí se možná stane i český astronaut.

Axiom Space Inc. je americká soukromá firma, která byla založena v roce 2016 s cílem začít podnikat na vznikajícím trhu komerčních vesmírných letů. Společnost se v tomto prostředí velmi rychle zorientovala a již v roce 2020 si na své konto připsala první úspěch, když vyhrála výběrové řízení na zvětšení prostor Mezinárodní kosmické stanice ISS. Firma podepsala s NASA smlouvu, na jejímž základě dodá pro ISS až tři nové moduly, které by se v budoucnu měly odpojit a začít fungovat jako samostatná orbitální stanice. V březnu 2020 si firma Axiom zaplatila také první start kosmické lodi Crew Dragon u společnosti SpaceX. Tento kontrakt byl o rok později rozšířen o další tři starty. Všechny tyto aktivity Axiomu souvisí s vizí NASA o postupné změně provozu ISS z čistě vědecké stanice na takovou, která bude provozována za účelem komerčním. Axiom Space je mimochodem jednou ze dvou společností, které pro NASA vyvíjí lunární skafandry pro program Artemis.

Možná budoucí podoba modulů společnosti Axiom u ISS (Zdroj: Axiom Space)

Plány s využitím lodí Crew Dragon pod taktovkou Axiom Space byly zpočátku veliké, hovořilo se kupříkladu o tom, že by ISS měl navštívit slavný americký herec Tom Cruise či výherce televizní soutěže, nicméně plány se mění, a tak se do vesmíru nakonec vydali jiní. První start se uskutečnil v dubnu 2022, druhý v květnu 2023 a ke třetímu došlo letos v lednu. Při nich se na oběžnou dráhu dostalo celkem jedenáct astronautů, v devíti případech šlo o platící zákazníky, zbylí dva byli bývalí astronauté NASA a současně zaměstnanci firmy Axiom. Patrně bude dobré se v tomto bodě podívat, jakým způsobem platily tyto osoby svůj kosmický let. Dá se říct, že první komerční let s názvem Ax-1 se celý nesl ve znamení soukromníků, kteří si svou cestu zaplatili z vlastní kapsy. Již druhý start Ax-2 však představoval jakýsi přechod – byl zde sice ještě samoplátce John Shoffner, ale zbylí dva členové posádky, Ali AlQarni a Rayyanah Barnawi, již byli placeni ze státních peněz Saúdské Arábie. Třetí start s názvem Ax-3 tuto změnu jednoznačně potvrdil, jelikož firma Axiom začala více cílit na vládní instituce.

Stanice vyrobená firmou Axiom se nakonec odpojí od ISS a vytvoří novou orbitální stanici (Zdroj: Axiom Space)

S vládními místy spolupracoval Axiom již v minulosti, nicméně konkrétnějších podob tyto dohody začaly nabývat až v několika posledních letech. V listopadu 2021 byla podepsána smlouva s Itálií, v červenci 2022 s Novým Zélandem a další spolupráce byly uzavřeny se Saúdskou Arábií, Tureckem, Maďarskem či Polskem, ale k těm se dostaneme později. Toto vše byl jen začátek, protože v dubnu 2023 představila firma Axiom daleko ambicióznější plán, který umožní libovolné vládě na světě vytvořit si svůj vlastní pilotovaný kosmický program bez nutnosti budovat si pro něj i potřebnou infrastrukturu. Země, které se rozhodnou zahájit spolupráci, získají možnost účastnit se nějakým způsobem budoucích kosmických letů společnosti. Axiom těmto zemím také umožní společné výzkumné a vývojové aktivity a je tu také možnost podílet se na vývoji budoucí stanice společnosti.

Crew Dragon C206.3 Endeavour během příletu k ISS při misi Ax-1 (Foto: Sergej Korsakov)

Asi největším lákadlem v celém plánu Axiomu je možnost zaplatit si start vlastního astronauta na oběžnou dráhu. A tomu se patrně nedalo odolat. Jako první se díky smlouvě dostali do vesmíru dva občané Saúdské Arábie, oba byli účastníky mise Ax-2 v roce 2023. Hned následující mise Ax-3 pak byla doposud nejevropštější misí. Během ní na palubu ISS zavítali Walter Villadei z Itálie, Švéd Markus Wandt (člen záložního oddílu astronautů ESA) a Alper Gezeravci z Turecka.

Posádka mise Ax-3, zleva specialista mise Marcus Wandt, pilot Walter Villadei, velitel Michael López-Alegría a specialista mise Alper Gezeravci (Foto: SpaceX)

Pokud jde o následující let Ax-4, který by se měl uskutečnit koncem tohoto roku nebo začátkem příštího, kolem něj doposud panují nejasnosti týkající se složení posádky. Jisté místo má v podstatě pouze velitelka a zkušená astronautka Peggy Whitson, zatímco na zbývající tři sedadla je doslova tlačenice. Nejčastěji uváděným možným členem posádky je Sławosz Uznański, polský člen záložního oddílu astronautů ESA. Mezi další kandidáty patří Tibor Kapu, za jehož start zaplatila maďarská vláda 100 milionů dolarů a hovoří se i o jednom členovi oddílu indických astronautů kosmické agentury ISRO. Tím však výběr kandidátů nekončí, zmiňován je i Brazilec Alysson Muotri, jehož start by platila z větší části Kalifornská univerzita, či některý z Britů v oddílu astronautů ESA. Ti, na které nezbyde místo, dostanou svou šanci patrně příště. Pátý a případné další lety ale Axiom prozatím nemá nasmlouvané. A také není jasné, zda se obrátí opět na SpaceX, či využije služeb nováčka v oboru, firmy Boeing a její lodi Starliner, kterou Axiom původně zvažoval už před několika roky.

Boeing Starliner přidokovaný k ISS, červen 2024 (Foto: NASA)

Šanci dostat svého občana na oběžnou dráhu měla a stále ještě má i Česká republika, která obdržela první nabídku od Axiomu již v polovině loňského roku, nicméně ji v prosinci 2023 odmítla. Důvodem byla příliš vysoká cena letenky, která se pohybovala okolo 1,35 miliardy korun (60 milionů dolarů). Bylo proto velkým překvapením, když před několika dny oznámil ministr dopravy Milan Kupka, že se okolnosti změnily a Čech se na oběžnou dráhu přeci jen vydá. Oznámení ministra dopravy bylo upřesněno dnes při tiskové konferenci v prostorách brněnské hvězdárny. Česká kosmická cesta se neuskuteční ani letos či příští rok, v současnosti se pracuje s tím, že by se měla uskutečnit do pěti let, tedy do roku 2029. Informací o konkrétních plánech na českou vesmírnou misi zatím moc není a momentálně vlastně ani není jasné, jestli půjde o spolupráci s firmou Axiom, nebo jsou zvažovány i jiné možnosti.

Proč ale vláda od loňska změnila své rozhodnutí? Zdá se, že se přeci jen našly peníze, dle ministra totiž část vesmírné cesty zaplatí soukromé firmy z oblasti leteckého a zbrojního průmyslu. Pokud jde o vládu samotnou, ta každý rok přispívá 1,6 miliardy korun do rozpočtu Evropské kosmické agentury a také plánuje příští rok navýšit peníze na výzkum, aby se vytvořily podmínky pro kosmický let českého občana. Vláda si totiž přeje, aby nešlo jen o krátký několikadenní let (jako v případě dosavadních misí Axiom), ale o delší pobyt ve vesmíru. Zároveň by ale nechtěla, aby šlo jen o zakoupení letenky, ale o celý projekt, který pomůže českému průmyslu a probudí zájem mezi mladými lidmi o studium technických oborů.

Vladimír Remek na palubě Saljutu 6, březen 1978

Pokud jde o jméno člověka, který by tuto cestu měl uskutečnit, patrně vás nikterak nepřekvapím. Je jím 38letý vojenský pilot Aleš Svoboda ze 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Aleš je vojákem již dlouhých devatenáct let a na různých typech letounů včetně JAS-39 Gripen má nalétáno více než 1500 hodin. Členem záložního oddílu astronautů evropské kosmické agentury ESA je od roku 2022. Pokud jde o Alešovy budoucí aktivity v oboru kosmonautiky, měl by zahájit v druhé polovině letošního roku výcvik v evropském astronautickém centru EAC, který se bude celkově skládat ze tří dvouměsíčních kurzů. Pokud by se jeho mise uskutečnila, stal by se Aleš druhým Čechem, který se podívá do vesmíru. Prvním byl pochopitelně Vladimír Remek, který do vesmíru odstartoval v březnu roku 1978 a na několik dní přitom navštívil orbitální stanici Saljut-6.

Major Aleš Svoboda před strojem JAS-39 Gripen (Zdroj: Armáda ČR)

Já na samotném závěru článku můžu pouze Alešovi popřát, aby se na něj tentokrát štěstí usmálo a on svou kosmickou cestu mohl uskutečnit. Dle premiéra Petra Fialy je Alešova šance na let do vesmíru vysoká, sám předseda naší vlády prý chtěl být také astronautem, a když to půjde, letenku pro českého astronauta koupí.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Jak to má soukromý program Polaris? Může si JarredI pozvat kohokoli? Netušíte?
Lety AxiomSpace jsou na ISS.

PetrV

Rusové létají recipročně s Crew Dragonem. A ti podmínky ITAR asi nesplňují.
Rozhodně spolupracuje na výběru úzce se SpaceX.
Lety polaris mají spoustu vědeckých úkolů.
Patrně je výběr s ohledem na povahu úkolů?

Kamil

Ještě se chystá asijská nebo japonská mise Axiomu. Ten zaměstnal Koiči Wakatu, který byl 5x ve vesmíru a bude dělat asi velitele mise.

Kamil

Jo, spekuluju ze střípků informací, ale záměr už se začíná rýsovat. Předpokládám, že podobnou nabídku jako dostaly evropské vlády, dostaly i ty asijské. A v Asii se točí větší peníze. Takže si umím představit i čistě japonský let. A Wakata jako profesionální kosmonaut by mohl splňovat i podmínky NASA na velitele

Herzok

platili tyto osoby

Petr Melechin

Opraveno.

PetrK

Úplně na konci jsem tam čekal “… ze svého.”