Aktuality

Americká armáda testuje satelitní internet od Starlinku a nemůže si jej vynachválit

Kalifornské společnosti SpaceX se v souvislosti s rozšiřováním satelitní sítě Starlink nabízí nový zdroj příjmů. Tím jsou peníze, které jsou za internetové služby schopny poskytnout ozbrojené složky USA. Zatím se sice nejedná o velké částky a rozsáhlejší spolupráci, nicméně pronájem antén Starlink armádě pro testovací účely je velmi slibný. Antény jsou či budou testovány na území Evropy, Afriky, USA či Arktidy.

Na počátku každého nového roku je vždy dobré se ohlédnout za rokem uplynulým a zhodnotit pokroky či dosažené milníky. V článcích týkajících se sítě Starlink jsme tak učinili v poslední době již dvakrát. Nejprve jsme se zaměřili na pronikání Starlinku do domácností dalších a dalších zemí světa. Poté nadešel čas, abychom vyhodnotili, jak se zákazníkům libí možnost připojovat se k internetu z automobilů, letadel či lodí. Jde totiž o službu sice relativně drahou, nicméně díky ní již nehrozí zákazníkům jako dříve, že při užívání Starlinku za jízdy přijdou o záruku. Dnes nadešel čas, abych se zaměřili na zákazníka, kterému nejen nikdy nebude hrozit ztráta záruky, ale pro kterého není žádná služba příliš drahá. Inu, jak asi tušíte, armádní složky neměly nikdy problém s tím, že by se jim na něco nedostávalo peněz.

Letoun F-35A Lightning II, na jehož palubě byly v rámci testů umisťovány antény systému Starlink (Foto: USAF)

A s představením prvního armádního použití Starlinku začneme na samotném počátku roku 2022, když americké letectvo představilo svou novou doktrínu Agile Combat Employment. Ta spočívá v možnosti rychlého přesunu mezi operačními lokacemi bez obětování bojových schopností jednotek. Koncem března se pak objevila informace, že podpůrná peruť 388. stíhacího křídla plánuje zahájit testy vysokorychlostní komunikace pro podporu svých letounů, kterými jsou stroje F-35A Lightning II. Testovaná zařízení jsou umisťována přímo na palubách zmíněných strojů. Dle blogu Tesmanian sice armáda výslovně neuvedla, že jedním z testovaných zařízení jsou i antény Starlink, nicméně fotka níže to dokazuje jednoznačně. Proč se však armádní jednotky obrací na soukromé satelitní operátory? Dle velitele 388. stíhacího křídla podplukovníka Maxwella Covera nejsou totiž současné vojenské komunikační prostředky dostatečné pro provoz ve vzdálených lokalitách, a proto se armáda rozhodla posoudit možnosti soukromých provozovatelů a zjistit, který by byl nejvhodnější. Nicméně zda z těchto testů vyplyne nějaký zajímavý finanční zdroj pro kalifornskou firmu, to nám může ukázat pouze čas.

Master Sgt. Caleb Frisbie připravuje zařízení Starlink pro testy (Foto: USAF)

Další informace o vojenském zájmu o síť Starlink byla zaznamenána 4. srpna 2022 a dá se říct, že pochází z Evropy. Základnu Ramstein provozuje americké letectvo na německém území již od konce druhé světové války. Jednou z jednotek, které jsou zde umístěny, je 86. křídlo letecké dopravy. A právě pro tuto vojenskou jednotku zajistilo letectvo pět terminálů pro připojení k síti Starlink za cenu mírně vyšší než 1,9 miliónu dolarů. Zkusíme-li si tuto cenu přepočítat na jeden terminál za měsíc, zaplatí za něj armáda přibližně 31 500 dolarů. Za tyto peníze armáda získá možnost jeden celý rok testovat služby sítě a rychlost až 500 Mb/s pro download. Dle armádních informací nebylo na tuto zakázku vypsáno výběrové řízení a tento krok byl zdůvodněn faktem, že SpaceX je jedinou společností, která dokázala pro armádu zajistit internetové služby jak v Evropě, tak i v Africe. Vedle Starlinku byla prý nejlepší další volbou satelitní síť společnosti OneWeb. Služby této firmy nicméně nebyly využity, protože armádní průzkum nabídky byl prováděn koncem roku 2021 a v té době nebyl schopen OneWeb poskytnout služby nad 50° severní zeměpisné šířky. I tak ovšem armáda předpokládá, že do budoucna bude pro své potřeby využívat i nabídky dalších společnosti, ať už již zmiňovaného OneWebu, nebo plánovaných konstelací firem Telesat či Amazon.

Anténa Starlink na základně Ramstein v roce 2021 (Foto: USAF)

Dalších pěti terminálů sítě Starlink se dočká nejmenovaná jednotka, která slouží v rámci 1. křídla speciálních operací umístěného na Floridě, na pobřeží Mexického zálivu. Tentokrát jsme se nedočkali finančních podrobností, nicméně i tato jednotka nevypsala žádné výběrové řízení se stejným zdůvodněním jako v předchozím případě. I zde budou terminály sloužit jeden rok, během kterého proběhne jejich operační zhodnocení. Podobný kontrakt byl posléze v září 2022 uzavřen i pro 48. stíhací křídlo, což je jednotka umístěná v Británii.

Instalace antény Starlink na základně Langley-Eustis v americké Virginii v dubnu 2022 (Foto: USAF)

K dalšímu vojenskému využití sítě Starlink došlo mezi 12. a 22. zářím 2022 na pobřeží Portugalska, kde probíhalo každoroční vojenské cvičení REPMUS (Robotic Experimentation and Prototyping using Maritime Uncrewed Systems). Toto cvičení má za cíl otestovat různé typy vzdušných, vodních či podvodních bezpilotních prostředků. Během letošních testů bylo do jedné sítě integrováno přibližně 120 bezpilotních systémů a právě síť Starlink posloužila k propojení dronů amerických s těmi, které provozovaly další státy NATO. Dle názoru viceadmirála Brada Coopera, velitele námořních sil na Blízkém východě, byla síť schopna přenášet data rychleji než předchozí systémy a také za nižší cenu. Tohle je dle něj budoucnost.

Ilustrační snímek s portugalským dronem z vojenského cvičení REPMUS 22 (Foto: NATO)

Jak se zdá, ani v budoucnu se armádní služby neobejdou bez sítě Starlink. Příkladem v tomto směru budiž informace, které loni v říjnu na sezení s novináři uvedl právě viceadmirál Brad Cooper. Americké námořnictvo i síly ostatních spojenců totiž plánují příští rok umístit v Perském zálivu a Rudém moři přibližně sto autonomních plavidel, která zde budou provádět námořní dohled. A protože tato plavidla budou muset přenášet velké množství dat, budou vybavena anténami sítě Starlink.

Poslední zmínkou o novém armádním použití, kterou v našem článku uvedeme, bude informace, že systém Starlink armáda zkoušela i za polárním kruhem, tedy v arktických podmínkách. Během těchto testů se síť Starlink ukázala být třicetkrát lepší než připojení, které měla armáda k dispozici doposud. Inu, mít možnost během deseti minut získat v sebedivočejší krajině vysokorychlostní internetové připojení, to je přeci jen něco, po čem armáda vždy toužila.

Nejseverněji umístěná americká letecká základna Thule Air Base v Grónsku (Foto: USAF)

Ne všechny kroky SpaceX jsou nicméně dle názoru armády správné. Pentagonu se totiž nelíbí, že systém Starlink pracuje s uzavřeným softwarem. Cílem i snem armádních činitelů je totiž mít systém, ve kterém spolupracují sítě různých operatorů, ať už se nacházejí na nízké, střední či geostacionární oběžné dráze. A právě uzavřenost systému největší komerčního provozovatele internetové konstelace tyto cíle znesnadňuje. Armáda se navíc snaží změnit chování společností tím, že udělení kontraktů doplňuje pobídkami, které společnosti povzbuzují k větší spolupráci s konkurencí. Zde bych rád podotkl, že síť Starlink je sice o velký kus před svými konkurenty, nicméně do budoucna se s podobnými požadavky bude dozajista setkávat častěji, a pokud nechce ve svých účtech přijít o armádní příjmy, bude muset začít alespoň z části se svými konkurenty spolupracovat.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • Myslel jsem, že Starlink bude nabízet služby, NE "ovládnutí systému".

    • Službu nabízí, stejně jako oneweb.
      Je na armádě, co si zvolí.
      Kuipera patrně ne, když nefunguje.

  • Jediné morálne mínus SpaceX, ich technológiu či rakety či StarLink využíva armáda US. Ale chápem že money speaks a takéto objednávky sa neodmietajú.

    • Prorusák? Myslíš, že kdyby to byla ruská firma, že by to nenabídla ruské vládě? Vážně? jo a to malý r je u ruska záměr.

    • Kdo své meče překoval na pluhy, bude orat zem pro ty, kteří to neudělali...

      • Cep měl za husitů také dvojí použití. Mlácení obilí a nebo hlav je stejný pohyb náčiním...:-)

    • Jediné morální minus demokracie je ze musíme tolerovat lidi jako jsi ty

  • Jen si tak říkám, že se sice píše o připojení k internetu, ale myslím si, že v praxi to bude spíše o zajištění datové konektivity v rámci armády a nebo se pletu?

      • Tak ono je to o tom, kdo řeší bezpečnost tekoucích dat. Jestli Starlink některou ze svých služeb, nebo armáda vlastními protokoly. Vzhledem ke zmínce, že jde o uzavřený systém, bych si tipnul spíš to druhé.
        Edited: Nebo vlastně může jít o kombinaci obojího, to je asi úplně nejpravděpodobnější vzhledem k ceně.

        • Spíš tipuji, že je kodování součástí práce oddělení Starshield.
          Proto vzniklo. Sluzby americké administrativě včetně armády.

          • Jakože (americká) armáda bude beze zbytku důvěřovat dodavateli ? Na síti, která je v podstatě privátní Internet ? Pro vybavení jednotek "v poli" Internetem možná. Pro důvěrná/citlivá data ne.
            Mluvím tu o bezpečnostní nadstavbě, které "je jedno" na čem běží. Tzn. Budeme konzumovat dražší než běžnou službu, o které dodavatel tvrdí, že je bezpečná (ale stále na sdíleném hardware), ale nebudeme tomu věřit (zero trust) a bezpečnost si zajistíme ještě sami.

          • Co víme o Starshield?
            Nechte to na armádě a SpaceX.
            Většinu dat šlo doposud optikou a nikdo se nepodivoval.
            A to jsou také firmy.

          • To je úplně jedno, co víme o Starshieldu. Především víme o paranoii vojáků ;-)
            Optika podporuje moji tezi = vlastní bezpečnost nad jakoukoliv přenosovou technologií ;-)

          • Racionální chování us army je větší záruka nežli nazory na fóru.

          • V oblasti bezpečnosti provozu datových sítí používají i méně paranoidní firmy vlastní šifrování, přestože jim provider garantuje, že linka je včetně hardware vyhrazená a bezpečná.
            Racionální chování v oblasti bezpečnost se dá shrnout dvěma slovy "nikomu nevěř". A to není názor, to je realita.

Sdílet

Aktuální články

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024

SpaceX v rámci zásobovací mise CRS-31 otestuje technologie pro vyvíjenou loď, která zajistí deorbitaci ISS

NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…

6. 11. 2024

Noland Arbaugh shrnul 9 měsíců používání svého neurálního implantátu a prozradil několik novinek

Noland Arbaugh je prvním uživatelem implantátu Neuralinku a používá ho už tři čtvrtě roku. Při…

5. 11. 2024