Ambiciózní plány SpaceX na rok 2017

Fanoušci SpaceX jistě vědí, že je tato společnost (a především její šéf Elon Musk) velice ambiciózní a vytyčuje si mnohdy téměř nemožné cíle a termíny. To má za následek, že firma má vždy několik želízek v ohni a pracuje na řadě problémů a nových technologií najednou. Rok 2017 bude obzvlášť nabitý, neboť SpaceX má v plánu nejen vysokou kadenci startů (tak jako to plánují každý rok), ale také mnoho prvenství – první let Falconu Heavy, první let z rampy LC-39A, první let již letěného prvního stupně Falconu 9 i již použitého Dragonu atd. Navíc pokračuje vývoj lodi Crew Dragon pro NASA a s tím související plnění milníků v rámci programu Commercial Crew, jehož výsledkem bude přeprava astronautů na ISS společnostmi SpaceX a Boeing.

Podívejme se tedy podrobněji, co všechno SpaceX letos chystá. Samozřejmě se jako vždy často jedná o optimistické odhady a u některých položek dojde k odkladu do příštího roku, takže tyto údaje neberte jako pevně dané.

První start z nové rampy LC-39A

Integrační hangár SpaceX u rampy LC-39A

K odškrtnutí tohoto prvenství by mohlo dojít už někdy začátkem února. SpaceX se momentálně snaží, seč jim síly stačí, dokončit budování nové rampy LC-39A v komplexu Kennedyho vesmírného střediska (KSC) na Mysu Canaveral. Tato rampa je historicky velmi významná, neboť zde nejen startovali astronauti na misi Apollo 11, ale také odtud letěl úplně poslední raketoplán. Prvním plánovaným startem z této rampy pod taktovkou SpaceX bude mise EchoStar 23 a následně také většina následujících startů, než dojde ke znovuzprovoznění poškozené rampy SLC-40 (také během roku 2017). Držíme palce, aby se neobjevily závažné problémy vedoucí k velkým odkladům!

První let již použitého prvního stupně

Zachráněný stupeň při misi CRS-8

Pokud se zprovoznění rampy LC-39A výrazně neprotáhne, mohli bychom se už někdy během března dočkat mise SES-10 (aktuální únorové datum téměř určitě nevydrží), která bude významná tím, že se bude jednat o první start již jednou letěného prvního stupně Falconu 9. Tento konkrétní stupeň poprvé letěl na misi CRS-8 a byl také prvním stupněm, který úspěšně přistál na plovoucí plošině (ASDS). V případě úspěšného startu by se jednalo o historický okamžik a vyvrcholení několikaletých snah SpaceX o znovupoužitelnost jejich raket.

První let již použitého Dragonu

První stupeň není jedinou částí Falconu 9, kterou SpaceX plánuje používat vícekrát. Kosmická loď Dragon byla už od začátku navržena tak, aby ji bylo možné použít znovu. Doposud však NASA vyžadovala pro své mise CRS vždy nový Dragon. SpaceX proto zatím jen občas použila již letěné komponenty z některých starších Dragonů. To se však změní u mise CRS-11, která bude první, při které poletí již jednou použitý Dragon.

První let Falconu Heavy

Počítačově vygenerovaný Falcon Heavy na nové startovní rampě LC39-A s hotovou obslužnou věží.

Falcon Heavy je nejsilnější variantou rakety Falcon 9. I když byl představen už v roce 2011 a měl poprvé letět v roce 2012, start byl neustále odkládán o zhruba půl roku. Tentokrát to však vypadá, že letos by to už konečně mohlo klapnout a Falcon Heavy by mohl letět někdy v druhé polovině 2017. Zajímavostí je to, že minimálně jeden z bočních stupňů prvního Falconu Heavy by měl tvořit již letěný stupeň z Falconu 9 – konkrétně by se mělo jednat o modifikovaný stupeň z mise Thaicom 8.

První lety nových variant Falconu 9

Během roku 2017 by měly letět první kusy nových variant rakety Falcon 9 nesoucí názvy Block 4 a Block 5. Hlavními změnami oproti aktuální verzi v1.2 by mělo být zvýšení tahu motorů, vylepšené přistávací nohy a pak spousta menších úprav, které mají usnadnit opětovné použití prvního stupně. Více informací najdete v našem článku.

Milníky Commercial Crew

Počítačově vygenerovaný Crew Dragon během dokování k Mezinárodní vesmírné stanici

Souběžně se všemi těmi projekty popsanými výše SpaceX také usilovně pracuje na plnění milníků vytyčenými agenturou NASA, pro kterou SpaceX vyvíjí novou verzi lodi Dragon zvanou Crew Dragon, která bude určená pro dopravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Nahradí tak ruský Sojuz, na kterém byla NASA závislá od roku 2011, kdy ukončila provoz raketoplánu, který do té doby dopravoval americké astronauty. Celý tento program nese název Commercial Crew a kromě SpaceX se jej zúčastní ještě společnost Boeing.

Splnění všech milníků je podmínkou pro uvedení Commercial Crew do ostrého provozu. SpaceX už řadu z nich splnilo (například test únikového systému) a několik dalších je naplánováno na rok 2018 (především první pilotované lety). Letos by pak podle aktuálního plánu SpaceX mělo splnit následující milníky (zdroj):

  • Strukturální testování Crew Dragonu (na začátku roku 2017)
  • Dokončení testování motorů Draco a SuperDraco (na začátku roku 2017)
  • Dokončení výroby prvních tří Crew Dragonů
  • Dokončení softwarových systémů Crew Dragonu
  • Dokončení testování padákového systému Crew Dragonu
  • Test únikového systému Crew Dragonu za letu (druhá polovina 2017)
  • Testování vlastních skafandrů
  • Připojení ramene pro nástup astronautů k obslužné věži na LC39-A (jaro 2017)
  • Nepilotovaný testovací let Crew Dragonu (listopad 2017)

Tip: Na webu Kosmonautix.cz vyšel článek, který mnohem podrobněji rozebírá tyto jednotlivé milníky (včetně těch pro Boeing), takže pro více informací doporučuji zavítat i k nim.

 

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hafan

Elon Musk v seriálu teorie velkého třesku

Hafan
Martin

Stránky jsou uplne bozi dekuji moc chodím každy den několikrát a hltám novinky 🙂 asi nejsem sam

Zdeněk

To nejsi.

Martin F.

Dobrý den, nejprve mi dovolte pogratulovat k Vašemu rozhodnutí mít tyto stránky. Mám jen malou připomínku, můžete používat silnější font, lépe by se mi (možná i ostatním) četlo. Děkuji a držím Vám palce ve Vašem úsilí.