Mise Ovzon-3
<< | Informace | Články | Fotky | Videa | Aktuálně | >> |
Základní informace
- Datum startu: 4. 1. 2024 00:04 SEČ
- Startovní okno: 10 minut (00:04–00:14) (Co je to startovní okno)
- Stav: Mise byla úspěšná
- Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
- Primární náklad: Telekomunikační družice Ovzon-3 postavená na platformě SSL-500 firmou Maxar Technologies
- Hmotnost nákladu: 1800 kg
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1076.10)
- Cíl: Dráha přechodová ke geostacionární (GTO)
- Výsledná dráha: 47 368 km x 267 km s inklinací 26,81°
- Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Mys Canaveral, Florida, USA)
- Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na pevninské plošině LZ-1
- Press kit ke stažení zde
Podrobnosti a zajímavosti
- Ovzon AB je švédsko-americká firma, která nabízí telefonní služby prostřednictvím družicového spojení.
- Ač má družice Ovzon pořadové číslo 3, šlo o první družici vlastněnou firmou Ovzon. Až do vypuštění této družice provozovala firma své služby prostřednictvím pronájmu družic jiných firem (SES, Intelsat, Eutelsat).
- Družice Ovzon-3 je vybavena elektrickým pohonem, takže po vypuštění na oběžnou dráhu bude trvat několik měsíců, než dosáhne svého cíle na geostacionární dráze. Pracovat by měla na 59,7° východní délky.
- Firma Ovzon si družici objednala v roce 2018 u firmy Maxar Technologies, konkrétně u divize Space Systems Loral. Celý tento kontrakt měl tehdy firmu vyjít na přibližně 166 milionů dolarů. V této ceně byla zahrnuta výroba, vypuštění, financování a pojištění družice.
- Nosnou raketu pro tuto družici si firma Ovzon zajistila již dva měsíce před podpisem smlouvy s firmou Maxar. V říjnu 2018 se jí stal Falcon Heavy, který měl družici doručit přímo na geostacionární dráhu (GEO) jako sekundární náklad. Hmotnost družice v té době činila 500 kg. V srpnu roku 2019 se firma Ovzon rozhodla změnit nosnou raketu. Tento krok odůvodnila dvěma fakty. Dle ní byla dohoda se SpaceX pouze předběžná, neměla totiž zajištěné financování družice, a za druhé uvedla, že obdržela lepší nabídku od Arianespace. Novým nosičem se stala Ariane 5, která měla mířit nikoliv přímo na GEO, ale pouze na dráhu přechodovou ke geostacionární (GTO). Hmotnost družice se od té doby uváděla jako 1500 kg.
- Stavba družice se však neustále odkládala a zpožďovala kvůli problémům s dodavatelským řetězcem způsobeným pandemií COVIDu-19. Tyto odklady nakonec způsobily, že družici nebylo možné vynést na dosluhující raketě Ariane 5 a firma Ovzon musela začít hledat náhradu. Tou se nakonec v únoru 2023 opět stalo SpaceX. Start se však na rozdíl od prvního kontraktu uskuteční na Falconu 9. Veškeré odklady a dodatečné náklady způsobily, že firma Ovzon zaplatí za tento projekt o 25 milionů dolarů více, než původně plánovala.
- Přistání prvního stupně Falconu 9 proběhlo úspěšně na pevninské plošině LZ-1 na Mysu Canaveral na Floridě. Toto byla první mise SpaceX, při které raketa letěla na dráhu přechodovou ke geostacionární, a přesto přistávala na pevnině. Důvodem byla nízká hmotnost družice.
- SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď Bob pro tyto účely byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 528 km od místa startu a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
- Aerodynamický kryt na této misi byl již použitý. Jedna jeho polovina letěla podeváté a druhá počtrnácté.
- Vývoj data startu: 3. čtvrtletí 2023 → prosinec 2023 → 14. prosince 2023 → 15. prosince 2023 → 16. prosince 2023 → 17. prosince 2023 → 22. prosince 2023 → 3. ledna 2024
Související články
- SpaceX získalo obrovský kontrakt na tucet startů Falconu 9, které se uskuteční v rozmezí 14 měsíců
- Falcon Heavy pro nového zákazníka vynese náklad přímo na geostacionární dráhu
- Proč mají starty Falconů i statické zážehy přesně vyhrazené časové okno?
- Jak ovlivňuje cílová orbita maximální nosnost rakety?
Fotky
Videa
Záznam oficiálního přenosu ze startu:
Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:
Aktuální informace
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!